Elektronik Yük Tasarımı (Yine, Yeniden...)

Neden 2 tane TL431 paralel bagli.

Akimi artirmak isteyebilirsin fakat bu paralel baglantida sorun var. Her ikisinin de bire bir es oldugunu varsaymissin fakat es olamazlar.

Birisinin cani cikacak digerisi ise aylaklik yapacaktir.

Neden 2 tane TL431 paralel bagli.

Akimi artirmak isteyebilirsin fakat bu paralel baglantida sorun var. Her ikisinin de bire bir es oldugunu varsaymissin fakat es olamazlar.

Birisinin cani cikacak digerisi ise aylaklik yapacaktir.

Abi bunu sen sorma bari yaw : )

biri to92 kılıf, biri sot 23 kılıf. Elde ne varsa onu takmak için. Aynı anda takılmayacaklar. Pcb üzerinde padlar oluşsun diye paralel bağlı. Aynı şekilde ayar trimpotunada direnç bağlı. İster sabit direnç tak ister trimpot mantığı.

Akım arttırma ihtiyacı olursa voltaj takipçisi devre ekleriz... ki gerek olmaz diye düşünüyorum...

Çalışmaz dememiştim. Birkaç opamp'ten geçip bir de baz akımını çalarak çalıştığı için tepki süresi yavaş olur demiştim. Hala öyle düşünüyorum.
Yok yok orası değil. Şurası... :D

Semaya bakarak niyetini anlayamayiz.

Niyetin dedigin gibisi ise semadan 2. kismi cikarmalisin. O dedigin PCB kismini ilgilendiriren bir durum.

Diyeceksin ki sema ve pcb ortak programda. Ama yayinlayacagin sema bu olmamali.

Bir süredir ben de bir elektronik yük yapmayı planlıyordum. Hatta masamda eski bir ekran kartı soğutucusu bunun için durup duruyordu. Dün gece devresini bastım ve kurdum ve bugün denemelere başladım. Amacım yapacağım güç kaynağını farklı yük koşullarında sınayabileceğim bir cihaz yapmak. Deneme tahtası olmak üzere aşağıdaki devreyi tasarladım.

şema.jpg

E-yük.jpg

Elimdeki en yüksel akım veren kaynak kırmızı ışıkla yanan adaptörmüş. 7V 2A etiketi var, 6A verebiliyor Voltaj 3 volta düşüyor, osiloskopta 3V temiz görünüyor.

Ufak voltmetre çok hatalı, +-0.1 volttan fazla hatalı ve kalibrasyon potu sorunu çözmüyor. Bunların düzgünü böyle geliştirme işlerinde çok pratiklik sağlar. İlk dememelerde kontrol devresinin beslemesini smps adaptörlerle yaptığımda çıkış çok gürültülüydü. Sonra fotodaki trafoyla besledim ve devrede görülen indüktörü ekledim. Fanın gürültüsü şu halde kontrol devresinin beslemesine yansımıyor.

Salça olmak gibi olmasın ben bu çalışma için ayrı konu açayım. Ama ne tatlı duruyor masada namıssız. BDX53 ile biraz uğraştıktan sonra IRL540 ile deneyler yapacağım. Şimdilik gözlemlediğim birkaç mA mertebesinde düşük akım çekmeye çalıştığımda transistör kesime gidiyor, sebebinden emin değilim...

Bir süredir ben de bir elektronik yük yapmayı planlıyordum. Hatta masamda eski bir ekran kartı soğutucusu bunun için durup duruyordu. Dün gece devresini bastım ve kurdum ve bugün denemelere başladım. Amacım yapacağım güç kaynağını farklı yük koşullarında sınayabileceğim bir cihaz yapmak. Deneme tahtası olmak üzere aşağıdaki devreyi tasarladım.

21147 eklentisine bak

21148 eklentisine bak

Elimdeki en yüksel akım veren kaynak kırmızı ışıkla yanan adaptörmüş. 7V 2A etiketi var, 6A verebiliyor Voltaj 3 volta düşüyor, osiloskopta 3V temiz görünüyor.

Ufak voltmetre çok hatalı, +-0.1 volttan fazla hatalı ve kalibrasyon potu sorunu çözmüyor. Bunların düzgünü böyle geliştirme işlerinde çok pratiklik sağlar. İlk dememelerde kontrol devresinin beslemesini smps adaptörlerle yaptığımda çıkış çok gürültülüydü. Sonra fotodaki trafoyla besledim ve devrede görülen indüktörü ekledim. Fanın gürültüsü şu halde kontrol devresinin beslemesine yansımıyor.

Salça olmak gibi olmasın ben bu çalışma için ayrı konu açayım. Ama ne tatlı duruyor masada namıssız. BDX53 ile biraz uğraştıktan sonra IRL540 ile deneyler yapacağım. Şimdilik gözlemlediğim birkaç mA mertebesinde düşük akım çekmeye çalıştığımda transistör kesime gidiyor, sebebinden emin değilim...
Hızlısın yaw. O voltmetreler galiba 12v aküler için tasarlanmış. 12 için kalibre edilir ise fena çalışmıyor ama düşük voltajlarda yine saç alıyor. Neden transistör ile başladın. Mcu tarafıma doğru ilerletecekmisin projeyi? Yük ters bağlanır ise koruma düşünüyor musun?

