Dijital Kontrollü Güç kaynağı (Beyin Fırtınası)

Bu XL4016 modulünde kullanılan bobinin telleri ayrık ve az olan daha düzgün çalışmıyor diye bir cümleyi bit youtube videosunda duymuştum . Bunun aslı astarı varmı? Yani iki farklı versiyonu olan modülün, toroid bobini seyrek veya sıkı sarılmış olmasına göre devrenin performansı değişiyormu bu bilgi doğrumu?

Bu XL4016 modulünde kullanılan bobinin telleri ayrık ve az olan daha düzgün çalışmıyor diye bir cümleyi bit youtube videosunda duymuştum . Bunun aslı astarı varmı? Yani iki farklı versiyonu olan modülün, toroid bobini seyrek veya sıkı sarılmış olmasına göre devrenin performansı değişiyormu bu bilgi doğrumu?
Evet, dogru. Sarim sayisi az olunca bobinin degeri, yani enduktansi dusuyor. Bu durumda IC voltaji yukseltebilmek icin daha yuksek duty cycle veriyor cikisa. Bu da devrenin daha fazla zorlanmasi demek. Daha fazla sarimli olan devre daha dusuk duty cycle ile ayni voltaji koruyabiliyor. Elemanlara dusen yuk azaldigi gibi ripple da dusuyor.

Yok onu kasdetmiyorum .Her değeri aynı olan farklı 2 versiyonu var diye Fahrettin diye bir elektronikçi youtuber söylemişti videosunu aramaya üşendim şimdi

Yok onu kasdetmiyorum .Her değeri aynı olan farklı 2 versiyonu var diye Fahrettin diye bir elektronikçi youtuber söylemişti videosunu aramaya üşendim şimdi
Evet, hatta birini 150W, digerini 300W diye satiyorlar. Ama aciklamalara bakinca 150W dediklerinin cikisinda 8A verebildigi, 300W dediklerinin cikisinda ise 10A verebildigi gorunuyor. Fiyat farki da yok tabii. Hatta tipik Turk saticisi mantigiyla 300W denilenin 150W'tan cok daha ucuza satildigi yerlerde var. Bu devreden 4A'den fazla cekmek icin mutlaka bir fan monte etmek gerekli uzerine. Yoksa asiri isinip bir sure sonra patliyor.

@Alt 255 10 amper verenin yurtiçin linkini eklermisin bunlardan 2 tane almayı düşünüyorum
Veririm ama kefil olmam. Deneme yaparken uzerine fan takip 8A cekmistim 1 saat kadar, ama surekli kullanimda ne olur bilemem. Yukum o kadardi, 10A deneyememistim. 12V'ta calisan 25W halojen ampulum vardi, onlardan 4 tane paralel baglayarak denemistim. Ayarli guc kaynagi olarak kulalniyorum su an, genelde 4A i asmiyor denemelerim, o yukte sorunsuz. Ripple 60mV kadar. Bu devre izoleli degil, onu da ekleyeyim. Sase ortak bunlarda.

Son düzenleme:
Aslında şu yapılabilir, buck tipi bir dönüştürücü arkasına lineer stage tasarlayıp, tek mcu ile kontrol ederek çok güzel güç kaynağı yapılır. Fiyatı çok fazla olmaz, boyut düşer, soğutma dertleri azalır, ancak zaten devre kendi içinde bu voltajı regüle ediyorsa o zaman lineer kısmı atıladabilir. Şu olay komiğime gidiyor, devreyi test ederken kullanım esnasındaki güç kaynaklarına dikkat etmeden binlerce dolarlık lab grade güç kaynağından tertemiz voltajı alıp besliyorlar, bunu da bilinçsiz yapınca beklenmedik bir ton sorun çıkıyor. O yüzden bence bu güç kaynağı konusunda ille de lineer olsun ısrarı çok doğru değil, yapmak istediğin işe göre önemi var.

