Philips Ultra Slim 4K UHD LED Android TV Bozuldu 50PUS7303/12

O zaman yarın tekrar söküp kondansatörlere bir bakayım. Keşke bir esr metrem olsaydı, kestirmeden giderdim. Şimdi hiç uğraşmayayım yenisini takayım desem elektronikçideki kondansatörlerden de hayır gelmez.

Videoda ekrana tıklayınca beyaz parlama geliyor dolayısıyla arka aydınlatma arızasını direk eleyebiliriz arkadaşlar.

Aşağıdaki LCR metre böyle tamirler için iş görür

1623578526041.png

Bu kondansatörleri çalışırken mi ısıtmak lazım?
Yoksa kapat--Isıt--Aç şeklinde mi?

Abi ikitane cof kablo var. Birini söktüm. Yarısı geldi, onu takıp diğerini söktüm, bu sefer diğer yarısı geldi. Sonra ikisini birden taktım tam ekran geldi. Sonra fişi çekip taktım yine ekran yok.
Bunu nasıl yorumlamak lazım?

Enerji yetmiyor veya sinyal üzerinde gürültü var. Buda kondansatör arızasını işaret ediyor.

Ben elimdeki monitorlerin arızalarını anlamak için panelleri (tamamen cahil cesareti) çapraz bağladım. Bu durum panelmi arızalı kontrol kartımı arızalı ortaya çıkardı. Bununla ilgili test cihazlarıda varmı...

Kondansatörleri çalışırken ısıttım. Bir şey değişmedi.
Sonradan kondansatörler soğuyana kadar bekledim ve tv yi tekrar çalıştırdım.
Sonra kondansatörlere parmağımı değdirdim. Buradaki 6 kondansatör ve o siyah trafo ateş gibi yanıyor. Yani zaten ısıtmaya gerek yokmuş.
sıcaklığı tarif etmem gerekirse el değiyor ama 5sn den fazla tutamıyorsun.
Yeşil ile işaretlediğim çıkışlarda dün 27v dc ölçmüştüm. Bu gün 33v ölçtüm.
TV nin keyfi gelir de çalıştırabilirsem, hem görüntü varken, hem de görüntü gittiğinde çıkışları ölçeceğim.
20210613_133304.jpg

Bir de Şöyle bir titreme keşfettim. Bu ilk defa oldu.

Aslında servis kitapçığında bütün sorularının cevabı yazıyor. Orada 36 V okumalısın.

1623582885485.png

1623582967034.png

Sanıyorum oradaki voltajı -VLED'den değil de şaseden ölçmek gerekir. Çünkü DIMOUT çıkışına göre -VLED anahtarlanıyor...

1623583391914.png

Aslında servis kitapçığında bütün sorularının cevabı yazıyor. Orada 36 V okumalısın.
O dökümanı bayağı inceledim ama bende onu yorumlayacak bilgi birikimi yok maalesef.

Sanıyorum oradaki voltajı -VLED'den değil de şaseden ölçmek gerekir. Çünkü DIMOUT çıkışına göre -VLED anahtarlanıyor...
Şaseden ölçeyim bakalım 36v görebilecek miyim.
Ama oradaki kondansatörlerin çok fazla ısınması pek hayra alamet değil sanki.

Led bar lara giden fişi soketinden ayırın.
Tv bir müddet calıstiktan sonra trafo ve kondansatörler de ki ısınma durumunu kontrol eder misiniz?

Ama oradaki kondansatörlerin çok fazla ısınması pek hayra alamet değil sanki.

Bunlar 100 V değere sahip ısınmamaları gerekiyor.

Aslında şu an ısı kaynağını bulmak için termal kameran olsa harika olurdu. Bende uzun zamandır atölyemde termal kamare istiyorum...

Kondansatörlerin hiçbir şekilde ısınmaması lazım zaten. Eğer ısınıyorlarsa ya yakınlarında bir ısı kaynağı vardır yada sızdırıyorlar demektir. O 6 kondansatörü değiştirmeyi deneyebilirsin.

Ölçtüm.
LED barlara giden kablo çıkıkken, Şaseye göre 40v dan başlayıp 25v'a kadar düştü. Daha da düşüyordu bıraktım.
LED barlara giden kablo takılı iken Şaseye göre tüm derğerler 34.43v gösteriyor. 1,5v kadar eksik.

Led bar lara giden fişi soketinden ayırın.
Tv bir müddet calıstiktan sonra trafo ve kondansatörler de ki ısınma durumunu kontrol eder misiniz?
Bu şekilde baktığım da Trafo ve Kondansatörler de ısınma olmuyor.
Kondansatörlerin hiçbir şekilde ısınmaması lazım zaten. Eğer ısınıyorlarsa ya yakınlarında bir ısı kaynağı vardır yada sızdırıyorlar demektir. O 6 kondansatörü değiştirmeyi deneyebilirsin.
Özdisan dan sipariş edeyim o zaman. Elektronikçilerdekilere hiç güvenim yok.

kondansatörlerin ısınması şotki diyot arızasından olabilir diye düşünüyorum.

Yüksek akım çeken Led barlar arızalı
Onlara bulaşmaya hiç gözüm yemiyor. Çünkü onlara ulaşmak için cofların bağlı olduğu kartı yapıştırıldığı yerden çıkarmam lazım ve o kartlara zarar verirsem geri dönüşü yok gibi bir şey. :(

Onlara bulaşmaya hiç gözüm yemiyor. Çünkü onlara ulaşmak için cofların bağlı olduğu kartı yapıştırıldığı yerden çıkarmam lazım ve o kartlara zarar verirsem geri dönüşü yok gibi bir şey. :(
Cihaz servise gidecek. Tek çözüm bu.
Baksınlar bakalım. Ne çıkacak.

Ya bu akıllı televizyonların bir yerlerde log kaydı tutma gibi durumu yok mu?

LED barlara giden kablo çıkıkken, Şaseye göre 40v dan başlayıp 25v'a kadar düştü. Daha da düşüyordu bıraktım.
LED kablosu sökülü vaziyette böyle bir düşüş olmaması gerekiyor. Çünkü +VLED gerilimi sabit.

R8619'un bir ayağı GND diğer tarafı ise 2.5 V olması gerekiyor, bu değer doğru mu?

LED kablosu sökülü vaziyette böyle bir düşüş olmaması gerekiyor. Çünkü +VLED gerilimi sabit.

R8619'un bir ayağı GND diğer tarafı ise 2.5 V olması gerekiyor, bu değer doğru mu?
R8619'u bulamadım. O bölgede sadece R8601 var. Tahminen 2w lık bir direnç ve bacaklarında hiç voltaj yok. Tam sıfır.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back