Yurtdisindan getirilen PCB'ler icin test edilme sarti kondu

Valla 50-60 bini bırak, 150 bin fiyatı olsa cube mx pro'nun, şu anda lazım olmasa da, ileride lazım olur diye bir şekilde kaynak yaratıp alırım. Kendin yapsan, 10 misli para harcasan öylesini yapamazsın, çünkü birçok şey yanlış yapacaksın, fire vereceksin.

Valla 50-60 bini bırak, 150 bin fiyatı olsa cube mx pro'nun, şu anda lazım olmasa da, ileride lazım olur diye bir şekilde kaynak yaratıp alırım. Kendin yapsan, 10 misli para harcasan öylesini yapamazsın, çünkü birçok şey yanlış yapacaksın, fire vereceksin.
geçen ay sahibindende 120 bin liraya lpkf s62 (ya da 63 olabilir) vardı ve bence o fiyata çok uygundu. ama dediğim gibi uçlar masraflı. giriş seviye delme kazıma uç seti 650 euro.

derinmotionda da uçlar ucuz değil. 15 euro civarıydı ve temiz kazıma yapmak için uçları sık sık değiştirmek gerekiyor. yani bir tane 10x10cm pcb kazımada bir uç gider.

@czorgormez Bir de RF işlerini de yaptığı söylenen c104 var. Fiyat göremedim. Hiç kullandın mı?

@czorgormez Bir de RF işlerini de yaptığı söylenen c104 var. Fiyat göremedim. Hiç kullandın mı?
S104 hiç kullanmadım ama lpkf türkiye temsilcisi tamara ile görüşmüştüm. normal cihazlar da RF için yeterli kazıma yapabiliyor sadece rf uçları var V şeklinde değil de düz uç 0.2 veya 0.1 mm tabi aşırı kırılgan ve çok hızlı dönmesi lazım.

S104'ün olayı bildiğim kadarıyla yüksek freanslı rogers veya taconic gibi teflon, alumina benzeri materyaller ile de kullanılabilmesi.

yoksa fr4 veya benzer epoksi bazlı pcbler ile RF devre yapılacaksa 10 ghz kadar lpkf'nin tüm cihazları kullanılır.

PCB işlemek için hala en uygun yöntem dry film.
Ben MİTS cncyi pcbyi mutazam şekilde delip kesmek için aldım.
CTP denilen bir cihaz var.
Bu cihaz PCB negatifini tam metrik olarak filmin üzerine mikron hassasiyet ile basmanızı sağlıyor.Kayma veya yamulma olmuyor.
Bir sistem kurup haftada bir verilen prototip pcbleri bu şekilde basıp topluca çıkarmayı planlıyorum.

bence prototip pcb sadece kendin için yapılır. iş modeli olmaz. bir sürü pcb üreticisi vardı prototip pcb yapan ama bir şekilde o iş modeli tutmadı. çünkü aynı çindeki gibi ucuz fiyat istiyor adamlar.

zamanında bu baskıdevre, odak, beker vs... kafalarında tooling isimli 150 euro bir bedel çıkardılar. sonra bu piyasanın alışkanlığı oldu ve kendilerini bitirdiler. bu firmalardan ayrılan satış temsilcileri bu defa çin üzerinden ihtalat yaparak bu açığı hemen kapattı.

Sanırım sektörde bilinen bir cihaz.
Tipi çok kaliteli duruyor kabini, spindle vs.
Çalıştığım şirkette kullanıyoruz.
Fakat bence ciddi bazı sorunları var.
Öncelikle vakum levha biraz hikaye. Tutuyor gibi ama ona güvenirseniz PCB fırlar.
Zamanla PCB bütün karttan etrafı kesilerek çıkartıldığı için tabanındaki ahşap levha da çiziliyor.
Bu da vakum yapamamasına sebep oluyor. Buna bir çözüm var mı yoksa bizim teknisyen abi mi yanlış kullanıyor bilmiyorum.

