Creative inspire 4.1 4400 ses sistemi arızası

O zaman yarin 6 ve 3 kisa devre edeyim. Bir muzik acalim. Bakalim nasil bir sesle karsi karsiya kalacagiz? Kumandayi beklemeye gerek yok. Cok tesekkur ederim ustam. Zahmet ettin emegine saglik
Bu arada sisteme guc geliyor derken neyi kastettin? Orada on off yani 6 ile 3 nolu bacak saseyi mi anahtarliyor acaba?
Sisteme güç geliyor dediğim entegre bacağına voltaj geliyor demek istedim.
6 ve 3'ün neyi anahtarladığını tam anlayamadım.
O bacakların yollarını takip edip tespit etmeye çalışmak lazım.

Sisteme güç geliyor dediğim entegre bacağına voltaj geliyor demek istedim.
6 ve 3'ün neyi anahtarladığını tam anlayamadım.
O bacakların yollarını takip edip tespit etmeye çalışmak lazım.
Entegre bacagina voltaj geliyor demek istediginizi anladim. 3 ile 6 nin neyi anahtarladigini merak ettim. Dediginiz gibi takip etmek lazim

Ustalarim 6 ile 3 kisa devre ettim. Enerjiyi verdim. Hoparlorden ses geliyor. Entegrenin ilgili in girisine cimbizla dokundugumda hoparlor tepki veriyor.
Bass potansiyometresini saga sola cevirdigimde pat pat diye sesler geliyor
Bu sekilde laptop ses cikisina da bagladigimda muzik sesi gelmiyor.
Eski kumandasindan ses sonuna kadar kisilmis olabilir mi? Haricen potansiyometre baglamiz gerekir ni acaba?

Ustalarim 6 ile 3 kisa devre ettim. Enerjiyi verdim. Hoparlorden ses geliyor. Entegrenin ilgili in girisine cimbizla dokundugumda hoparlor tepki veriyor.
Bass potansiyometresini saga sola cevirdigimde pat pat diye sesler geliyor
Bu sekilde laptop ses cikisina da bagladigimda muzik sesi gelmiyor.
Eski kumandasindan ses sonuna kadar kisilmis olabilir mi? Haricen potansiyometre baglamiz gerekir ni acaba?
Poyansiyometre bağlarsan ses gelmesi lazım. Bende geliyor. Ama bass tan sadece dum dum gelir. Ses küçük hop lardan geliyor.

Maalasef ses gelmedi. Potasin soluna gnd yi bagladim. Diger uclari rastgele bagladim. Yine hoparlorden normal ses geliyor ama muzik sesi gelmiyor

4-2-1 şeklinde bağladın değil mi?
Gnd yi 1 e bağla

4-2-1 şeklinde bağladın değil mi?

1 tane hoparlor var. 4 adet cikisi var. 4 adet cikisina tek tek denedim.

Gnd yi 1 e bağla diğer ikisini 4 ve 2 ye.
Pot 10k olsun

Gnd yi 1 e bağla diğer ikisini 4 ve 2 ye.
Pot 10k olsun
Baglanti dedigin gibi oldu. Potas 6 bacakli. 3 bacagini kullandim. 10 kohm zaten.
Ama su var. Laptop ses cikisi sinyalini tda 8511 in girislerinde goremiyorum. Verdigim sinyal ses entegresinde gorunmuyor.
Arada bu sesin kontrolunu saglayip tda8511 e gonderen m511 ler mi acaba?

Emin değilim. Hiç ileri derece ölçmeye çalışmadım. Zaten o kadar bilgi ve becerim de yok. Kurcalamak lazım. Ses sinyalini yeşil girişe bağlıyorsun dimi?

M51132 ses girişlerini ölçtüm. Girişlerine sinyal geliyor. Besleme de 10v. Fakat çıkışlarında ses sinyali yok. Bu ses sinyalinin çıkması için bu entegrede başka pinleri de kontrol etmek gerekir mi ve onlar hangi pinler bimiyorum. Tecrübeli ustalar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.
Benim anladığım şu mu? Emin değilim sadece fikrimi söylüyorum.
Ses sinyali amfiye girişte M51132 ulaşıyor. Burada ses sinyali seviyesi düzenleniyor ve TDA8511 gönderiliyor. TDA8511 den sonra hoparlöre gidiyor. Bu durumda M51132 den ses sinyali çıkmadığı için TDA8511 ya ses sinyali ulaşmıyor.

