Ups trafolarından izolasyon trafosu yapma

Soyle yapsam. 12v ac cikisli bir adaptorum var. Bunu trafonun sekonderine baglayi primer uclarini dmm ile olcsem?

Ustalarim merhaba. Basit guc kaynagindan sekondet tarafina 7v vetdigimse siyah kirmizi arasi 238v, siyah kahva arasi 208v, siyah turuncu arasi 176v cikiyor.
Sekondere 12v verdigimde ise trafodan zirilti geliyor primer voltaji 245v, 280v ve 315v oluyor.
Boylelikle bu trafonun cikisinin 7.5v oldugu anlasilmistir.

Ekler

• 20191008_200938.jpg
    20191008_200938.jpg
    212.4 KB · Görüntüleme: 400
Ne yapmaya çalıştığını tam anlamadım açıkçası. İki trafo eşit olduktan sonra sekonder ne olursa olsun, sen ilk trafonun primerine 220V verdiğin zaman diğer trafonun primerinden de 220V çıkar.

Ustalarim merhaba. Basit guc kaynagindan sekondet tarafina 7v vetdigimse siyah kirmizi arasi 238v, siyah kahva arasi 208v, siyah turuncu arasi 176v cikiyor.
Sekondere 12v verdigimde ise trafodan zirilti geliyor primer voltaji 245v, 280v ve 315v oluyor.
Boylelikle bu trafonun cikisinin 7.5v oldugu anlasilmistir.

Hocam peki bu işlemi yaptığında o iki gri kabloyu denedinmi voltaj geliyormu?

O muhtemelen bir lineer güç kaynağı trafosu. 220V giriş, 13.8V çıkış. Bunu aynı güçte izolasyon trafosuna dönüştürmek için sekonderi tamamen söküp, primer teli ile aynı kalınlıkta ve aynı tur sayısında sargı sarmak lazım. Ama o kadar tel oraya sığar mı belli değil.
1.fotofaki tragotu da olctum. Siyah maviye 220v verdigimde cikistan 7v aliniyor. 13.8 v degil bu?

Eğer trafo 13.8V olması gerekirken değilse, öncelikle multimetrenin doğru ölçüğünden emin ol. Eğer multimetrede sorun yoksa, trafo ısınıyor mu? Isınıyorsa belki sekonder sargısının kendi içinde kısa devre olabilir.

Eğer trafo 13.8V olması gerekirken değilse, öncelikle multimetrenin doğru ölçüğünden emin ol. Eğer multimetrede sorun yoksa, trafo ısınıyor mu? Isınıyorsa belki sekonder sargısının kendi içinde kısa devre olabilir.

13.8v oldugu kesin mi? Trafolar arizali degil.
Tersten 7v verdigomde giristen 220v civari okuyorum. 12v tersten verdigimde trafoda zirildama.oluyor ve krokodil kablo biraz ince ama isiniyor
Tersten 7v verdigomde giristen 220v civari okuyorum. 12v tersten verdigimde trafoda zirildama.oluyor ve krokodil kablo biraz ince ama isiniyor[/

12v tersten verdigimde giriste 300 e yakin voltajlar cikiyor
Primerden 220v verdigomde cikistan 7V civari cikiyor.

Tersten 7v verdigomde giristen 220v civari okuyorum. 12v tersten verdigimde trafoda zirildama.oluyor ve krokodil kablo biraz ince ama isiniyor

13.8V olması gerektiği kesin değil. Trafo neyse odur, üzerinde yazmıyor mu?

13.8V olması gerektiği kesin değil. Trafo neyse odur, üzerinde yazmıyor mu?
Yazmiyor hocam. Ne oldugu belli degil. Bu 7V sa 14 volta yakin akuyu nasil.dolduruyor ayri bir yukseltme devresi mi var
Internette ups teafolarinin 7.5v civari oldugu yaygin elbetye cesitleri vardir.

Yazmiyor hocam. Ne oldugu belli degil. Bu 7V sa 14 volta yakin akuyu nasil.dolduruyor ayri bir yukseltme devresi mi var
Internette ups teafolarinin 7.5v civari oldugu yaygin elbetye cesitleri vardir.

Hmm bana da mantıklı gelmedi. 12V akü doldurulacaksa 7V luk trafo neden konsun? :)

Akü 6V mu acaba? Ama o da çok verimsiz olur. Belki bilen birisi bizi aydınlatır ...

Ne yapmaya çalıştığını tam anlamadım açıkçası. İki trafo eşit olduktan sonra sekonder ne olursa olsun, sen ilk trafonun primerine 220V verdiğin zaman diğer trafonun primerinden de 220V çıkar.
Hocam burada peoblem yok hemfikiriz.
Aku ile trafo neden uyumsuz?

İzolasyon trafosu dışında aşağıdaki gibi bir filtre kullandığımızda nasıl bir filtreleme yapmış oluyoruz? Daha doğrusu bu filtreyi kullandığımızda cihazlarımızı çalışma masasında korumanın faydası var mı? Sanıyorum bu şemanın aynısı akım korumalı prizlere de kullanıyorlar.

1572383308974.png

A9B6024E-3948-4BBF-ACD7-ABCE29F795B7.jpeg

Son düzenleme:
Bunlara EMI filtre deniyor. Bunların tek amacı, cihazdan şebekeye yüksek frekanslı parazitlerin gitmesini engellemek. Bu özellikle içinde SMPS barındıran cihazlar için mutlaka gereklidir.

Bunlara EMI filtre deniyor. Bunların tek amacı, cihazdan şebekeye yüksek frekanslı parazitlerin gitmesini engellemek. Bu özellikle içinde SMPS barındıran cihazlar için mutlaka gereklidir.
Ben tersini anlamışım. Çevrede çalışan cihazların manyetik alanından smps i korumak için yapılıyor diye biliyordum.

Ben tersini anlamışım. Çevrede çalışan cihazların manyetik alanından smps i korumak için yapılıyor diye biliyordum.
Yanlış anlamadın. Bu filtreler çift taraflıdır yüksek frekanslı sinyalleri cihaza girmesini de engeller. Ama bu biraz yumurta tavuk meselesi [emoji846] Dışarıda yüksek frekanslı parazit var içeri mi sokmuyoruz yoksa biz mi dışarıya salmıyoruz

Yasalar EMI yayan cihazların piyasada satılmasını engelliyor firmalar o yüzden bu filtreleri koyarak EMC uyumluluk sertifikası alabiliyor. Dışarıdan gelen paraziti de zayıflatması bonus [emoji846]

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back