Hızlısın yaw. O voltmetreler galiba 12v aküler için tasarlanmış. 12 için kalibre edilir ise fena çalışmıyor ama düşük voltajlarda yine saç alıyor. Neden transistör ile başladın. Mcu tarafıma doğru ilerletecekmisin projeyi? Yük ters bağlanır ise koruma düşünüyor musun?
Aynen mcu ile bitirmeyi düşündüm. Ve kontrolün ayrı bir modülde olmasını düşünüyorum. Bu senin projeyle paralellik gösteriyor. Ters yük koruması koymalıyım evet, şimdi bununla uğraşırken hatanın eşiğinden döndüm. Bu arada 6A veren adaptörün canına okudum :) fazla dayanmadı, soğumasına rağmen çalışmıyor.
Ben senin konsepti pek anlayamadım, neden simetrik güç kaynağı kullanıyorsun, ve neden çift opamp kullanıyorsun ?

Aynen mcu ile bitirmeyi düşündüm. Ve kontrolün ayrı bir modülde olmasını düşünüyorum. Bu senin projeyle paralellik gösteriyor. Ters yük koruması koymalıyım evet, şimdi bununla uğraşırken hatanın eşiğinden döndüm. Bu arada 6A veren adaptörün canına okudum :) fazla dayanmadı, soğumasına rağmen çalışmıyor.
Ben senin konsepti pek anlayamadım, neden simetrik güç kaynağı kullanıyorsun, ve neden çift opamp kullanıyorsun ?
Simetrik güç kaynağı şu ana kadar açıkladığım noktalarda gerekli değil.

Yükün polaritesini tespit eden ve yükü bir röle ile devreye alıp çıkartan bir devre daha tasarladım. Orada simetrik besleme gerekli oldu. Öyle olunca mosfeti süren opamplarıda zorunluluk olmamasına rağmen simetrik besledim.

Çift opamp sorunu anlayamadım. Bir mosfeti sürmek için mi çift opampı soruyorsun yoksa ikinci mosfeti sürmek için mi yine ayrıca opamp kullanmamı mı soruyorsun?

Yok yok orası değil. Şurası... :D

Orada feedback kontrol devresi yaparken opamp'in open loop'ta kullanılmaması gerektiğini söylemişim. Open loop modu SADECE komparatör olarak kullanımda mantıklıdır, çünkü voltaj ya pozitif yada negatif rail'e dayanır. Ama lineer kontrol yapılırken open loop modda kullanılmaz, bu doğrudan osilasyon demektir. Yani çalışmaz dediğim şey sonradan çalıştı mı anlamadım. Çalıştıysa ona göre bileyim de yanlışımı düzelteyim :dusun2:

10A için 1V karşılaştırma voltajın olacak. En düşük 5ma ve katları ile ayar yapmak istediğini varsayıyorum. 10A in 2binde biri. Her 5ma için 0.5mV ile karşılaştırma yapacaksın. Bu değerler karşılaştırma için bana çok küçük geldi. Bu nedenle yine 10A için okuduğum 1v değeri ikinci opamp ile 5-10 kat yükseltme ihtiyacı duydum. Amacım karşılaştırma aralığını genişletmek. Böylece 0,1r altı şönt kullanımıda kolaylaşıyor.

Birde ikini opampı kullanmadan dar karşılaştırma aralığı ile çalışılır ise paralel modüller arasında malzeme tolerasyon değerleri yüzünden daha çok dengesizlik olacaktır.

Bence akım regülasyonunu yapan opamp'in differential amplifier yapısında olması lazım. Kazanç hem sınırlı olacak hem de ayarlanabilecek.

21151 eklentisine bak

V1 Ayarlanan akım referansı, V2 de şöntten gelen feedback (sabit bir gain ile yükseltilmiş hali)
Gate i nasıl sürecek Tam anlamadım ama alternatif bir yaklaşım olabilir. İncelemek lazım. Ancak v2 de bir gain var ise buradada ikinci bir opamp olacak değil mi?

Gate i nasıl sürecek Tam anlamadım ama alternatif bir yaklaşım olabilir. İncelemek lazım.

Bunun avantajı kazanç sınırlı. Ama yaygın olarak internette paylaşılan elektronik yük devrelerinde opamp open loop kazancı ile çalışıyor görünüyor. Böyle yapınca referanstaki veya şöntteki mikrovolt değişimler, open loop kazancı olan 1000000 ile çarpılarak çıkışa yansıyacak. Böyle değeri tam olarak belli olmayan, kontrolsüz bir kazançla opamp'in kullanılmaması lazım. Bence o internetteki devreler, konsepti açıklamak için kullanılan jenerik devreler.

Ancak v2 de bir gain var ise buradada ikinci bir opamp olacak değil mi?

Evet, oraya bir precision opamp atmak lazım. Düşük akımlarda da 0 V a yakın olacağı için ya 0 V civarında da stabil olan, çok düşük offset voltajına sahip bir RR opamp olmalı veya simetrik besleme ile çalışan herhangi bir precision opamp olabilir. İkincisi daha mantıklı.

10A için 1V karşılaştırma voltajın olacak. En düşük 5ma ve katları ile ayar yapmak istediğini varsayıyorum. 10A in 2binde biri. Her 5ma için 0.5mV ile karşılaştırma yapacaksın. Bu değerler karşılaştırma için bana çok küçük geldi. Bu nedenle yine 10A için okuduğum 1v değeri ikinci opamp ile 5-10 kat yükseltme ihtiyacı duydum. Amacım karşılaştırma aralığını genişletmek. Böylece 0,1r altı şönt kullanımıda kolaylaşıyor.

Birde ikini opampı kullanmadan dar karşılaştırma aralığı ile çalışılır ise paralel modüller arasında malzeme tolerasyon değerleri yüzünden daha çok dengesizlik olacaktır.
Anladım, iki yapının da etkilerini incelerim.

Ben bunu anlamadım. Error amplifier gibi m? transistör nasıl sürülüyor bu yapıda?

Aynen, kazancı sınırlı olan bir error amplifier. Çıkışta da darlington transistörü olması gerekir.

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back