klavye devresi veya arduino ile uçak kokpit paneli yapımı :)

son durum bu. Artık bir 3d yazıcı alana kadar bunu kullanırım. mdf ile yaptım paneli 3d yazıcı olmadan ne yaparsan yap amator çalışmadan öteye gidemiyorsun. kodları ekliyorum. all-lights uno ya. magnet-switch.. olan da leonardoya atılacak yapacak olan varsa koddaki pin numaralırndan çıkarabilir sorunuz olursa da cevaplarım :). çalışması için HID-master ın da kütüphaneye eklenmesi gerekiyor.

Mobiflight ile oyunla etkileşimli neler yapılabilir ona bakacağım şimdi. o tarafta uzay montajı ile ilerler diagram ve kodları hazırladıktan sonra 3d yazıcıyı aldığımdabaşlarım :)

Ekler

• WhatsApp Video 2021-08-18 at 10.10.30.mp4
    8.7 MB
  • magnet--switch-flap-ok.ino
    7.8 KB · Görüntüleme: 69
  • all-lights-ok.ino
    4.8 KB · Görüntüleme: 66
Son düzenleme:
son durum bu. Artık bir 3d yazıcı alana kadar bunu kullanırım. mdf ile yaptım paneli 3d yazıcı olmadan ne yaparsan yap amator çalışmadan öteye gidemiyorsun. kodları ekliyorum. all-lights uno ya. magnet-switch.. olan da leonardoya atılacak yapacak olan varsa koddaki pin numaralırndan çıkarabilir sorunuz olursa da cevaplarım :). çalışması için HID-master ın da kütüphaneye eklenmesi gerekiyor.

Mobiflight ile oyunla etkileşimli neler yapılabilir ona bakacağım şimdi. o tarafta uzay montajı ile ilerler diagram ve kodları hazırladıktan sonra 3d yazıcıyı aldığımdabaşlarım :)
3D yazıcı ile ufak tefek parçaları basabilirsin ama kutunun kendisini basmaya kalkarsan hem çok uzun saatler alır hem de tam istediğin boyutta basamayabilirsin. Kutular için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsin.

3D yazıcı ile ufak tefek parçaları basabilirsin ama kutunun kendisini basmaya kalkarsan hem çok uzun saatler alır hem de tam istediğin boyutta basamayabilirsin. Kutular için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsin.

Tüm kutu tek şekilde değil de parça parça monte edilebilir şekilde yapmayı planlıyorum aslında. Küçük parçalar halinde çıksın vidayla birleştirip kutuyu tamamlarım. Temiz ve pro görünmesi durumunda süre çok da önemli değil :)

Linkteki kutuların benzerlerine bakmıştım ancak switch vs yuvaları yine elle yapmak gerekiyor ve bu da zahmetli ve sonuç elle olduğundan düzgün olmuyor.

en hızlı çözüm aslında alttaki elemanın kullandığı gibi 5mm plexiglass alıp bir programla tasarladığımız paneli lazerle kestirebiliriz. Bu çok düzgün sonuç verecektir. Ancak fiyat yüksek olacaktır. bi ara bakarım ne kadara patlar diye :). öyle olursa ilk yaptığım gibi bir panel tasarlanabilir.
mega siparişi verdim. Mobiflight ile bir tane autopilot kutusu yapmayı planıyorum.

en hızlı çözüm aslında alttaki elemanın kullandığı gibi 5mm plexiglass alıp bir programla tasarladığımız paneli lazerle kestirebiliriz. Bu çok düzgün sonuç verecektir. Ancak fiyat yüksek olacaktır. bi ara bakarım ne kadara patlar diye :)
Ben boeingin ön panelini aynen bu dediğin şekilde geçen sene 30₺ ye kestirdim.

Antalyada bir lazer kesimcide.
Pleksiyi kendim götürdüm, çizimini kendim yaptım. Ve sadece ön kapak. Kutunun tamamı değil.
istanbulda da çok pahalı olmaz herhalde. Kesime switch yuvaları vs dahil miydi yoksa sadece kenar mı?

100 liralık mega iş gördü bu arada :)
1629456771864.png

istanbulda da çok pahalı olmaz herhalde. Kesime switch yuvaları vs dahil miydi yoksa sadece kenar mı?

100 liralık mega iş gördü bu arada :)
13092 eklentisine bak
Resimdeki gibi. Delikler, yazılar ve dış kenar.
Bunun için 50x10 beyaz pleksi malzemeyi akrilik boya ile gri renge boyadım. Sonra çizimini yapıp usb ile lazerciye gittim.

20200804_173225.jpg

Çok güzel görünüyor :). Auto pilot için sanırım. çizimi üstüne mi yaptın?
Hayır. Çizimi Corel Draw programında yapıp USB ile lazerciye götürüyorsun, o da bilgisayardan makineye gönderip kestiriyor. Printerden çıktı almak gibi düşün. Bu makşne sadece kağıda basmak yerine kesiyor.

