Wifi modem çekim alani

Kıdemli Üye
Yıl başında ev değiştirmeyi düşünüyoruz
Taşınacağımız karşılıklı 2 daire de, bol duvarlar olmasına rağmen tek wifi modemi ortak kullanabilir miyiz?
2 ayrı internet hattı yerine (50gb/s + 50 gb/s) tek 100 gb/s internet hattı kullanmak istiyoruz.
Daireler 2 X 100 m2 alana sahip.

Nasıl bir çözüm olabilir .

Fiber modem + access point tavsiyesi var mı?
Marka model önemli değil.

Son düzenleme:
Duvarların yapısı ve hangi WIFI bandını kullandığın burada belirleyici olur. Eğer bina tünel kalıp yapıda ise, duvarların için demir doludur, o yüzden WIFI sinyali yan odaya bile zor gider. Bir de üstüne 5.8 GHz bandını kullanan 802.11ac WIFI kullanıyorsan, yan odaya hiç geçmez.

Yapılması gereken, her odaya ethernet kablo ulaştırmak ve sonra da WIFI istenen odaları erişim noktaları koymak. Mesela ben hem oturma odasına kadar ethernet kablo çektim ve oraya TP Link RE450 koydum.

Şöyle açıklayayım.
Odalarda Ethernet bağlantı yok
Sadece salonda fiber optik modem.(wifi) bağlantısı.

Xiaomi nin Elektrik prizi den internet aparatı veya access point/ router türü alan genişletici çözümler üretilemez mi?

Çözüm bulamazsam odalara duvar üstü Ethernet tesisat bağlantısı çekerim de ...
Ortak kullanacağımız karşı daireye nasıl çözüm bulunur.

Son düzenleme:
Elektrik prizinin veri bant genişliğinin çok kötü olduğunu duyuyorum hep. Benim evde her odaya ethernet gitmiyordu. Duvarlardaki süpürgeliklerin altından ethernet kablo çektim. Biraz uğraştırdı ama neticede iyi oldu. Süpürgeliklere yakın duvardan bir delik delerek ethernet yan daireye de aktarılabilir.

Kablo candır. En iyi performans için benim evde ve eşimin muayenehanesinde uyguladığım yöntem şöyle:

1- Modemin WiFi özelliğini kapatın. Kullanmayın. Sadece modem ve DHCP sunucu olarak çalışsın.
2- Uygun bir ya da iki yere (sizin durumda ikincisi yan daire oluyor) kablo ile ağı taşıyıp oralara güzel birer access-point koyun. Access point kalitesi gerçekten çok etkiliyor.

Benim evdeki TTNET Fiber modem 6-7 yıl önce yoğun trafikte ısınma ve sık sık kitlenme yaşatıyordu. Özellikle torrent işlemleri yoğun olunca. WiFi özelliğini kapattım. Bir tane Archer C9 koydum merkezi bir yere. Evim içinde hemen her yerde gayet iyi performans alıyorum. Salon, çalışma odası vs 60 MB/sn (yaklaşık 600 MBit/sn) ile dosya transferi yapabiliyorum dizüstü ve NAS arasında WiFi ile. En kötü yerde 15-20 MB/sn'ye düşüyor. Terasta bazen sorun yaşıyordum. Oraya da ikinci bir ucuz access-point koydum. O hızlarda olmasa da orada da çok rahat çalışıyor herşey. Repeater, range-extender gibi çözümleri çok sevmiyorum. Performansı çok etkiliyor.

Wi-fi yı kapatamayiz.
Telefonlar, tabletler, TV Ler kullanacak.

Aşağıdaki İnternet sinyal güçlendirici işe yarar mı?

format:webp

@ozkarah

Son düzenleme:
Süpürgeliklere yakın duvardan bir delik delerek ethernet yan daireye de aktarılabilir.

Salon - Mutfak - Karşı daire Salon
İki salona ulaşmak için arada mutfak var. Duvardan geçiş sorun olur

Çözüm bulamazsak, artık 2 ayrı daireye, 2 ayrı internet hattı kullanacağız.

Son düzenleme:
Wi-fi yı kapatamayiz.
Telefonlar, tabletler, TV Ler kullanacak.

Aşağıdaki İnternet sinyal güçlendirici işe yarar mı?

format:webp

@ozkarah
Yanlış anlaşılmış olabilirim. WiFi tamamen kapanmayacak. Modemlerin üzerindeki WiFi Access Point modülleri çok basit ve verimsiz olabiliyor. Giriş hattının pozisyonundan dolayı istediğiniz yere de koyamıyorsunuz genellikle. WiFi'ı modem ile sunmakyerine modeminkini pasif hale getirip ayrı bir access point ilevermenizi tavsiye etmiştim. Modem ile access point arasında da ethernet kablosu olacak.