Ekler

• Ekran Alıntısı 6.PNG
    Ekran Alıntısı 6.PNG
    44.9 KB · Görüntüleme: 241
Son düzenleme:
Hocam yapmanız gerekenler

Laptop un ses çıkışına bağladığınız kablonun laptop a taktığınız jackın uç kısmına parmağınızla dokunduğunuzda hoparlörden adeta kızgın bir köpeğin hırlamasına benzer ses duymalısınız (youtubeda bu sesi bile arattırdım bulamadım :) )

Eğer bu sesi duyamıyorsanız paneldeki potları biraz sağa sola çevirerek ve hoparlörü takdığınız jakların yerini değiştirerek tüm olasılıklar için hepsini deneyin sesi en yüksek aldığınız zamanda jack ı notebooka takın notebookun sesini açın

Eğer hala ses hiç çıkmıyorsa havya ile lehim yapabiliyorsanız ilk mesaj yazdğm TDA nın o bacaklarına giden yola(kondansatörlerin entegreye giden tarafına değil diğer tarafa kablo lehimleyin gnd bağlantısnıda o uca yakın gnd hattına lehimleyin diğer lehimlenmemiş 2 ucuda notebook jackına takılmayan uclarına lehimleyin veya tutturun

*Tüm bu anlattıklarıma ait sorumluluklar size aittir
** Size yardımcı olabilmemiz için sizinde bize yardımcı olmanız lazım ,sorun devam ederse fotoğraflarla izah edin
Kolay gelsin

Hocam yapmanız gerekenler

Laptop un ses çıkışına bağladığınız kablonun laptop a taktığınız jackın uç kısmına parmağınızla dokunduğunuzda hoparlörden adeta kızgın bir köpeğin hırlamasına benzer ses duymalısınız (youtubeda bu sesi bile arattırdım bulamadım :) )

Eğer bu sesi duyamıyorsanız paneldeki potları biraz sağa sola çevirerek ve hoparlörü takdığınız jakların yerini değiştirerek tüm olasılıklar için hepsini deneyin sesi en yüksek aldığınız zamanda jack ı notebooka takın notebookun sesini açın

Eğer hala ses hiç çıkmıyorsa havya ile lehim yapabiliyorsanız ilk mesaj yazdğm TDA nın o bacaklarına giden yola(kondansatörlerin entegreye giden tarafına değil diğer tarafa kablo lehimleyin gnd bağlantısnıda o uca yakın gnd hattına lehimleyin diğer lehimlenmemiş 2 ucuda notebook jackına takılmayan uclarına lehimleyin veya tutturun

*Tüm bu anlattıklarıma ait sorumluluklar size aittir
** Size yardımcı olabilmemiz için sizinde bize yardımcı olmanız lazım ,sorun devam ederse fotoğraflarla izah edin
Kolay gelsin
Ustam merhaba. Elim havya tutyor demek ne demek 10 senedir tutuyor:) Osiloskoba kadar var zaten sinyali skopla ölçtüm.
Dediğiniz tüm olasılıkları denedim. Hoparlörden ektsra bir hırlama sesi gelmiyor o sesi çok iyi biliyorum.:)

Şu anda yapmamız gereken TDA nın 4 adet in girişi var. Sadece bir tane in girişine ve ona yakın gnd ye bir kablo lehimliyorum. Laptopa giren streo girişine tutturuyorum. Ses var mı yok mu kontrol ediyorum. Sadece bir in girişine bağladıgım için 4 adet çıkışı da tek tek kontrol ederim hoparlör ile.

Nebiliiim hocam bilemedim :)
Skobu olanın ayarlı güç kaynağıda olur o zaman . :) Çıkart karttaki besleme kablosununun soketini ver güç kaynağından uygun voltajı bağla girişine sinyali
gönder gelsin :)

İn1 ve gnd ye kabloları lehimledim ve streo kablosuna lehimledigim kabloları değdirdiğimde hoparlörden gelen ugultu sesi de gidiyor. Sanki korumaya alıyor.

İn1 ve gnd ye kabloları lehimledim ve streo kablosuna lehimledigim kabloları değdirdiğimde hoparlörden gelen ugultu sesi de gidiyor. Sanki korumaya alıyor.
O şekilde olmaz bence. Çünkü bütün entegrelerde direnç ve kondansatörlerden oluşan filtreler var. Direk bacaklara sinyal vermek yanlış olur diye düşünüyorum. Ayrıca sinyalin laptoptan yüksek çıkması entegreye zarar bile verebilir. Bu çalışmaları yaparken laptopun ses çıkışını %20-%30 lara kadar indirmeniz faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Hocam
Parmağını ıslat tda ların 1.pinine dokundur o iyi bildiğin sesi yüksek duyana kadar tüm tda larda bunu dene.
Ayrıca volume soketin yuvasnda hiç cımbz veya iğne ile deneme yapmadınmı o hırlama sesini duymak için

Hocam
Parmağını ıslat tda ların 1.pinine dokundur o iyi bildiğin sesi yüksek duyana kadar tüm tda larda bunu dene.
Ayrıca volume soketin yuvasnda hiç cımbz veya iğne ile deneme yapmadınmı o hırlama sesini duymak için
Çok hafiften cıss diye ses geliyor dokundugum anda. (anlık gelip gidiyor) cımbızla da denedim çok kısık cıss diye ses geliyor.
Volume kısmına pot bağladık. on oofff kısmını da kısa devre ettik.

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back