Yerçekimi kuvvetini gösteren deney videoları

taydin

Timur Aydın
Staff member
Youtube'da bir sürü yerçekiminin varlığını kanıtlayan videolar var. Video başlıklarında "Cavendish experiment" diyor ama, bu aslında doğru değil. Cavendish'in yapmış olduğu deney düzeneği bunlardan çok farklı. Neyse birkaç kilo ağırlığında parçaların bir çubuğun ucuna bağlıyorlar, sonra da bu çubuğu bir ip ile tavana asıyorlar. Sonra da bu ağır parçaların yakınına başka ağır parçalar koyuyorlar ve sistem tam durağan hale geçtikten sonra kaydetmeye başlıyor. Bir süre sonra ağır parçalar birbirine yaklaşıyor.

• Beğen
Reactions: nt
Bana ilk başka çok tuhaf geldi bu. Yerçekimi kuvveti gerçekten çok küçük bir kuvvet. Ama burada, birkaç saat içinde bu ağır parçalar birbirlerine yaklaşıyor ve dokunuyor. Tekrar ayrıldıktan sonra gene bırakılırsa bir süre sonra gene yaklaşıyor. Üşenmeyip hesapladım. İki tane 5 kg ağırlığındaki cisim olsun, aralarında da 20 cm mesafe olsun.

Newton kanununa göre aralarındaki gravitasyon çekimi

[math]F = G \times \frac{m_1 \times m_2}{r^2}[/math]
Bu hesabı yapınca çıkan sonuç 4.17125 x 10-8 N çıkıyor. Yani 40 nano Newton.

a.jpg

Böyle bir kuvvetin topları hareket ettirmesi mümkün değil gibime geliyor ... O zaman youtube'daki onlarca videonun hepsi fake midir yav?

Son düzenleme:
Hesabı bir de chatgpt efendiye yaptırdım. Önce bir yanlış hesapladı dangalak

1691081170930.png

Yanlış hesapladın dedim. Tekrar hesapladı bu sefer doğru sonucu buldu

1691081215952.png

Chatgpt'yi bütün dertlerinin devası gören, işe girmeni sağlayan, iyi programcı olmanı sağlayacağını düşünenlere kapak olsun!

Şimdi vakum ortamı varsayarak, yani hava sürtünmesi olmadığını düşünerek hesaplamaya çalışalım. Bunun dışında, iki topun arasındaki gravitasyon kuvvetinin sabit kaldığını varsayalım. Aslında gerçekte cisimler yaklaştıkça kuvvet artacak.

Bu durumda belli bir ivme ile hareket eden bir cismin aldığı yolun formülünü kullanalım:

[math]L = \frac{1}{2}at^2[/math]
Buradan zamanı çekersek:

[math]t = \sqrt{\frac{2L}{a}}[/math]
Burada ivme nedir?

[math]F = ma\newline a = \frac{F}{m} = 8.3425 \times 10^{-9}\ m/s^2[/math]
Buradan süreyi hesaplarsak 6924 saniye çıkıyor. Hmm ... İki top birbirine yaklaşacağına göre yarı yolda buluşacaklar, o halde süre bunun yarısı. Yani 1 saat içerisinde buluşacaklar! Tabi bu hesap vakuma göre yapıldı. Ortamda hava var ise bu süreyi uzatacak. Ama toplar yaklaştıkça da kuvvet artacak. O zaman videolar mantıklı herhalde. Yani birkaç saat bekleyerek gravitasyon kuvvetini bizzat görebilmek mümkün.

bunların kütleçekimi etkisiyle yaklaştıklarını düşünmüyorum. vakum bile yapsan o sicimin burulma enerjisine bile yetmez

bunların kütleçekimi etkisiyle yaklaştıklarını düşünmüyorum. vakum bile yapsan o sicimin burulma enerjisine bile yetmez

Ama ip baya uzun. Çubuk da baya uzun. Kütleler de ağır. Bir de tamamen durağan duruma geçtikten sonra yapılıyor deney. Hava akımı olmasın diye havalandırmayı bile kapatıyorlar, kendileri de odaya girmiyorlar.

Hesaplanan kuvveti 2 ile carpmak lazim. Cubugun her iki ucunda hemde bu kutlelerle etkilesimde iki kutle var.

Hesaplanan kuvveti 2 ile carpmak lazim.

Hesabın tam doğru olması için aslında diferansiyel denklem çözümü gerekiyor, çünkü cisimler yaklaştıkça kuvvet artıyor. Ama benim amacım zaten tam olarak doğru sonucu bulmak değil, kuvvetin çok küçük olacağını ve kesinlikle hareket etmesi mümkün olmayacağını görmek idi. Ama öyle değil görüldüğü gibi.

Bu deney tek basina ispat icin yeterli degil.

Mesela dunyanin donme yonunun etkisinden dolayi asili kutleler hareket ediyor olabilir.

Bu yuzden cubuktaki kutleleri bir de kurelere ters yonden yaklasak sekilde konumlayip deneyi tekrar yapmak lazim.

Son düzenleme:
Chatgpt'yi bütün dertlerinin devası gören, işe girmeni sağlayan, iyi programcı olmanı sağlayacağını düşünenlere kapak olsun!
Kimmiş o müptezeller :katil2:.

Benim garibime giden bu cahtgpt insan mı ? toplama çıkarma işlemini neden yapamıyor? bir insana sorsalar 17X48 bunu yanlış hesaplayabilir be bu cpu neden yanlış hesaplıyor , bence bilinçli yapılıyor insanımsı robot görüntüsü vermek için :katil2:

Böyle bir kuvvetin topları hareket ettirmesi mümkün değil gibime geliyor ... O zaman youtube'daki onlarca videonun hepsi fake midir yav?
ağırlık olarak motor bağlamış. motorun içindeki daimi mıknatısların dünyanın manyetik alanına göre pusula gibi pozisyonunu değiştirmesinden dolayı olabilir mi? yani topların kütle çekimi + dünya'nın manyetik alanı.

ağırlık olarak motor bağlamış. motorun içindeki daimi mıknatısların dünyanın manyetik alanına göre pusula gibi pozisyonunu değiştirmesinden dolayı olabilir mi? yani topların kütle çekimi + dünya'nın manyetik alanı.

Motor olmayan videolar da var. Zaten hesabını yapınca mümkün olduğu anlaşılıyor. Demekki kuvvet çok küçük, bu yerinden hareket etmez dememek lazım. Kuvvet küçük de olsa, sürekli var olmaya devam ettiği için sonunda harekete geçiriyor kütleyi.

Kimmiş o müptezeller :katil2:.

Benim garibime giden bu cahtgpt insan mı ? toplama çıkarma işlemini neden yapamıyor? bir insana sorsalar 17X48 bunu yanlış hesaplayabilir be bu cpu neden yanlış hesaplıyor , bence bilinçli yapılıyor insanımsı robot görüntüsü vermek için :katil2:
parametreler var bunlar kullanıcılara kısılmış şeilde sunuluyor herşeyi açsalar sanırım skynet ortaya çıkmış olur

------------

ayrıca deneyin yerçekimsiz ortamda yapılması gerekmezmi?

Forum istatistikleri

Konular
5,966
Üyeler
2,511
Son üye
Onur T.

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back