Aslında şu yapılabilir, buck tipi bir dönüştürücü arkasına lineer stage tasarlayıp, tek mcu ile kontrol ederek çok güzel güç kaynağı yapılır. Fiyatı çok fazla olmaz, boyut düşer, soğutma dertleri azalır, ancak zaten devre kendi içinde bu voltajı regüle ediyorsa o zaman lineer kısmı atıladabilir. Şu olay komiğime gidiyor, devreyi test ederken kullanım esnasındaki güç kaynaklarına dikkat etmeden binlerce dolarlık lab grade güç kaynağından tertemiz voltajı alıp besliyorlar, bunu da bilinçsiz yapınca beklenmedik bir ton sorun çıkıyor. O yüzden bence bu güç kaynağı konusunda ille de lineer olsun ısrarı çok doğru değil, yapmak istediğin işe göre önemi var.
Ben oyle kullaniyorum zaten. Cakma LM338 aldim, ardina TIP3055 bagladim. Girisi, cikisin 3-4V ustunde ayarliyorum XL4016'dan, akim kontrolunu de o yapiyor. LM338 + TIP3055'lerde guc kaynagi kendini lineer zannetsin diye filtre olarak calisiyorlar.

Lineer guckaynagi ancak yuksek frekansta cozemedigin sorun var mi, guc kaynagindan midir diye denemek icin. Yoksa en azindan benim kullandigim devrelerin hic birinde XL4016 ile bir sorun yasamadim. Belki uc haneli frekanslarda alici verici yapanlari etkiiyordur, bilemem. ya da kendi frekansi olan 300 Khz civarindaki devrelerde de sorun yasatabilir.

Bu digital pot nasıl birşey up dowm butonlarlamı ayarlanıyor

İnsanlar çok büyük güçlerde, çok buyuk gerilim ve akım aralığında güç kaynakları yapıyorlar, datasheete bakarsanız ripple seviyeleri de bu denli gerilimler için oldukça makul. Tabi bir çok kat smps yapısı burada kaskat bağlı ve FPGA gibi yapılar burada soz konusu. Icerisinde 3 4 kat seri LLC devreleri, pfc, buck boost donusturuculer vs var. Bir de cift yonlu. O yüzden bu güç kaynaklari milyon dolar. Ama ezbere gerilim araligi fazlayda sorun olur demek yanlis, bir cozumu var demek ki. Yoksa yukaridaki linkini verdigim adamlar 0-1000V-1800V araliginda nasil guc kaynagi yapsin kucucuk yerde. Hem de gucler kW larca.

Ben de bu tarz sorunla karsilasmis cozumu söyle bulmustum, belki bir fikir olur.

30V 10A yapmak istemistim ama ucuz yollu isimi gorecek kadar ripil seviyesine sahip olsun vs.

Giriste bir adet yarim kopru kullandim, gerilimi 220 den alip izoleli dusuk voltaja ceviren, sonrasinda arkasina da bir lineer devre kurdum, devre oyle calisiyordu ki ornek veriyorum cikista 5V mu istiyorum, yarim kopru gerilimini 7.5V yapiyordu. 12V mu istiyorum, yarim kopru gerilimini 14.5V yapoyordu. Sonrasindaki lineer devre de pisliklerin cogunu temizliyordu. Boylelikle ripil degeri epey dusuk işlem yapiyordum. Ayrica devrenin yuke giris cikis tepkisi de cok hizli oluyordu.

Siz de boyle yapabilirsiniz, kullanacaginiz buckin feedback ucu ile oynayip, gerilimi. Biraz uzerinde tutup, isil kaybi goze alip, cikisina bir lineer regulator yapabilirsiniz.

Hatta isterseniz bir role ile direkt buck ciktisini da kullanabilirsiniz, boylelikle hem devrenize ripilli hem de ripili az ayni gerilimi vererek kontrol etmis olursunuz.

