Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Kafam çok karıştı. Keypadi kaldırsam kodlardan kurtuluyorum.
İlk açılışta potları sıfıra çekip ok tuşları ve enkoder yardımıyla voltajı ayarlayabiliyorum.
Ama bu sefer de ön panel çok boş kalıyor. Keypadi kaldırmasam nano'nun hafızası yetmeyecek.
Valla yandı beyin.

Bir keypad kodu nasıl nanonun hafızasını dolduruyor yav? O kütüphanede iş yok o zaman. Kendin doğrudan oku keypadi.

Yazılım bittikten sonra Boş yerlere hafızan yettiğince (M1 M2) butonları koyarsın. Önceden tanımlı hızlı erişim butonları.

Bu arada belirteyim, o keypad bir sürü değişik model desteklediği için, belki de dil desteği olduğu için büyük olabilir. Yoksa o keypad'i okumak iç içe iki tane for döngüsü ve bir de debounce fonksiyonundan ibaret. Gözünde büyütme diye şeydiyorum ;)

Bir keypad kodu nasıl nanonun hafızasını dolduruyor yav? O kütüphanede iş yok o zaman. Kendin doğrudan oku keypadi.
Abi keypad sıkıntı değil, asıl hafızayı dolduran ekranın u8g2lib kütüphanesi.
Ekrandaki o çerçeveleri nokta nokta for döngüsü ile yazdırıyorum. Her çerçevenin ayrı bir for döngüsü var.

C:
//// ÇERÇEVE OLUŞTURMA FONKSİYONU/////////////
void drawH(int satir, int satir2, int stun, int stun2, int stun3, int stun4, int deep, int deep2, int frd, int frd2) {
  u8g2.drawHLine(satir, stun, deep);
  u8g2.drawHLine(satir, stun2, deep);
  for (int i = frd; i <= frd2; i++)
  {
    u8g2.drawHLine(satir, i, deep2);
    u8g2.drawHLine(satir2, i, deep2);
  }
  u8g2.drawHLine(satir, stun3, deep);
  u8g2.drawHLine(satir, stun4, deep);
}
/////////////////////////////////////////////

//// Volt Çerçeve ////////////////////////
  drawH(0, 83, 0, 1, 29, 30, 85, 2, 1, 28);
  //////////////////////////////////////////
  //// Akım Çerçeve ////////////////////////
  drawH(0, 83, 33, 34, 62, 63, 85, 2, 34, 61);
  //// Kademe Çerçeve //////////////////////
  drawH(86, 126, 0, 1, 19, 20, 42, 2, 1, 20);
  //// Temp Çerçeve ////////////////////////
  drawH(86, 126, 22, 23, 42, 43, 42, 2, 23, 41);
  //// Watt Çerçeve ////////////////////////
  drawH(86, 126, 45, 46, 62, 63, 42, 2, 46, 61);

Yazılım bittikten sonra Boş yerlere hafızan yettiğince (M1 M2) butonları koyarsın. Önceden tanımlı hızlı erişim butonları.
Madem "Rigol" yapıyorum, o zaman ben bir not almaya başlayayım. Çünkü unutmaya başladım yapacaklarımı. :katil2:

Madem "Rigol" yapıyorum, o zaman ben bir not almaya başlayayım. Çünkü unutmaya başladım yapacaklarımı.

Ne rigol'ü, fluke fluke!!
images (1).jpeg

Abi keypad sıkıntı değil, asıl hafızayı dolduran ekranın u8g2lib kütüphanesi.
Ekrandaki o çerçeveleri nokta nokta for döngüsü ile yazdırıyorum. Her çerçevenin ayrı bir for döngüsü var.

C:
//// ÇERÇEVE OLUŞTURMA FONKSİYONU/////////////
void drawH(int satir, int satir2, int stun, int stun2, int stun3, int stun4, int deep, int deep2, int frd, int frd2) {
  u8g2.drawHLine(satir, stun, deep);
  u8g2.drawHLine(satir, stun2, deep);
  for (int i = frd; i <= frd2; i++)
  {
    u8g2.drawHLine(satir, i, deep2);
    u8g2.drawHLine(satir2, i, deep2);
  }
  u8g2.drawHLine(satir, stun3, deep);
  u8g2.drawHLine(satir, stun4, deep);
}
/////////////////////////////////////////////

