Voltaj ve akım ayarlı LAB-BENCH

Tamam şimdi 57 mF 18V a göre hesaplattım. Bu şekilde en fazla 20.5 V 2.8 A alabilirsin. Daha fazla akım çekmeye kalkınca regülasyon çöker ve çıkışta bol ripple'lı bir voltaj olur.

Ama sen bu şekilde 4 A ve üstü çekmeye çalışıyorsun. Belli bir eşikten sonra artık trafo satürasyona gider ve evin sigortasını attırırsın :)
Hocam Simüle bile etmişsiniz ilginize teşekkür ederim.
47bin uF +10bin uF kartta
Yüksekliği 10cm bir kapasitör bu.
Benimki kafadan bir hesap ama sanırım ihtiyacın 3 misli. Bariz Yanlışım varsa düzeltin.
06eb72c1d9d7d69bd1fb0d19ec46ae5b.jpg

Evet filtre kapasitörlerini biraz abartmışsın :) Ama alabileceğin maksimum voltaj ve akımı az da olsa iyileştirir onlar.

Senin en basitten başlaman lazım. Önce trafonun sınırlarını belirle. Trafo sekonderi boşta iken voltajını ölç. Sonra sekondere 6 Ω bağla. Bu durumda 3 A akım geçer ve voltajın da 18 V dan fazla düşmemiş olması lazım. Ama zaten bu durumda trafo voltajı düşüyorsa o zaman devre ile hiç uğraşmana gerek yok.

Evet filtre kapasitörlerini biraz abartmışsın :) Ama alabileceğin maksimum voltaj ve akımı az da olsa iyileştirir onlar.

Senin en basitten başlaman lazım. Önce trafonun sınırlarını belirle. Trafo sekonderi boşta iken voltajını ölç. Sonra sekondere 6 Ω bağla. Bu durumda 3 A akım geçer ve voltajın da 18 V dan fazla düşmemiş olması lazım. Ama zaten bu durumda trafo voltajı düşüyorsa o zaman devre ile hiç uğraşmana gerek yok.
Evet hocam haklısınız. Trafoda çökme var mı, önce onu denemek gerekir
Gayet iyi hatırlıyorum. Trafo eklemeli sekonder sarım ile, (orijinal sekonder tel çapından ben eklemede az daha kalın emaye tel kullandım) modifiyeli olarak ac 17.8 volt veriyor.
Ama doğrusunu söyleyeyim yükte denemedim.
Son olarak;
Saçma ama, acaba ya diyorum bridge diyot köprünün, bir akım limiti sorunu mu var?

Evet hocam haklısınız. Trafoda çökme var mı, önce onu denemek gerekir
Gayet iyi hatırlıyorum. Trafo eklemeli sekonder sarım ile, (orijinal sekonder tel çapından ben eklemede az daha kalın emaye tel kullandım) modifiyeli olarak ac 17.8 volt veriyor.
Ama doğrusunu söyleyeyim yükte denemedim.

Sekonder telini kalınlaştırmış olman trafonun akım kapasitesini artırmaz (tabi orijinal trafonun uygun tel kullandığını varsayıyorum). Trafonun akım kapasitesini çekirdeğin manyetik akı kapasitesi sınırlar. Eğer trafodan 3 A çektiğinde voltaj fazla çökmüyorsa o zaman regülatör devresine odaklanman lazım.

Son olarak;
Saçma ama, acaba ya diyorum bridge diyot köprünün, bir akım limiti sorunu mu var?

Köprü diyot darbeli akım taşıdığından, senin ölçtüğüm akımların çok çok üzerinde akımlarda bile sorun çıkarmaz. Zaten 57 mF filtre kapasitörü koymuşsun, onları şarj ederken belki anlık olarak 10 A akımlar geçiyor. Köprü diyottan değil bu sorun.

Hiçbir lehim sökme vs. yapmadan Kapasitörden krokodil ile paralel çıkartıp ölçtüm. Yani bridge çıkışı oluyor.

