Yapay zeka ve siber güvenlik

nt

Emekli
Selam!

Pythonla geliştireceğim basit bir yz ile şifrelerinizi 60 saniyeden az sürede kırabileceğimi biliyormusunuz..
tabiki yapmam ben hacking işinden hoşlanmıyorum.
ama bilgisayarlar random olarak bilgi üretme konusunda biraz zayıf kalıyor. Python'sa tam tersi ayagını denk al nasa :p

Öncelikle, Windows kullanıcısı iseniz(gidin ağ kablonuzu kesin:cool:), bilgisayar güvenliğinizle ilgili önemli birkaç noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Günlük internet kullanımı sırasında karşılaştığınız dosyaların ve indirilen yazılımların potansiyel güvenlik riskleri içerdiğini unutmamanız önemlidir.

Virüs, zararlı yazılım, payload, backdoor gibi terimlerin sıkça karşımıza çıktığı günümüzde, siber güvenlik konularına biraz daha dikkat etmek gerekiyor.
Özellikle %90'ı sizin gibi Windows kullanıcılarına yönelik özel olarak yazılan zararlı yazılımların artış gösterdiği bir gerçek.

Bu yazılımlar, genellikle görünüşte zararsız dosya türleri altında gizlenirler. Bir PDF dosyası gibi masum bir belge veya bir exe dosyası gibi bir uygulama, bilgisayarınıza zarar verebilecek potansiyel tehlikeler içerebilir. Bu nedenle, dosyaları indirirken ve paylaşırken dikkatli olmak, güvenilir kaynaklardan indirmek, güncel bir antivirüs programı kullanmak gibi temel güvenlik önlemlerini almamız gerekiyor.

Detaylara girmek istemiyorum ancak genel güvenlik önlemlerini alarak bilgisayarınızın güvenliğini artırabilir, online deneyiminizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Peki bu yz bunun neresinde şimdi bu yazıyı okuyup kullandığınız arama motoruna yapayzeka ve şifre falan yazıp ordaki sitelere girip şifremi test ediyim demeyin zira bu çok tehlikeli

internette güvenlik diye bir şey yoktur kırılamayacak şifrede yoktur zaten abi burada yazmış gerekeni;

benim değinmek istediğim yz ile şifrelerinizi 60 saniyeden daha kısa bir sürede kırdığının farkında olmanız
İki faktörlü doğrulama kesinlikle çok önemli
Ayrıca kuantum algoritmaları ile rsa şifrelemeler çöp oluyor çünkü rsa nın temeli asal sayılarla alakalı shor algoritması için bu çocuk oyuncagı
Sonuç olarak, güvenli bir bilgisayar kullanımı için Linux işletim sistemine geçiş yapmak veya, bütçeniz varsa, Mac kullanımı düşünülebilir.
Her durumda güncel güvenlik önlemlerini almak ve bilinçli bir şekilde internet kullanmak en doğrusudur.

Çok uzun şifreler yapabilirsiniz sevdiğiniz bir şiir bir şarkı mesala yada siz bir şiir yazın :D posta gazetesine yazan dedeler gibi :)
ya da boşluk tuşu kullanın. Bence en güzeli space kullanmak. Şifreyi ele geçiren bakacak, boş! :D

umarım bu yazı daha güvenli internet kullanımınız için faydalı olur .

Hangi şifreler 60 saniyede kırılıyor acaba?

Hızlı denemeye müsaade eden sistem var mı?

Mesela internet bankacılığı şifresini 60 saniyede nasıl kırarsınız?

60 sn de sifre kiran bir site ornek verebilirmisin, hash kodunu yazip denemek istiyorum.

hacking işinden hoşlanmıyorum.
lütfen bu konu hakkında soru sormayın.

sana yap demiyorumki, mesela benim bildigim md5 ceviren siteler var ama islem cok uzun suruyor, 60sn den az surede kiriyor diyorsun???

sana yap demiyorumki, mesela benim bildigim md5 ceviren siteler var ama islem cok uzun suruyor, 60sn den az surede kiriyor diyorsun???
:)

Sorunuzu değerlendirdim, ancak sert bir dil kullanmanızı anlamakta zorlanıyorum.

Ben bir chat botu değilim, aksine bir bireyim.

Eğer daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, Google senin için en iyi dost olacaktır.

