Philips Ultra Slim 4K UHD LED Android TV Bozuldu 50PUS7303/12

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Daha önce elektrikli ocak ve çamaşır makinesi bozulmuştu. Bir kaç gün önce kızımın kullandığı monitör ve nihayetin de bu gün de philips 50" android tv bozuldu. Diğerleri eski oldukları için miyadını doldurdu diye düşünüyordum ama TV bozulunca işin rengi değişti. Bir ay içinde bozulan dördüncü ve en yeni cihaz. Daha alalı sadece 2,5 yıl oldu. Bu durumun evdeki elektrik tesitatı yüzünden olduğunu düşünüyorum artık. Haftada en az 3-4 kez durduk yere atan bir kaçak akım rölem var.
Hatta bazen öyle oluyor ki bina girişinde elektrik sayacına bağlı ana şartellere kadar da atıyor. Elektrik konusunda çok bilgim yok ama herhalde bu elektrik dalgalanması denilen olay bizim binada çok üst seviyelerde olmalı. Hani bazen fişe bir alet takarsın da sigorta atar ya, bu öyle bir şey değil. Durduk yere atıyor kar. Bunu ev sahibiyle görüşüp çözeceğim.

Tv ye dönecek olursak ses var ama görüntü yok. Bu durumda ilk aklıma gelen LED barlar.
Servisi arayıp LED barlardan şüphelendiğimi söyledim ve fiyat istedim. 1000TL dediler.
3800TL ye aldığım TV ye özellikle de LED için 1000TL vermek bana hiç mantıklı gelmedi.
Tabi onlar da ekmeğinin peşinde, bu enflasyon da bedavaya iş yapacak değiller. Ama benim normalde durumum yokken birde bir ay içinde hem ocak hem çamaşır makinesi aldım. Mecbur kalırsam TV yi de tamire vermek zorundayım.
Şimdilik içini kendim açtım. LED barlara giden pinleri ölçtüm.
Ledlere giden her bir pin de 27,5v dc var ve ekrana arkadan bakınca ledlerin yandığını rahatlıkla görebiliyorum. Önden bakınca ise simsiyah. Ledlerin en ufak bir yansıması yok. İşim hiç bir zaman kolay olmuyor :kizgin2:
Bu durum da fikir verebileceğiniz bir bilgi var mı?

IMG_20210611_100253.jpg
20210611_100333.jpg
IMG_20210611_102251.jpg

ekrana arkadan bakınca ledlerin yandığını rahatlıkla görebiliyorum.

Bu durumdan iki kere emin ol. Ses var görüntü yok diyorsun ya, bu durumda iken ekrana önden dikkatlice bak. Hatta güçlü fener veya cep tel ledini yakarak ekrana önden daya. Ekranda herhangi bir görüntü var mı emin ol..

Görüntü var ise ledlerin yanmıyor ve daha önce yanlış gördün... Görüntü yok ve ledlerim yanıyor diyorsan Kolay gelsin... :katil2:

Sorun sanırım smps dışında her yerden olabilir. Ses geldiğine göre tahminen anakart çalışıyor muhtemelen görüntü sinyalide üretiyordur. Hatta kumandadan sesi vs de kontrol ediyorsundur... O zaman panele doğru olan yola odaklanmak lazım...

Bu durumdan iki kere emin ol. Ses var görüntü yok diyorsun ya, bu durumda iken ekrana önden dikkatlice bak. Hatta güçlü fener veya cep tel ledini yakarak ekrana önden daya. Ekranda herhangi bir görüntü var mı emin ol..

Görüntü var ise ledlerin yanmıyor ve daha önce yanlış gördün... Görüntü yok ve ledlerim yanıyor diyorsan Kolay gelsin... :katil2:

Sorun sanırım smps dışında her yerden olabilir. Ses geldiğine göre tahminen anakart çalışıyor muhtemelen görüntü sinyalide üretiyordur. Hatta kumandadan sesi vs de kontrol ediyorsundur... O zaman panele doğru olan yola odaklanmak lazım...
Yarın gündüz akşama kadar evdeyim. Dediğin gibi iyice inceleyeceğim. Sabah saatlerinde tekrar yorum yazarım.

Dün akşam da benim arabanın aküsü bozuldu. Baba akü yok durumu... Kaldım yolda.

ilk akü aracın garantisinin dolmasına 1 hafta kala bozuldu. Garantiden yenisi ile değiştirdiler. Üzerinden 25 ay geçti akü aynı şekilde bozuldu. Kurşunları kopuyor. Birden kesiyor enerjiyi... Birdaha tık demiyor akü...

Neyse kendim dışarıdan bir bayiden iyi bilenen yerli bir marka aldım. Bakalım ne kadar dayanacak... Eğer bu akü de iki yıl sonra bozulur ise bundan sonra herşeyin en ucuzunu alacam. Hiçbirşey de kalite kalmadı artık...

Gokhan gecmis olsun.

Ses var görüntü yok konusunda ve ledlerin yandığını görebiliyor isen bir bilgi vereyim.

