30 mA kaçak akım rölesi çarpılmaya karşı ne kadar korur?

şu sıralar artık akım üzerine bolca okuma yapıyorum. motor sürücüleri ve EMC filtreler konusunda sıkıştığım bazı yerler var. okuyarak anlayamazsam buradan sorarak çözmeye çalışırım :dusun2:

Bir iyi bir kötü haberim var.
İyi haber sabah panoda çalışırken sağlam bir şekilde çarpıldım ama şükür bir şey olmadı.

Kötü haber. Panonun çalıştığım kısmında KAR olmadığı için bu konuya destek olamadım. :D

Olayıda açıklayayım da benim yaptığım hatayı yapmayın. İki kere düşünün bir kere müdahale edin.

Panoda bir tane şartelin değişmesi gerekiyordu. Fazın tarafının vidasını kontrol kalemi ile açmak istedim ama sıkan vatandaş sanırım şarjlı tornavida ile çok sağlam sıkmış. Gücüm yetmeyince kalın saplı yıldız tornavidamı aldım elime.
Bir yandaki ana sigortanın olduğu panoya yaslanarak kuvvet aldım. Avm içi sıcak olduğundan kısa kollu tişört var üstümde. Kollar çıplak. Sol kolum tamamen çıplak şekilde panoya yaslandım. Artık toprak bağlantısı çok sağlam şekilde tamam. :D

Sonra asıldım fazdaki vidaya. Adam öyle bir sıkmışki dönmüyor. İyice asılayım filan derken parmağım resimdeki gibi yıldız tornavidanın demir kısmına deyiverdi. Artık faz bağlantısıda tamamlanmış oldu.
O sıradaki şartellerde KAR da yok.
Başladım yıldızları saymaya. Panoda mıknatıs etkisimi yaptı nedir, yapıştı bana bırakmıyor. Ne hikmetse 2-3 saniye içinde fırlattı attı beni.
Arada gülüyorum filan ama siz ciddiye alın. Hala titriyorum mesaj yazarken.
Ben genelde 230v ta parmağım filan değdiğinde daha fazla çarpılma hissi yaşıyordum. Bu sefer çok hissetmedim çarpıldığımı. Titreme katsayım çok azdı. Ya panoda yeteri kadar enerji yoktu, yada vücudumun daha büyük bir kısmı ile temas ettiğim için enerji yayılıp çarpma etkisi azaldı. Tabi bunlar hep benim uydurduğum tahminler.

20240114_115256.jpg

Bu arada bir şey dikkatimi çekti.
Tam bilincim kapanacakken kurtuldum çarpılmadan. Anlık bir olay. Gözüm karardı, çarpılmadan kurtuldum, hemen tekrar gözüm açıldı. Bu da aklıma şu soruyu getirdi. Acaba işletim sistemi bilinci kapattığı anda vücut üzerinden geçen akım da kesiliyor mu?
Daha önce böyle bir bilimsel araştırma, deney filan yapılmış mı?
Mesela bir kadavraya, yada yeni ölmüş birine, veyahutda baygın (bilinci kapalı) haldeki birine elektrik verilip üzerinden akım geçiyor mu diye test filan yapılmış mı acaba? Şuan bu sorunun cevabını çok merak ediyorum. Çünkü bilinç kapalıyken vücut akım iletmiyorsa bu gerçekten insan yaradılışında başka bir kusursuz mekanizma olduğuna işaret ediyor.

Son düzenleme:
İyi haber sabah panoda çalışırken sağlam bir şekilde çarpıldım ama şükür bir şey olmadı.

Kötü haber. Panonun çalıştığım kısmında KAR olmadığı için bu konuya destek olamadım. :D

Olayıda açıklayayım da benim yaptığım hatayı yapmayın. İki kere düşünün bir kere müdahale edin.

Panoda bir tane şartelin değişmesi gerekiyordu. Fazın tarafının vidasını kontrol kalemi ile açmak istedim ama sıkan vatandaş sanırım şarjlı tornavida ile çok sağlam sıkmış. Gücüm yetmeyince kalın saplı yıldız tornavidamı aldım elime.
Bir yandaki ana sigortanın olduğu panoya yaslanarak kuvvet aldım. Avm içi sıcak olduğundan kısa kollu tişört var üstümde. Kollar çıplak. Sol kolum tamamen çıplak şekilde panoya yaslandım. Artık toprak bağlantısı çok sağlam şekilde tamam. :D

Sonra asıldım fazdaki vidaya. Adam öyle bir sıkmışki dönmüyor. İyice asılayım filan derken parmağım resimdeki gibi yıldız tornavidanın demir kısmına deyiverdi. Artık faz bağlantısıda tamamlanmış oldu.
Başladım yıldızları saymaya. Panoda mıknatıs etkisimi yaptı nedir, yapıştı bana bırakmıyor. Ne hikmetse 2-3 saniye içinde fırlattı attı beni.
Ben genelde 230v ta parmağım filan değdiğinde daha fazla çarpılma hissi yaşıyordum. Bu sefer çok hissetmedim çarpıldığını. Titreme katsayım çok azdı. Ya panoda yeteri kadar enerji yoktu, yada vücudumun daha büyük bir kısmı ile temas ettiğim için enerji yayılıp çarpma etkisi azaldı. Tabi bunlar hep benim uydurduğum tahminler.