#Köprü çıkışı yüksüz (paralel olarak regüle LCD bağlı normal çalışıyorken) 22volt.

#10ohm da çökme 19,6 volt 1,9amper (37w güç)

#2,2ohm da çökme 15,6 volt 6,6amper (100w üzeri güç)

Trafo boşta yüksüz ac 17,8 veriyorken, İyi gibi geldi bu değer.

17,8 volt köprü ve kapasitörden sonra teoride boşta 25 volt olmalı. Tabii regüle LED ekran vs bir şey sökmeyince 22 volt. 2volt regülede kalıyor. Kutu çıkışı 20volt
Ama asli trafo çıkışı= AC 17,8 volt
Durum bu.

Son düzenleme:
SADECE trafo ile ölç. Sekondere hiçbirşey bağlı olmasın ve ölçümleri AC olarak yap.

SADECE trafo ile ölç. Sekondere hiçbirşey bağlı olmasın ve ölçümleri AC olarak yap.
Timur hocam
Trafo dedim şüpheleri tam gidermeyecek.Aynı şema farklı kart bir regüle kartı taktım.
Sonuç aynı.
20 volt boşta
5 ohm yük 3 amper 15.5 volt
Asli bridge çıkış 17,8 voltta 2.3 volt çökme var.
Şimdi;
Tüm şüphelerim trafo üzerinde yoğunlaştı. Lakin;
Şebeke AC girişine güçlü bir smps ten söktüğüm "common mode EMİ filtre bobini " bağlamıştım. Sadece bobin.
Bu bobin girişteki AC yapısını bozuyor olabilirmi?

Şebeke AC girişine güçlü bir smps ten söktüğüm "common mode EMİ filtre bobini " bağlamıştım. Sadece bobin.
Bu bobin girişteki AC yapısını bozuyor olabilirmi?

AC yapısını bozmaz. Multimetre ile ölç, neredeyse kısa devre gibi olması lazım. Omaj ölçüyorsan sorun tabi o olabilir. Ama bir bobinin bozulma ihtimali çok çok düşük. Sorun bence trafonun kendisi. Kapasitesi senin isteklerini karşılamıyor. Ama AC olarak sadece trafoyu ölçmediğin için işi tam olarak kesinleştiremiyoruz.

Trafo
17,9 volt ac net çıkış
5 ohm yükte 16,6 volta çökme var
Yaklaşık 55w güç

Buraya kadarmış
Montajı bitirip kutuyu kapatıyorum.
2253420e6ef0847f19bed2af0e12e56f.jpg
4202fbfd0cd2f9ccb2066b24fcd2b458.jpg
4a1dd904797cf4ae46001c31601af051.jpg
2d641b2836e717fe5c1a5009e18db03a.jpg
6f4b84d473d7568fa3c3ab89df3bcd52.jpg

finish him

Son düzenleme:
Yinede elimde bulunan daha düşük güçteki iki trafoda doğrultma olmadan
AC boşta
ve
AC 10ohm
yükte deneme yaptım.
Yük 10ohm-çekilen akım yaklaşık 1.5 amperin altında dır. Tüm ölçümler AC dir.

Deneme;
1-Üstteki 20w trafo boşta ac 13.8 volttan 11.8 volta düştü.

2-Alttaki 20w trafo boşta ac 16 volttan 14 volta düştü.

Trafolarda yükte voltaj düşmesi normalmi?
Ustalarımın yorumları için şimdiden teşekkür ederim.

Küçük trafoların verimi nispeten küçüktür. %80 veya daha da aşağıda olabilir. Bu durumda senin trafonun gücü 20 VA olduğuna göre (20W değil), sekonderde kullanılabilecek güç de 16 VA gibidir. Bu durumda o transformatörün sekonder anma voltajı 12 V ise, sen 1.33 A akım çekerken sekonderde 12 V olması lazım. Tabi trafonun toleransları da var o yüzden tam değer beklememen lazım, yaklaşık olarak bu değerler.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back