UV ışık karakterizasyonu için spektrometre

Bu tip sensörleri yapan Türk firmalar da var aslında. Ama onlardan almak hem daha zordur hem de çok riskli. Sonra teknoloji casusu olarak damgalanıp hapsi boylamak var ...

Aşağıdaki linke Nuts&Volts un yaptığı photo spectrometre var.
İstediğin bu muydu emin değilim.Ama kan tahlillerinde spektrometre diye bir cihaz kullanılıyordu.

1980 lerde aşağıdaki gibi Bausch &Lomb diye bir marka spectrometre cihazı vardı.
Her testin sıfırlama (kalibrasyon tüpleri vardı) daha sonra hastanın kanının olduğu tüp bu soldaki yuvaya konur ve sapan ibreden değer okunur.
O testin grafiğin eğiminden (Türevinden) hastanın o testinin sonucu çıkardı.
Demem o ki belki bu tür antika spektrofotometreyi ebaydan falan alıp ,yada kan tahlil labratuarlarında eskileride olabilir uygun fiyata alıp güncelleyip istediğin dalga boyları için güncelleyebilirsin

Linkler
https://www.nutsvolts.com/magazine/...ctrophotometer-for-measuring-bacterial-growth

https://www.ncbionetwork.org/iet/spectrophotometer/
(Bu sayfada sağ alttaki "Lab Manual" da dalga boyları hakkında bilgide var)

https://www.nutsvolts.com/magazine/...ctrophotometer-for-measuring-bacterial-growth

https://www.ebay.com/itm/Bausch-Lomb-Spectronic-20-Spectrophotometer-15786-M24/253816711355?_trkparms=aid=1110006&algo=HOMESPLICE.SIM&ao=1&asc=225074&meid=ef0468fb261549edaecb8d556ec065f8&pid=100623&rk=1&rkt=5&sd=323901765274&itm=253816711355&pmt=0&noa=1&pg=2047675&algv=DefaultOrganic&_trksid=p2047675.c100623.m-1

@taydın

Son mesajımda izah ettiğim cihaz spektofotometre ve spektrometre ile farklı şeyler ama .Benim özellikle burada kastettiğim .Bu cihazların içerisinde spectrometrlerde kullanılabilecek en az birkaç tane optik ve mekanik düzenek var .
Mesela muhtemelen duteryum ampul gibi birşey kullanılıyor onu bile Türkiyede bulman çok zordur herhalde , bulsan da dünya kadar para isterler.

@taydın

Son mesajımda izah ettiğim cihaz spektofotometre ve spektrometre ile farklı şeyler ama .Benim özellikle burada kastettiğim .Bu cihazların içerisinde spectrometrlerde kullanılabilecek en az birkaç tane optik ve mekanik düzenek var .
Mesela muhtemelen duteryum ampul gibi birşey kullanılıyor onu bile Türkiyede bulman çok zordur herhalde , bulsan da dünya kadar para isterler.

Benim amacım UVC LED'lerin yaydığı ışık spektrumunu görmek. Bunlarda tüp falan yok, lineer sensör var.

Ocean Insight'ın tam benim işime yarayan ürünü var ama en son 4000 Avroya indi :cheeky2:

Benim amacım UVC LED'lerin yaydığı ışık spektrumunu görmek. Bunlarda tüp falan yok, lineer sensör var.

O zaman onu al
Sanki şarz dinamosu da aynı prensible çalışır demişiz gibi :)

O zaman onu al
Sanki şarz dinamosu da aynı prensible çalışır demişiz gibi :)

Bu da ucuz değil yav :D Ben neden sensör bakıyorum, o şeyi kendim yapayım diyorum. Ayna, prizma, yarık, bunlar bulunuyor uygun fiyata. Hamamatsu da bize bir kıyak yaparsa işimiz oldu :dans1:

En son bu aletten ucuza kendim yapmak için araştırdığımda bulduklarım:

1. Lineer sensörler pahalı. Hareketli ayna yapmak daha mantıklı.
2. Doğru fotodiyotu bulmak zor. Fotodiyotların duyarlı olduğu dalgaboyunu yapıldığı yarıiletken element belirliyor. SiC fotodiyot profesyonel aletlerdeki en yaygını ama perakende satan bulamadım. GaN fotodiyot satan Aliexpress satıcıları var, güvenip alan çıkar belki.
3. Kırınım için grating olarak CD/DVD plastiği kullanırım diye düşünmüştüm. Ama sonradan aklıma geldi bu plastikler polikarbonattan (PC) yapılıyor. PC ise UV geçirmiyor. Özel UV grating lazım.

En son bu aletten ucuza kendim yapmak için araştırdığımda bulduklarım:

1. Lineer sensörler pahalı. Hareketli ayna yapmak daha mantıklı.
2. Doğru fotodiyotu bulmak zor. Fotodiyotların duyarlı olduğu dalgaboyunu yapıldığı yarıiletken element belirliyor. SiC fotodiyot profesyonel aletlerdeki en yaygını ama perakende satan bulamadım. GaN fotodiyot satan Aliexpress satıcıları var, güvenip alan çıkar belki.
3. Kırınım için grating olarak CD/DVD plastiği kullanırım diye düşünmüştüm. Ama sonradan aklıma geldi bu plastikler polikarbonattan (PC) yapılıyor. PC ise UV geçirmiyor. Özel UV grating lazım.

Bir sitede birisi DIY spektrometre yapımını anlatıyordu ve bu grating'lerin satıldığı bir site linki vermişti. Bulursam eklerim. Bizim işimize yarayacak grating fiyatları 50 dolar gibiydi yanlış hatırlamıyorsam. Bakalım bu lineer sensöre ne diyecekler. Eğer yüz dolar falan derse yavaş yavaş malzemeleri toparlayıp birşeyler yapabilirim. Belki de hiç satmayacaklar.

@ckocagil lineer sensor olarak eski A4 tarayıcılarda olan sensörler işe yarayabilirmi acaba?
Daha doğrusu aynı şeylermi ?

Son düzenleme:
@Omega Sanmıyorum, o tarz hangi sensöre baksam hepsi 400nm üstü çalışıyor. UV için farklı yarıiletken malzemelerden yapılmış sensör gerekiyor.

@Omega Sanmıyorum, o tarz hangi sensöre baksam hepsi 400nm üstü çalışıyor. UV için farklı yarıiletken malzemelerden yapılmış sensör gerekiyor.

Üzerindeki camın da kuvars olması gerekiyor. Normal cam UV ışınlarını bloke ediyor.

Peki şunu sorayım
İlkokul okumuş birine göre anlatılırsa spectrometre cihazı tam olarak nasıl çalışıyor?
Ekleme:
Yada şöyle sorayım
Beyaz ışık prizmadan geçince perdede oluşan o renkli bölgeler ile

Prizmaya yeşil bir ışık gönderince oluşan renkli bölgelerin farkları ne?

Son düzenleme:
Bu benim fiyat almaya çalıştığım hamamatsu 200 nm ile 1000 nm arasını destekliyor. Süper birşey, hem UV bandını hem de görünür ışığın tüm renklerini kapsıyor. Hatta infrared'in de bir kısmını kapsıyor.

Bu benim fiyat almaya çalıştığım hamamatsu 200 nm ile 1000 nm arasını destekliyor. Süper birşey, hem UV bandını hem de görünür ışığın tüm renklerini kapsıyor. Hatta infrared'in de bir kısmını kapsıyor.
BPW 34 de 430-1100 nm fiyatı 5 TL
BPW34.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,941
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back