Uyuşturucu sorununun tüm toplumu etkilemesi

Altair

Kıdemli Üye
Bu sabah saat 9 civarı uyurken kapının yumruklanmasıyla uyandım. Alt katta oturan şahıs (komşu diyemiyorum ) "kapat o sistemi" diye kapımı yumrukluyor.

35 yaşında, uyuşturucu bağımlısı erkek. Amatem'de defalarca tedavi görmüş ama kullanımı devam eden bir kişi. Evimde bir çeşit "sistem" olduğunu ve onun beynini etkilediğimi düşünüyor. Daha öncede defalarsa sokakta karşıma çıkıp rahatsız olduğunu ve bu "sistemi" kapatmamı söyledi. Bazen kriz geçirdiğinde gece yarısı herhangi bir saatte bağırıp çığlık atan, saatlerce susmadan aklına gelen her şeyi söyleyen bir insan. Bir defa polis evini bastı, hatta bize gelip "arama yapacağız ama aramanın düzgün yapıldığına dair şahit lazım, gelir misin?" dediler, korkudan gitmedim tabii.

Şimdi bu adam yine bir kriz anında beni tehdit etse, bende kendimi korumak isterken mazallah bunu yaralasam mahkeme mahkeme dolaşıp derdimi anlatmak zorundayım. Aylarca, belki yıllarca kurtulamayacağım bu beladan. Polisinde eli kolu bağlı, çünkü yasalar belli. İçeri atamıyorlar, polis yakalasa mahkeme arka kapıdan bırakıyor. Sorun yaşasak ben günlerce adliyede alıkonulurken bu yarım saat sonra evine dönmüş olur.

Kiram çok uygun olmasa bir dakika düşünmeden taşınacağım. Ama hem taşınma bedeli hem kiralar inanılmaz pahalı. Beyni uyuşturucudan erimiş şizofren biriyle yan yana yaşamak zorundayım ülke şartları nedeniyle. Öyle ki kendimi korumaya bile korkuyorum, düşünün. Can havliyle üzerime geldiğinde kafasına bir şey vursam sonra katil diye 20 yıl ceza verecekler. Onun yerine bundan bir kaç yumruk yemeye bile razı haldeyim. BIçaklanmazsam tabii. Ya da tepeleyip yirmi yıl içeride yatacağım, kafam rahat olacak en azından.

İlk iş kapı girişine sesli kayıt yapan bir kamera

Adam bu sistemi görüp onu da kapatmanı isteyebilir tabii

Cok benzeri olmasa da psikolojik rahatsizligi olan birisine telkinde bulunmam gerekmis ve konusma sonunda cok mutlu ayrilmasina vesile olmustum.

Vatandas polislerin kendisini takip ettigini, aracina sinyal yolladiklarini ve beynini kontrol etmeye calistiklarini soyluyordu.
Belliki cok ciddi sorunu vardi. Konunun muhatabi ben olmamaliydim ve kendisini kovamazdim. Bir an once bu arkadastan kurtulmam isime gucume bakmam gerekiyordu.

Adam posta idaresinde minubus soforuymus ve cogu zaman araci surmemekte israr ediyormus ve isten atilma noktasina gelmis.

Cekmecemdeki cop durumdaki arizali kartlardan birisini cikartip bunu aracinin icinde gorunmeyecek bir yere koyamasini soyledim.

Adamin gozleri isil isil oldu. Ama cin gibi. Bunun elektrigi olmayacakmi dedi.

Yok dedim. Polislerin yolladigi sinyalden kendi elektrigini uretecek ve onlarin sinyalini bozacak.

Karti alip o kadar mutlu sekilde ayrildi ki.

Daha sonrasini bilmiyorum.

Son düzenleme:
Kapıdan dışarıya sarkan bir kart olsun. Üzerinde yanan led var. Deli geldiği zaman "sistemi" koparıp yanında götürsün. Belki işe yarar.

Kapıya dayanıp sistemi geri isteyebilirsiniz :)
O da vermeyecek tedavi perçinlenecek...

Fakat gerçekte bu hastalar böyle tedavi edilmiyor. Sürekli ilaç gerekli. Nasihatla mizansen ile tedavi diye bir şey var mı? Ben duymadım.

Hastalık sayılmayan hafif vakalarda işe yarayabilir

Son düzenleme:
Adama zaten "buyur iceri gir, rahatsiz oldugun sistem neyse goster, birlikte sokelim" diyorum. Ama beyin gitmis. Adam 15 yasinda uyusturucuya baslamis, bir sekilde olmeden 35 yasina kadar gelebilmis. Beyni eriyip coktan kulagindan akmistir zaten. Bu adama oyle kart verip "bunu evine koy, seni koruyacak" desem tek dusunecegi "beynimi kontrol etmek icin aleti evime yerlestirmeye calisiyor" olur.

