Yeni güç kaynağı projesi.

@Gokrtl şu PSU için verdiğin azimle roket yapıyorum deseydin şu an Elon Musk II olmuştun :D
Takdir etmemek mümkün değil azmini :)

Ne PSU'muş arkadaş dedirtti tüm yazıları okuyunca ben çoktan yılmıştım :D

@Gokrtl şu PSU için verdiğin azimle roket yapıyorum deseydin şu an Elon Musk II olmuştun :D
Takdir etmemek mümkün değil azmini :)

Ne PSU'muş arkadaş dedirtti tüm yazıları okuyunca ben çoktan yılmıştım :D
Sen bir de bu güne kadar kaç para harcadığımı duysan :katil2:

Bağımsız da kullanıyorsun, seri de bağlayabiliyorsun.

Korad ile karşılaştırma videsounu çok önceleri izlemiştim. Burada görmezden gelinen çok temel bir konu var.

Rigol ile bir pil similasyonu yapıp, devreyi bir pilin davranacağı şekilde analiz edebilirsin. Üstelik bunu ağdaki diğer cihazlarla haberşecek şekilde yapabilirsin. Korad ise ayarladığın gerilimi verir. P versiyonu ile belki bir nebze buna yakın bir çalışma elde edebilrisin ama asla Rigol'ün yaptığı işi tam olarak yapamaz.

3 bağımsız Korad ile 1 Rigol arasında, 30 Korad'ın da olsa elde edemeyeceğin bir işlev farklı var.

Pil simulasyonu herkesin kullanacağı bir şey değil ki. Ben ömrü hayatımda hiç ihtiyaç duymadım mesela. Dolayısıyla benim icin korad daha mantıklı olurdu.

Bu tarz bir ihtiyaç yok ve sadece temel ihtiyaç için psu lazımsa korad baya baya f/p ürünü. Ki benim koradım yok ama üzerindeki OVP işleviyle korad akü sarj cihazı gibi de davranabiliyor ki işte bu özellik benim için daha degerli.

Bu başlıkta da CV/CC türü bir PSU yapılmaya çalışıldığı için ben koradı önerebilirim.

Elimde iki tane de KORAD var zaten.
Ayrıca bu konuda dediğin gibi bir güç kaynağı da yapmaya çalışıyorum sorun değil.

WhatsApp Image 2024-03-20 at 12.43.16 PM.jpeg

Adam kombo yapmış biz de konuşuyoruz :D

DP 932A ile, bir laptop bataryasini acip, seri bagli pilleri cikarip yerine, 3 tane seri bagli pil gibi baglanti yapabilip, baglantiyi bozmadan bunu laptop a takip kullanabilir miyiz?

en nihayetinde laptop a baglayinca bir sekilde ayri kanallardan kac amper cektigini gorebiliriz, belki calisir ama esas sorun, ben laptop un power jack ini takarsam neyle karsilasirim? Bu DP 932 A burada nasil davranir? (Pil similasyonu yapabilir demek, bu demek mi?)

Laptoplar, pil paketleri ile seri bir protokol üzerinden haberleşiyor o yüzden güç kaynağını bağlayınca çalışmaz, veya işte sana yeni pil sattırmak için elinden geleni yapar. Eğer Apple bilgisayar ise çok daha ileri gidebilir.

Eğer pilli cihaz geliştiriyorsan, pil simulasyonu yapan bir güç kaynağı son derece kıymetli olur. Voltajı yavaşça düşürtürsün ve pil düşük göstergesinin doğru çalıştığını test edersin. Yavaşça düşen voltajın komparatör tarafından doğru bir şekilde eşik değerinin belirlendiğini test edersin (histerezis var mı yok mu?)

Eğer harcıalem, standart piyasa işi yapıyorsan, basit SMPS modülden ötesi gerekmez zaten. Ama piyasada fazla benzeri olmayan, ileri teknoloji bir cihaz yapıyorsan, o zaman bu tip özelliklerin hepsi gereklidir, projeye katkı sağlar.

Laptoplar, pil paketleri ile seri bir protokol üzerinden haberleşiyor o yüzden güç kaynağını bağlayınca çalışmaz, veya işte sana yeni pil sattırmak için elinden geleni yapar. Eğer Apple bilgisayar ise çok daha ileri gidebilir.
SMBUS komutları %80 bilgisayar için ortak komutlardır üstünde I2C bus olan her mcu ile SMBUS komutları yazılabilir

Ama Apple laptopun kendi pili ile yaptığı muhabbet ile Lenovo'nun muhabbeti tamamen farklı olacaktır.

Pil simulasyonu için 2 farklı quadrantta çalışma gerekiyor. Pil simule edebilen gün kaynakları var ama oldukça pahalılar.

Pil simulasyonu için 2 farklı quadrantta çalışma gerekiyor. Pil simule edebilen gün kaynakları var ama oldukça pahalılar.
Bu guc kaynaklari pil i simule ederken , pil sarj olmasini simule edebiliyor mu? Yani sisteme disardan voltaj verdigimde bir lipo pil gibi davranabilir mi?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back