Bu noktada tv nin anakarti yada lcd calismiyor ise arka aydınlatma calisiyor ise önden baktığında derin siyah görüntüyü görmelisin. Yakından dikkatli bakarsan lcd her ne kadar siyah olsana arka aydınlatmanin parladığını görmen lazım.

Iki farkı anlamak için back Light arızalı ise tv kapalı iken ki ekran rengi ile tv yi açtıktan sonraki renk ton farkı olmaz.

Ama back Light calisiyor ise tv kapalı iken ile açtığında ekranda siyah ton farkı hissedersin.

Bu duruma göre hareket etmek lazım.

Hem kalite kalmadı hemde adamına göre muamele.
Sizin arabaların aküleri 500₺ civarı değil mi?
Benim Yamaha XMax 250 motorum var. Piyasada satılan uygun aküler 550-600₺ civarında. Orjinal aküsünü ne sen sor, ne ben söyleyeyim. Zaten servis dışında bir yerden de temin edemiyorsun.

Gokhan gecmis olsun.

Ses var görüntü yok konusunda ve ledlerin yandığını görebiliyor isen bir bilgi vereyim.

Bu noktada tv nin anakarti yada lcd calismiyor ise arka aydınlatma calisiyor ise önden baktığında derin siyah görüntüyü görmelisin. Yakından dikkatli bakarsan lcd her ne kadar siyah olsana arka aydınlatmanin parladığını görmen lazım.

Iki farkı anlamak için back Light arızalı ise tv kapalı iken ki ekran rengi ile tv yi açtıktan sonraki renk ton farkı olmaz.

Ama back Light calisiyor ise tv kapalı iken ile açtığında ekranda siyah ton farkı hissedersin.

Bu duruma göre hareket etmek lazım.
Evet Yarın bu duruma ayrıntılı bakacağım.
Tv ye uygun led bar araştırması yaptım. Bir yerde takım halinde 280₺ ye satılıyor. Orada gördüğüm resime göre 4-5 tane uzun bar, 4-5 tane kısa bar var. Bundurum da mantıken iki farklı bar katmanı var. Biri ekranın içinde, diğeri ekranın arkasında.
Ben tv nin arkasından bakınca, arka katmandaki ledlerin yandığını görebiliyorum. Yüksek ihtimalle lcd içindeki led barlar gidik. Duruma göre söküp onlara bakacağım. İnşallah elime yüzüme bulaştırmam. Lcd sökmek sıkıntılı iş. :)

Hem kalite kalmadı hemde adamına göre muamele.
Sizin arabaların aküleri 500₺ civarı değil mi?
Benim Yamaha XMax 250 motorum var. Piyasada satılan uygun aküler 550-600₺ civarında. Orjinal aküsünü ne sen sor, ne ben söyleyeyim. Zaten servis dışında bir yerden de temin edemiyorsun.

servisin iki yıl önce değiştirdiği aküye para vermedim ama o sırada fiyatını öğrendim. orj akü iki yıl önce 1050Tl idi.

Dün akşam bulduğum en ucuz akü 300 tl en pahalı olan 450 tl idi. (eskisini vermek kaydı ile)

Bu arada akü 60A

Zincir marketler hacim ve sürüm sayesinde esnaf tan daha ekonomik olmayı başardılar. Ama yanı şeyi servisler yapamadılar. Servise gitmeyi bıraktım ama en son serviste yağ bakımına 1200 tl, bir sonraki yağ bakımına sanayide 300 tl ödemiştim. Farka bak... Kaldi ki servis yağı toptan varil ile daha ucuza alıyor.

Geçmiş olsun @Gokrtl :(.... İnternetten aratınca seninki veya benzer modellerde aynı problem olduğu görülüyor. Şikayetvar.com da bile var. Ararken şu siteye denk geldim,
Model numarası farklı ama kartlar benzer. Değişik metodlardan bahsedilmiş. Biri flex kabloların yerine tam oturmadığından bahsetmiş, öncelikle bunu kontrol edebilirsin. Panelin ortasında (alt kısım) bir kart var bu kart üzerinde ölçümler yapmışlar olması gereken voltaj - sigorta durumu gibi.
Bi incele istersen....

Bu belki işine yarar:

Baştan sona izledim. Tv yi tamir etmenin yanı sıra acayip gaza geldim. Şuan evde arızalı ne varsa tamir etmek istiyorum. Bu tarz videolar beni çok motive ediyor nedense. :)

Geçmiş olsun @Gokrtl :(.... İnternetten aratınca seninki veya benzer modellerde aynı problem olduğu görülüyor. Şikayetvar.com da bile var. Ararken şu siteye denk geldim,
Model numarası farklı ama kartlar benzer. Değişik metodlardan bahsedilmiş. Biri flex kabloların yerine tam oturmadığından bahsetmiş, öncelikle bunu kontrol edebilirsin. Panelin ortasında (alt kısım) bir kart var bu kart üzerinde ölçümler yapmışlar olması gereken voltaj - sigorta durumu gibi.
Bi incele istersen....
Evet abi aşağıdaki @volta nın paylaştığı videoda da aynı durumlardan bahsedilmiş. Eğer led bar işinde sıkıntı yoksa buralara yöneleceğim.

