VFD RS-485 izole mi ?

132kHz

Aktif Üye
Elimde deltanın 1.5 kw (vfd el w ) motor sürücüsü ve izolasyonsuz dandik bir usb rs485 dönüştürücü var açıkcası ikilemde kaldım bağlantı yapıp yapmamak konusunda
Bu vfd lerin rs485 bağlantısı izole midir yoksa izole bir rs485 dönüştürücü almalı veya yapmalı mıyım ?

Yada alternatif olarak laptopu izolasyon trafosu üzerinden de besleyebilirim

ISO3088 ile dönüştürücü yapabilirsiniz.

1729157169897.png

Son düzenleme:
Alternatif öneri, laptopun bataryası işinizi yapacak kadar bilgisayarı çalıştırıyorsa, sadece batarya ile deneme yapın.

Alternatif öneri, laptopun bataryası işinizi yapacak kadar bilgisayarı çalıştırıyorsa, sadece batarya ile deneme yapın.
Malesef batarya az gidiyor , ağırlık ve çıkıntı yapıyor diye cıkarttım ve 1000 km ötede unuttum :katil1:

Son düzenleme:
Bir de şey şimdi aklıma geldi sinyal diferansiyel ama bilgisayar tarafı 5v vfd tarafı kaç volt bilmiyorum 24 olabilir bu bir sıkıntı yaratır mı

Laptopu prize bağlı olarak bağlanmanızda bir problem çıkacağını zannetmiyorum.

485 kullanmanızdaki amacınız nedir? Delta sürücüler üzerinde Type-B USB bağlantı desteği var. Deltanın kendi uygulamaları bu usb portu ile bağlanabiliyor. Kendi yazdığınız bir uygulama üzerinden veri iletmek istiyorsanız usb ile bunu yapmak zor / imkansız olabilir. (delta ürünlerine çok hakim değilim).

Son düzenleme:
Laptopu prize bağlı olarak bağlanmanızda bir problem çıkacağını zannetmiyorum.

485 kullanmanızdaki amacınız nedir? Delta sürücüler üzerinde Type-B USB bağlantı desteği var. Deltanın kendi uygulamaları bu usb portu ile bağlanabiliyor. Kendi yazdığınız bir uygulama üzerinden veri iletmek istiyorsanız usb ile bunu yapmak zor / imkansız olabilir. (delta ürünlerine çok hakim değilim).
Göremedim ama tekrardan bir kontrol edeyim

Matlab üzerinden sürmek istiyorum

Kusura bakmayın yukarıdaki mesajı yazarken servo sürücü olarak cevap yazdım, vfd kısmını pas geçmişim :(

Teşekkürler ama çok pahalı değil mi ? 3 opto + ti in ıcız sn serisi transreciverlarına kıyasla ne avantajı var izole 5 voltu kendisi mi üretiyor ?
Bugün için 50₺ + KDV = 60₺. Pahalı mı?

Her iki tarafa da ayrı gerilim(VCC1 =>3.15V-5.5V, VCC2 => 4.5V-5.5V) veriliyor. GND'ler bağımsız.

Bugün için 50₺ + KDV = 60₺. Pahalı mı?

Her iki tarafa da ayrı gerilim(VCC1 =>3.15V-5.5V, VCC2 => 4.5V-5.5V) veriliyor. GND'ler bağımsız.
Butun gün mobilimdim detaylı bakamadım 1-2 yerde 400 lira diye gördüm 50 lira makulmüş
Usb - ttl dönüşümü için önerdiğiniz bir entegre var mı ?

Butun gün mobilimdim detaylı bakamadım 1-2 yerde 400 lira diye gördüm 50 lira makulmüş
Usb - ttl dönüşümü için önerdiğiniz bir entegre var mı ?
Bilgisayarınızın işletim sistemine bağlı. Findoz için FTDI/TI IC olanlar, Linux için fark etmez.
Duyduğum kadarıyla Findoz, PL2303, CH340, CP2102, vs. IC'leri sevmiyormuş

Masa üstünde sürücü ile çalışacaksanız izole etmeye hiç uğraşmayın. Panoya takıp endütriyel bir ortamda bu denemeleri yapacaksanız izole etmek makul karşılanabilir.

Bilgisayarınızın işletim sistemine bağlı. Findoz için FTDI/TI IC olanlar, Linux için fark etmez.
Duyduğum kadarıyla Findoz, PL2303, CH340, CP2102, vs. IC'leri sevmiyormuş
Findoz kullanıyorum mecburen ftdi için kötü şeyler duymuştum ama hatırlayamıyorum tam olarak neydi ti da özdisanda bulamadım

aslında silicon labsın cp serisi bir ürününün rs485 dönüştürücüde sorunsuz kullanıldıgını görmüşütm ona bakabilirim

şimdilik en mantıklı seçenek esp8266 veya esp32 ile modbus tcp- modbus rtu dönüştürücü yapmak gibi geldi hazır proje bulabilirsem böyle hızlıca çözebilirim şimdilik

Ek:
1) Bu çok hızlı bir forum, ben daha kaydet butonuna basar basmaz otomatik beğeniliyor. :neo1:
2) TI(Texas Instruments), bir ara TUSB340 kullanmıştım.

Son düzenleme:
Masa üstünde sürücü ile çalışacaksanız izole etmeye hiç uğraşmayın. Panoya takıp endütriyel bir ortamda bu denemeleri yapacaksanız izole etmek makul karşılanabilir.
amacım gürültüleri filtrelemek değil iki toprak referanslı sistem arasında oluşabilecek ground looplardan vs kaçınmak
usb bağlantısını izolasyonsuz yaptıgımız zaman laptopun anakartı dışarıdan gelecek bir akıma karşı savunmasız kalıyor gömülü yazılımcı bir abladan duymuştum bir arkadaşı şebeke bağlantılı bir üründe geliştirme yaparken usb üzerinden ya stlink yada ttl baglantısı yapıyor ve anakart yanıyor direkt
normalde urunu izolasyon trafosundan besleyerek çözerdim ama urun motor sürücü olunca 100va lık izolasyon trafosu yetmiyor :katil2:

bence vfdnin rs485 bağlantısı topraktan izoledir bir sorun çıkmaz ama %100 emin olamadığımdan bilgisayarı riske sokmak istemiyorum

İzoleli bağlantılar kullanın. PC ana kart güney köprüsü ızgara oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,734
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back