WiFi'ı modem ile sunmakyerine modeminkini pasif hale getirip ayrı bir access point ilevermenizi tavsiye etmiştim. Modem ile access point arasında da ethernet kablosu olacak.
Yukarıda da yazmıştım.
Ethernet kablo da çekilemiyor.
Salon - Mutfak - Karşı daire Salon
İki salona ulaşmak için arada mutfak var. Duvardan geçiş sorun olur

Çözüm bulamazsak, artık 2 ayrı daireye, 2 ayrı internet hattı kullanacağız.

Herhalde 2 ayrı hat kullanılacak.

Yanıt yazanlara teşekkür ederim.
@taydin
@ozkarah

Benzer bir sorun bende de var. Modem koridorda vestiyerin üzerinde duruyor. Yan odaya iki adet masaüstü pc kurdum. Birde ethernet destekli yazıcım var. Kablo çekip bir hub ile dağıtsam çok şık olacak ama içişleri kabloya izin vermiyor.

Elimde eski bir access point var. Yazıcı için kablosuzu kabloya çeviren bir setup ile deneme yapmıştım. Kullanmadığım zaman yazıcı ve access point in enerjisini aynı anda kestiğim için ilk başta bağlantı sorunu olmuştu. Yazıcı açıldığında access piont henüz bağlantı kuramadığı için ip alamama gibi sorunlar olmuştu. Yazarken bir yandanda düşünüyorum. Enerjiyi kestiğim sürece hep sorun olacak. Access pointi enerjili bıraklmalıyım. Masaüstü pcler ise wifi dongle ile bağlanabilir...

Benzer bir sorun bende de var. Modem koridorda vestiyerin üzerinde duruyor. Yan odaya iki adet masaüstü pc kurdum. Birde ethernet destekli yazıcım var. Kablo çekip bir hub ile dağıtsam çok şık olacak ama içişleri kabloya izin vermiyor.

Elimde eski bir access point var. Yazıcı için kablosuzu kabloya çeviren bir setup ile deneme yapmıştım. Kullanmadığım zaman yazıcı ve access point in enerjisini aynı anda kestiğim için ilk başta bağlantı sorunu olmuştu. Yazıcı açıldığında access piont henüz bağlantı kuramadığı için ip alamama gibi sorunlar olmuştu. Yazarken bir yandanda düşünüyorum. Enerjiyi kestiğim sürece hep sorun olacak. Access pointi enerjili bıraklmalıyım. Masaüstü pcler ise wifi dongle ile bağlanabilir...
Evin içinde doğalgaz borusu gidiyorsa.
Bakanlık yokken borunun arkasından götürebilirsin abi.

Benim modem berbat bir yerde ama modemin bulunduğu ortamdan odama kadar gelen doğalgaz borusu var biri gidiş biri dönüş borusu galiba 2 taneler ben bunların arasına tıkarak getirdim cat5 kabloyu 30 santimde biraz da sıcak silikon sıktım daha fark eden yok.

Kablo petekler yanınca biraz ısınıyor ama bilmiyorum sonu ne olur.

Modemi gizli kuytu bir yere koymadığınız sürece sorun olacağını zannetmiyorum. Cam balkon, pencere kenarı veya bina kapı girişinin hemen üstü gibi noktalar tercih edilebilir. (Tavana yakın noktalar)

Olmadı modemin ayarlarıyla oynarsınız.

Evin içinde doğalgaz borusu gidiyorsa.
Bakanlık yokken borunun arkasından götürebilirsin abi.

Benim modem berbat bir yerde ama modemin bulunduğu ortamdan odama kadar gelen doğalgaz borusu var biri gidiş biri dönüş borusu galiba 2 taneler ben bunların arasına tıkarak getirdim cat5 kabloyu 30 santimde biraz da sıcak silikon sıktım daha fark eden yok.

Kablo petekler yanınca biraz ısınıyor ama bilmiyorum sonu ne olur.
:katil1: :katil1:
Ben bu yöntemle 2 yollu hoparlör çalıştırdım 1 yıldır farkedilmedi. Hayır bu hoparlör nasıl çalışıyor diye de sormuyorlar. Şimdi düşündüm de Acaba idare mi ediliyorum:dusun1:

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back