Cozum onerim de bir adet meanwell + buck + lineer kat seklinde olurdu. Akim cok yuksek istenirse yapilar paralel baglanabilirdi. Cok yuksek lineer psu larda da bu denli isilar atiliyor, isi atmaktan cekinmeyin o yuzden.

Bu arada dijital ile pid ile vs bence ugrasmayin. Analog entegreleri dac + opamplar kullarak manupule edin. Ne yaparsaniz yapin cunku analogun hizina dijitalle ulasmak, onlarin kontrollerini ayarlamak zor olacak.

@Alt 255 hocam bu arada yukaridaki 300W devreyi kullanma gafletinde bulundum, ozellikle ani yuke giris cikislar, motor yukleri gibi seylerde devre cok stabil degil ve kolay bozuluyor. Kullanirken dikkat edin.

Son düzenleme:

İnsanlar çok büyük güçlerde, çok buyuk gerilim ve akım aralığında güç kaynakları yapıyorlar, datasheete bakarsanız ripple seviyeleri de bu denli gerilimler için oldukça makul. Tabi bir çok kat smps yapısı burada kaskat bağlı ve FPGA gibi yapılar burada soz konusu. Icerisinde 3 4 kat seri LLC devreleri, pfc, buck boost donusturuculer vs var. Bir de cift yonlu. O yüzden bu güç kaynaklari milyon dolar. Ama ezbere gerilim araligi fazlayda sorun olur demek yanlis, bir cozumu var demek ki. Yoksa yukaridaki linkini verdigim adamlar 0-1000V-1800V araliginda nasil guc kaynagi yapsin kucucuk yerde. Hem de gucler kW larca.

Ben de bu tarz sorunla karsilasmis cozumu söyle bulmustum, belki bir fikir olur.

30V 10A yapmak istemistim ama ucuz yollu isimi gorecek kadar ripil seviyesine sahip olsun vs.

Giriste bir adet yarim kopru kullandim, gerilimi 220 den alip izoleli dusuk voltaja ceviren, sonrasinda arkasina da bir lineer devre kurdum, devre oyle calisiyordu ki ornek veriyorum cikista 5V mu istiyorum, yarim kopru gerilimini 7.5V yapiyordu. 12V mu istiyorum, yarim kopru gerilimini 14.5V yapoyordu. Sonrasindaki lineer devre de pisliklerin cogunu temizliyordu. Boylelikle ripil degeri epey dusuk işlem yapiyordum. Ayrica devrenin yuke giris cikis tepkisi de cok hizli oluyordu.

Siz de boyle yapabilirsiniz, kullanacaginiz buckin feedback ucu ile oynayip, gerilimi. Biraz uzerinde tutup, isil kaybi goze alip, cikisina bir lineer regulator yapabilirsiniz.

Hatta isterseniz bir role ile direkt buck ciktisini da kullanabilirsiniz, boylelikle hem devrenize ripilli hem de ripili az ayni gerilimi vererek kontrol etmis olursunuz.

Cozum onerim de bir adet meanwell + buck + lineer kat seklinde olurdu. Akim cok yuksek istenirse yapilar paralel baglanabilirdi. Cok yuksek lineer psu larda da bu denli isilar atiliyor, isi atmaktan cekinmeyin o yuzden.

Bu arada dijital ile pid ile vs bence ugrasmayin. Analog entegreleri dac + opamplar kullarak manupule edin. Ne yaparsaniz yapin cunku analogun hizina dijitalle ulasmak, onlarin kontrollerini ayarlamak zor olacak.

@Alt 255 hocam bu arada yukaridaki 300W devreyi kullanma gafletinde bulundum, ozellikle ani yuke giris cikislar, motor yukleri gibi seylerde devre cok stabil degil ve kolay bozuluyor. Kullanirken dikkat edin.
Tabii tabii, ona katiliyorum. 2.5$'lik devreden de cok bir sey beklememek gerek zaten. Motor gibi kalkista ya da kilitlenmede asiri akim ceken devrelerde kisa devre korumasi ne kadar ise yarar bilmiyorum. Bir kac defa kisa devre yaparak test etmistim ama yine de pek guvenmemek gerek.

