UT 89X Multimetre

Emir oztkn

Aktif Üye
20201219_141656.jpg
IMG-20201219-WA0002.jpeg
IMG-20201219-WA0004.jpeg
IMG-20201219-WA0006.jpeg

Valla beklediğimden iyi çıktı. Amper kademesi hariç hepsini denedim, onun için farklı şeyler var kafamda. Karşılaştıracak cihazım mantıklı olmadığından dt-830b :D o yüzden o sulara girmiyorum kalibrasyon sertifikasına güvenip susuyorum. NCV olayında kafamı karıştıran birşey var normalde 0-12 v da led yanmıyor, 12-48 v da yeşil led yanıyor, 48-220v arası sarı yanıyor, 220<x ise kırmızı yanıyor. Fakat bende hep sarı yanıyor ya ben renk körüyüm :D ya beceremedim yada bir sıkıntı var. Sıcaklık ölçümünde direk o ısı ayarlı mavi kalem havyayı test ettim ama tamamen doğru sıcaklığa ulaşıyor ve max 470 derece geliyor. Şu NCV konusunda bi yardımcı olabilecek var mı?
UT89X

6665 eklentisine bak6662 eklentisine bak6663 eklentisine bak6664 eklentisine bak

Valla beklediğimden iyi çıktı. Amper kademesi hariç hepsini denedim, onun için farklı şeyler var kafamda. Karşılaştıracak cihazım mantıklı olmadığından dt-830b :D o yüzden o sulara girmiyorum kalibrasyon sertifikasına güvenip susuyorum. NCV olayında kafamı karıştıran birşey var normalde 0-12 v da led yanmıyor, 12-48 v da yeşil led yanıyor, 48-220v arası sarı yanıyor, 220<x ise kırmızı yanıyor. Fakat bende hep sarı yanıyor ya ben renk körüyüm :D ya beceremedim yada bir sıkıntı var. Sıcaklık ölçümünde direk o ısı ayarlı mavi kalem havyayı test ettim ama tamamen doğru sıcaklığa ulaşıyor ve max 470 derece geliyor. Şu NCV konusunda bi yardımcı olabilecek var mı?
UT89X
Hayırlı olsun.
Kademeyi NCV konumuna al 220 kablo yada prize yaklaştır. Buzzer'ın ötmesi gerekli.
Led yakma ile ısı ölçme iki ayrı opsiyon diye biliyordum. İkisi de var mıymış?

Komütatör çok güzel ama değil mi? Çok akıcı, sürtünmesi az.

NCV testini ben de burada deneyeyim bakalım.

Hayırlı olsun.
Kademeyi NCV konumuna al 220 kablo yada prize yaklaştır. Buzzer'ın ötmesi gerekli.
Led yakma ile ısı ölçme iki ayrı opsiyon diye biliyordum. İkisi de var mıymış?
Teşekkür ederim
Yok ben termometreli olanı aldım. UT89X modeli bu. Led olanı XD.
NCV kademesine alıyorum ama v aralıklarında farklı led renkleriyle tepki vermesi lazım ama bende hep sarı yanıp sönüyor. Buzzer ötüyor
20201219_143424.jpg

Komütatör çok güzel ama değil mi? Çok akıcı, sürtünmesi az.
Aynen ama kademe kademe gidince buzzer sayesinde sürtünmeden ziyade kafan paralanıyor :D
NCV testini ben de burada deneyeyim bakalım.
Çok iyi olur

Tamam ben led yakmayı deniyorsun sandım. NCV renk olayını bilmiyorum. Benim 139c de tek kırmızı yanıyor. Yada ben öyle biliyorum :D

Şunu farkettim kağıtta VAC yazıyor, ben ise düşük Voltaj değerlerini sadece DC olarak ölçtüm belki ondandır.

Şunu farkettim kağıtta VAC yazıyor, ben ise düşük Voltaj değerlerini sadece DC olarak ölçtüm belki ondandır.

Bana çok saçma gelen bir özellikti NCV. 2 hafta önce komşunun garaj aydınlatması bozulmuş -gece otomatik yanıp sönenlerden- beni çağırdı. Açtım baktım duya kontrol kalemiyle elektrik gelmiyor, duyu sökemiyoruz iptal edelim dedik. Sigortayı kapattırdım. Kabloyu kestim ve olan oldu. Pensemin yarısı yok oldu. :D Meğer evde 2 tane sigorta paneli varmış. Artık kulağıma küpe oldu. 139C yanımda olsaydı elektrik olup olmadığını bir şekilde anlayabilecektim. O yüzden kullanın kullandırtın. Bu arada hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Bana çok saçma gelen bir özellikti NCV. 2 hafta önce komşunun garaj aydınlatması bozulmuş -gece otomatik yanıp sönenlerden- beni çağırdı. Açtım baktım duya kontrol kalemiyle elektrik gelmiyor, duyu sökemiyoruz iptal edelim dedik. Sigortayı kapattırdım. Kabloyu kestim ve olan oldu. Pensemin yarısı yok oldu. :D Meğer evde 2 tane sigorta paneli varmış. Artık kulağıma küpe oldu. 139C yanımda olsaydı elektrik olup olmadığını bir şekilde anlayabilecektim. O yüzden kullanın kullandırtın. Bu arada hayırlı olsun. Güle güle kullanın.
O hatayı 17'li yaşlarım da bende yaptım. O zamanlar sadece ampul değiştirmekten anlıyordum. Ampule elektrik gelmeyince penseyle kabloyu kesmeye kalktım. Bütün iş yerinin elektrik gitti :katil2:

şu multimetrelere harici açma kapama (on-off) anahtarı ekleseler daha iyi oluşmuş. cihazı kapatmak için komütatörün ömrünü yiyoruz.
100 liralık bazı eski dandik multimetrelerde var iken binlerce liraya satılan en kalitelilerinde bile bulunmuyor.

