UTI260B termal kamera 100% Loading ekranında takılma sorunu

TA3UIS

Doğan
Elimdeki 1.2.32 sürümüne sahip UTI260B termal kameramı forumdaki bir üyeye yardım etmek isterken benim hatamdan ötürü yanlışlıkla 2.0.22 versiyonuna güncellemiş oldum ama cihaz %100 Loading ekranından öteye geçememeye başladı.

stucked.jpeg

Sorunu çözebilmek için cihazla bilgisayar arasında UART bağlantısı yapmak için cihazın içini açmam gerektiğini öğrendim.
Bunu yapabilmem için CH340G arabirimini sipariş ettim.

WhatsApp Image 2024-10-01 at 16.40.17.jpeg

Son düzenleme:
Cihazı ile bilgisayar arasında bağlantımı yapabilmek için aşağıdaki sarı ile işaretli yerdeki vidaları sökmem ve cihazın içini açmam gerekiyormuş.

Sökme işlemlerini ve kurtarma işlemlerini buradan birazdan paylaşmaya devam edeceğim.

WhatsApp Image 2024-10-01 at 16.56.21.jpeg

Önce 2 adet tıpayı dikkatlice yerinden sökmek gerekiyor, altında 4 adet yıldız vidalar var.

WhatsApp Image 2024-10-01 at 17.10.04.jpeg

Termal kamerayı söktüm ama çift taraflı bantı değiştirmem gerekecek.

WhatsApp Image 2024-10-01 at 17.17.35.jpeg
WhatsApp Image 2024-10-01 at 17.40.11.jpeg
WhatsApp Image 2024-10-01 at 17.40.26.jpeg
WhatsApp Image 2024-10-01 at 17.44.19.jpeg
WhatsApp Image 2024-10-01 at 17.44.19 (1).jpeg

Bundan sonraki aşamada RX, TX, GND YAZAN yerlere dupont konnektör ya da kablo lehimleyip CH340G ile bağlantısını kuracağım.

Yakın zamanda şu headerlerden almıştım, üçünü kesip ilgili yerlere lehimleyebilirsem süper olacak ama dişi headerler de rahatlıkla yerine girebilmeli ekran ile header mesafesine bakmam lazım.

WhatsApp Image 2024-10-01 at 17.56.32.jpeg

Konuyla direkt alakası yok ama merak ettiğim için soruyorum. Önceki konudan bildiğim kadarıyla cihazınızın garantisi devam etmekteydi. Yine aynı konudan hatırladığım kadarıyla e-posta kanalıyla teknik servisle iletişim kurmuştunuz. Teknik servisten gelen cevabı merak ediyorum?

Erkek headeri önden imkansız geldi gözüme.
Amacım önden biraz açılı olacak şekilde arkadan lehimleyip dişi headerin rahatça girip çıkmasını sağlamak, düz lehimlersem ekrandan dolayı mesafe yok denecek kadar az kalacak ve dişi header belki giremeyecek.

WhatsApp Image 2024-10-01 at 18.11.43.jpeg

Konuyla direkt alakası yok ama merak ettiğim için soruyorum. Önceki konudan bildiğim kadarıyla cihazınızın garantisi devam etmekteydi. Yine aynı konudan hatırladığım kadarıyla e-posta kanalıyla teknik servisle iletişim kurmuştunuz. Teknik servisten gelen cevabı merak ediyorum?

Cihazın garantisi devam ediyordu evet ama açmayı tercih ettim, merakım ve kendim yapma isteğim ağır bastı :)
UNI-T yurtdışı teknik servisten cevap gelmedi, gelseydi de önemli değil kurcalama isteğime yenik düştüm :katil2:

Ayrıca cihazı firmware yüklerken kendim bozdum, bu yüzden de kendim yapmaya çalışmayı tercih etmemde büyük etken oldu.

Son düzenleme:
Bu şekilde arkadan lehimlersem dişi headerler üstten rahat girip çıkacak gibi görünüyor.

WhatsApp Image 2024-10-01 at 18.18.50.jpeg

WhatsApp Image 2024-10-01 at 18.24.39.jpeg

Son düzenleme:
Hafif büküp öyle lehimle header'ları yerine. Böylece rahat takıp çıkarılır.

