PCB için lazer yazıcı önerisi

Atak

Aktif Üye
Merhabalar öncelikle derslerden bir süredir foruma vakit ayıramıyordum. Hali hazırda birkaç kere evde PCB bastım. Dışarıda kağıda bastırarak. Eve iş için yazıcı alınacaktı hazır alacakken PCB işine de uygun olsun istedim. Sizler PCB için nasıl bir yazıcı önerirsiniz. En küçük ofis tipi olanlardan alınacak. İnternette bir model gördüm yorumları iyi ama bu amaçla kullanan duymadım tabi. Hangi özelliklerine dikkat edeyim? Bir de toner bulunabilirliği ve fiyatı gibi durumlar var bu konuda bilgisi olan varsa hangi markalar yönelmemi tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkürler. Fiyat olarak giriş seviyesi ve yorumları iyi olduğu için şu modeli düşünüyorum. Tavsiyelerinize açığım, şimdiden teşekkürler.

Burada kritik konu yazıcının ne kadar toner dökebildiği. Onu da denemeden anlamak mümkün değil. Bence evdeki işleri görecek bir lazer al ve PCB çıktılarını koyulaştırmak için sprey kullan. Yazıcı en az 1200 dpi olsun.

Ben Samsung M2020 kullanıyorum. Baskısından menunum.
Koyu çıktı almak için şu konudaki ayarları da uygulayabilirsin.

Yazıcı konusunu bir arkadaş ın ricası üzerine yakın tarihte araştırım aşağıdaki modeli uygun görmüştüm. Ancak pcb konusunda ne olur emin olmamakla beraber tüm yazıcılar ile olur diye biliyorum.

Herkese verdiği fikirler ve bilgiler için teşekkür ederim. O zaman 1200 dpi ve doğru ayarla ile bu iş olur gibi. Giriş seviyesi iş görebilecek ve toner kısmında da üzmeyecek bir şey seçmek kalıyor. Bir yıl önce bile fiyatlar çok farklı. Bakalım artık. Sağolun

Benimde uzun yıllardır kullandığım Samsung ML2165 var. Şimdiye kadar demo toner harici 1 orjinal toner bitirdim. Genellikle baskı devre için kullanıyorum bu yazıcıyı.

Silik yazdırma, gölgeli yazma gibi sorunlar var. Ama belgeye göre çıktı düzgün de olabiliyor. İnternetten bulduğum yazıcı test sayfalarında tam siyah olması gereken yerleri homojen siyah çıkaramıyor.

Bugün boş tonerlerden birine işyerindeki arızalı yazıcıların toner tozuyla dolum yaptım. Dişli drum bıçak ne varsa temizleyip yerine taktım. Değişen pek bir şey olmadı.

Bu yazıcıda bakım kiti denilen bölüm değiştirilemiyor. Bu yüzden aklımda bir kaç seçenek var.

Sizce yeni muadil toner (Printpen marka) mantıklı yoksa orjinal toner mi? Bu arada orjinal toner 1000 küsur lira.

Yoksa orjinal toner yerine yeni yazıcı mı?

Benimde uzun yıllardır kullandığım Samsung ML2165 var. Şimdiye kadar demo toner harici 1 orjinal toner bitirdim. Genellikle baskı devre için kullanıyorum bu yazıcıyı.

Silik yazdırma, gölgeli yazma gibi sorunlar var. Ama belgeye göre çıktı düzgün de olabiliyor. İnternetten bulduğum yazıcı test sayfalarında tam siyah olması gereken yerleri homojen siyah çıkaramıyor.

Bugün boş tonerlerden birine işyerindeki arızalı yazıcıların toner tozuyla dolum yaptım. Dişli drum bıçak ne varsa temizleyip yerine taktım. Değişen pek bir şey olmadı.

Bu yazıcıda bakım kiti denilen bölüm değiştirilemiyor. Bu yüzden aklımda bir kaç seçenek var.

Sizce yeni muadil toner (Printpen marka) mantıklı yoksa orjinal toner mi? Bu arada orjinal toner 1000 küsur lira.

Yoksa orjinal toner yerine yeni yazıcı mı?
Ben her tonerim bittiğinde komple yazıcıyı alıp gidiyorum tonerciye. Yanımda bir tane örnek baskı götürüyorum ve "bu baskının aynısını basacak şekilde toner tak, parası mühim değil" diyorum. En son gittiğimde toner dolumu 50TL idi. "Abi bu toner tozu öyle kaliteli birşey değil, belli ki senin bastığın şey yazıdan ibaret değil ve önemli" diyerekten oradaki hazır satılan muadil tonerlerden veridi. Bun tonerler kaliteliymiş. Birde her seferinde sıfır olarak aldığım için dramı filanda sıfır oluyor. 100TL veriyorum aylarca işimi görüyor.

Benim asıl şikayetim çift taraflı baskı çıkarttığımda delikler bir şekilde kayıp birbirini karşılamıyor. Bu olaya bir çare bulmam lazım.

