Kuru Film Baskı Devre İçin Lamba Seçimi

Uzaklığı kısaltmak yerine süreyi ayarlaman daha mantıklı.Yakında kalınca yine homojen dağılımı elde edemiyorsun.Mor ışığı camın arkasından görebiliyorsun.Bu kafaya takılacak bir sorun degil.
Lakin LEDler homojen bir ışık saçılımı yapamıyor.O yüzden filmin her yeri homojen kurumuyor.Fabrikasyon ürünü düzeltme şansımız olmadığı için mantıkı bir seçim sayılmaz.
Siz benden daha tecrübelisiniz bu konuda.
Size güveniyorum ama benim musibet başıma gelmeden bir olayı anlayamama gibi pis bir huyum var. O yüzden hem sizi tescillemek için, hemde kendimi ikna etmek için bu denemeyi yapacağım yinede. Zaten ledlerin de artık parası ödenmiş, alınmış. Olmuyormuş deyip kenara atmak olmaz. En azından bizzat denedim olmadı diyebilmek için bile kullanmak lazım. :)

Siz benden daha tecrübelisiniz bu konuda.
Size güveniyorum ama benim musibet başıma gelmeden bir olayı anlayamama gibi pis bir huyum var. O yüzden hem sizi tescillemek için, hemde kendimi ikna etmek için bu denemeyi yapacağım yinede. Zaten ledlerin de artık parası ödenmiş, alınmış. Olmuyormuş deyip kenara atmak olmaz. En azından bizzat denedim olmadı diyebilmek için bile kullanmak lazım. :)
LEDle sonuç alırsın ama istediğin gibi mükemmele yakın olmaz.
Burda konu özetlenmiş.
IMG_2988_zps6dde4f55.jpg

Abi bu testi cam ve elinde bir parça var ise akrilik levha arkasından yapar mısın?
Bakalım dalga boyu azalıyor mu?

Denedim şimdi ve sürpriz soruç çıktı. Spektrometre ile LED arasında hiçbirşey yokken spektrometre 13000 count ölçüyor. Araya 4 mm standart cam koyarsam count 11500 oluyor. Araya 2 mm standart cam koyarsam gene 11500 civarı. Araya 4 mm fırın camı (temperli cam) koyarsam count 7500 - 8000 civarına düşüyor. Araya 5 mm akrilik koyarsam, count 1500 lere düşüyor :oops: Demekki internette her söylenene inanmayacaksın ...

Sanırım en mantıklısı, iki tane 4 mm cam alıp, iki tarafı da dry film kaplı ve iki tarafında da asetat folya olan PCB'y, araya sandviç etmek. Ama camların tam paralel bitişmesi için baskının uygun şekilde yapılması lazım. Cam kenarlarından değil de, cam kenarlarına PCB kalınlığından 1 mm daha kalın destekler koyup biraz iç taraftan baskı yapmak lazım. Böylece iki taraftaki cam da tam olarak, arada boşluk kalmadan PCB'ye bitişir.

IMG_20210707_090341.jpg

Denedim şimdi ve sürpriz soruç çıktı. Spektrometre ile LED arasında hiçbirşey yokken spektrometre 13000 count ölçüyor. Araya 4 mm standart cam koyarsam count 11500 oluyor. Araya 2 mm standart cam koyarsam gene 11500 civarı. Araya 4 mm fırın camı (temperli cam) koyarsam count 7500 - 8000 civarına düşüyor. Araya 5 mm akrilik koyarsam, count 1500 lere düşüyor :oops: Demekki internette her söylenene inanmayacaksın ...

Sanırım en mantıklısı, iki tane 4 mm cam alıp, iki tarafı da dry film kaplı ve iki tarafında da asetat folya olan PCB'y, araya sandviç etmek. Ama camların tam paralel bitişmesi için baskının uygun şekilde yapılması lazım. Cam kenarlarından değil de, cam kenarlarına PCB kalınlığından 1 mm daha kalın destekler koyup biraz iç taraftan baskı yapmak lazım. Böylece iki taraftaki cam da tam olarak, arada boşluk kalmadan PCB'ye bitişir.

11854 eklentisine bak
Kimse yaptığım devre baskı konusuna dikkatli bakmamış:kizgin4:

01e88f4ee9c39b22663b45e820ef7005.jpg

Cam kenarındaki ataçlar dikkatini çekmedi mi abi ? :dusun1: :cheeky1:

Sadece ataç olmaması lazım bence. O şekilde sadece ataç kullanırsan, ataçlar iyi baskı uyguluyorsa camın orta yeri bombelenir. Eğer ataçlar az baskı uyguluyorsa bu sefer de asetat film tam olarak bitişmez PCB'ye. Bunların ikisi de çok ince detay elde etmeye engel olur.

Onun yerine işte benim çizdiğim gibi cam kenarları destekli olacak ve daha ortadan baskı uygulayacaksın.