Cihazın garantisi devam ediyordu evet ama açmayı tercih ettim, merakım ve kendim yapma isteğim ağır bastı :)
UNI-T yurtdışı teknik servisten cevap gelmedi, gelseydi de önemli değil kurcalama isteğime yenik düştüm :katil2:

Ayrıca cihazı firmware yüklerken kendim bozdum, bu yüzden de kendim yapmaya çalışmayı tercih etmemde büyük etken oldu.
O zaman sorun yok gazan mübarek ola gözü kara kendi kara yiğit :tesekkur1: Not: Bende açmazsam çatlardım :hihi1:

Bence firmware atarken cihazın brick olması tamamen üreticinin hatası ve firma garanti içi işlem yapmalı. Madem ürünü güncellemek için (bu hata düzeltme yada özellik güncelleme sebebiyle olabilir) firmware dosyasını son kullanıcıyla paylaşıyorsun, o zaman kullanıcı bunu sorunsuz yapabilmeli bir sorun olduğunda bahaneler üretip ürünü garanti dışına çıkartmamalı diye düşünüyorum.

edit:imla

O zaman sorun gazan mübarek ola gözü kara kendi kara yiğit :tesekkur1: Not: Bende açmazsam çatlardım :hihi1:

Bence firmware atarken cihazın brick olması tamamen üreticinin hatası ve firma garanti içi işlem yapmalı. Madem ürünü güncellemek için (bu hata düzeltme yada özellik güncelleme sebebiyle olabilir) firmware dosyasını son kullanıcıyla paylaşıyorsun, o zaman kullanıcı bunu sorunsuz yapabilmeli bir sorun olduğunda bahaneler üretip ürünü garanti dışına çıkartmamalı diye düşünüyorum.
Aslında firmanın hatası dediğin gibi, firmware güncelleyince böyle çöken bir cihaz üretmemeleri lazımdı.
Firmware uyumlu değilse güncelleme yapmasın gibi önlemler alınabilirdi uni-t tarafından.

Son düzenleme:
Evet haklısın. Mesela ben delta marka hmi leri oldukça çok kullanıyorum. Kutudan çıkan hmi nin firmware i genellikle eski olduğu için güncelleme yapmak istiyor. Bunu yaparken sadece "YES" - "NO" şeklinde soru soruyor. Evet deyince uygun olan firmware i sorunsuzca yüklüyor. Yaklaşık 18 yıldır bu markanın ürünlerini kullanıyorum. Geçenlerde yine böyle güncelleme yaparken güncellemenin ortasında elektrik kesildi ve cihaz sürekli yeniden başlamaya çalışır hale geldi. Cihaz açılamadığı için bir türlü usb port algılanamadı. Cihazın bios ekranı gibi bir modu var o şekilde açılınca ekran sabit kaldı ve bilgisayar usb üzerinden hmi yi gördü. Sonra tekrar yükledim her şey normal şekilde gerçekleşti ve beni üzmeden çalıştı. Bende ürünün yazılımcısına sevgilerimi ileten sözlerle kendi kendime teşekkür ettim. Şayet tam tersi bir durum yaşamış olsaydım sevgi yerine sövgülerimide iletebilirdim. Anlayacağınız ince bir nokta :tamam1

Dogan abi efsane olmus buraya kadar,

Japon bir atasozu derki, oyle bir anlat ki annanem bile anlasin :gulus2:

CH340G ve Termal kameradaki jumper kablolardan GND GND, TX RX e, RX TX e bağlanacak.
Yani bir taraf transfer TX ederken, diğer taraf alacak RX.

CH340G arabirimi COM 10 portunu almış otomatikman. Bu rakam başka bir port numarası da olabilirdi.
1727800330936.png

CH340G Port ayarlarını da böyle yaptım.
1727800392625.png

PUTTY ayarlarınıda aşağıdaki gibi yaptım ve open butonuna basarak anında cihaza bağlandım.
1727800467613.png

Bağlanır bağlanmaz hemen aşağıdaki uyarı mesajları gelmeye başladı.

1727800523696.png

Son düzenleme:
Dogan abi ya, simdi tam uart i nasil bagladigini gostermeyecekmiydin, Tx e Rx , Rx e Tx , tam ordaydin. Login e nasil gectin ? Nazar mi degdirdik :gulus2:

Cihaza yanlışlıkla 2.0.22 güncellemesi yüklemiştim. Bir önceki çalışan versiyon 1.2.32 idi.

Cihazdaki UTi260B_Thermal dosyasını daha önce microSD den kurtardığım bir UTi260B_Thermal dosyalarından biri ile değiştirdim.

cp UTi260B_Thermal /root/UTi260B_Thermal

Başka da bir işlem yapmadım cihazın versiyonu böyle oldu
1727802806930.png

diğer UTi260B_Thermal dosyasını kopyalayım bakalım ne olacak :D

O dosyayi da eklersen, ananem senin yanaklarindan oper abi, :gulus2:

Forum istatistikleri

Konular
6,637
Üyeler
2,726
Son üye
chur

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back