AC/DC Adaptör Arızası

Burada smps devresindeki pwm entegresinin çalışma mantığı anlatılmış. Benim gibi bu konu kafasına takılanlar izleyebilirler.

Son düzenleme:
Kabloyla lehimleyerek harici bir köprü diyot bağladım. Seri lamba devresinde test ettim. Lamba yanmadı. Çıkışta 15.6V gibi bir çıkış verdi, girişteki değiştirdiğim kapasitörlerde yaklaşık 313V okudum. Sorun yok gibi. Sizce başka bir şeyi kontrol etmeme gerek var mı? Elimde elektronik yük olsa 15V 1A yük altında denerdim ama yok. Bu bir hassas terazinin adaptörü, yani pahalı bir cihaza bağlayacam. Takmadan tüm kontrolleri yapıp takmak istiyorum. Sonra cihazı bozmayayım. Gerçi daha uygun köprü diyot ayarlamam lazım.
Şimdi samm farnell'dan sipariş verdiğim köprü diyot geldi ve taktım. Süpriz bir şekilde köprü diyotun çıkışında 10V falan görürüyorum. Girişte 220v var. Bağlantıyı kontrol ettim doğru bağlamışım. Daha önceki harici köprü diyotla sorunsuz çalışan şimdi niye çalışmıyor acaba? Anlamadım. Ayrıca seri lamba bağlı test ediyorum ve lamba test sırasında yanmıyor.

P_20230110_135214_vHDR_Auto.jpg

Son düzenleme:
Belki takar takmaz bozulmuştur ve içten kopmuştur. Bu durumda çıkışta sadece bir hayalet voltaj ölçersin.

Belki takar takmaz bozulmuştur ve içten kopmuştur. Bu durumda çıkışta sadece bir hayalet voltaj ölçersin.
seri lamba varsa bozulması mümkün değil diye düşnüyorum.
0R kısa devre olsa bile MAX lamba akımı geçecektir.

ben böyle anlamsız birşey görünce bi hava alıp geliyorum düzeliyor insan elim kayar kısa devre ederim diye düşünüp probu tam bastırmaya çekiniyor ben çok yaşıyorum bu durumu.

Birde bu TO269A kılıftaki köprü diyotu en sağlıklı lehimleme yöntemi sizce nedir? Bana en sağlıklı gelen önceden padlere biraz lehim verip sonra köprü diyotu onların üzerine oturtmak ve sonra havyayla tek tek bacakları ısıtıp lehimin içine gömülmesini beklemek gibi geliyor ama öylede lehimlerlerken köprü diyotu dengede tutmak zor oluyor. Sonuçta diyotun bacaklarının altında lehimlerin oluşturduğu yarım daire şeklinde lehimler var ve bu bacaklar lehimin içine gömülürken diyotun diğer bacakları yerinden oynuyor. Ben bunun için sadece ilk lehimleyeceğim bacağın olduğu pade lehim verip onu oturtuyorum sonra diğerlerini klasik şekilde bacakların üzerine lehim vererek lehimliyorum. Sizin önereceğiniz bir yöntem varmı? Normalde bunlar krem lehimle lehimleniyor galiba pad üstüne sürerek. Çünkü bacakalrın üstünde hiç lehim olmuyor.

Ben önce padleri lehim emme teli ile temizliyorum. Sonra iki köşeyi lehimleyip entegreyi veya komponenti neyse sabitliyorum. Sonra da özene özene diğer bacakları lehimliyorum. Ama seri iş yapması gereken tamirciler senin dediğin gibi lehim topu oluşturuyor padlerde, sonra sıcak hava ile tek hamlede lehimliyor. Bol flux kullanmak lazım her halukarda.

Ben önce padleri lehim emme teli ile temizliyorum. Sonra iki köşeyi lehimleyip entegreyi veya komponenti neyse sabitliyorum. Sonra da özene özene diğer bacakları lehimliyorum. Ama seri iş yapması gereken tamirciler senin dediğin gibi lehim topu oluşturuyor padlerde, sonra sıcak hava ile tek hamlede lehimliyor. Bol flux kullanmak lazım her halukarda.
Sıcak havayla denemiştim önceden çok iyi oluyor ama 4 bacağı lehimleyinceye kadar sıcaktan komponent bozulur diye korkuyorum ve birde bahsettiğim gibi dengede tutma problemi oluyor. Zaten smd parçalardaki en gıcık şey bence bu. Lehim yapacam parça kaymasın diye onu mu tutacam. Bunun için şöyle birşey almayı düşünüyorum:

Bu aparatı bastırmak için değil de, sökerken kullanmak işe yarar. Vantuzlu ve yaylı bir sistem olacak, hafif bir çekme kuvveti uygulayacak entegreye. Tüm lehimler eriyince de hiçbir padi aşırı zorlamadan entegre kalkacak. Millet bunu cımbızla falan yapıyor, ama elinin ayarı çok iyi değilse fazla zorlayabiliyorsun entegreyi ve oradaki padler kalkıyor.