Tamam şifreyi kırmayın ama hangi siteler hangi şifreler güvende değil en azından onu bildirin yoksa bu konuyu açmanın anlamı nedir ortalığı karıştırmak mı fitne çıkarmak mı

yukarıda yazıda açıkca yazıyor

Çok uzun şifreler yapabilirsiniz sevdiğiniz bir şiir bir şarkı mesala yada siz bir şiir yazın :D posta gazetesine yazan dedeler gibi :)
ya da boşluk tuşu kullanın. Bence en güzeli space kullanmak. Şifreyi ele geçiren bakacak, boş! :D

Aslında saygısızlık yapmak istemiyodum ama geçekten zorluyosunuz beni

Eğer sadece "benim bildiğim" ve "islem cok uzun suruyor" gibi yüzeysel ifadelerle geliyorsan, ciddi bir konu hakkında konuşmuyoruz demektir. Bu tür iddiaları destekleyecek gerçek bilgileriniz varsa, paylaşabilirsin. Ama sadece atıp tutuyorsan, burada zaman kaybetme. MD5 gibi eski algoritmaları kullanmanın güvenlik açısından ne kadar hatalı olduğunu anlamıyorsan, öğrenmeye çalışman iyi olur.

:)

Sorunuzu değerlendirdim, ancak sert bir dil kullanmanızı anlamakta zorlanıyorum.

Ben bir chat botu değilim, aksine bir bireyim.

Eğer daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, Google senin için en iyi dost olacaktır.
cok alingansiniz, burasinin bir forum oldugunun farkindasiniz sanirim, cevap yada elestiriye tahammulunuz yoksa bende size bu bilgileri bir bloga yazmanizi oneririm, zira bu sekilde konu sehir efsanesinden oteye gitmez, 60 sn diye bir iddiada bulunuyorsaniz bu ispata muhtactir, md5 i ornek olarak verdim ama bunu bile savunma argumani olarak kullanmaya calisiyorsununuz, siz siz olun yinede saygisizlik yapmayin o zaman.

google a yaz abicim bana değil !
cok alingansiniz, burasinin bir forum oldugunun farkindasiniz sanirim, cevap yada elestiriye tahammulunuz yoksa bende size bu bilgileri bir bloga yazmanizi oneririm, zira bu sekilde konu sehir efsanesinden oteye gitmez, 60 sn diye bir iddiada bulunuyorsaniz bu ispata muhtactir, md5 i ornek olarak verdim ama bunu bile savunma argumani olarak kullanmaya calisiyorsununuz, siz siz olun yinede saygisizlik yapmayin o zaman.

1.Bir arkadaşınızdan ya da tanımadığınız bir internet kullanıcısındansize gönderilen bir bağlantıyı açmadan önce sitenin güvenilir olup
olmadığını, phishtank.com veya urlex.org gibi web sitelerine girerek doğrulayabilirsiniz.

2.Cep telefonlarınız için Simple Gallery ve benzeri uygulamalar edinebilirsiniz. https://simplemobiletools.com

3.Google gibi ticari bir arama motoru yerine DuckDuckGo gibialternatif ve kişisel bilgilerinizi takip edip ticarileştirmeyen arama motorlarını tercih edebilirsiniz.

4.Whatsapp, Telegram yerine daha güvenli mesajlaşma uygulamasıolan Signal’ı kullanabilirsiniz.

5.Kimden geldiğini bilmediğiniz, hediye, fırsat vs. kazandığınızı belirten jenerik özel mesajlara veya e-postalara tıklamayın, bunlar virüs içeriyor olabilir, kişisel verileriniz çalınabilir

6.PGP (Pretty Good Privacy), TutaNota.de, ProtonMail gibi yazılımlarla e-postalarınızı şifreleyerek güvenli bir şekilde gönderebilirsiniz.

7.Anlamlı bir bütün oluşturmayan, içinde hem rakam, hem büyük/küçük harf, hem de işaret içeren parolalar tercih edin.
Örnek: N/1i2*hdE/-0*H3-a4!X8

8.Kamuya açık kablosuz ağlar (WIFI) üzerinden başta parolalarınız olmak üzere kişisel verilerinizin ele geçirilme ihtimali vardır. Şifrelenmemiş bağlantıları kullanmamaya çalışın.

9.İki adımda doğrulama uygulamasını mutlaka kullanın.

10.Android telefonlarda Google Play üzerinden F-Droid adlı uygulamayı indirerek halihazırda kullandığınız uygulamaların açık kaynaklı muadillerini bulabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
5,843
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back