örneğin bir şarj işlemini takip ediyorsan uzun süreli voltaj yada akım izlemen gerekecek. bu sırada cihazı kapatman gerekiyor. açık bırakırsan otomatik kapanma olsa bile pil ömrünü harcayacaktır. on-off anahtarı varsa bağlantıları kesmeden düğmeye basar değeri görür hemen kapatırsın. diğer türlü on-off yoksa önce değeri oku, sonra bağlantıyı kes, sonra komütatorden kapat. değer okuyacağın zaman tekrar komütatörden voltaj konumuna al yeniden bağlantıyı yap ve oku. bu işleri defalarca tekrarlayacaksın.
siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

• Beğen
Reactions: 333
Bir de bu tam kapanmayanlar pil akmasına da davetiye çıkarıyor. Sanırım power butonunun kaldırılmasının sebebi kullanım kolaylığı. Kömütatörü ilgili kademeye ayarla, tamam. Ama mekanik açma kapama switch'i varsa iki adım gerekiyor.

Benim de seçeneğim olsa kesinlikle mekanik açma kapama olanı tercih ederdim.

O hatayı 17'li yaşlarım da bende yaptım. O zamanlar sadece ampul değiştirmekten anlıyordum. Ampule elektrik gelmeyince penseyle kabloyu kesmeye kalktım. Bütün iş yerinin elektrik gitti :katil2:
Ampule elektrik gelmeyip, kabloyu keserken nasıl elektrik oluyor bunu tam olarak anlayamadım.

Yani duyu kontrol kalemi ile kontrol etmedin mi?
Yok yav. O zamanlar kontrol kaleminin ne olduğunu bilmiyorum ki. Tornavida sanıyorum ben onu. :D Sonraları öğrendim prize sokunca ışığının yandığını.
Bendeki cahil cesareti. Düğmeyi açtım kapadım baktım ışık yanmıyor elektrik gelmiyor diye gittim kabloyu değiştirmek üzere kesiverdim.
Sonraları bayağı dalga geçmişlerdi benle ampule bakmadım diye.

Benim öyküm hazindir aslında arkadaşlar.
Taa ki evlenene kadar babamdan hep korktum. Bir şey yapacağım zaman on kere düşünürdüm babam ne der diye.
Hiç bir fiske vurduğunu hatırlamam ama kaşlarını çatıp dik dik baktığı zaman korkudan çok ağlamışlığım vardır. Hep tutuk yaşadım.
Hayatım da hataya hiç yer yoktu. Az hata yaptım ve buna bağlı olarak çok az öğrendim. İnancım o dur ki hata yapmadan o şeyin yanlış olduğuna kendini inandıramıyorsun. Doğru, dürüst, babasının başına hiç bela açmayan bir çocuk oldum ama bir o kadar da bilgisiz, öz güvensiz yetiştim.
Evlenip ayrı eve çıktıktan sonra çalışıp kazandığım bütün paralar bana kalmaya başladı. Zira öncesinde 1 kuruş dahi almadan babama veriyordum. Yok yok ben vermiyordum o getir dedi mi yapacak bir şey kalmıyordu. Sonra ben elimde para döndürmeye başlayınca sevdiğim şeyleri yapmaya başladım. İşte gördüğünüz gibi buralar da kendimce bir şeyler toparlamaya- öğrenmeye çalışıyorum. O kadar sağlam bir cahiliye döneminden çıktıktan sonra bazı şeyleri de öğrenmek de kolay olmuyor tabi.

Bu UT89 un NCV duyarlılığı çok iyi değil sanki. Tam emin olmamakla beraber, elektromanyetik kuplaj prensibine göre voltaj algılamaya çalışıyor. Halbuki olması gereken, elektrik alan algılaması lazım. Bunun da dezavantajı, faz ve nötr yan yana gittiğinde voltajı algılamakta zorlanıyor çünkü faz ve nötr akımlarının yarattığı manyetik alan birbirini neredeyse iptal ediyor.

Tost makinasının fişe takılı olduğu yerde önce UT 89XD ile deneme yaptım. Görüldüğü gibi EFHI kademesinde hiç algılama yok. EFLo kademesine geçince (daha duyarlı) zorla da olsa algılama var.

Aynı testi UT 139C ile yapınca hem sorunsuz algılıyor, hem de algılama mesafesine göre ötüş sıklığı değişiyor.

DC yüksek voltaj algılama ikisinde de çalışmıyor. 200 VDC olan kablolarla denedim, ikisinde de hiç reaksiyon yok.

• Beğen
Reactions: 333
Hmm tamam öyle tekrar deneyeyim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back