Son düzenleme:
Artık her eve bir tazer ve biber gazı lazım. Gerçi bizim hukuk sistemi genelde ev sahibini değil hırsızı haklı bulur ya neyse. Geçenlerde haber vardı, bir hırsız klima deliğinden iş yerine girmiş. Ama işyeri sahibi dikenli ve jiletli tel yerleştirmiş deliğin önüne. Girene kadar hırsızın sağı solu baya bir kesilmiş. Çalacağını çalmış, çıkarken de epey bir kesik yemiş.

Sonrası tam anlamıyla inanılmaz! Hırsız, işyeri sahibine tazminat davası açmış! Hırsızın argümanı: Benim amacım sadece hırsızlık yapmaktı, onun uğrayacağı zarar çok sınırlı olacaktı. Ama benim şu anda uğradığım maddi manevi zarar çok büyük, tedavi masraflarım çok yüksek. O yüzden şikayetçiyim! Ve mahkeme hırsızı haklı buldu ...

Adama zaten "buyur iceri gir, rahatsiz oldugun sistem neyse goster, birlikte sokelim" diyorum. Ama beyin gitmis. Adam 15 yasinda uyusturucuya baslamis, bir sekilde olmeden 35 yasina kadar gelebilmis. Beyni eriyip coktan kulagindan akmistir zaten. Bu adama oyle kart verip "bunu evine koy, seni koruyacak" desem tek dusunecegi "beynimi kontrol etmek icin aleti evime yerlestirmeye calisiyor" olur.
İzmir bu yönden berbat durumda her 10 gençten 2 tanesi kesin bir uyuşturucu veya türevi birşey kullanıyor.

Çocukluğumu beraber geçirdiğim çok sessiz sakin mülayim bir çocuk diyeceğiniz tipler bile bir anlık hevesle özenme ile bulaşıyor bulaşmayan sayısı bulaşandan az.

Buraya "şizofreni" yazdım ya, Youtube'da öneriler hemen gelmeye başladı konu ile ilgili. İlk önerilen video "Şizofreni Nasıl Anlaşılır? Sadece Şizofreni Hastalarının Yaşadığı 7 Belirti", üstelik Chrome değil MS Edge kullanıyorum.

Buraya "şizofreni" yazdım ya, Youtube'da öneriler hemen gelmeye başladı konu ile ilgili. İlk önerilen video "Şizofreni Nasıl Anlaşılır? Sadece Şizofreni Hastalarının Yaşadığı 7 Belirti", üstelik Chrome değil MS Edge kullanıyorum.

Hangi tarayıcıyı kullandığın önemli değil. Ana sayfaya bakarsan, şu anda 484 tane robotun forumu taradığı görülüyor. Onların belki de yarısı dolaylı/dolaysız google'ın robotları olabilir :)

Su 484 robotu kandirabilir miyim acaba? Su sizofrenin basina musallat edeyim hepsini, agzini burnunu kirsinlar. Kurtulayim bende.

Not : Eksici mallar gibi "hoo, no coholson, hostoyo boylo mo dovronolor" diyenin kalbini kirarim. Cok begeniyorsan al evinde besle. Adam tedaviyi reddediyor ve surekli beni taciz ve tehdit ediyor. Kimse buna katlanmak zorunda degil. Insanin ve haklarinin tanimi elden gecirilmeli. Herkese esit davranmak bizim gibi geri toplumlar icin fazla luks bir kavram.

Sizin kelimeler çok önemli anladığım kadarıyla. Bu işi bir avantaja çevirebilirsiniz. Uygun fiyata Reklam tıklama işleri vb.. Sonra da o evden taşınmak mümkün olur. Çözdük olayı :)

Sizin kelimeler çok önemli anladığım kadarıyla. Bu işi bir avantaja çevirebilirsiniz. Uygun fiyata Reklam tıklama işleri vb.. Sonra da o evden taşınmak mümkün olur. Çözdük olayı :)
Eger size reklam gosterilmiyorsa cok sanslisiniz. Kullandiginz platformun (OS, tarayici v.b. ) ayrintilarini paylasirsaniz bizde o sekilde kullanalim. :D

Şimdi Telefondan giriyorum bilgisayarda ve telefonda reklam çıkıyor fakat öyle akıl okuma gibi olmuyor.

bir ayar aktifmiş.

Screenshot_20231203_161929.jpg

Son düzenleme:
Cok benzeri olmasa da psikolojik rahatsizligi olan birisine telkinde bulunmam gerekmis ve konusma sonunda cok mutlu ayrilmasina vesile olmustum.

Vatandas polislerin kendisini takip ettigini, aracina sinyal yolladiklarini ve beynini kontrol etmeye calistiklarini soyluyordu.
Belliki cok ciddi sorunu vardi. Konunun muhatabi ben olmamaliydim ve kendisini kovamazdim. Bir an once bu arkadastan kurtulmam isime gucume bakmam gerekiyordu.