Bir diğer en büyük sıkıntı algortiması çok kötü, ama en azından bu ileride kolayca düzeltilebilir.
Alet uç değiştirmek için o kadar çok yükseliyor ki sonra en aşağı inip uç alıyor.
Sonra yine gereksiz yükseliyor en aşağı inip kazımaya başlıyor.
Bazen aklıma PCB nin üstünden manhattan gibi bir şehir var gökdelenlere çarpmamak için boş pcbnin üstünden o kadar yukarıdan geçiyor diye düşünüyorum. Açıkçası bu sebeple inanılmaz miktarda üretim süresi uzuyor.

3D pirinterda üretilen parçaları var, bizdekinde kırılanlar da var bu da çok iyi değil o paraya daha sağlam enjeksiyon üretsinler.

Vakumlu ucu bırakamayabiliyor başında oturup bıraktı mı bakıp gerekirse müdahale etmek gerekiyor.

Kalibrasyon süreci de mantıklı ama fazla manuel bence.

En büyük sıkıntı da 2 katlı PCB lerde PCByi levhaya koyup delik deldiriyorsunuz.
Sonrasında bu deliklere uygun 4mm çapında ağzı olamayan matkap ucu gibi çivileri var bununla tablaya çakıyorsunuz.
Bu çivi benzeri şeyi aletin deldiği PCB üzerindeki deliğe çakmak ayrı sıkıntı, çaktıktan sonrası da mekanik olarak çok iyi değil.
Bu çiviler sayesinden delik içi kaplama olsun PCB ters çevirme olsun gönyesi kaçmıyor.
Ama bence çok ilkel bir yöntem o çivileri çakması da zor çakılan taban levhası da aşınıyor.

Forumda daha önce bir kazıma makinası sormuştun birisine @czorgormez abi. Sen de sahibinden de takip ediyormuşsun.
Mesele o cihaz vardı şirkette eskiden kalibrasyon için o da küçücük delik deliyordu.
Üzerinde kamerası vardı, sen PCB levhadan kaldırıp tekrar getirdiğinde istediğin yere koy,
Kamera ile snipercı gibi klavyeden hızlıca delik yerlerinin üstüne hedef alıyordun bitti.
Çivi işi mekanik bence pratik olmayan bir çözüm.

Sonuç olarak benim düşüncem alet güzel iş yapıyor ince ve hassas kazıma yapıyor ama hizasını kaçırmadan çalıştırabilirsen ve aradaki manuel işlemlerde kullanıcı hatası yapmazsan. Güzel araba ama fazla manuel. Ben manuel araba severim o ayrı :D

Bu cihazın parasına karşılık diğer kötülüğü eski makina 15 yıldan fazla olmasına rağmen açıkta çalışıyordu ve üstündeki vakum motoru sayesinde bir tane toz çıkarmıyordu. Spindle bağlı hortum vardı.
RF proda ise kasaya bağlı süpürge var canın isterse içeriyi manuel süpürüyorsun.

Eski cihazda da bu cihazda da ortak bir durum var PCB levhaya kağıt bant ile sabitleyip kullanılıyor.
Çivi varsa yine bant vakum yeterli gelmiyor.

Ya şirkette çok yanlış kullanılıyor cihaz ya da gerçekten başarısız bence.
Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Vakumun teorik olarak sağlayabileceği maksimum bir tutma kuvveti var ve bu yüzey alanı ile doğru orantılı. Eğer PCB yüzey alanı çok küçük ise vakum ile tutma doğru bir çözüm olmaz zaten. Orada devasa bir vakum pompası da kullansan ilave bir fayda sağlamaz. Ben olsam öyle bir uygulamada, PCB nin kendisi küçük de olsa, kesimi büyük bir PCB levha ile yaparım ki iyi bir tutma kuvveti olsun.

Veya makinanın vakumu verimsiz olaiblir, ama o sorun harici bir pompa ile rahatlıkla çözülebilecek bir sorun.

