Yeni Atelye, Tasarım, Kurulum ve Verimli Kullanım

Yerleşimi tamamlamadan önce 90cm olan diğer masa ile değiştirsem mi diye düşünüyorum. 210cm mdf tabağı tam ortadan bölüp 2 tane 105cm masa yapsam şahane olacakmış. 90cm küçük 120 ise biraz büyük :facepalm1: :facepalm1:

Diğer taraftan masa üstüne örtecek bir malzeme araştırdım sanayide. Aynı malzeme için biri 120₺/m² diğeri 180₺/m² fiyat verdi. Tır konteynerlerde kullanılan branda. Polyester branda deniyormuş. İkisinde de kazıklanıyorum diye hissettim ama şimdilik sipariş vermedim.

Beyaz yada gri polyester brandayı 3 masa için de almayı düşünüyorum.

Diğer taraftan süzme elektrik sayacı takıcam. En son aldığım sayaç 40₺ idi. Malzemeci Majel monofaze için 540₺ fiyat verdi.

30-35m kadar cat6 kablo ile ya modemi depoya indirip cat6 ile eve çıkarıcam yada evden aşağı indiricem. Hangisi mantıklı şu anda bilemedim. Modemin evde olması ve deponun ihtiyaç halinde açılması daha mantıklı gibi.

Yerleşimi tamamlamadan önce 90cm olan diğer masa ile değiştirsem mi diye düşünüyorum. 210cm mdf tabağı tam ortadan bölüp 2 tane 105cm masa yapsam şahane olacakmış. 90cm küçük 120 ise biraz büyük :facepalm1: :facepalm1:

Diğer taraftan masa üstüne örtecek bir malzeme araştırdım sanayide. Aynı malzeme için biri 120₺/m² diğeri 180₺/m² fiyat verdi. Tır konteynerlerde kullanılan branda. Polyester branda deniyormuş. İkisinde de kazıklanıyorum diye hissettim ama şimdilik sipariş vermedim.

Beyaz yada gri polyester brandayı 3 masa için de almayı düşünüyorum.

Diğer taraftan süzme elektrik sayacı takıcam. En son aldığım sayaç 40₺ idi. Malzemeci Majel monofaze için 540₺ fiyat verdi.

30-35m kadar cat6 kablo ile ya modemi depoya indirip cat6 ile eve çıkarıcam yada evden aşağı indiricem. Hangisi mantıklı şu anda bilemedim. Modemin evde olması ve deponun ihtiyaç halinde açılması daha mantıklı gibi.
Oto polyester branda bizim islerde olmaz ki. Isiya dayanikli degil. PVC 210C'de erir. Ayrica kaplamayi yapistirmak icin kullanilacak yapistiricinin da yuksek sicakliklara dayanmasi gerekli. Baliye sicak havayi tutunca alev aliyor.

Son düzenleme:
Çalıştığım alanda 60cm x 60cm fayans var. 7-8 yıldır kullanıyorum. Hem kesip biçme hem de sıcak olayına dayanıklı. Branda sadece görüntüyü kurtarmak ve sıvı temasında deformasyonu engellemek için
Oto polyester branda bizim islerde olmaz ki. Isiya dayanikli degil. PVC 210C'de erir. Ayrica kaplamayi yapistirmak icin kullanilacak yapistiricinin da yuksek sicakliklara dayanmasi gerekli. Baliye sicak havayi tutunca alev aliyor.

Hatta aynı renk (malum sarı) bulabilirsem 60cm x 120cm olanını almak istiyorum. Ne yeşil kesim matı ne de silikon örtü. Bence fayans en temizi.

Son düzenleme:
17075968480776332403377347123698.jpg

17075969018783537242394565830298.jpg

Şu anda masada elektrik ve internet yok. Normalde 2 tane şartel kullanıyorum. Biri modeme ve ikinci şartele enerji sağlıyor. İkinci şartel ise masayı aç/kağa yapıyordu. Buna ek bir de kaçak akım rölesi eklemeyi düşünüyorum.

O ahşap çekmeceler çok mantıklı birşey. Ben de plastik çekmece koyamadığım dolaplara o sistemi yapmayı düşünüyorum. Dolabı neredeyse sıfır ölü alan ile kullanmam lazım, yerin kalmadı artık :)

O ahşap çekmeceler çok mantıklı birşey. Ben de plastik çekmece koyamadığım dolaplara o sistemi yapmayı düşünüyorum. Dolabı neredeyse sıfır ölü alan ile kullanmam lazım, yerin kalmadı artık :)
O çekmeceler önceki kullandığım rafın altında idi. Kullanım olarak gerçekten ufak tefek şeyleri mükemmel topluyor. Önceden birleşik idi. Şimdi araya raf demiri girince ayrı ayrı monte edeceğim.

Bina 2003 yapımı. Evlerde trifaze şebeke bile yok. Apartmanda var ama 3 fazdan birinin kesildiğini ben burada gördüm. Bazen elektrik gidiyor evde. 15 hanenin 5 tanesinde yok 10 tanesinde var. Yada tersi 5 tanesinde var 10 tanesinde yok.

@ibrahimcelik sorma. Şarjlı ile açtığım her vida deliğinde anıyorum sütun matkabı

@fide, olmazsa olmaz bir detayı hatırlatayım: Cihaz ve testler için kullanacağın her türlü kablonun organizasyonunu da şimdiden düşünmelisin.

Bereket, yerin geniş olduğu için farklı çözümlere de yönelebilirsin. Mesela uyarlanmış teleskopik elbise askısı olabilir. Duvara sabitlenmiş bir askı da olabilir. En önemlisi, kablolarını eğmeden, bükmeden ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan saklayabilmelisin.

Benim senin gibi bir yerim olsa, aşağıdaki konuda da bahsettiğim gibi teleskopik elbise askısından bir çözüm üretirdim. Askı yerine yapacağın bir eklenti ile kabloları doğrudan sarkıtabilirsin. Üstelik masalar arasında taşıman da kolay olur.

1707658658318.png

1707658814338.png

Bu arada şunu da ekleyeyim. Ben duvardaki kabloları zamanla çekmecelere taşıdım. Bir süre sonra tam ortasından bükülmüş şekilde bir form kazanıyorlar. Çirkin ve istediğim gibi değil ama bu şekilde saklamak daha verimli görünüyor.

20240211_163333.jpg
20240211_163347.jpg
20240211_163354.jpg

@fide

Denemedigim icin ya da masa uygulamasi gormedigim icin bir yorum yapamayacagim fakat polyester boyalari masa ustu boyama icin dusunebilirsin.

Garajlarda zeminleri boyuyorlar ustunden araclar yayalar gelip geciyor.

Fayans guzel fakat kirilma riski var. Bir zamanlar elektronik calisma masamin ustunu kaplayacak sekilde 4 mm cam kestirmistim.

1 sene olmadan catlattim.

tarif etmeye çalıştığım şeyi aşağıdaki resimler daha iyi anlatabilir.

1707659905482.png
1707659912447.png

1707659981243.png

Forum istatistikleri

Konular
5,999
Üyeler
2,522
Son üye
elektra

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back