• Beğen
Reactions: umk
Bu tarz cihazların tamirinde her zaman servis kitapçığı araştırmakta yarar var. Servis kitapçıkları cihazın tasarımına özel bilgiler ve şimdi hepsini sayamayacağım arzanın nasıl olduğunu anlamaya yarayan çok önemli bilgiler içerir.

Neticede arızalı parça bir sonuçtur. Asıl çözülmesi gereken bu parçayı arzalı hale getiren şeyin ne olduğunu bulabilmek. -tamire gönderdim (bir şekilde çalıştırdım) üç vakte kadar gene buzuldu- gibi bir kısır döngü oluşabilir.

Servis kitapçığına göre senin durumda odaklanman gereken yerler belli.

Bilinen cevaplara göre öncelikle LED'lerin çalışıp çalışmadığını doğrulaman gerekiyor. Daha sonra her ne olursa olsun PSU (güç kaynağı) her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olmalısın. Sonra sırası ile LED durumunda göre SSB (Small Signal Board) ya da panel'e bakmak gerekiyor.

Buradaki sıralama da önemli.

Ev ortamında onun içine illa ki toz filan girecektir. Boşu boşuna paneli sökmemek lazım.

1623409957782.png

Güç kaynağında olması gereken bölümler.

1623411278129.png

Geri kalan şema vs hepsi ekteki PDF'de mevcut.

Ekler

• Philips_TPM18.1E_LA.pdf
    11.5 MB · Görüntüleme: 1,022
Bu tarz cihazların tamirinde her zaman servis kitapçığı araştırmakta yarar var. Servis kitapçıkları cihazın tasarımına özel bilgiler ve şimdi hepsini sayamayacağım arzanın nasıl olduğunu anlamaya yarayan çok önemli bilgiler içerir.

Neticede arızalı parça bir sonuçtur. Asıl çözülmesi gereken bu parçayı arzalı hale getiren şeyin ne olduğunu bulabilmek. -tamire gönderdim (bir şekilde çalıştırdım) üç vakte kadar gene buzuldu- gibi bir kısır döngü oluşabilir.

Servis kitapçığına göre senin durumda odaklanman gereken yerler belli.

Bilinen cevaplara göre öncelikle LED'lerin çalışıp çalışmadığını doğrulaman gerekiyor. Daha sonra her ne olursa olsun PSU (güç kaynağı) her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olmalısın. Sonra sırası ile LED durumunda göre SSB (Small Signal Board) ya da panel'e bakmak gerekiyor.

Buradaki sıralama da önemli.

Ev ortamında onun içine illa ki toz filan girecektir. Boşu boşuna paneli sökmemek lazım.

11102 eklentisine bak

Güç kaynağında olması gereken bölümler.

11104 eklentisine bak

Geri kalan şema vs hepsi ekteki PDF'de mevcut.
Eve geçince inceleyeceğim, teşekkürler.

İlk etapta baktığım da videodaki gibi bir durum var.
Ekrana tıklayınca arkadaki ışık belli oluyor.
Dikkatli bakınca yada telefon ışığını cama yapıştırınca herhangi bir görüntü göremiyorum.

Arka kapağı açığı ledlerin sağlamlığından emin olacaksın. Işıklar yanıyorsa sorun LCD panel bağlantısında olabilir. COS denilen kabloyu oynayacaksın. Düzelme olursa o flex kablo gitmiş demektir.
Cof kabloları tek tek kısa devre modunda kontrol ettim, sorun görünmüyor. Bir kumar oynamayı düşünüyorum. Aşağıdaki kart lcd ye veri aktaran kart. Bu kartı 250₺ ye buldum. Alıp deneyeceğim. Olmazsa servise gönderecdğim.

20210612_142827.jpg

Acaba bu karttakiler flux mu yoksa koruyucu amaçlı birşey mi sürmüşlerdir?

20210612_145042.jpg

COF kablo teki takılı iken test et. Çalışması lazım. Eğer öylede çalışmıyorsa o kart veya ana kart bozuk olabilir. Bence o fiyata kumar oynamaktansa tamirciye götür.
Abi sorun bu kartta ise 250TL ye halletmiş olurum. Yok eğer başka bir yerde ise bunlar benden her halukar da 1000TL alır. Ha 1000, ha 1250. Kısmet artık.

COF kablo teki takılı iken test et. Çalışması lazım. Eğer öylede çalışmıyorsa o kart veya ana kart bozuk olabilir. Bence o fiyata kumar oynamaktansa tamirciye götür.
Abi ikitane cof kablo var. Birini söktüm. Yarısı geldi, onu takıp diğerini söktüm, bu sefer diğer yarısı geldi. Sonra ikisini birden taktım tam ekran geldi. Sonra fişi çekip taktım yine ekran yok.
Bunu nasıl yorumlamak lazım?

20210612_151325.jpg

20210612_151401.jpg

20210612_151246.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back