Akım sorunu

1 ohm olunca 1.4A den başlayarak ayarlanabilecek de, güç kaynağı 5 A veriyor iken şönt üzerinde 12.5W ısıya dönüşecek.
Oldukça verimsiz bir akım algılama yöntemi.

Zaten güç kaynağının kendisi de çok verimsiz. Trafodan 36VAC geliyor. Bu doğrultulup filtrelendikten sonra 50VDC gibi olacak. Eğer 5V çıkış voltajında 5A akım çekersen de transistörler:

(50 - 5) * 5 = 225W gücü ısıya dönüştürecek :oops:

12.5W da şöntte ısıya dönüşecek, toplam 237.5W lık bir güç ısıya dönüşecek! Bu güç kaynağı kapalı bir kutuya konacaksa mutlaka BÜYÜK bir fan da olması lazım.

Ama eğer 36V luk trafo yerine üç tane 12V luk sekonderi olan bir trafo kullanılıp, çıkış voltajına göre uygun sekonder seçilirse, güç kaybı minimum seviyeye indirilebilir.

Yardımlarınıziçin teşekurler hocalarım akşam olsunda dediklerinizi uygaluyacağım on göre cevap yazarım Teşekurler

Ama bu bir şekilde idare etsin diyorsan, o senin 0.22 Ω 5W güç dirençlerini çıkar onların yerine iki tane 0.47 Ω 10W güç direnci koy (10W dan fazla olursa daha iyi olur). Eğer böyle yaparsan:

I = 0.7 / 0.235 ≈ 3 A

Yani minimum 3 A'de devreyi keser. Potansiyometre ile bunu SADECE artırabilirsin.

Veya iki tane 1 Ω 25 W güç direnci koyarsan (25W dan fazla olursa daha iyi):

I = 0.7 / 0.5 = 1.4 A

Yani minimum 1.4 A'de devreyi keser. Potansiyometre ile bunu SADECE artırabilirsin.
Valahide Bilahide benim bir günahım yok hocam Devreyi yapan bu şekilde yapmı ben devreye uydum ama dediğiniz gerçektende doğru bu devereden ekmek çıkmaz

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    114.4 KB · Görüntüleme: 179
  • 2.jpg
    2.jpg
    97.2 KB · Görüntüleme: 186
Önerebileceğiniz herhangi bir devre varmı hocam benim simetrik mefta oldu artık ekmek vermiyor bana bir devre önerin onu yapim masraf önemli değil

Bu kadar güç istemiyorsan demonte hazır devre vardı f1depo.com da onu yapabilirsin.

bana lazım olan en az 40 volt 5 amper ayrıca önemli olanda yapmak değil birde dediklerinizi harfiyen yerine getirdim hatırınız kalmasın diye :) evet amper normale döndü lakin il açılışta halehazırda önce ledyanıyor resede basmak gerekiyor malesef

ben hiç alışveriş yapmadım. Ama kredi kartı ile yaptıktan sonra kazık atsalar bile bankadan itiraz edilebiliyor.

buyk rakam oldumu peşinden koşarım da 100 tl 200 tl oldumu kefen paran olsun diyorum

Benim bir kere başıma deldi. Direnç.net ten LM338 aldım 5 tane, hepsi bozuk çıktı. Ama Çin malı alınca böyle. Zarı attın mı arada bir hep yek atacaksın! :)

Dirençnet demede ne dersende bugün sipariş ver 15 günsora gelir belen eentegrelerin yarısıda bozuk adamlar çinde defolu malları alıp burda ucuza satıyor

Ben karaköy elektronikten memnunum ama beli bir fiyat altında sipariş çıkarmıyorlar. Geçen sene taban fiyat 30tl idi.

Dirençnet demede ne dersende bugün sipariş ver 15 günsora gelir belen eentegrelerin yarısıda bozuk adamlar çinde defolu malları alıp burda ucuza satıyor

Bilerek aldıklarını sanmam. Biz nasıl Çin'den mal alıyorsak onlar da gidip birilerinden alıyorlar. Bizim Türk üçkağıtçılar kadar olmasa da Çinli üçkağıtçılar işi baya ilerletmiş :D

Benim de karaköyden bir iki alışverişim oldu. Yaygın bulunmayan ucube mallar genelde onlarda bulunabiliyor. Çok düşük gürültülü OPA serisi opamp'ler almıştım onlardan.

Bilerek aldıklarını sanmam. Biz nasıl Çin'den mal alıyorsak onlar da gidip birilerinden alıyorlar. Bizim Türk üçkağıtçılar kadar olmasa da Çinli üçkağıtçılar işi baya ilerletmiş :D
Yok be hocam cin işini sen gel bana sor ne dolaplar dönuyor bir bilse örnek lm317 uretiyorla üretilem lm317leri testen geçiriyor lar çalışıpta sağlıksız olanı ayırıyorlar dirençnet gibileride gidip bunları topta sudan ucuza alıyorlar sonrada bize kakalıyorlar al ontane 5 şi bozuk

Yok be hocam cin işini sen gel bana sor ne dolaplar dönuyor bir bilse örnek lm317 uretiyorla üretilem lm317leri testen geçiriyor lar çalışıpta sağlıksız olanı ayırıyorlar dirençnet gibileride gidip bunları topta sudan ucuza alıyorlar sonrada bize kakalıyorlar al ontane 5 şi bozuk
Benim de en sinir olduğum iş he. Elektronik parçayı ucuza satmak için kırk takla atmak nedir yav. Bu işle ilgilenen bütün herkes 5 lira fazla verip kalitelisini ister. Ben misal LM317 ye 2tl vermektense orjinal olsun sağlam olsun 7tl vereyim...

Aslında çakma olan parça fiyatından belli ediyor kendini. Ben mesela LM338 leri 10 liraya mı ne aldım. Mouser'den alırsan bunların tanesı 8 dolar falan. Bu kadar arada fark varsa şüphelenmek lazım. Bir an önce işi bitirmek istiyorsan alacaksın kalitelisini. Ziyan olan vaktin de bir maliyeti var.

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back