yapay zeka ile deprem tahmin edilebilirmi?

neden goz yumuyorlar onu anlamak guc

Sorun sadece göz yumulması da değil. Bana bahçede yardıma gelen Maraş'lı bir eleman var, belleme gibi güç gerektiren işleri çok iyi yapıyor, grayder gibi herif. Onunla konuşuyorduk da bana anlattı, oradaki halkın kendisinin de büyük bir sorumluluğu var dedi. Kendi oturduğu köyde ev yapmak istemişler, bir inşaat mühendisine projeyi çizdirmişler. Fazla para da yok, maliyet çok yüksek çıkmış. Anlatıyor, müteahhide yalvardık, nolur direklerde 8 demir yerine 3 demirle yap diye. Neticede müteahhit 3 demirle yapmış binayı, ve bina da depremde yıkılmış. Bunlar da o anda köyde olmadığı için kurtulmuş. Yani parasızlıktan halkın kendisi de malzemeden çalıyor. Bir apartman yaşantısı yaşamalarının tek yolunun bu olduğunu düşünüyorlar. Halk böyle ise, o halktan çıkan denetçi, belediye çalışanı, müteahhid de aynı oluyor işte.

Babam vefat ettikten sonra bize Susurluk'ta 4 katlı bir apartman intikal etti. Babam sağ iken dedikodular vardı bu binada kolon kesildi diye. Babam da böyle şeylere hiç önem vermezdi, o yüzden o öldükten sonra ben ilk iş olarak yapı denetim firması çağırdım ve binayı test ettirdim. Kolon kesilmemiş ama bina çürük çıktı. Kolonların dayanımı olması gereken değerin üçte birine sahip. Yapı denetim raporunu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yollattım. Aslında burada çok yaygın bir saçmalık var. Normalde kanuna göre yapı denetim firması, çürük çıkan binanın raporunu otomatik olarak bakanlığa göndermesi gerekiyor. Biz altı aydır bekliyoruz, hiç icraat yok. Aradım yapı denetim firmasını, bakanlıktan hiçbir yazı gelmedi diye. Meğer bizim firma denetim raporunu bakanlığa göndermemiş. Niye göndermediniz dedim. Abi insanlar normalde göndertmiyor dedi, çünkü bir kere bakanlığa rapor gitti mi geri dönüşü yok dedi. Defalarca aradım, yazılı olarak isteğimi belirttim ve öyle raporu bakanlığa gönderdiler.

Ondan sonrası da bizim halkın depreme bakış açısının en güzel özeti: Bina yıkılacak, ama tam 3 yıl uğraştık kiracıları tahliye etmek için ve çıkaramadık! Belediyeye kaç kere gittik birşeyler yapın diye. Noterden ihtarlar çektik, nafile. En sonunda Maraş depremi oldu ve belediyedekiler de herhalde tırstı, hemen gidip kiracıların elektriğini suyunu kestiler, ve sonra da kiracılar çıkmak zorunda kaldı. Ama çıkarken bana ettikleri bedduanın haddi hesabı yok, çünkü yeni ev kiralamak durumunda kaldılar ve kiraları da 5 - 10 kat arttı. Hatta sırf onlar daha yüksek kira ödesinler diye evi yıktığımı söyleyen varmış. Pes.

@semih_s yattı yani bizim iş :D
model eğitilirken gerçek deprem verileri ile öğreniyor önce sonra veriyi (gerçek deprem verileri)
ikiye bölüyor tahmin yapıyor bu yaptığı tahminler ile gerçek verileri karşılastırıyor
bunların detayları bu yazıda var :https://mekatronik.org/forum/threads/yapay-zeka-nasil-egitilir.4610/

eğitim aşamasında kendini test ediyor diyebiliriz
küçük bir hesapla :
  1. R-squared (R-kare) değeri: 0.746
  2. Mean Squared Error (MSE) değeri: 0.10

Varyans = 1 - 0.746 Varyans = 0.254

Tahmin Hatası = MSE * Varyans

Tahmin Hatası = 0.105 * 0.254Tahmin Hatası ≈ 0.02667

Sonuç olarak, modelin tahmin hatası yaklaşık olarak 0.02667 veya %2.667'dir. hata payı
Sanki bu uygulama veriye eğri uydurmanın abartılmışı, çok boyutlusu. Gerçekleşmemiş olaylar ile test edilmesi lazım. Yani mesela 400 küsür bin gerçek deprem verisinin kronolojik olarak son 1000 veya 2000 tanesi ile test edilmesi lazım. Tabii bu son depremlerin yani test edilecek depremleri eğitim verisine de girmemesi lazım. Burada böyle bir uygulama yok galiba doğru mu?

@semih_s hayır bu zaten testi kendisi yapıyor gerçek veriler ile eğitirken bir kısmını ayırıyor bunların üzerinden tahmin yapıp nasıl oldugunu gösteriyor ayrıca bu modele ulaşmak için en az ben diyim 40 sende 50 tane yz yaptım yani bi tane yaptım bu sonuçları aldım diyemem

@taydin abi benim ev sahibide bana 2-3 ayda bir mektup yolluyor traş pahalanmış zeytinyağ uçmuş diye :)
en son avukattan bana ihtar yollamış evi satıcam göstermezsen mazeretsiz çıkartırım diye.

Avukata bir dilekçe yazdım ne avukat nede ev sahibinden ses çıkmadı o günden sonra :D

@semih_s hayır bu zaten testi kendisi yapıyor gerçek veriler ile eğitirken bir kısmını ayırıyor bunların üzerinden tahmin yapıp nasıl oldugunu gösteriyor ayrıca bu modele ulaşmak için en az ben diyim 40 sende 50 tane yz yaptım yani bi tane yaptım bu sonuçları almadım

@taydin abi benim ev sahibide bana 2-3 ayda bir mektup yolluyor traş pahalanmış zeytinyağ uçmuş diye :)
en son avukattan bana ihtar yollamış evi satıcam göstermezsen mazeretsiz çıkartırım diye.