29004 eklentisine bak

Tam bilincim kapanacakken kurtuldum çarpılmadan. Anlık bir olay. Gözüm karardı, çarpılmadan kurtuldum, hemen tekrar gözüm açıldı. Bu da aklıma şu soruyu getirdi. Acaba işletim sistemi bilinci kapattığı anda vücut üzerinden geçen akım da kesiliyor mu?
Mesela bir kadavraya, yada yeni ölmüş birine, veyahutda baygın (bilinci kapalı) haldeki birine elektrik verilip üzerinden akım geçiyor mu diye test filan yapılmış mı acaba? Şuan bu sorunun cevabını çok merak ediyorum. Çünkü bilinç kapalıyken vücut akım iletmiyorsa bu gerçekten insan yaradılışıda başka bir kusursuz mekanizma olduğuna işaret ediyor.
Geçmiş olsun. Gerçekten ölümden dönmüşsün. Çarpıldığında elini çekemiyorsun. Bir şekilde beyninden de geçseydi elektrik akımı ne olurdu kim bilir.
Elektrik akımının bilinçle bir ilgisi yok. Çünkü bilincin vücut kimyası üzerine bir etkisi yok, yani iletkenlik bakımından. Muhtemelen artık dizlerin bağının çözüldüğü yerde düşerken panoyla temasın kesildi.

Kaynak makinesinden geçen akımla bile ölen insanlar var. Normalde kaynak makinesindeki voltaj insanı çarpmıyor. Ama sıcakta terli çalışırken, şase bağlantısını çıplak elle tutup kaynak maskesini açarken elektrodu yüzüne değdiren ve ölen insanlar olmuş .

Bir şeyler ters gittiğinde ne kadar ters gidebileceğini önceden kestirmek mümkün değil. Tavukların bedduası çok hızlı tutu.

Geçmiş Olsun Gökhan.Tüm tornavidalarının izoleli ,hiç değilse uçlarının değiştirildiği kısma kadar izoleli olması pekçok çarpılmayı önler.
Eskiden kalın tek damar kablonun plastiğini çıkarır çıplak tornavidaya takardık
Tekrar geçmiş olsun

Geçmiş olsun. Gerçekten ölümden dönmüşsün. Çarpıldığında elini çekemiyorsun. Bir şekilde beyninden de geçseydi elektrik akımı ne olurdu kim bilir.
Elektrik akımının bilinçle bir ilgisi yok. Çünkü bilincin vücut kimyası üzerine bir etkisi yok, yani iletkenlik bakımından. Muhtemelen artık dizlerin bağının çözüldüğü yerde düşerken panoyla temasın kesildi.

Kaynak makinesinden geçen akımla bile ölen insanlar var. Normalde kaynak makinesindeki voltaj insanı çarpmıyor. Ama sıcakta terli çalışırken, şase bağlantısını çıplak elle tutup kaynak maskesini açarken elektrodu yüzüne değdiren ve ölen insanlar olmuş .

Bir şeyler ters gittiğinde ne kadar ters gidebileceğini önceden kestirmek mümkün değil. Tavukların bedduası çok hızlı tutu.
Yere düşmedim, dizlerimin bağıda çözülmedi. 3sn içinde önce panoya mıknatıs gibi yapıştım. Sonra bilincim kapandığı anda sanki ters kutup olmuş gibi pano beni itti. Ve kurtulduğum anda bilincim açıldı. Bu 3sn süreçte hep ayaktaydım.

Geçmiş Olsun Gökhan.Tüm tornavidalarının izoleli ,hiç değilse uçlarının değiştirildiği kısma kadar izoleli olması pekçok çarpılmayı önler.
Eskiden kalın tek damar kablonun plastiğini çıkarır çıplak tornavidaya takardık
Tekrar geçmiş olsun
Sağol abi.
Makaron giydireceğim çıplak tornavidalarıma. Valla sen söyleyene kadar aklıma gelmedi böyle bir fikir.

Ben genelde 230v ta parmağım filan değdiğinde daha fazla çarpılma hissi yaşıyordum. Bu sefer çok hissetmedim çarpıldığını. Titreme katsayım çok azdı. Ya panoda yeteri kadar enerji yoktu, yada vücudumun daha büyük bir kısmı ile temas ettiğim için enerji yayılıp çarpma etkisi azaldı. Tabi bunlar hep benim uydurduğum tahminler.

29004 eklentisine bak

Mesela bir kadavraya, yada yeni ölmüş birine, veyahutda baygın (bilinci kapalı) haldeki birine elektrik verilip üzerinden akım geçiyor mu diye test filan yapılmış mı acaba? Şuan bu sorunun cevabını çok merak ediyorum. Çünkü bilinç kapalıyken vücut akım iletmiyorsa bu gerçekten insan yaradılışıda başka bir kusursuz mekanizma olduğuna işaret ediyor.
Çok geçmiş olsun @Gokrtl . Elektriğin şakası olmaz. Ucuz yırtmışsın.