Aşağıdaki videoya bakılırsa WEGSTR iş görür bir cihaza benziyor. Türkiye fiyatı yaklaşık 160bin gibiymiş. Tabiki burada satılan videodaki cihaz ise.

mx rf pro hiç kullanmadım ama üreticileri ile ilk yıllarında çok tartıştım. çünkü pcb makinası yapacağız ama kendi yazılımı olmayacak diye diretiyorlardı. ben de öyle yaparsanız satamazsınız. flatcamle gerberden gcode yapacak. gcode içinde uçları z sıfırlamayı falan kendi bilecek mümkün değil diyordum.
ikinci eleştirim ise aslında cihazı ilk olarak aluminyum ve pleksi falan da ilesin diye aşırı rijit yaptılar. halbuki pcb için o kadar ağır kasaya o kadar yüksek kabine hiç gerek yoktu. pcb işleyecek cihazda neden 25cm Z yüksekliği olur.

lpkf de müthiş değil ama o cihazlarla çok kompleks pcb yaptıklarına şahit oldum yani dilinden anlayan biri varsa alet güzel çalışıyor. fakat hep üstünde durduğum gibi bir tane işi çok bilen teknisyen lazım ve uçları masraflı. kendi pcbleri ile yapılırsa daha temiz oluyor. en büyük derdi yeşil maske olmaması. halbuki wegstr gibi kazıma ile yeşil maske de yapabilse çok pratik olur.

bir avantajı vakuma pek gerek kalmıyor çünkü lpkfde kafa ucunda teflon bir yastık var pcbyi düzlüyor, kazıma ucu ile pcb arasındaki mesafeyi çok iyi ayarlıyor. ilkel bir teknoloji aslında ama iyi çalışıyor. tabi zahmetli deneme kazıması yap, kamera ile ölç sonra mikrometre ile gene ayarla dene vs. her uç değişiminde bunu bir defa daha yapmak sıkıcı.

lpkf konusunda ikinci eleştirim yazılımı çok ilkel tamam işini yapıyor ama win95 yıllarında kalma gibi ve çok hantal. ayrıca bizdeki cihazdan iki usb kablo çıkıyordu biri kamera diğeri cihaz. ya o paraya alet yapmışsın içine bi usb hub koyuver.

bu arada lpkf de videolarında yok ama sözlü olarak kenarlarına kağıt nat yapıştırtıyor. hatta başlangıç setinden bu bantlar çıkıyordu.

wegstr konusunda ben biraz şüpheliyim. çünkü sadece kendi sitelerinde ve videolarında o müthiş kazıma performansını görüyorum. bu alet nerdeyse 7-8 yıllık olmasına rağmen hiç başka bir amatör youtube videosunda benzer kalitede kazımalar göremedim. çalışan bir tane denk gelirse denemek isterim. ama ahşap kasa cihazın o performası vermesi hala aklıma yatmıyor.

wegstr konusunda ben biraz şüpheliyim. çünkü sadece kendi sitelerinde ve videolarında o müthiş kazıma performansını görüyorum. bu alet nerdeyse 7-8 yıllık olmasına rağmen hiç başka bir amatör youtube videosunda benzer kalitede kazımalar göremedim. çalışan bir tane denk gelirse denemek isterim. ama ahşap kasa cihazın o performası vermesi hala aklıma yatmıyor.
Peki Voltera V-One hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Peki Voltera V-One hakkında ne düşünüyorsunuz ?
bence o da kullanışsız. iletken gümüş içerikli bir boyayı akıtarak yol yapıyor ama ne kadar sağlıklı olur. ne kadar lehimlenir. ufak bir entegreyi çekince kopup gelir mi ve boyanın maliyeti nedir. açıldığı zaman kaç günde kurur, delikleri nasıl deliyor, pcb kenarlarını nasıl kesiyor, çift traflıda ne yapıyor bunları bilmiyorum.

açıkçası arduino uno gibi basic bir pcb yapılacaksa bu zaten toner transferle, voltera ile vs. her yolla yapılır.

mesela benim ihtiyacım ar-ge aşamasında 10 gün beklemeden 8mil yol - 8 mil boşluk (tercihen 6-6) yeşi maskeli, delik içi kaplamalı pcb yapabilmek. yaparken de bunu 10x10 pcb için en fazla 10-15 dolara maledebilmek.

