Yazıcı tablasına saç spreyi gerçekten gerekli mi?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün bir 3d yazıcı kanalındaki bir videoyu seyrettim. Adam yazıcı tablasının üzerine ayna koymuş ve hiçbir yapıştırıcı, saç spreyi vesaire kullanmıyorum diyor. Ve sonuç da alıyor.

Ben de deneme amaçlı yazıcı tablasındaki saç spreyini temizledim. Sonra da camsil ile camı tertemiz yaptım (ışığa karşı tutunca hiçbir yağ kir leke vs olmadığından emin oldum) Sonra tablayı sıfırlayıp bir baskı yaptım. Gerçekten de sorunsuz çıktıyı aldım :) İş bittikten sonra da parçayı rahatlıkla söküp aldım, dövüşmem gerekmedi :)

Sonra ikinci baskıyı yapmadan hadi şunu biraz temizleyeyim deyip IPA ile temizledim. İkinci baskı HİÇ TUTMADI!

Ben de camı söktüm ve ışığa karşı bakınca hakkaten yağlı/kirli olduğunu gördüm. Muhtemelen elektronik masasında duran bu IPA nın içine lehim pastası artıkları veya başka kirler çözündü ve ben de onları 3d yazıcı tablasına badana etmiş oldum. Demekki alkol ile temizlemek yetmiyor. Çıkarıp tekrar camsil ile tamamen ışıl ışıl olana kadar temizledim ve baskıyı tekrar başlattım. Şimdi gene sorunsuz yapıştı!

Yani bu durumda, tablanın temizliğini muntazam yaparsak, saç spreyidir, yapıştırıcıdır, bu tip şeylere gerek olmadığını söyleyebilir miyiz? Ben tabi biraz daha böyle kullanacağım, ama sanki iş görecek gibi duruyor. Açık bir camcı bulursam da uygun boyda ayna ile de deneyeceğim.

Bir de acaba ayna yüzeyi ile cam yüzeyi arasında bir fark var mıdır bu yapışmayı etkileyecek?

Ben de herhangi bir yapıştırıcı kullanmıyorum. Doğrudan Ender 3 Pro'nun deforme olmuş (önceki sahibi kötü kullanmış) manyetik tablasına çıktı alıyorum. Kalibrasyon iyi ise sonuç her defasında mükemmel oluyor ki bendeki tablanın gerçekten çok kötü yüzeyi var. Yazıcıyı satın aldığım arkadaş cam tabaka kullanıyordu pritt, saç spreyi filan hepsini de yanında verdi. Bana en iyisinin cam olduğunu söyledi. Bunu almadan önce Hephestos 2 yazıcı bakmıştım, orada PLA için tablasında ısıtıcı bile yoktu. Isıtıcının ABS için gerekli olduğunu biliyorum ama bir çok yerde PLA için de tablayı 50-60 derecede tuttun ki iyi yapışsın filan diyor. Bu tutarsız bilgiler tabla işinin biraz abartıldığını düşünmeme sebep oldu, bu yüzden bir çok videoda gördüğüm gibi doğrudan manyetik tablaya yazdırmaya alışmayı istedim. Çok da memnum. Tabii bu yorumlarımın hepsi PLA için geçerli, ABS de nasıl olur henüz hiç denemedim. Elimde ABS de var, bir ara deneyeceğim de boşa gitsin istemediğimden işe yarar bir şey yazdırmayı bekliyorum.

Bendeki deforme olduğu için yenisi almak istediğim manyetik tablanın yanlışlıkla cam yüzeyi gibi yerlere yapışabilen "bed sticker" aldım. Karantina filan diye iade işi ile de uğraşamadım yedekte duruyor. İstersen sana bunu göndereyim, camın üzerine yapıştır her defasında cam temizleme ile de uğraşmana gerek kalmaz. Cama yapıştırdığında, bendeki manyetik tablanın yüzeyi gibi dokulu oluyor ve çıktılar zemine çok kolay yapışıyor. Aldığım firma ve ürün bu: https://urun.n11.com/diger-sarf-malzemeleri/creality-ender-3-pro-bed-sticker-P416543169

Pla için soğuk tablaya bile çıktı alabiliyorsunuz ama petg veya absde maalesef sıkıntı çıkıyor. Özellikle sivri köşelerde kalkma yapıyor. Tavsiyem cam, ayna üzerine 3M'in mavi bantını yapıştırıp çıktıyı almak.

Cam ile ayna arasında ben fark göremedim ama genel kanı aynanın cama göre daha düz olacağı yönünde. Aslı astarı var mıdır bilmiyorum. Ben ayna üstüne dediğim gibi mavi bant kullanıyorum ve açık kasada petg baskıyı sorunsuz bir biçimde alabiliyorum. Makinede manual mesh bed level açık durumda.

Bulamadım ama bulabilirsem yay çeliği diye bir sac kullanıyorlar onu denemek istiyorum. Bir üretici yay çeliği üstüne pei püskürtüp satış yapacakmış. Eğer başarılı olursa o ürünle ek hiçbir işlem yapmamıza gerek kalmayacak gibi.

Ben de ilk fırsatta aynayı deneyeceğim. Ayna cama göre daha düzgün olabilir, çünkü en ufak bir hata direkt olarak aynadaki yansıma görüntüsünde belli olur.

Acaba ayna kalınlığını nasıl seçmek lazım? Çok ince olursa, ısıl iletim ve regülasyon anlamında faydalı olur. Ama kalın olursa da yüzeyin terazisi çok iyi olur. Optimum nokta nedir acaba?