Hayır. Çizimi Corel Draw programında yapıp USB ile lazerciye götürüyorsun, o da bilgisayardan makineye gönderip kestiriyor. Printerden çıktı almak gibi düşün. Bu makşne sadece kağıda basmak yerine kesiyor.
bi yerlerden corel bulup indireyim bari :)

Bu arada altta inanılmaz fırsat var. ya fiyatı yanlış yazdıklarını düşünüyorum :).

Bir tane radyo panele 539₺ çok bile.

Bir tane radyo panele 539₺ çok bile.

cihaz geldi akşam deneyip yorum yazarım :).

Şimdi de "radio panel" için kontrolcü yazmaya başladım. şimdilik tinkercad sitesinde sanal ortamda oyundan veri almayan ama gamepad kütüphanesi ile yönetebileceğim bir kontrolcü yazıyorum. maksat kullanılan malzemeleri ve yöntemi öğrenmek.
Sitede "hello world!" yazan bir örnek vardı onun üzerinden kod yazarak ilerliyorum. alttakinde mesela switch butona basınca frekans değeri 0.5 artıyor. sonra push butona bastığında stand by'daki ile değiştiriyor.
Bu display yetersiz geldi. bir buton ile nav, com vs switch ederim diye düşünüyordum ama gereksiz uğraşı olacak gibi. . önerebileceğin başka bir display var mıdır? (ya da ikinci bir ekranı da nav mı yapsam :).

1629818609700.png

Son düzenleme:
cihaz geldi akşam deneyip yorum yazarım :).

Şimdi de "radio panel" için kontrolcü yazmaya başladım. şimdilik tinkercad sitesinde sanal ortamda oyundan veri almayan ama gamepad kütüphanesi ile yönetebileceğim bir kontrolcü yazıyorum. maksat kullanılan malzemeleri ve yöntemi öğrenmek.
Sitede "hello world!" yazan bir örnek vardı onun üzerinden kod yazarak ilerliyorum. alttakinde mesela switch butona basınca frekans değeri 0.5 artıyor. sonra push butona bastığında stand by'daki ile değiştiriyor.
Bu display yetersiz geldi. bir buton ile nav, com vs switch ederim diye düşünüyordum ama gereksiz uğraşı olacak gibi. . önerebileceğin başka bir display var mıdır? (ya da ikinci bir ekranı da nav mı yapsam :).

13140 eklentisine bak
4x20 Ekran var. 128x64 var. Ekran seçeneği çok ama ben senin yerinde olsam radyo paneli 7 segment displayler ile yapardım.
Tasarımı bir gıdım daha zor ama görsel olarak uçaktakinin aynısı.

4x20 Ekran var. 128x64 var. Ekran seçeneği çok ama ben senin yerinde olsam radyo paneli 7 segment displayler ile yapardım.
Tasarımı bir gıdım daha zor ama görsel olarak uçaktakinin aynısı.

evet çok güzel projeler gördüm 7 segmentlerle. ama yapmak için 3d printer ya da sağlam bir atölye şart. yoksa yamuk yumuk bi şeyler çıkarırım. bu açıdan lcd ekran basitlik açısından iyi gibi nispeten ufak bi şeyler yapacağım çünkü. 4x20 benim için uygun gibi. bakayım fiyatları nasılmış :)

evet çok güzel projeler gördüm 7 segmentlerle. ama yapmak için 3d printer ya da sağlam bir atölye şart. yoksa yamuk yumuk bi şeyler çıkarırım. bu açıdan lcd ekran basitlik açısından iyi gibi nispeten ufak bi şeyler yapacağım çünkü. 4x20 benim için uygun gibi. bakayım fiyatları nasılmış :)
Mavi - Beyaz ekran al. i2c modülü unutma.

Mavi - Beyaz ekran al. i2c modülü unutma.

ya evet o modül olmadan çalışmıyormuş galiba. Vaktin olduğunda iyi ve ucuz bir tanesi için link atabilir misin? geçen lcd ekran alayım dedim yine yanlış bi şey almışım. Alttakini nerede kullanabilirim? Örnek bir proje bulsam koda bakıp vs çıkarabilirim de örnek proje de bulamadım.

1629872465160.png

ya evet o modül olmadan çalışmıyormuş galiba. Vaktin olduğunda iyi ve ucuz bir tanesi için link atabilir misin? geçen lcd ekran alayım dedim yine yanlış bi şey almışım. Alttakini nerede kullanabilirim? Örnek bir proje bulsam koda bakıp vs çıkarabilirim de örnek proje de bulamadım.

13141 eklentisine bak
İ2c modül olmadan çalışıyor ama kablo sayısı fazla oluyor. Resimdeki ürünü buton ve ekran gerektiren tüm projelerde kullanabilirsin.

n11.com'dan Arduino 20X04 Mavi LCD ve IIC/I2C Ekran Arayüz Modülü seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

İ2c modül olmadan çalışıyor ama kablo sayısı fazla oluyor. Resimdeki ürünü buton ve ekran gerektiren tüm projelerde kullanabilirsin.

n11.com'dan Arduino 20X04 Mavi LCD ve IIC/I2C Ekran Arayüz Modülü seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

Çok sağol. verdim siparişi :). gelince breadboarda uzay montajı yaparak ilerlerim artık. bunun kutusu o kadar büyük olmaz o yüzden sıkıntı çıkmaz .

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back