Uzun sayfalarda/dokumanlarda gezinti

Mikro Step

Kıdemli Üye
Diyelimki yazdiginiz programda cok fazla satir olustu.
Ya da okudugunuz pdf binlerce sayfa
ya da internet sitesi icinde ordan oraya atliyorsunuz.
pdf den ornek vereyim.

100. sayfayi okuyorsunuz. Bu sayfa da daha okuyacaginiz cok satir var.
Bir satirda su sayfaya bakin diyor. O satira gittiginizde okuyorsunuz sonra da su sayfaya bakin diyor oraya dallaniyorsunuz.

Tamam konuyu anladiniz ama 100. sayfaya geri gelmeniz lazim.

Lazim da ben sayfa numarasini unuttum bir yere de not etmedim.

Bu sorunu nasil asiyorsunuz?

Ayi durum kod yazarken de olusuyor.

Güzel IDE'lerde
ctrl+click ile fonksiyonun tanımlandığı yere oradan benzer yöntemle başka sayfaya veya aynı sayfa içinde farklı noktalara gidebiliyoruz.

Geri gelmek için alt+sol ok yeterli. Aynı yollardan ve noktalardan geçerek ilk baktığımız yere dönüyoruz

Dokümanlar için yöntem nasıldır bilmiyorum

Son düzenleme:
Sumatra PDF kullanıyorum. @Encoder'ın söylediği kısayollar (alt + sağ/sol ok) bunda çalışıyor.
Sumatrayı şimdi denedim. Free ve Türkçe.
Pratik ve kolay
Sık kullanılanlara ekle seçeneği ile istenilen sayfalara dallanma yapılabiliyor. Bu seçeneğin kullanılabilmesi için
CTRL-B tuşları ile sayfa tanımlaması yapılıyor.
Acaba ben mi yanlış yaptım.
Veya yazdığınız işlem nasıl çalışır.
(alt + sağ/sol ok) tanımlaması farklı mı yapılır?

Sumatrayı şimdi denedim. Free ve Türkçe.
Pratik ve kolay
Sık kullanılanlara ekle seçeneği ile istenilen sayfalara dallanma yapılabiliyor. Bu seçeneğin kullanılabilmesi için
CTRL-B tuşları ile sayfa tanımlaması yapılıyor.
Acaba ben mi yanlış yaptım.
Veya yazdığınız işlem nasıl çalışır.
(alt + sağ/sol ok) tanımlaması farklı mı yapılır?
Ben kendim tuş tanımlamadım. Önce soldaki bookmarklardan veya yukarıdaki "Page:" yazan kutudan sayfa değiştiriyorum, sonra alt + ok tuşları ile geri ileri gidebiliyorum.

Adsız.png

Sayfalar arası geçiş,
Menü > sık kullanılanlar > Geçerli dosya > seçilen sayfaların listesi (CTRL + B ile atanmış sayfalar)
Başka pratik yöntem var mı?

Sık Kullanılanları Göster'e basınca sol tarafta listeliyor. Buna kısayol atamak için ayar dosyasına şunu ekleyebilirsiniz:

Kod:
Shortcuts [
     [
        Cmd = CmdFavoriteToggle
        Key = Ctrl + Shift + B
    ]
]

Bookmark değil mi bu her ide de vardır, kısayol tuşu vardır bastıkça bookmark konulen satıra atlama yapar.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back