Aslında burada senin çıkarman gereken en önemli ders, mekanikçinin kullandığı tornavida ile elektrikçilik yapılmaması gerektiği.

1705226993094.jpeg

Yere düşmedim, dizlerimin bağıda çözülmedi. 3sn içinde önce panoya mıknatıs gibi yapıştım. Sonra bilincim kapandığı anda sanki ters kutup olmuş gibi pano beni itti. Ve kurtulduğum anda bilincim açıldı. Bu 3sn süreçte hep ayaktaydım.
Ben bunun bilinçle bağlantısı olmadığını düşünüyorum. Vücuttan akım geçince kaslar rastgele kasılmaya başlıyorlar. Bir noktada da dengeli olmaktan çıkıyordur herhalde, insanı atan da elektrik değil kendi kasları oluyor. yapılmış araştırma illaki vardır tabii bakmak lazım.

Ama bu denenebilir, Burada köyde bir tavuk(!) edinip bilinci yerindeyken ve bilinci yerinde değilken üzerinden geçen akımı ölçebilirim. Ama yapmasam daha iyi bahsedince bile korktum senin başına geleni düşününce :)

Aslında burada senin çıkarman gereken en önemli ders, mekanikçinin kullandığı tornavida ile elektrikçilik yapılmaması gerektiği.

29006 eklentisine bak
Ben dersimi aldım da tornavidayı alamıyorum. Ödenek çıkmıyor. Böyle şeylerin alınması için patronun yanında çarpılmam lazım.

Ben bunun bilinçle bağlantısı olmadığını düşünüyorum. Vücuttan akım geçince kaslar rastgele kasılmaya başlıyorlar. Bir noktada da dengeli olmaktan çıkıyordur herhalde, insanı atan da elektrik değil kendi kasları oluyor. yapılmış araştırma illaki vardır tabii bakmak lazım.

Ama bu denenebilir, Burada köyde bir tavuk(!) edinip bilinci yerindeyken ve bilinci yerinde değilken üzerinden geçen akımı ölçebilirim. Ama yapmasam daha iyi bahsedince bile korktum senin başına geleni düşününce :)
Yav benim anlamadığım tavuklarla sen uğraşıyorsun ahları niye beni tutuyor?
3-5 yumurta fazla yedik diye olmazki böyle. :D

Yav benim anlamadığım tavuklarla sen uğraşıyorsun ahları niye beni tutuyor?
3-5 yumurta fazla yedik diye olmazki böyle. :D
Abi ben ölmüş ile uğraşacaktım ya, başkasının öldürdüğü tavuk yani :). Ama bu tavuklarda kuş beyinli, teklifin benden geldiğini anlamamışlardır.

Geçmiş olsun.Çalışma yapmadan önce panonun elektriğini kesmeniz gerekirdi.

Ben dersimi aldım da tornavidayı alamıyorum. Ödenek çıkmıyor. Böyle şeylerin alınması için patronun yanında çarpılmam lazım.

Yasal olarak bir işveren, çalışanların işlerini güvenli bir şekilde yapmasını sağlayacak ortamı sağlamakla yükümlü. Ama hiç mahkeme ile falan uğraşmaya gerek yok. Ben olsam, izeltaşın elektrikçi tornavida takımını talep ederim patrondan. Karşılamazsa da başka yerde iş bakmaya başlarım. Senin gibi elemanı artık millet mumla arayıp bulamıyor. Çok kısa zamanda yeni iş bulursun.

Abi ben ölmüş ile uğraşacaktım ya, başkasının öldürdüğü tavuk yani :). Ama bu tavuklarda kuş beyinli, teklifin benden geldiğini anlamamışlardır.

Zaten 19 yüzyılda ünlü bir horoz vardır. Sahibi bunu yemek için kafasını kesmiş, ama horoz kafasız olarak kaçmış. Ve ölmemiş de !!! Adam da sonra bunu sirklere falan çıkarıp yıllarca kafasız horozun sırtından baya para kazanmış :katil2:

Geçmiş olsun.Çalışma yapmadan önce panonun elektriğini kesmeniz gerekirdi.
Ah ah. Evde olsa komple sayacın oradan kapatayımda iş yerinde öyle olmuyor.
Söyleyince "bir şartel değiştirmek için dükkanın elektriğini mi keseceksin" muhabbeti oluyor. Sonra bu adam bi bk tan alamıyora doğru evriliyor konu.
Burada da bizlere iki seçenek kalıyor.
"Ya bu deveyi güdeceksin, ya bu diyardan gideceksin."
Şimdi diyarı terketsek öbür diyarlarda da durum aynı. Mecbur deve gütmeye devam ediyoruz.

Bunun patron için çok büyük para olmaması lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back