Avukata bir dilekçe yazdım ne avukat nede ev sahibinden ses çıkmadı o günden sonra :D
Fon peşinde koşan bilim adamı bununla bürokratları, politikacıları ve gazetecileri çok güzel kekleyebilir de :) ...

Eğer 5 yıldan fazladır oturuyorsan, isterse mahkeme yoluyla kiranı arttırabilir. Ama 5 yıldan az ise %25 arttır kirayı, telefonlarına da cevap vermesen olur :D

• Haha
Reactions: nt
bu yapay zeka ancak %20 doğruluk sunabilir.

çok basit hatta komik gelen bir örnek vereyim.

diyelim deprem beklenmeyen bir bölgede 20 farklı noktada kepçe çalışıyor yeri deliyor. Saatlerce oluşan titreşim, ağrılık değişimleri orada bulunan fay hattında çatlama başlamasına sebep oldu.
Bizim yapay zeka o an ki kazı çalışmaları ve ağır yük nakliyelerini değerlendiriyor mu?

Bunu ben de yapabiliyorum. Mesela bugün 4.5 şiddetinde deprem olacak. Bu konuda da iddialıyım, hatta dediğim deprem olmazsa pc eksiklerini de ben tamamlarım.
7FF772B6-37DA-422A-9884-394B3915B8A9.jpeg

:D :dans1::popcorn1:

diyelim deprem beklenmeyen bir bölgede 20 farklı noktada kepçe çalışıyor yeri deliyor. Saatlerce oluşan titreşim, ağrılık değişimleri orada bulunan fay hattında çatlama başlamasına sebep oldu.
Bizim yapay zeka o an ki kazı çalışmaları ve ağır yük nakliyelerini değerlendiriyor mu?
%20 ye nasıl ulaştın matematiksel olarak açıklarmısım
ayrıca 20 değil 2000 iş makinası bile çalışsa tektonik plakaları hareket ettiremez.

Son düzenleme:
%20 ye nasıl ulaştın matematiksel olarak açıklarmısım
ayrıca 20 değil 2000 iş makinası bile çalışsa tektonik plakaları hareket ettiremez.
Kayıt edilen depremler olışanların sadece %20'si.

Kayda alınmamış, ölçülmemiş veya ölçüm aralığı dışında kalan yüzbinlerce deprem var.

Ben depreme kepçe vs. sebep olur demedim. O sırada çatlama eğilimi olmayan bir fay hattında çatlamanın hızlanmasına sebep olur dedim.

Deprem zamanının tahmin edilmemesine ağırlık değişimleri titreşimler sebep olmuyorsa, tahmin edilmeme sebebi nedir?

%20 ye nasıl ulaştığını açıklarmısın depremler yapay patlamalar diye ayrılıyor ölçümler bunları kandilliden öğrenebilirsin

%20 ye nasıl ulaştığını açıklarmısın depremler yapay patlamalar diye ayrılıyor ölçümler bunları kandilliden öğrenebilirsin
Richter formülü dışında kalan sarsıntılar ölçülemeyen deprem olarak nitelendirilir.

Benimde sorduğum deprem nasıl oluşuyor madem insanlığın buna hiçbir etkisi olamıyor ney sebep oluyor

@Ahmet insanligin da mutlaka etkisi vardir ama kita hareketini tetikleyecek seviyede degildir, dunyanin cekirdegindeki magma hareketi, yerkabugundaki sikismalar, gelgit olaylari, baska gezegen yada galaksi etkisi ve daha birdunya etken sebep olabilir, bunlarin etkilerinide tahmin gercekten cok zor, daha kutlecekim dalgalarin varliginin ispatini birkac yil once yapilabildi (ligo deneyi), birde kirilan kutlenin baska bir kutleye etkisi filanda var, yani o kadar buyuk data seti var ki, sadece bu saydiklarimi gozonune alarak mantikli ve kesin bir cikarim yapmak cok buyuk bir is, sadece surda deprem oldu surdada fay hatti vardi oda onu tetikler yada siddeti sukadar olur gibi cikarimlar bence fazla kolaycilik olur.

Richter formülü dışında kalan sarsıntılar ölçülemeyen deprem olarak nitelendirilir.

Benimde sorduğum deprem nasıl oluşuyor madem insanlığın buna hiçbir etkisi olamıyor ney sebep oluyor
en basitinden anlatıyım motor sürmüşsündür yada binmişsindir hızla giderken bir etkiye magruz kalıyoruz
Dünya saatte 105 bin 444 kilometre güneş etrafında dönüyor ve yöründe tam daire olmadıgında yaklaşınca daha hızlı uzaklaşınca daha yavaş oluyor.
Güneşin galaksi etrafındaki hızıda (bilim adamlarının yalancısıyım cıkıp ölçmedim :) )saniyede 220 kilometredir buda sanırım galaksi etrafında tam bir dairesel yörüngede değildir.
ayrıca galaksimizde bi yöne doğru gidiyordur ve kim bilir o kaç bin km ile hareket ediyor havada asılı durmaz bunlar başlıca sebepler tektonik plakaların hareket etmesi için.
evet insan faktörüde vardır ama 1 karıncanın izmirde yapaagı etki kadardır insanın dünyaya etkisi

tektonik plakaların nası hareket ettiğinin animasyonu 100de100 gerçek değildir ama yakındır buna

ama ben hala anlıyamadım madem ki kodladıgım yz nin %20 oldugunu söylüyorsun bunun için kanıt istiyorum :)

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back