Voltajların Olduğunu Nasıl Kontrol ederim.

@ckocagil
Pratik olanı da bence de bu... 5 adet opto ya yer varda, 5 led' e mi yok.
Yazdığımız pratikliği, @Endorfin35+ de düşünmüştür. Ancak tasarım tek led olması zorunluluğu varsa, aşağıdaki @Endorfin35+ nin şeması uygun gibi...
1610442289216-png.7210
Aslında RGB led kullanılarak hangisinin çalışmadığı tespit edilebilir. RGB de zaten 3 ana renk var, diğer bir tane de ana renkler karıştırılarak elde edilebilir. Yalnız küçük bir mcu lazım.

Diode-AND-gate-circuit.png

diode logic and gate.
optoları diyotlara bağlayın tamamdır. 10k yerine 1k, 470 ohm iptal yani kısa devre.

Aslında RGB led kullanılarak hangisinin çalışmadığı tespit edilebilir. RGB de zaten 3 ana renk var, diğer bir tane de ana renkler karıştırılarak elde edilebilir. Yalnız küçük bir mcu lazım.
1. Ben pinti adamım. En basit yöntem en güzel yöntemdir. 2 öyle her yere mcu falan koyarsak patron beni furur. :katil1:

1. Ben pinti adamım. En basit yöntem en güzel yöntemdir. 2 öyle her yere mcu falan koyarsak patron beni furur. :katil1:
Her bir çıkışın + ile - arasına 1 led bağla o zaman. Ne diye devre şeması filan paylaşıyorsun. Devre görünce aklımız çıkıyor bilmiyor musun? :katil2:

Bak ldr dedin fikrim geldi.
Ldr yi ledin karşısına koyarsın. Enerji kesilince led söner, ldr nin direnci düşer. Bu düşen direnci de baz alarak bir piezo koyarsın. Ben bozuldum diye bas bas bağırır psu. Nassı? :D

Bak ldr dedin fikrim geldi.
Ldr yi ledin karşısına koyarsın. Enerji kesilince led söner, ldr nin direnci düşer. Bu düşen direnci de baz alarak bir piezo koyarsın. Ben bozuldum diye bas bas bağırır psu. Nassı? :D
Ben seni koyacam oraya. Bir barnağınıda faza bağlayacam. Gökhan ın bağırtısı kesilirse enerji yok demektir. Eee elektronik bir yere kadar. Biyolojik çözüm. :cheeky1: :katil2:

Konu üzerinden 1.5 sene geçmiş ama benim gibi sonradan okuyanlar için öneri yada alternatif olsun.
MCU yerine TL431 kullanılabilir. Hem oldukça hassas hem de lojik.
Optokuplor ledi TL431 ile sürülebilir. Transistör tarafı da @taydin bahsettiği and kapısı ile çıkışa aktarılır

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back