Creative inspire 4.1 4400 ses sistemi arızası

Elimde başka hoprlör var denedim yine aynı. İn girişlerine cımbızla tek tek dokundum. Ses yok. Cihazın arka kısmında volume konnektörü var onu göndermemişler acaba sonuna kadar kısıp mı gönderdiler bana.
Volume kontrol parçası yoksa o sistemden hiç ses çıkmayabilir. Yanlış hatırlamıyorsam anahtar görevide görüyor o parça. Volume giriş jack'ını netten bulup jumper ile kısa devre etmen gerekir.

Bu 5300'ün 6 numara ile 1 yada 5 numara arasında anahtar var. Aynısını senin sistemde bulup kısa devre etmen lazım.

images (5).jpeg

Aşağıdaki linkte hintli bir vatandaş kendi yaşadığı problemden bahsetmiş. Orada dediğine göre o kablolu kumanda hem volüm kontrol yapıyor hem de power on/off yapıyor. O kumanda olmadan çalışmaz herhalde bu.

Yalnz TDA nın bas girişine dokunulduğu halde çalışmaması ilginç .
Siz volume kontrol konnektörü sökülmüş haldeyken ayaklarına dokunup denemediniz mi?

Yalnz TDA nın bas girişine dokunulduğu halde çalışmaması ilginç .
Siz volume kontrol konnektörü sökülmüş haldeyken ayaklarına dokunup denemediniz mi?
Tda nin 4 adet in girisi var ona cimbizla tek tek dokundum. Hop ses gelmedi.
Basi c1975 kontrol etmiyor mu acaba

Please reply this question dear teacher :)

Sevgili hocam zaten volum kontrol bağlı olmasa bile eğer ampli katı çalışıyorsa bağlantısı yokken o uçlardan birinde yüksek bir zırrr sesin çıkması gerekir .
O volume ve balance kontrol katı ve chipi kontrolu lüx hale getirmek için

Sevgili hocam zaten volum kontrol bağlı olmasa bile eğer ampli katı çalışıyorsa bağlantısı yokken o uçlardan birinde yüksek bir zırrr sesin çıkması gerekir .
O volume ve balance kontrol katı ve chipi kontrolu lüx hale getirmek için
Abi o volume kumandası ayrıca on-off görevi görüyor. O kumanda olmadığında sisteme elektrik verilmiyor. O yüzden o olmadan, neresine dokunursan dokun ses çıkması mümkün değil.

Benim de az cok bildigim o sekilde. Entegreye voltaj geliyorsa cimbizla dokunduumuzda zirre diye ses gelmeli.
Tda mi bozuk o zaman?

Aşağıdaki linkte hintli bir vatandaş kendi yaşadığı problemden bahsetmiş. Orada dediğine göre o kablolu kumanda hem volüm kontrol yapıyor hem de power on/off yapıyor. O kumanda olmadan çalışmaz herhalde bu.

Bunun arizasi kumandada. Kumanda daha gelmedi ama oyle tahmin ediyorum. Benzer kumandalarda sorun hep o potta cikti.
Ses anlik gelip gitmeler, ses yok ugultu var...
O potu wd40 ile temizlersem duzelir buyuk ihtimalle...

Bendeki de 4.1 miş. 1 ile 5 numarayı kısa devre etmişim. 2-3-4 de pot bağlamışım. Adaptör ve hop ları bulursam test edicem.

20200320_202539.jpg

20200320_202455.jpg

Test ettim.
Power takılınca volume kumandası olmasa da gerçekten sisteme elektrik geliyor.
Ama hiç bir şekilde çıt çıkmıyor.
Volume kumandasının giriş jakında aşağıdaki resimdeki gibi 6 ve 3 numaralı jackları kısa devre edersen sisteme güç geliyor.
Bu durumda hoparlör bağlı ise hiç bir şey yapmasan da sssssss sesini duyuyorsun.
Entegrenin in bacaklarından birine metal bir şey ile dokununca da cızırtı sesi net bir şekilde çıkıyor.
Yalnız inputuna dokunduğun bacağın çıkışında hoparlör olması lazım. 1 e hop takıp 3e dokunursan olamaz.

images (5).jpg

Test ettim.
Power takılınca volume kumandası olmasa da gerçekten sisteme elektrik geliyor.
Ama hiç bir şekilde çıt çıkmıyor.
Volume kumandasının giriş jakında aşağıdaki resimdeki gibi 6 ve 3 numaralı jackları kısa devre edersen sisteme güç geliyor.
Bu durumda hoparlör bağlı ise hiç bir şey yapmasan da sssssss sesini duyuyorsun.
Entegrenin in bacaklarından birine metal bir şey ile dokununca da cızırtı sesi net bir şekilde çıkıyor.
Yalnız inputuna dokunduğun bacağın çıkışında hoparlör olması lazım. 1 e hop takıp 3e dokunursan olamaz.

3314 eklentisine bak
O zaman yarin 6 ve 3 kisa devre edeyim. Bir muzik acalim. Bakalim nasil bir sesle karsi karsiya kalacagiz? Kumandayi beklemeye gerek yok. Cok tesekkur ederim ustam. Zahmet ettin emegine saglik
Bu arada sisteme guc geliyor derken neyi kastettin? Orada on off yani 6 ile 3 nolu bacak saseyi mi anahtarliyor acaba?

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back