Adam posta idaresinde minubus soforuymus ve cogu zaman araci surmemekte israr ediyormus ve isten atilma noktasina gelmis.

Cekmecemdeki cop durumdaki arizali kartlardan birisini cikartip bunu aracinin icinde gorunmeyecek bir yere koyamasini soyledim.

Adamin gozleri isil isil oldu. Ama cin gibi. Bunun elektrigi olmayacakmi dedi.

Yok dedim. Polislerin yolladigi sinyalden kendi elektrigini uretecek ve onlarin sinyalini bozacak.

Karti alip o kadar mutlu sekilde ayrildi ki.

Daha sonrasini bilmiyorum.
Bu deli daha baştan güvenmiş sana. @Alt 255 ile aralarında hali hazırda güven sorunu var. Eleman aşırı dozdan gidene kadar çekecek malesef. @Alt 255 bak bu herifin ölememesinin sebebi aşırı doz alacak olacak kadar parası olmaması olabilir. Bu konuda ona yardım edebilirsin :) .

Kesin meth kullanıyordur , bunu kullanınca beyin ne düşünmek isterse sadece ona odaklanıyor ve saatlerce onu düşünebiliyor düşünce derinleşiyor , aslında iyi gibi görünse de beyninde düşüncenin oluştuğu dış gri tabakası beyazlaşıp yok oluyormuş bir çeşit hayvana dönüşüyor geri dönüşü asla yok.

Yahooda bir haber vardı amerakalı p.rno oyuncusu adam bu uyuşturucuyu kullanıyormuş , kadından falan bıkmış zaten ama bunu kullnaınca 10 saat aralıksız masturbasyon yapıyormuş :katil2: . Bu halde iken ölü bulunmuş ,konuşabilme özelliğini yitirmiş dağ gibi adam erimiş gitmiş. Turkiye'de en çok bu kullanılıyormuş.

Eger size reklam gosterilmiyorsa cok sanslisiniz. Kullandiginz platformun (OS, tarayici v.b. ) ayrintilarini paylasirsaniz bizde o sekilde kullanalim. :D
telefonda ve bilgisayarda yakladik 2 senedir brave kullaniyorum ne youtube nede web de reklam cikmiyor, yilarca firefox kullandim ama hikaye, firefoxa kurdugum addblock da ise yaramiyordu sanirim firefox firmalarla anlasmali yapiyor bu isi.
bu kes vatandastan fiziksel zarar gorecegini dusunuyorsan soyle oldurmeyen cinsten bir yuksek voltaj degnegi yap sana yaklasirsada kizart herifi:)

telefonda ve bilgisayarda yakladik 2 senedir brave kullaniyorum ne youtube nede web de reklam cikmiyor, yilarca firefox kullandim ama hikaye, firefoxa kurdugum addblock da ise yaramiyordu sanirim firefox firmalarla anlasmali yapiyor bu isi.
bu kes vatandastan fiziksel zarar gorecegini dusunuyorsan soyle oldurmeyen cinsten bir yuksek voltaj degnegi yap sana yaklasirsada kizart herifi:)
@taydin da taser ve biber gazi onerdi zaten. Ama olay bir tartisma ile bitmez boyle sahislar ile yasanirsa. Her gun evime girip cikarken bu sahsin kapisinin onunden geciyorum. ben bunu tutar bir guzel benzetirim, oyle bir korkum da yok. ama sabah sabah evden inerken kapiyi acip arkadan bicaklar bunun gibi tipler insani. uyusturucu bagimlisi bir insani toplum icinde dolastirmamak gerek. tedavisi yok, polis dokunamiyor. adamlar ne yapsa yanlarina kar kaliyor.

Breaking Bad'de meth kullanan birisi kafayı bulunca gözüne yerde dolaşan robot süpürge çarpıyor ve içini açmaya başlıyordu. Biriside anlamsızca çukur kazıyordu, bunu bilenler sormuyordu niye kazıyordu diye. Çünkü kafasını meşgul etmesi gerekiyormuş.

Arızalı komşu başa beladır. Bizim alttakiler bize saldırmışlardı güya soba yakmak için odun kırıyor ses yapıyormuşuz. Halbuki doğalgaz kullanıyoruz. Bi ara 3. katın borusu patlıyor bizim kattan geçerek 1.kattan çıkıyor. O yıldır bu yıldır sorun yaşıyoruz. Tüm tesisatı, boruları yeniledik hala su geliyor diyorlar. Tık sesinden bile rahatsız oluyorlar. Alttakinin telefonla konuşması bile bize duyuluyor, ayı gibi bağırıyor, balkona çişini yapıyor falan. Bunlar madde de kullanmıyor, sadece oksijenle bile farklı kafalara ulaşmak mümkün demek ki.

Sizinkinin büyük ihtimal raporu var o yüzden salıveriyorlardır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back