UV ışık karakterizasyonu için spektrometre

Gıda analizimi için dedi bende UV led ölçümü 222 nm ve şu 555 nm civarı olan dedim.adam satış mühendisi e-mailimide verdim bana tavsiyede bulunacak LED ölçümü için

Gıda analizimi için dedi bende UV led ölçümü 222 nm ve şu 55 nm civarı olan dedim.adam satış mühendisi e-mailimide vardim bana tavsiyede bulunacak LED ölçümü için

Doğru olmamış. 55 nm artık X ışınları, orada işimiz yok. 222 nm de UVC nin alt sınırları. UVC ölçümü için 200 - 300 nm aralığı olması lazım, ama 200 - 1000 nm olunca herşeyi kapsıyor işte.

Türkiye'de temsilcisi yok bunların. Bu durumda gümrük dahil nasıl hallediyorlar anlamadım. Bence o sadece kargo ücreti.

Bana fiyat bilgisi verilen sensör iş görür de, fiyatı iyi değil. Onun daha ucuzu varsa, biraz daha özellikleri kötü onu değerlendirebiliriz, istersen bunu sor.

Yaw 55 değil 555 nm
Adam ın verdiği fiyat kargo ve gümrük masrafı fiyatı ex works ne vereceksiniz dedim şu anda söyleyemem dedi mailimi istedi

Yaw 55 değil 555 nm
Adam ın verdiği fiyat kargo ve gümrük masrafı fiyatı ex works ne vereceksiniz dedim şu anda söyleyemem dedi mailimi istedi

555 nm de doğru değil. O dalgaboyu yeşil renkli görünür ışığa karşılık geliyor :D

1608558710657.png

ya timur ozon kokusu oluşturan neydi sendeki 255 mi neyse onu demek istiyorum

LED ölçümü ile işimiz yok abi. UVC ölçeceğiz ve bu alana girince artık standart basit çözümler ortadan kalkıyor.

ya timur ozon kokusu oluşturan neydi sendeki 255 mi neyse onu demek istiyorum

O ampulün dalgaboyu 254 nm. Ama adama ben 254 nm lik sensör istiyorum desen o da olmaz. Onu anlatmaya çalışıyorum. Bize 200 nm - 300 nm arasındaki BÜTÜN dalgaboylarını gösteren sensör lazım. Benim fiyat aldığım sensör 200 nn - 1000 nm arasındaki BÜTÜN dalgaboylarını algılıyor, ama fiyat pahalı.

Bak adamla konuşurken ne yazmışım (Kırmızı yazı benim)
Bunu heralde hamamatsu da anlarlar

cevap.png

Bu arada oradaki mühendise sordum kalibrasyon verilerini de veriyor musunuz diye, veriyorlarmış. Yani spektral cevabı TAM OLARAK normalize edebileceğim. Şu lanet olası gümrük belirsizliği olmasa gene alacağım ama işte, ne olacağı belli değil. Binlerce lira kazık yiyebilirim, uyduruk bir yasa yüzünden ithalatı yasak olabilir. XYZ kurumundan izin almak gerekebilir. Öff ya.

UV için grating bulabildin mi? Grating bütün dalgaboylarını aynı oranda geçiriyorsa süper, kalibrasyon sorunu olmaz. Geçirmiyorsa döteryum lambası lazım, onu da ikinci el UV-VIS spektrofotometrelerde bulabilirsin, ama onu alırsan da sensöre gerek kalmaz...

@ckocagil bu grating yani ızgara örneğin 200 -800 nm lik aralıkta ölçüm yapan bir cihazın içinde varsa .Timur un işi içinde kullanılabilirmi?

UV için grating bulabildin mi? Grating bütün dalgaboylarını aynı oranda geçiriyorsa süper, kalibrasyon sorunu olmaz. Geçirmiyorsa döteryum lambası lazım, onu da ikinci el UV-VIS spektrofotometrelerde bulabilirsin, ama onu alırsan da sensöre gerek kalmaz...

Grating için bir site bulmuştum daha önce keşke buraya koysaydım şimdi bulamıyorum. Fiyatlar çok iyiydi.

Grating'in de dalgaboyuna göre değişen bir spektral cevabı var mı yok mı ben de bilmiyorum.

Muhtemelen bu grating bölme işini yapıyor Eski analog kumpasın altındaki mm ölçeklendimesi gibi

Bahsettiğim cihazın bir üst versiyonu ampul değiştirmesi
Sanırım Duteryum falan değil bu lamba (5:30 da)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back