Varsayılan Ağ Geçiti Nedir ?

flowchartx

Aktif Üye
Günaydın herkese
Ağ özelliklerinde TCP/IP4 menüsünde ki varsayılan ağ geçiti ne işe yarar tam olarak bilgisi olan var mı ? Bunun yazılı olması gerekir mi ?

Otomatik olarak ip alıyorsa gerekmez , mesela bir ağa bağlı iki modem üzerinden çıkış yapılıyorsa o modemin Ip'si varsayılan ağ geçidine yazılarak o modem üzerinden internete çıkış yapılır.Otomatik Ip alınan dhcp nin açık olduğu yani Ip dağıtan bir cihaz varsa bu modem olabilir bir server olabilir durum budur.Aslında daha fazla senaryo vardır Ip konusunda bazı başka istenen durumlar olabilir.
Başlat çalıştırda cmd yazıp açılan komut satırında
" ipconfig/all" yazıp entera basarsanız bilgisayarın ip sini ağ geçidini mac adresini yani ağla ilgili her bilgisini görürsünüz.Basit şekilde anlatmak istersek bilgisayarın dışarıya açılan kapısıdır sanırım.
Bilgisayar ağa ulaşıyor internete çıkıp diğer cihazlara ağa bağlanıyorsa çoğunlukla her şey yolunda demektir.

İnternete çıkabilmeniz için gereklidir.
Bilgisayarlar iki şekilde IP ayarlarını alırlar:
1- Siz elle girersiniz.
2- Ağ üzerinde DHCP sunucusu diye bir sunucu bulunur (çoğu zaman modem vb cihazlar bu işi yerine getirir). Önce bu sunucuyu bulurlar, ondan IP isterler. IP ile birlikte Network Mask (Ağ Maskesi), DNS (Alan Adı Sunucusu) ve Default Gateway (Varsayılan Ağ Geçidi) bilgilerini gönderir.

Ağ maskesi o IPnin içinde bulunduğu yerel ağın sınırlarını belirler. Örneğin IP 192.168.1.76 ve ağ maskesi 255.255.255.0 olsun. Bu durumda 192.168.1. ile başlayan her IP yerel ağın parçasıdır, doğrudan erişilebilir. Mesela ağ maskesi 255.255.0.0 olsaydı 192.168. ile başlayan her IP yerel ağın parçası demek olacaktı.

Eğer yerel ağın parçası olmayan bir IPye erişmeniz gerekirse sizi ona ulaştırmak ve ondan gelecek paketleri de size geri ulaştırmak Varsayılan Ağ Geçidinin işidir. Yani Yerel Ağın dışına bu geçitten çıkıp girer paketleriniz.

DNS sunucusu ise "www.intel.com" gibi alan isimlerinin internet üzerindeki gerçek IP adresini (xxx.xxx.xxx.xxx) bulmak için bilgisayarınızın başvuracağı adres defteridir. İsmin IP adresini döndürürür. Gerçek IP konusu başka bir detay. Şimdi ona girmeyeceğim.

Dolayısıyla IP ayarlarınızı elle veriyorsanız ve yerel ağınızın dışına (mesela İnternete) erişmeniz gerekiyorsa, evet, Varsayılan Ağ Geçidi ve DNS girmek zorundasınız. Genellikle modeminiz bu işi yapar. Modeminizin IP adresini girin. DNS sunucusunu da bilmiyorsanız 8.8.8.8 (Google DNS sunucusu) girin.

• Beğen
Reactions: nt
Hocam stm32 ile ethernet haberleşmesi yapıyorum. UDP ile bilgisayar arasında veri alıp gönderiyorum. ikisininde IP'si belli ben programa IP, ağ maskesi ve ağ geçidini giriyorum. Ama pc tarafına sadece IP adresini giriyorum ağ maskesi ve ağ geçidi girmiyorum. Sizin dediklerinizden anladığım kadarıyla bilgisayar tarafına IP ve maskeleri girmem gerekiyor. Zaten IP iki taraf içinde belli ve başka bir ağa açılması gerekmiyor. Doğru mu düşünüyorum

Eğer aynı subnette haberleşen iki cihaz ise ağ geçidi gerekli değildir. Mesela iki cihaza 192.168.1.100 ve 192.168.1.102 adreslerini atadın, sonra da bunları bir network switch'e taktın. Bunlar gayet mutlu bir şekilde ağ geçidi olmadan haberleşirler.

En genel anlamda, ağ geçidi, bir ağdan başka bir ağa geçişte gereklidir.

Evet, verdiğiniz örnekte ağ geçidi ve DNS gerekli değil. IP ve network mask yeterli.
UDP protokolü zaten TCP'ye göre daha esnek bu konuda, IP katmanını tam olarak kullanmaz bile. Kaynak IP UDP kaketinde yazmaz mesela.

Bilgisayar ve cihazlarda network mask aynı olacak (255.255.255.0 kullanabilirsiniz). IP adreslerinin ilk 3 bloğu aynı olacak (192.168.1.100, 192.168.1.101, 192.168.1.102, ...).

Ancak bunu yaptıktan sonra bilgisayarınız bu ağ üzerinden internete çıkamayacak. Aynı ağa iki bağlantı (örneğin biri kablolu diğeri kablosuz) yapmanızı da tavsiye etmem. Bunu da sadece bilgisayara ağ geçidi ve DNS girip çözebilirsiniz.

Hızlı çözüm için nerim şöyle:

1- Bilgisayarınızı otomatik IP almaya ayarlayın ve kullancağınız ağa bağlayın

2- Bilgisayarın IP ayarlarına bakın. (komut satırından "ipconfig /all" yazın) Buradaki IP, network mask, default gateway, DNS, ve IP adresini not edin.

3- Bilgisayarı manuel IP alacak şekilde tekrar ayarlayın. Önceki not aldığınız ayarları ayarlayın ancak IP adresini farklılaştırın. Örneğin not aldığınız 192.168.1.101 gibi birşeyse 192.168.1.201 yapın

4- STM cihazlara aynı network mask'i tanımlayın. IP olarak da bilgisayarınkinin son bloğunu değiştirin. Örneğin bilgisayara 192.168.1.201 verdiyseniz 192.168.1.202, 192.168.1.203 yapın.

Aslında yapılması gereken de şu:

1- Ağınızda bir DHCP sunucusu vardır ve muhtemelen modeminizin üzerindedir. Bu DHCP sunucusunun ayarlarına web arayüzünden erişin. Bilgisayarınız ve STM cihazlarınızın MAC adreslerini kullanarak bu DHCP sunucusuna rezervasyon tanımlayın. Bunu yaparken her cihaz için bir MAC ve IP adresi gireceksiniz. Sonrasında otomatik IP konfigürasyonunda DHCP bu cihazlara bu IP adreslerini vermeye başlayacak. Cihazlar üzerinde IP, netmask vb tanımlamanıza gerek olmayacak.

Çok yararlı oldu hocam. İstediğimi yapabildim. Herkese Teşekkürler emeğinize sağlık

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back