Philips Ultra Slim 4K UHD LED Android TV Bozuldu 50PUS7303/12

Bunun kontrolünü yaptın mı? Servis kitapçığından sf:33.

picture.png

Bak şuan yine geldi. Ama bşr geliyor, bir gelmiyor durumu var.
Bunun kontrolünü yaptın mı? Servis kitapçığından sf:33.

11152 eklentisine bak
Buna göre PSU+Panele Kadar geliyor. Burada bir sıkıntı var.
Görüntüyü arada bir aldığıma göre PSU ve Anakart sağlam olmalı.
Yüksek ihtimal şunda bir sıkıntı. Görüntü bir geliyor bir gelmiyor.
Eğer bu da değilse ekrana bağlı kartlarda sıkıntı var demektir ki TV yi çöpe atmaya kadar gidebilir.

20210612_142827.jpg

Bak bu da videosu. Şuan bu video da çalışıyor ama fişi çekip takınca çalışmayacak.

Gökhan kardeşim geçmiş olsun, anakarttan t-con kartına gelen flex kablo pinlerini yumuşak silgiyle sil, sonra vars IPA ile hem burayı hem de karşılık soketini fırçala. Yine mümkünse soket lehimlerini gözden geçir. Kolay gelsin.

Gökhan kardeşim geçmiş olsun, anakarttan t-con kartına gelen flex kablo pinlerini yumuşak silgiyle sil, sonra vars IPA ile hem burayı hem de karşılık soketini fırçala. Yine mümkünse soket lehimlerini gözden geçir. Kolay gelsin.
Eyvallah. Onları yaparım da anakarttaki bütün bacaklarda flux gibi birşey var. Acaba onları mı temizlemek lazım, emin olamadım.

Görüntünün bir gelmesi bir gitmesi temassızlık problemine işaret ediyor sanki. @by lent 'in dediği işe yarar belki.

Bu önerilerden başka hiç bir işlem yapmayın.
Abi ikitane cof kablo var. Birini söktüm. Yarısı geldi, onu takıp diğerini söktüm, bu sefer diğer yarısı geldi. Sonra ikisini birden taktım tam ekran geldi. Sonra fişi çekip taktım yine ekran yok.
Bunu nasıl yorumlamak lazım?

11149 eklentisine bak

11151 eklentisine bak

11150 eklentisine bak
T-CON lar çalışıyor. bu katta sorun yok.

TV düzelirse kullanın, düzelmezse TV tamircisine gösterin.
Fazla kurcalamayın. TV çöp olmasın.

Arıza led barlar veya led sürücü den kaynaklı gibi görünüyor.
Led bar 'lar da Led 'ler den dolayı arıza varsa aşırı akımdan sürücü akımı kesebilir. Görüntünün anlık gidip gelmesi bu nedenle olabilir.
Tespitiniz led bar ise tv tamircisine gönderin.
Paneli sökmeniz riskli ve zordur. 200-300 tl. fazla verin, garantili tamir yaptırın.
Kolay gelsin .

Sebebini anlayamadığım bir sorunu var. Şimdilik çalışıyor. Bir dahaki arızasında servise göndereceğim.

20210612_185355.jpg

Sadece 5dk çalıştı sonra yine gitti. Servise göndereceğim artık.

Bence sen arızalı kondansatör ara. Bana kondansatör arızası gibi geldi. Ama bakmadan emin konuşamayız maalesef. Antalya'nın neresindeydin sen? @Gokrtl
Kondansatörlerde gözle görünür bir şey yoktu.
Ayrıca ses kaybı yok. Görüntü gitsede ses devam ediyor.
Muratpaşa yenigün mh.

Kondansatörlerde gözle görünür bir şey yoktu.
Kuruyan kondansatörleri gözle tespit zordur. Isıtma yöntemi kullanılır.
Arka kapak açık vaziyette Televizyonu çalıştırın, TV çalışır vaziyette kalsın. kısa bir süre sonra görüntü gidince;
Saç kurutma makinesi veya sıcak hava tabancası ile resimde sağ alt kısımda bulunan ( 3+3 adet )tank kondansatörlere 15-20 saniye kadar , kondansatör üzerlerinde aynı noktaya tutmadan, sıcak havayı gezdirilerek kondansatörler ısıtılır. Sıcak havayı aynı noktaya fazla tutmayın, kondansatörleri patlatırsınız. Isınan kondansatörlerden sonra görüntü alırsanız , kondansatörler kuruyarak değer kaybetmiştir, o grup kondansatörleri değiştirin.
20210611_100333-jpg.11097

Bu seçeneği de denemekte fayda var.

TV de görüntü gittiği zaman ,ekranın bir bölgesine bir ışık tut, bakalım görüntü varmı, eğer görüntü varsa led barlarda bir problem olabilir.

TV de görüntü gittiği zaman ,ekranın bir bölgesine bir ışık tut, bakalım görüntü varmı, eğer görüntü varsa led barlarda bir problem olabilir.
Denedim. Görüntü yok.

Arka ekranda görüntü yoksa led bar ve sürücü devresi sağlamdır.
Güç katı üzerindeki tank Kondansatorler de(ısıtma tekniği) arıza aranmalidir.
Sonucu paylaşın.
Çalışınca komple toplamıştım. 5dk çalışıp gidince de daha sökmedim servise gönderirim diye.
Aklıma şu soru takıldı 2.5 senelik tv de kondansatör kururmu ki?

Teknoloji de eskitme yöntemi var. 2.5 sene tabii ki çok kısa bir süre ama imalatçı için yenileme süresi olabilir.
Elektronik devreler de yüzlerce, binlerce çalışan malzeme var. 1 tanesinin çalışmaması arızaya neden olur.
TV de görüntünün gidip/gelmesi üzerine, Aklıma ilk gelen arıza led bar/led sürücü devresi,
Ancak TV çalışırken ışıksız arka ekranda görüntü olmadığını yazdınız, led bar ve led sürücü devresi elendi,
Bir önceki aşama;
Güç kaynağında arıza aranması gerekiyor,
Ses katı çalışıyorsa, primer kat çalışıyordur,
Ledleri süren kondansatörler de arıza aramak gerekiyor.
Kondansatörler yoğun kullanım da, kaliteye göre; kuruma olur. Kısa devre olur. Değer kaybı olur. Olmayabilir de...kontrol edilmesi gerekir
Yukarıda yazdığım ısıtma yöntemi çözüm olabilir.
Kontrol edin, çözüm olmazsa, cihazı tamire gönderirsiniz.
Uzaktan yardım bu kadar oluyor.
Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Çalışınca komple toplamıştım. 5dk çalışıp gidince de daha sökmedim servise gönderirim diye.
Aklıma şu soru takıldı 2.5 senelik tv de kondansatör kururmu ki?
TV 2,5 senelik ama kullandıkları malzemeler kaç senelik bilmiyoruz. Belki bir yerlerden 100.000 adet ucuz kondansatör bulup toptan almışlardır. Onlar da 10 yıl önce üretilmiştir :) Seri üretimlerde bunun gibi her türlü olay yaşanıyor olabilir. Kaldı ki elimde 4 yıllık Audison SR3 var, arızasını kimse yapamamış. Riske girip satın aldım, 2-3 gün uğraştıktan sonra 10uf/16v kondansatör arızası tespit ettim. Aslında ilk gün acaba demiştim ama "solid capasitör" olduğu için "yok canım değildir" deyip toz konduramamıştım. Çoookk uzun yıllar hizmet etmesi gerekiyordu ama cortlamış işte.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back