AC voltaj düşürme

Semih

Aktif Üye
Ac akımı Dc akıma çevirecem
Önce bana gelen dengesiz değişen 40 v ile 1 v arası gelen AC akımı sabit bir 5AC V düşürmek istiyorum bu mümkünmü mümkünse hangi parçaları kullanmam gerekli

varyak ve servo motor kontroluyle mümkün olabilir.

Ac akımı Dc akıma çevirecem
sonunda dc akım gerekli ise neden ac tarafına müdehale etmek istiyorsun ki? bu çok zor iş. değişken gerilimleri dc regülatörler ile istenilen değerlere dönüştürmek çok daha kolay.
dinamo, alternatör gibi bir şey mi bu kaynak?

Son düzenleme:
Bir transformatör ile AC voltajı önce yükseltirsin. Sonra da bir SMPS ile 5 VDC elde edebilirsin. Ama transformatörün birden fazla sekonderinin olması lazım ve giriş voltajına göre uygun kademe seçimi yapılması lazım.

Böyle hiçbir kullanım senaryosu olmayan, genel bir soru sorarsan cevap da böyle genel olur. Daha faydalı cevap istiyorsan kullanım amacını, istenen çıkış gücü gibi bilgiler de vermen lazım.

Amacım bir elektrik üreten motordan (40 volt ile 10 volt arası gerilim değerli)motor dönüş hızı bilinmediği için vereceği değer budur. Bu akımı düzenleyip 5v bir akım gerektiren bir elektronik kartı beslemek amperaj ise 1 amper değerinde bunu elde edebilirmiyim
16500796328328176011710074765727.jpg

Bu bir elektrik motoru bir mikro dalga fırın tabak döndürme motoru makul döndürme hızlarında 40 v ile 10 volt arası Ac akım veriyor elbette DC ye çevirmem gerekiyor çevirme diot ile yapılıyor diye biliyorum ama değer sürekli değişken olduğu için bu 4 Diot yöntemi ile bu akımı DC ye çevirebilir miyim

Bu bir elektrik motoru bir mikro dalga fırın tabak döndürme motoru makul döndürme hızlarında 40 v ile 10 volt arası Ac akım veriyor elbette DC ye çevirmem gerekiyor çevirme diot ile yapılıyor diye biliyorum ama değer sürekli değişken olduğu için bu 4 Diot yöntemi ile bu akımı DC ye çevirebilir miyim
Bu arada elektriği kullanacağım alaninda benden istedigi değerler 5 v DC 1 amper

Bu motorun çıkış kablolarını dışarıda kısa devre edin. Sonra motoru dondurmeyi dener misiniz? Dondurebiliyormusunuz?

Bu motor o voltajlari verebilir ama istediğiniz akımı verebilir mi bilmiyorum.

Eger elinizde varsa bir eski yazıcı üzerinden çıkacak step motorlardan daha fazla güç elde edebilirsiniz.

Denemek için bu motorun cikisina 4 diyotla köprü tipi dogrultucu ve cikisina 1000 yada 2200 mF bir kapasitor ekleyip motoru döndürün ve kapasitorde kac volt oluyor kontrol edin.

Bu motorun çıkış kablolarını dışarıda kısa devre edin. Sonra motoru dondurmeyi dener misiniz? Dondurebiliyormusunuz?

Eger elinizde varsa bir eski yazıcı üzerinden çıkacak step motorlardan daha fazla güç elde edebilirsiniz.

Denemek için bu motorun cikisina 4 diyotla köprü tipi dogrultucu ve cikisina 1000 yada 2200 mF bir kapasitor ekleyip motoru döndürün ve kapasitorde kac volt oluyor kontrol ed
Bunun gibi başka motorda var elimde o motor ise hızlı cevirdigimde yaklaşık 400 volt veriyor ve 9W lik 4 oda ampulunu yeterli parlaklıkta çalıştırıyor yarım dalga dogrultucu ile dogrultunca çalıştı 400 v kondansatör ile ampul yqlmak için çok fazla çevirmek gerekiyor ve parlaklık azalıyor

Bunun gibi başka motorda var elimde o motor ise hızlı cevirdigimde yaklaşık 400 volt veriyor ve 9W lik 4 oda ampulunu yeterli parlaklıkta çalıştırıyor yarım dalga dogrultucu ile dogrultunca çalıştı 400 v kondansatör ile ampul yqlmak için çok fazla çevirmek gerekiyor ve parlaklık azalıyor
Aslında bu motoru kullanacağım fakat verdiği güç benim istediğim gücü fazla asiyor artan gücüde aynı projeden birkactane daha yaparak kullanabilirim

o motorların dişlileri dinamo gibi kullanmak için uygun değil, 10 dakikada şanzımanı dağıtırsın.

senin istediğin kadar küçük watt da bir alternatif bilmiyorum. o motorların 220v ac ve 30v ac ile çalışan çeşitleri var. redüksiyon oranları çok yüksek olduğundan dişliler dayanmaz, içinden bir dişli çıkarıp modifiye edilelir belki.

Denemek için bu motorun cikisina 4 diyotla köprü tipi dogrultucu ve cikisina 1000 yada 2200 mF bir kapasitor ekleyip motoru döndürün ve kapasitorde kac volt oluyor kontrol edin.
kısa devrede ağırlaşmadı aynı döndü uçlarda ısınma oldu

senin istediğin kadar küçük watt da bir alternatif bilmiyorum. o motorların 220v ac ve 30v ac ile çalışan çeşitleri var. redüksiyon oranları çok yüksek olduğundan dişliler dayanmaz, içinden bir dişli çıkarıp modifiye edilelir belki.
peki step motorlardan yapılabilirmi böyle birşey onların iç dişlileri uygunmu dayanıklımı

sizce bunun iç aksamı metal olabilirmi daha metal duruyor uç milide metal

sizce bunun iç aksamı metal olabilirmi daha metal duruyor uç milide metal
Motorun üzerinde 220v 4w yazıyor. Bunun anlamı içindeki sagının 0.02 amper yani 22 miliampere dayanabileceği anlamına geliyor. 1 amper mümkün değil.
peki step motorlardan yapılabilirmi böyle birşey onların iç dişlileri uygunmu dayanıklımı
Step motorların içinde dişli yoktur. Çevirildiğinde enerji üretir fakat redüksiyon olmadığı için daha hızlı çevirmek gerekir. Akım kapasitesi de mikodalga motorundan çok daha yüksektir. Yapmak istediğiniz şey için step motor sizin için daha doğru bir seçenek.

stepper generator yaz gogıla oluyormuş. 3d yazıcılarda kullanılan motorlardan yapılabilir, bunlarda dişli de yok bildiğim kadarıyla..

Motorun üzerinde 220v 4w yazıyor. Bunun anlamı içindeki sagının 0.02 amper yani 22 miliampere dayanabileceği anlamına geliyor. 1 amper mümkün değil.

Step motorların içinde dişli yoktur. Çevirildiğinde enerji üretir fakat redüksiyon olmadığı için daha hızlı çevirmek gerekir. Akım kapasitesi de mikodalga motorundan çok daha yüksektir. Yapmak istediğiniz şey için step motor sizin için daha doğru bir seçenek.
anladım teşekkür ederim ozaman bir step motor kullanmam gerekiyor fakat motorun birden çok çıkışı bulunmakta hepsini kullanmak zorundamıyım ve adım sayısı beni etkilermi

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back