Sadece ataç olmaması lazım bence. O şekilde sadece ataç kullanırsan, ataçlar iyi baskı uyguluyorsa camın orta yeri bombelenir. Eğer ataçlar az baskı uyguluyorsa bu sefer de asetat film tam olarak bitişmez PCB'ye. Bunların ikisi de çok ince detay elde etmeye engel olur.

Onun yerine işte benim çizdiğim gibi cam kenarları destekli olacak ve daha ortadan baskı uygulayacaksın.

O kadar obsesif düşünme abi.Zaten koyduğun pcb belirli noktalarda destek sağlıyor.Ki camın esneme katsayısı o kadar yüksek değil.Kullandığın ataçlar o kadar kuvvetli değil.Orda dikkat etmen gereken daha önemli birşey var o da baskı kağıdının yönü.

O kadar obsesif düşünme abi.Zaten koyduğun pcb belirli noktalarda destek sağlıyor.Ki camın esneme katsayısı o kadar yüksek değil.Kullandığın ataçlar o kadar kuvvetli değil.Orda dikkat etmen gereken daha önemli birşey var o da baskı kağıdının yönü.

Deneyince ne kadar farkettiğini görürüz. Unutma, hedefimiz 0.2 mm yol genişliği ve 0.2 mm yollar arası boşluk :)

Deneyince ne kadar farkettiğini görürüz. Unutma, hedefimiz 0.2 mm yol genişliği ve 0.2 mm yollar arası boşluk :)
Bu 0.2mm olayı beni bağayı uğraştıracak sanırım. Çok sıkıntılı iş. Bıkkınlık vermezse iyi. Çünkü her deneme için pcb kes, dry film yapıştır, pozla, erit...
Pozlama süresi, asitin eritme oranı bunları hep ölçülü yapmak lazım.

Bu 0.2mm olayı beni bağayı uğraştıracak sanırım. Çok sıkıntılı iş. Bıkkınlık vermezse iyi. Çünkü her deneme için pcb kes, dry film yapıştır, pozla, erit...
Pozlama süresi, asitin eritme oranı bunları hep ölçülü yapmak lazım.

Yav 0.5 mm yi yaptın da biz "olmaz, kabul etmiyoruz" mu dedik :katil2: Önce yürüyelim, sonra koşmayı öğreniriz.

Yav 0.5 mm yi yaptın da biz "olmaz, kabul etmiyoruz" mu dedik :katil2: Önce yürüyelim, sonra koşmayı öğreniriz.
Tam diyecektim ki ben 0,5mm yi sağlıklı alabiliyorum şuan. Bir şeyler kafama dank etti. Acaba benim 0,5mm diye çizdiğim "inch" de benim mi haberim yok? :katil2:
Valla proteus daki yollar ile kicad deki yollar arasında bir fark var ama ben henüz çözemedim. Proteusta 0,8 ile çizdiğim yola bakıyorum 1.5mm gibi.
Aynı yolu Kicad de 0,8 ile çiziyorum gerçekten 0,8mm gibi. Acaba proteusta ki "inch" olarak mı çiziyor? Bu güne kadar farkı anlamıştım ama hiçte merak edip yolları ölçme ihtiyacı duymadım. Tam şuan da dank etti. Kesin proteusta ki "inch" tir.

Açıkçası garipsedim sonucun bu şekilde olmasını.
Standart camın UV geçirmediği bilgisi ta lise yıllarından aklımda.
Kurşun vs. içeren kristal camlar ise UV geçiriyor. Acaba senin test ettiğin camlar kristal veya benzeri olabilirmi.?

Benim kutu için satıcıdan kristal niyetine cam kestirmiştim. Ama sanırım standart cam. Yakınlarda 3mm Pleksi ile değiştirdim camları ama daha deneyemedim.
Elde ölçecek bir şeyde yok. Acaba LDR, fotodiyot vs. ile UVA ölçülebilirmi. Bi deneyeyim.

Dryfilm oldukça düz yüzeyli bir malzeme ve asetat, aydınger vs. ile oldukça iyi bir şekilde temas sağlıyor. Dryfilm kaplı PCB yi asetat ile bir kere laminatörden geçirirseniz adeta vakumlamış gibi asetat filme yapışıyor. Camların kendi ağırlığı bile yeterli. Yine de bende ataç kullanıyorum.

Açıkçası garipsedim sonucun bu şekilde olmasını.
Standart camın UV geçirmediği bilgisi ta lise yıllarından aklımda.
Kurşun vs. içeren kristal camlar ise UV geçiriyor. Acaba senin test ettiğin camlar kristal veya benzeri olabilirmi.?

Benim kutu için satıcıdan kristal niyetine cam kestirmiştim. Ama sanırım standart cam. Yakınlarda 3mm Pleksi ile değiştirdim camları ama daha deneyemedim.
Elde ölçecek bir şeyde yok. Acaba LDR, fotodiyot vs. ile UVA ölçülebilirmi. Bi deneyeyim.