Ben bağımsız birinin hazırladığı videoyu gördüm. Sonuç çok iyi değildi. Ama buradan bir hüküm vermemek lazım, belki kullanıcının da hatası olabilir. Şimdi aynı videoyu bulamıyorum.

Acaba şu 10bin TL'ye satılan 3018 Pro'yu alıp ona yüksek devir hızında bir spindle motor taksak nasıl olur? Bu makineye istediğimiz spindle motoru takmamızın önünde bir engel var mı yada bu iş sadece spindle motor ile çözülecek bir şey değil mi?

Acaba şu 10bin TL'ye satılan 3018 Pro'yu alıp ona yüksek devir hızında bir spindle motor taksak nasıl olur? Bu makineye istediğimiz spindle motoru takmamızın önünde bir engel var mı yada bu iş sadece spindle motor ile çözülecek bir şey değil mi?

3018 veya benzeri cncler ile pcb olmaz. olmaz derken oldurana kadar cnc uzmanı olursunuz günler ve epey bi binler de yanında gider. ve sonu gene de çok iyi olmaz.

o yolladığınız 1.4kw spindle motorlar herhalde 6-7kg vardır 3018 cnc en fazla 300-400 gr bir motoru hareket ettirebilir. kendisi zaten 5kg bir alet.

sağlıklı bir pcb kazıma cihazı için 0.01mm runout bir spindle, Z ekseninde haritalama ile sıfırlama, ve en az 0.05mm pozisyonlama hassasiyeti bundan daha da iyi bir repeatability lazım. bu çok çok boşluksuz bir sistem ve çok iyi motorlar gerektiriyor. bu sistemi toparlayıp test etmek için optik ve mekanik mikrpmetre gibi cihazlar da lazım. yani kendin yap seviysinde epey zahmetli bir iş.

ama verdiği ant pcb projesini inceleyebilirsiniz hem maliyet hem de sonuç açısından bulduklarım arasında en iyisiydi.

Uygun rulmanlı vidalı mil temininde bile zorluklar oluyor. Mesela orijinal Hiwin sitesine bakarsan, rulmanlı vidaları değişik sıkılık derecesine göre satıyorlar. Sıkı olanlarda backlash olmuyor, ama döndürmesi zor. Ama Türkiye'den böyle bir şeyi temin ettin mi, neyi temin ettiğini bilmiyorsun. Satıcıya sorsan da "valla rulmanlı mil işte, sıkı mıkıdan anlamam ben" der. Ürün sana geliyor ve ondan sonra farkediyorsun işe yaramayacağını.

Belki son zamanlarda işler değişmiştir. Hiwin veya benzeri malını iyi tanıyan ve özelliklerini de iyi bir şekilde dökümante eden bir firmadan almak lazım rulmanlı mili, sıkı olanı seçmek lazım ve o sıkı mili çevirecek de uygun step motor veya servo motor kullanmak lazım.

Aslinda parasini insaate gommeyen akli basinda bir yatirimci tam su aralar bu tur tesisler kurup iyi karlar elde edebilir. Suveys kapali, Cin'den gelen urunler fahis fiyatlara cikti. Turkiye'den hem Avrupa hem MENA'ya dagitim yapabilir. Ama bizdekiler bunun yerine Ortaasya'dan trenle nasil getiririz diye dusuneceklerdir. Adamlarin vizyonu o kadar, fazlasi yok. Yoksa deli gibi Ipekyolu canlansin diye ugrasmazlar. Cin daha ucuza Avrupa'ya mal getirebilsin ki bizim ekonomi tamamen coksun.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,988
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back