Çift taraflıda iğne kullanacaksın. Ama bence sorun kağıdın uzamasından kaynaklanıyordur. Isınan kağıt tonerde uzuyor.
Evet sıkışınca ya toner yayılıyor yada kağıt uzuyor. Alt ve üst yüzeyleri çıktı altıktan sonra pcb ye basmadan birbirine yapıştırıyorum, o halde bile padler karşılamıyor birbirini.

Normal pcb fabrikasında nasıl çözüyorlar acaba bu sorunu. Asetat kağıdı uzamıyor herhalde.

Evet sıkışınca ya toner yayılıyor yada kağıt uzuyor. Alt ve üst yüzeyleri çıktı altıktan sonra pcb ye basmadan birbirine yapıştırıyorum, o halde bile padler karşılamıyor birbirini.

Normal pcb fabrikasında nasıl çözüyorlar acaba bu sorunu. Asetat kağıdı uzamıyor herhalde.

Abi laminasyon cihazı bir aksilik çıkmazsa haftaya geliyor. Ama sorun orada değil. Videonun başındaki yan yana iki kağıt varya, onları üst üste koyunca padler bir birini karşılamıyor. Yani bizim sorun en başta printerdan baskı esnasında oluşuyor.

Zorluk yok.
Video da üst üste köşelerden karşılaştığı çizgiden iğne ile işaretleyip, zımba ile baskı kağıtlarını sabitleyip araya plaket koyacaksınız.
Plaketi ölçü kadar kesip kağıdın arasına ekleyin.
Videoda kocaman plaketi kullanıyor. Yanlış...
Tonerli plaketi bozmadan kesme biçimlendirmek zor
Kolay gelsin.

Zorluk yok.
Video da üst üste köşelerden karşılaştığı çizgiden iğne ile işaretleyip, zımba ile baskı kağıtlarını sabitleyip araya plaket koyacaksınız.
Plaketi ölçü kadar kesip kağıdın arasına ekleyin.
Videoda kocaman plaketi kullanıyor. Yanlış...
Tonerli plaketi bozmadan kesme biçimlendirmek zor
Kolay gelsin.
Abi laminasyonu, plaketi koy kenara. Unut gitsin.
Şimdi sen oturdun pc başına baskının alt katmanını printerdan kağıda bastın.
Sonra peşinden üst katmanı da kağıda bastın.
Şimdi elinde alt katman ve üst katman olarak iki ayrı kağıt var.
Bu iki kağıdı bir birine yapıştır ve ışığa tut. Geçiş delikleri bir birini karşılıyor mu ona bak.
Benim aldığım çıktılarda karşılamıyor. Karşılasa benim için iğneye filanda gerek yok. Çok muntazam şekilde basarım plakete.

Ne tip laminator aldınız?
İkinci elden mapilam134 aldım. Gelince durumuna bakacağım. Sıkıntısızsa bana hayırlı olsun :)

Benim aldığım çıktılar da karşılamıyor. Karşılasa benim için iğneye filanda gerek yok.
Çıktılar birbirini karşıladığı yerde iğne ile işaretlenir ve kağıtlarda kayma olmaması icin zimbalanir.
Araya plaket konur. Olay bu kadar basit

Mapilam 134 iyi makine.
Başarılı projeler de kullanılsın inşallah

@Gokrtl
Laminasyon makinesinde zorlukla karşılaşacağınızı tahmin etmiyorum.
Ütü ile transfer işlemi yaparken ileri/geri ütüleme de uzama şeklinde kaymalar olmuş olabilir.

Videodakileri uygulayın,
Laminasyon dan temiz baskılar alırsınız.

Son düzenleme:
Abi laminasyonu, plaketi koy kenara. Unut gitsin.
Şimdi sen oturdun pc başına baskının alt katmanını printerdan kağıda bastın.
Sonra peşinden üst katmanı da kağıda bastın.
Şimdi elinde alt katman ve üst katman olarak iki ayrı kağıt var.
Bu iki kağıdı bir birine yapıştır ve ışığa tut. Geçiş delikleri bir birini karşılıyor mu ona bak.
Benim aldığım çıktılarda karşılamıyor.
Gökhan bu dediğin biraz absürd. Kağıt uzasa bile bu fark edilmesi gerekir. %1 hata olsa 10cm bir baskıda 0.1mm hata oluşur. İşyerinde vs başka yazıcıdan bas yine aynı hata olursa çizimde bir anormallik vardır diyecem...

Çıktılar birbirini karşıladığı yerde iğne ile işaretlenir ve kağıtlarda kayma olmaması icin zimbalanir.
Araya plaket konur. Olay bu kadar basit
Abi sana durumu anlatmak için müsait bir zamanda çıktı alıp buraya ekleyeceğim.

Gökhan bu dediğin biraz absürd. Kağıt uzasa bile bu fark edilmesi gerekir. %1 hata olsa 10cm bir baskıda 0.1mm hata oluşur. İşyerinde vs başka yazıcıdan bas yine aynı hata olursa çizimde bir anormallik vardır diyecem...
Anlaşılan baskı almak şart oldu. İkna edilmesi gereken kişi sayısı 2 oldu :katil2:

Kendimden şüpheye düşmeye başladım şuan. Bakacağum ona...

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back