Birde bu TO269A kılıftaki köprü diyotu en sağlıklı lehimleme yöntemi sizce nedir? Bana en sağlıklı gelen önceden padlere biraz lehim verip sonra köprü diyotu onların üzerine oturtmak ve sonra havyayla tek tek bacakları ısıtıp lehimin içine gömülmesini beklemek gibi geliyor ama öylede lehimlerlerken köprü diyotu dengede tutmak zor oluyor. Sonuçta diyotun bacaklarının altında lehimlerin oluşturduğu yarım daire şeklinde lehimler var ve bu bacaklar lehimin içine gömülürken diyotun diğer bacakları yerinden oynuyor. Ben bunun için sadece ilk lehimleyeceğim bacağın olduğu pade lehim verip onu oturtuyorum sonra diğerlerini klasik şekilde bacakların üzerine lehim vererek lehimliyorum. Sizin önereceğiniz bir yöntem varmı? Normalde bunlar krem lehimle lehimleniyor galiba pad üstüne sürerek. Çünkü bacakalrın üstünde hiç lehim olmuyor.
Komponent lehimlerken malzeme cımbızla kayma olmasın diye lehimleneceği bölge de tutulur.
Sıcak hava tabancası ile lehimlenecekse;
malzeme bacakları etrafında küçük daireler çizerek lehim eriyinceye kadar cımbızla tutarak sıcak hava ile daire çizmeye devam edilir.
Elimizi yakan sıcaklık 60-65 derecedir. Bu malzeme için önemli bir sıcaklık değildir.
Kurşunlu lehim 180 derece de erir. Sıcak hava tabancasından çıkan sıcaklık 400-450 derece gibidir.
Malzemenin bacaklarında küçük daireler çizerek dolaştırılan 400-450 derece sıcak hava, malzemeye zarar vermeden sıcaklık 180 dereceye geldiğinde lehim erimeye başlar
Sıcak hava vermeye son verilir. Lehimlenmiş bölgedeki malzemeden cımbız çekilir.
Küçük daireler çizerek verilen sıcak hava da malzeme kolay kolay yanmaz. Sıcak hava tabancası hiç bir zaman malzemenin üzerine tutulmaz.
Malzemeyi patlatırsınız.

Şimdi samm farnell'dan sipariş verdiğim köprü diyot geldi ve taktım. Süpriz bir şekilde köprü diyotun çıkışında 10V falan görürüyorum. Girişte 220v var. Bağlantıyı kontrol ettim doğru bağlamışım. Daha önceki harici köprü diyotla sorunsuz çalışan şimdi niye çalışmıyor acaba? Anlamadım. Ayrıca seri lamba bağlı test ediyorum ve lamba test sırasında yanmıyor.

21651 eklentisine bak
Köprü diyotu Taktığınız yerde ölçebilirsiniz. Multimetre > diyot konumunda ölçün.
Ölçüm değerini buraya yazabilirsiniz.
AC +
AC -
Diğer bacak
AC +
AC -

smd-kopru-diyot-dbs104g-35817-jpg.jpeg

Son düzenleme:
Sıcak havayla denemiştim önceden çok iyi oluyor ama 4 bacağı lehimleyinceye kadar sıcaktan komponent bozulur diye korkuyorum ve birde bahsettiğim gibi dengede tutma problemi oluyor. Zaten smd parçalardaki en gıcık şey bence bu. Lehim yapacam parça kaymasın diye onu mu tutacam. Bunun için şöyle birşey almayı düşünüyorum:

Cımbız yeterlidir.
Gereksiz bir aparat

Bu aparatı bastırmak için değil de, sökerken kullanmak işe yarar. Vantuzlu ve yaylı bir sistem olacak, hafif bir çekme kuvveti uygulayacak entegreye. Tüm lehimler eriyince de hiçbir padi aşırı zorlamadan entegre kalkacak. Millet bunu cımbızla falan yapıyor, ama elinin ayarı çok iyi değilse fazla zorlayabiliyorsun entegreyi ve oradaki padler kalkıyor.
Aşağıdaki vakum kalemi kullanarak böyle birşey yapmayı planlıyorum. JBC'nin 40-50binlik istasyonundaki sistemin benzerini çok ucuza kurmak mümkün gibi duruyor. Aynı ayarda olmaz belki ama iyi iş görür.

Bunda yay yok ama. Bence yay önemli, yani entegreye uygulanan kuvvet senin elden bağımsız olacak. Yoksa cımbız kullanmaktan çok fazla bir farkı yok.

Yanında 4 tane de enayi geliyormuş :katil2:

1673373447207.png

Bunda yay yok ama. Bence yay önemli, yani entegreye uygulanan kuvvet senin elden bağımsız olacak. Yoksa cımbız kullanmaktan çok fazla bir farkı yok.

Yanında 4 tane de enayi geliyormuş :katil2:

21658 eklentisine bak
Çektirme kısmını ben yapmaya çalışacam. Yay değilde bu akrobat kol oluyor ya onunla yukarı doğru hafif bir çektirme yaparsam vakum kalemine olur gibi geliyor.

Çektirme kısmını ben yapmaya çalışacam. Yay değilde bu akrobat kol oluyor ya onunla yukarı doğru hafif bir çektirme yaparsam vakum kalemine olur gibi geliyor.

Evet önemli olan kuvvetin limitlenmesi. JBC nin mesela şu modeli var:

1673374427468.png

SDG Electronics in incelemesi

;
El ayarı kazanabilmek için, Bence en önemlisi;

Hurda kartlar üzerinde malzeme söküp takma işlemi.
Her türlü malzemeyi sökün, flux layin cımbız sıcak hava tabancası, havya eşliğinde sökün sökün takın .
El alıştırmaları yapın
Zamanla tecrübe kazanacaksınız.

;
El ayarı kazanabilmek için, Bence en önemlisi;

Hurda kartlar üzerinde malzeme söküp takma işlemi.
Her türlü malzemeyi sökün, flux layin cımbız sıcak hava tabancası, havya eşliğinde sökün sökün takın .
El alıştırmaları yapın
Zamanla tecrübe kazanacaksınız.
TV beslemelerinden sıcak hava ile eleman sökebilen herşeyi yapar.
hemen kabarıyor tv besleme kartları sıcak havayı görünce.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back