Evet ben de çok şaşırdım. İnternette birçok yerde cam yerine akrilik tavsiye ediliyordu ve ben de o doğrultuda akrilik levha almıştım zamanında. Tamamen ayrı yerlerden üç cam ile denedim. Birisi 3d yazıcının tabla camı, 2 mm, diğer buradaki bir camcıdan aldığım standart 4 mm cam ve gene aynı yerden aldığım 4 mm temperli cam.

Yalnız kesin emin olmak için atölyeden biraz daha akrilik kesip getireyim. Belki bir ihtimal benim denediğim malzeme polikarbon levha olabilir. Ama polikarbon'un UVA'yı engelleyip akriliğin geçirmesi de tuhaf olur :) Ama deneyeyim bakalım.

LDR ve fotodiyotu denemek lazım hakkaten. Ama datasheet'lerinde yazmaz mı duyarlı oldukları spektrum? Benim tahminim LDR tepki vermez ama fotodiyot verebilir.

Dryfilm oldukça düz yüzeyli bir malzeme ve asetat, aydınger vs. ile oldukça iyi bir şekilde temas sağlıyor. Dryfilm kaplı PCB yi asetat ile bir kere laminatörden geçirirseniz adeta vakumlamış gibi asetat filme yapışıyor. Camların kendi ağırlığı bile yeterli. Yine de bende ataç kullanıyorum.

Yani cama hiç mi gerek yok? Asetatı doğrudan dry filme mi yapıştırıyoruz? Eğer öyle ise süper :) O zaman camın veya artık araya ne koyduksak onun yarattığı kırılmalar ve optik distorsiyonları da elimine etmiş oluruz.

Yani cama hiç mi gerek yok? Asetatı doğrudan dry filme mi yapıştırıyoruz? Eğer öyle ise süper :) O zaman camın veya artık araya ne koyduksak onun yarattığı kırılmalar ve optik distorsiyonları da elimine etmiş oluruz.

Laminatorden geçirince yapıştırmak demeyelim de adeta vakumlanmış gibi oluyor. Cam yine de kullanıyorum. Dışarıda hazırlayıp kutuya cam ile yerleştiriyorum. Ataçlarda cam arasında pcb kaymasın diye.
Belki baskı alınan asetat cinsinin de etkisi vardır. Mesela inkjet asetatlarının yüzeyi pürüzlü. Ben yakındaki bir baskı merkezinden baskı alıyordum. Asetatın yüzeyi de cam gibiydi.

Evet hazır yaptırınca filmi çok güzel oluyor. Ben de bir yere sormuştum 50 TL gibi bir fiyata PDF ten cam gibi folyoya baskı yapıyorlar. Örnek baskıları da gördüm, siyah yerler tamamen ışığı kapatacak şekilde.

Bu akrilik testini mutlaka tekrar yapmam lazım. Şimdi araştırdığıma göre polikarbon UVA yi çok iyi bloke ettiği için güneş gözlüklerinde tercih ediliyormuş :D Herhalde ben polikarbon ile denedim.

Yaklaşık 20 yıl önce aldığım ve birgün PCB yaparım düşüncesiyle bir kenarda sakladığım Philips 125R UVA lambayı bugün denemek istedim. Kendimi şanslı hissediyordum, lambanın kullanım detaylarını araştırmadan mutfak armatürünün duyuna taktım ve anahtarı açtım. Kibar bir patlama sesi duyuldu ve lambanın içindeki bütün parçalar camın dibine döküldü :mad:

Bu lambanın aynısı yok artık piyasada, ama benzer olarak şunu buldum. Sürüngen ev hayvanı ısıtmak için yaygın olarak kullanılıyor. Reflektörü de var, dolayısıyla Philips gibi çok düzgün ışık yayabiliyor olması lazım.

Ama fiyat 500 TL ! Herhalde buna alana yanında sürüngeni de bedava veriyorlar :katil2:

Lamba OSRAM marka. Kensi firmasının linki. Datasheet de var onu da ekleyeyim.

Bu lamba 300 W elektriksel güç harcıyor ve hem UVA hem de UVB bandında ışıma yapıyor. Ama ışıma oranı UVA bölgesinde daha fazla

1625736526359.png

Bunun gibi reflektörlü UVA lambası başka nereden bulunabilir bilen varsa yazsın. Değişik değişik lamlarlarla deneyip sonuçları karşılaştıralım, en uygun yöntemi tespit edelim.

Ekler

• ZMP_60829_ULTRA_VITALUX_300_W_230_V_E27.pdf
    131.2 KB · Görüntüleme: 165
Lambayı şurada buldum, adamlarla görüştüm fiyatı 32 Euro + KDV ve stok mevcut. Şu an ki kura göre 390 TL

Lambayı şurada buldum, adamlarla görüştüm fiyatı 32 Euro + KDV ve stok mevcut. Şu an ki kura göre 390 TL

Tamam oradan alayım bir tane. Buna herhalde starter, balast falan gerekmiyordur herhalde?

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back