//// Volt Çerçeve ////////////////////////
  drawH(0, 83, 0, 1, 29, 30, 85, 2, 1, 28);
  //// Akım Çerçeve ////////////////////////
  drawH(0, 83, 33, 34, 62, 63, 85, 2, 34, 61);
  //// Kademe Çerçeve //////////////////////
  drawH(86, 126, 0, 1, 19, 20, 42, 2, 1, 20);
  //// Temp Çerçeve ////////////////////////
  drawH(86, 126, 22, 23, 42, 43, 42, 2, 23, 41);
  //// Watt Çerçeve ////////////////////////
  drawH(86, 126, 45, 46, 62, 63, 42, 2, 46, 61);
keşke nextion kullansaydın hem keypad,hem enkoderle falan uğraşmazdın hemde görüntülemeye bu kadar uğraşmazdın. istediğin jpg,png formatındaki görselleri aynen koyabilirdin ekranına hemde dokunmatik özelliğin olurdu fluke,rigol,keysight esas duruşa geçerdi

keşke nextion kullansaydın hem keypad,hem enkoderle falan uğraşmazdın hemde görüntülemeye bu kadar uğraşmazdın. istediğin jpg,png formatındaki görselleri aynen koyabilirdin ekranına hemde dokunmatik özelliğin olurdu fluke,rigol,keysight esas duruşa geçerdi

Nextion 400 küsür TL yav. Bir de hazır olunca hiçbir şey öğrenmiyorsun. Bence bu iş Nano ile olur, biraz üzerine düşmek lazım.

Bir kişi daha ekleme yaparsa hesabı silip gidicem forumdan. Bağlıcam 10k dandik potları bakacam keyfime :katil1:

Nextion 400 küsür TL yav. Bir de hazır olunca hiçbir şey öğrenmiyorsun. Bence bu iş Nano ile olur, biraz üzerine düşmek lazım.
olur tabii. Estağfurullah kimsenin işine karışmak istemem ama. Nextion ile görsellik açısından daha güzel olurdu gibi geliyor bana.Mesela nextionların içindeki Wavefrom widgeti kullanarak güç kaynağına bağlanan yükün çektiği akım grafiği çizilebilirdi. O zaman gerçekten rigoller ile kafa kafaya çıkabilirdi

Son bir kaç saattir çok güzel vakit geçirdim. Kimseyle konuşmadan kendi başıma bu cihazı yapsam bu kadar zevk alır mıydım bilmiyorum.
Ortada birşey olmamasına rağmen yapıp bitirmiş gibi mutluyum şuan.
Konulara katılım ve tasarım muhabbetlerini eğlencelil hale getirmek hepimiz için mutluluk vericidir şüphesiz.
Allah eksikliğinizi göstermesin. Şimdi işe gitme vaktim geldi. Gidince bu yorumların hepsini baştan okuyup yapacaklarımı derleyeceğim. Sonrasına bakarız. :)

Keşke bu modem mega'dan kulansaydin Gökhan abi
Duruma göre hareket edeceğim. Önce şemada düzeltmeler yapmam lazım. Sonra kodları yazacağım. Eğer kodları sığdıramazsam alternatif çok gibi görünüyor. Pin eksiğim yok çok şükür sadece hafıza sorunum var.
İkinci bir nano kullanabilirim,
Attiny45 yada 85 kullanabilirim.
Yada bana en mantıklı gelen @insect23 'in önerisi olan harici bir EEPROM'a kodları yazıp çekebilirim.
Bakalım zaman neyi gösterecek. :)

Duruma göre hareket edeceğim. Önce şemada düzeltmeler yapmam lazım. Sonra kodları yazacağım. Eğer kodları sığdıramazsam alternatif çok gibi görünüyor. Pin eksiğim yok çok şükür sadece hafıza sorunum var.
İkinci bir nano kullanabilirim,
Attiny45 yada 85 kullanabilirim.
Yada bana en mantıklı gelen @insect23 'in önerisi olan harici bir EEPROM'a kodları yazıp çekebilirim.
Bakalım zaman neyi gösterecek. :)
dahili eeprom(tavsiye etmem) kullanabilirsiniz denemeleri yapmak için ama devamlı kullanımda harici eeprom işinizi görecektir

siz çizdiğiniz dikdörtgen ve kareleri for ile oluşturuyordunuz onun yerine yaptığınız şekilleri bitmap olarak çizip bu bitmapleri eepromda tutup ordan çekip kullanırsanız epey hafızanız açılır

siz çizdiğiniz dikdörtgen ve kareleri for ile oluşturuyordunuz onun yerine yaptığınız şekilleri bitmap olarak çizip bu bitmapleri eepromda tutup ordan çekip kullanırsanız epey hafızanız açılır
Evet bu da mantıklı. sırasıyla tüm önerileri deneyeceğim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back