Yabancı bir videoda birinin 3D yazıyıda bir şey basmadan önce 3M in Pritt tarzı yapıştırıcısını zemine sürdüğünü görmüş ,videoyu durdurup zoom yapararak tam ismini okumaya çalıştım sadece 3M in logosunu görebillmiştim.
Belki işinize yarar
Şimdi de şöyle bir video buldum.Belki görmemişsinizdir

Son düzenleme:
Bu super 77 yapıştırıcının pdf inin
Linki
Burada 3.Sayfada CAS numaralarını* ve % oranlarını göreblirsiniz.Benzeri malzemelerle deneme yapabilirsiniz
(* CAS numaraları bir kimyasalın formülünün kodudur.)

Muhtemelen iyi iş görüyordur o yapıştırıcı. Ama benim kullandığım saç spreyi de iyi iş görüyordu. Sorun, bunların deterministik olmaması. Mesela ne kadar zamanda yenileyeceksin bu kaplamayı? Homojen bir şekilde sıkabildin mi? Bir de yenileyeceğin zaman eski spreyi silip temizlemek ve yenisini sıkmak uğraştırıyor.

Ama şu anda ben camın üzerini camsil ile güzelce siliyorum ve ışığa karşı da bakınca pırıl pırıl olduğunu görüyorum. Sonra da yazıcı tablasına bağlıyorum o kadar. Arada bir biraz camsil sıkıp tekrar camın üzerini siliyorum o kadar. Cam tertemiz ise filament yeterince iyi yapışıyor gibi. Hatta baya iyi yapışıyor bile denebilir. Yazdırma bittikten sonra tablanın sıcaklığının epey düşmesini bekliyorum kolayca çıkarabilmek için baskıyı.

Terazisi güzel olsun diye 4mmlik ayna aldım fakat mesh bed level yaparken çok da düz olmadığının farkına varıyorsunuz. 4 noktadan teraziye alıyorum ama 25 noktadan mesh bed level yapıyorum. Pla için camın temiz olması yetiyor ama petg için 3m mavi bant şart. Pei plakayı çok öneriyorlar ama yay çeliklisini bekliyorum. Normal çeliğe 150 lira fiyat biçtiler. Bana çok geldi fiyatı. Aynanın ısıl iletimi için bir şey diyemeyeceğim. Ayna yüzeyindeki sıcaklığı ölçebilecek ekipmana sahip değilim maalesef.

PETG yi hiç denemedim. yatak ısısını biraz yükseltince bile tutmuyor mu?

PLAyı zaten soğuk tablaya basıyorum. PETGyi de 55-60 derece arası tablaya basıyorum. Yatak ayarı güzelse kalkma yapmıyor. Sadece ayna için bayağı bir uğraş verdim ama maalesef başarılı olamadım.

Sonuçta sizde bir zamanlar ödev yapıp mezun olmaya bakmışsınızdır o halde :D

Doğrudur. Ödevlerimi kimseye yaptırmadığım için, kitaplara deste deste para ödediğim için şu an bunları yazabiliyorum. Final haftası geldi çattı. 3 adet sap2000, 1 adet matrix, 1 adet yapı dinamiği ve 1 adet de yapı malzemesi ödevini yapar mısın diye 6 farklı kişi bana yazdı. Bütün gruplar, forumlar ödev yaptırmaya çalışan "mühendislik" öğrencileriyle dolu ve hepsi sizin mantığınızla yazmış durumdalar. Nedir bu mantık? XYZ ödevim var yardım et. Ama böyle yazmak yerine "xyz ödevim var araştırdım abc konusunu anlayamadım yardım eder misiniz, kaynak öneririr misiniz", "şuraya kadar geldim ilerleyemedim" dense kimse hiçbir sorun çıkartmayacak. Üstüne üstlük kalkmışsınız burada lmgtfy linki verip yaşça ve tecrübece sizi katlayacak insanlara goygoy yapıyorsunuz. Ben olayın dışında forumu takip eden birisiyim ve benim tarafımdan olaylar böyle gözüküyor. Bu dalaş ya siz ya da ben bu forumdan engellenene kadar uzar da uzar. O yüzden bu yazdığım mesaj bu konu hakkındaki son mesajım olacak. Size hayatınızda başarılar. İyi öğrencilikler.

Doğrudur. Ödevlerimi kimseye yaptırmadığım için, kitaplara deste deste para ödediğim için şu an bunları yazabiliyorum. Final haftası geldi çattı. 3 adet sap2000, 1 adet matrix, 1 adet yapı dinamiği ve 1 adet de yapı malzemesi ödevini yapar mısın diye 6 farklı kişi bana yazdı. Bütün gruplar, forumlar ödev yaptırmaya çalışan "mühendislik" öğrencileriyle dolu ve hepsi sizin mantığınızla yazmış durumdalar. Nedir bu mantık? XYZ ödevim var yardım et. Ama böyle yazmak yerine "xyz ödevim var araştırdım abc konusunu anlayamadım yardım eder misiniz, kaynak öneririr misiniz", "şuraya kadar geldim ilerleyemedim" dense kimse hiçbir sorun çıkartmayacak. Üstüne üstlük kalkmışsınız burada lmgtfy linki verip yaşça ve tecrübece sizi katlayacak insanlara goygoy yapıyorsunuz. Ben olayın dışında forumu takip eden birisiyim ve benim tarafımdan olaylar böyle gözüküyor. Bu dalaş ya siz ya da ben bu forumdan engellenene kadar uzar da uzar. O yüzden bu yazdığım mesaj bu konu hakkındaki son mesajım olacak. Size hayatınızda başarılar. İyi öğrencilikler.
Eyvallah canım :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back