Voltajların Olduğunu Nasıl Kontrol ederim.

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Elimde,

+5, -10, +18,+36,+48 Volt Üreten ayrı ayrı smpsler var. Smpslerden biri bile bozulsa sistem çalışmıyor. Bütün voltaj çıkışlarının mevcut olduğunu tek bir led ladmba ile göstermek istiyorum. Bunu en basit nasıl yapabilirim.

İlk aklıma gelen ve tabiki tercih etmeyeceğim mekanik yöntem söyle olur.

Tüm voltajlara bir röle koyarım. Rölelerin kontaklarını seri bağlayıp ledi yakarım. herhangi bir voltaj kesilir ise seri devre bozulacağı için led söner. Temel mantık bu olmalı...

Röle yerine opto koyalım. aktif olan 5 adet opto muz var. Biri pasif olursa led sönsün istyiyorum.

Daha önce şöyle bir şey karalamışım... Ama emin değilim...

1610442289216.png

SMPS'lerin şaseleri ortak mı yoksa tamamen bağımsızlar mı?

En sağlam şekli bence her güç kaynağının çıkışına bir komparatör koymak. Bu komparatör, voltaj belli bir eşiğin üzerinde ise lojik 1 çıkış verecek, eşik altı ise lojik 0. Sonra da bu komparatör çıkışlarını 8 girişli bir AND gate'e verirsen bu AND çıkışı sana istediğin bilgiyi verir.

Komparatör kullanmanın faydası, düşük voltaj durumunu da algılayabilmesi. Hatta "window comparator" yaparsan yüksek voltaj durumunu bile algılarsın. Ama arızalı bir SMPS'de voltajın yükselme durumu pek olası değil.

Neden ledi opampla yakıyorsunuz? Optolara seri bağlasanız yakmaz mı?

Hımm orda voltajlardan biri biraz azalırsa opto nun arabölgede çalışımasını yakalamak istemişim. Bence gerek yok. Optoları dorudan lede girsem olur gibi..

Hımm orda voltajlardan biri biraz azalırsa opto nun arabölgede çalışımasını yakalamak istemişim. Bence gerek yok. Optoları dorudan lede girsem olur gibi...
Optolar işinize yamayacak voltajlarda da iletime geçebilir. Optonun ledini nasıl yaktığınız önemli.
En sağlam şeklini bence de
En sağlam şekli bence her güç kaynağının çıkışına bir komparatör koymak. Bu komparatör, voltaj belli bir eşiğin üzerinde ise lojik 1 çıkış verecek, eşik altı ise lojik 0. Sonra da bu komparatör çıkışlarını 8 girişli bir AND gate'e verirsen bu AND çıkışı sana istediğin bilgiyi verir.

Komparatör kullanmanın faydası, düşük voltaj durumunu da algılayabilmesi. Hatta "window comparator" yaparsan yüksek voltaj durumunu bile algılarsın. Ama arızalı bir SMPS'de voltajın yükselme durumu pek olası değil.

Düşündüm ve dediğine geldim. her çıkışa bir komparator en mantıklısı. tüm voltajları bölerek 5V a çekip LM324 ile karşılaştırsam ne diyorsun...

Düşündüm ve dediğine geldim. her çıkışa bir komparator en mantıklısı. tüm voltajları bölerek 5V a çekip LM324 ile karşılaştırsam ne diyorsun...

Gerçek komparatör kullanırsan daha verimli olur. Bunlarda open collector oluyor ve her opamp'in 5 V veya 3.3 V lojik çıkış vermesini sağlayabilirsin, komparatör girişleri ne olursa olsun (artı veya eksi).

Eğer güç kaynakları ile voltaj kontrol devresini izole etmen gerektiğine karar verirsen gene opamp çıkışına opto atabilirsin.

Peki bu komparator devresinde karşılaştırma referansını pozitif ray ile aynı yapabilir miym yoksa altında mı olmalı.

Atıyorum besleme 5 volt. referans 5 volt gibi.

Yoksa besleme 5v referans 4v gibimi olmalı... :dusun1:

Vazgeçtim projenin tamamında bir sürü açmaz var. Redundant sistem düşünüyordum. Birden çok smps olduğu için Sağlıklı bir yorum yapmak zor olacak. Normalde zaten voltajları ölçüp nerde arıza var tespit edebiliyorum. ama paralel sistemde işler karışıyor. Birde modullerin içindeki smpslerin çapraz çalışma ihtimalleri var... Uzun hikaye. :cheeky2:

@ckocagil
Pratik olanı da bence de bu... 5 adet opto 'ya yer var da, 5 led' e mi yok?
Yazdığımız pratikliği, @Endorfin35+ de düşünmüştür. Ancak tasarımın tek led olması zorunluluğu varsa, aşağıdaki @Endorfin35+ nin şeması uygun gibi...
1610442289216-png.7210

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back