Ben de bundan var epey memnunum. Eskiden varyakla seri lambalarla geçen ömrüme yazık etmişim. Elim ayağım resmen. Cihaz ayrıca DC power supply görevi de görüyor.

3442352-40.jpg

Ben de bundan var epey memnunum. Eskiden varyakla seri lambalarla geçen ömrüme yazık etmişim. Elim ayağım resmen. Cihaz ayrıca DC power supply görevi de görüyor.

3442352-40.jpg
Muhtemel Turkiye fiyatinin 200.000 TL olmasi disinda sorun yok. :D

O yüzden bu güç kaynaklari milyon dolar.
Chromaların o kadar pahalı olmaması lazım, söylediğiniz paraya 30 tane falan alırsınız hocam. Zaten aksi halde çoğu firma da alamazdı.

Verdiğiniz öneriye katılıyorum analog kısımda hallolabilecek şeyleri dijitale taşımak işi her zaman kolaylaştırmaz.

Chromaların o kadar pahalı olmaması lazım, söylediğiniz paraya 30 tane falan alırsınız hocam. Zaten aksi halde çoğu firma da alamazdı.

Verdiğiniz öneriye katılıyorum analog kısımda hallolabilecek şeyleri dijitale taşımak işi her zaman kolaylaştırmaz.
En pahalilari 10 bin € civari. Ev icin alinamaz seviye ama orta buyuklukte firmalar icin cok para degil.

@clc hocam mübalağa yapmıştım orada, çok pahalı değiller yaptıkları işe göre. 20-30k$ civarlarındadır.

@Alt 255 o kadar da değil. Ben 35 bin TL'ye almıştım 1-2 sene önce. Türkiye'de batan elektronik firmaları kovalayın derim. Sonra gidip ölücü fiyata ürün kapatırsınız azıcık çevreniz olsun ve şu firma batıyormuş, kapanıyormuş haberlerini önceden alın yeter. Akbaba gibi koku alın kısaca :)

En pahalilari 10 bin € civari. Ev icin alinamaz seviye ama orta buyuklukte firmalar icin cok para degil.

Ben fiyatı chroma için söylemiştim, grid simulator ya da ac güç kaynakları kulvarı biraz daha farklı. Orada da 40-50k eurlarda ürünler bulmak zor değil. Ama evet bence de bu konuşulan ürünler kesinlikle hobi ürünü değil, işiniz bu değilse kesinlikle böyle güç kaynaklarına, osiloskoplara canınızı yakacak paraları bağlamayın. Bir firma ona o parayı bağlayınca geliştirdiği ürün ile parasını çıkarıyor.

Bence eve alınacak bir tornavida ile en az x10 fiyatını çıkarmalı. Yoksa ev için gereksiz olur.

@clc hocam mübalağa yapmıştım orada, çok pahalı değiller yaptıkları işe göre. 20-30k$ civarlarındadır.

@Alt 255 o kadar da değil. Ben 35 bin TL'ye almıştım 1-2 sene önce. Türkiye'de batan elektronik firmaları kovalayın derim. Sonra gidip ölücü fiyata ürün kapatırsınız azıcık çevreniz olsun ve şu firma batıyormuş, kapanıyormuş haberlerini önceden alın yeter. Akbaba gibi koku alın kısaca :)
Lİnk verdim. Satan fiyati bu diyor. :D Yani bu fiyatlarda 2. el urun almak ozellikle Turkiye gibi ulkelerde cok riskli. Bu ulkede hurdadan uc arac cikartip kaynatan, sifir diye satan dirzolar var. :D Adam posasini cikarmistir, alirken atomlarina ayirip incelersiniz ama yine de aldiktan yarim saat sonra calismayabilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back