0.1V 100A DC guc kaynagina ihtiyacimiz olsa

Mikro Step

Kıdemli Üye
0.1V 100A DC guc kaynagina ihtiyacimiz olsa bu is en verimli nasil yapilabilir?

En bariz cevapları ben vereyim: buck veya trafo + synchronous bridge rectifier

mikrodalga trafosu ideal gibi. punta kaynak için kullanılıyor. Sekonder, kalın telden yarım tur?

Sen şimdi Slobodan Cuk'a da laf edersin ama olsun :)
Bu adam NASA'ya iş yapıyor, uzaydaki MCU'lar işlemciler çalışabilsin diye.

1.2V üretme hatta 0.8V üretme işi kritik işler.

Anakartlarda senkron buck klasiktir, yeni anakartlarda gan falan var artık.

Bak ne diyor adam 48V'Tan 1V 200A üretmiş, %98 verim.

nvidia'ya sormak lazım yeni çıkardıkları blackwell chip 2kw muhtemelen supply voltage 0.8 volt veya daha düşüktür. tek chip 2000A.

Kim bu Slobadan Cuk ya. Isine baksin.
İşine baksın dediğin adam sepic ve cuk dönüştürücünün mucidi, bugun milyar cihazda kullanılan dönüştürücüler, işine baksın diceğin kadar değil yani :D

0.1V birçok yarı iletkenin eşik geriliminin çok altında. O yüzden bilindik yöntemler burada pek işe yaramaz gibi.

Bence bu is motor + dinamo ile yapilir.
poulsen-tikker-radio-receiver-circuit-W31HH3.jpg
Eski radyo alıcıları ile eski otomobillerin akü şarj ve regulatör kısmında vardı mekanik doğrultucular. :)

Pahali ama caresiz durumlarda olabilir. 0.1v yerine 0.01v diye mi sorsaydim acaba.

Inverter ve redresorlu kaynak makinelerinden onceki DC kaynak makineleri motor+dinamo seklindeydi.

Evet 0.01V 1000A DC guc kaynagi.

Beklenen guc sadece 10W.

mosfetli kontrollu dogrultma devreleri var, TI nin sitesinde ornekleri var.

Pahali ama caresiz durumlarda olabilir. 0.1v yerine 0.01v diye mi sorsaydim acaba.

Inverter ve redresorlu kaynak makinelerinden onceki DC kaynak makineleri motor+dinamo seklindeydi.

Evet 0.01V 1000A DC guc kaynagi.

Beklenen guc sadece 10W.

Sayın uStep bey, 10mV'u nerede kullanacaksınız acaba?
Dünyada kullanım alanı olmayan işlere malzeme vs. kolay kolay üretmezler. Dolayısı ile kimsede üstüne çalışıp kolay kolay sonuç ortaya koymaz.

O zaman sen de üret hadi 0.00001V 100.0000A 1W sadece, hodri meydan. Verim de %99.999 olsun lütfen.

@ex_machina 0.1V üretmenin yarı iletken ile alakası yok. Çıkışta teoride istenen gerilim üretilir.

0-20V 10-12kA arasında redresör tasarlamış bir adam olarak söylüyorum, bu akımların geçeceği kablolar bile yeri gelir suyla, yağla soğutulurdu.

Bir gün bir hocamızın sınavındayız, girdik çıktık, 1-2 hafta sonra hoca sonuçları açıklıyor; bir arkadaşımızın kağıdını okuyor:

- Yahu çocuklar, bir soru soruyorum adam 128 milyon volt bulmuş sonucu. Akıl var mantık var, yıldırım mı çakacak da o gerilim geçecek, sorunun cevabını biraz düşünsenize dedi...

Nedense bu sorular da onu anımsattı bana...

Abi ne o meslek lisesinde miydi o sinav, yoksa universite mi :gulus1:

Bizde de vardi bir kiz, hoca dedi 1 milyar a kadar ne kadar surede sayarsiniz, kiz atladi hemen 2 gunde sayarim diye :kotek1:

Uzayda yoğurt mayalama süresi ne kadardır? Sineğin kanadına kaç adet pire sığar?

Son düzenleme:
Ilimin babasi sualdir.

Teknisyen kafasiyla dusunursen yapacaklarin milletin yaptiklarinin benzerleri olacaktir.
Birisi flyback guc kaynagi mi yapmis. Sen de yaparsin. Birisi motor surucu mu yapmis sen de yaparsin.

Onemli olan hayal kurmak fikir yurutmektir. Ne ise yarayacagi bilinmeyen uzerine kafa yormaktir.

Mesela 0.01v 1000A uzerine nasil bir hayal kurdum?

F=BIL Elektromagnetik magnetizma kaynakli kuvvet ureten bir duzenekte sargiyi serit seklinde sadece 1 tur yaparak siradisi bir lineer motor tasarlanabilir ve yapilabilir. Fakat boyle bir duzenekte dusuk ivmeli hareketlerle calisilacaksa voltajin 1v un cok altinda calisma zorunlulugu olusur. Eger bu sartlarda cok yuksek itme kuvveti lazim olursa akimi cok artirmak gerekir.

Bu sistemi yapacakmiyim? Hayir.

Hayal kurmama, kafa yormama, soru sormama deve kafalilar engel olabilir mi? Hayir.

O zaman sen de üret hadi 0.00001V 100.0000A 1W sadece, hodri meydan. Verim de %99.999 olsun lütfen.

Bu istedigin voltaj ve akim degerinde elbette guc kaynagi yapabilirim.
Ama biliyor olman gerekir ki bu tip extrem durumlarda mevcut teknolojimizde verim bahsettigin degere ulasamaz.

Dolayisi ile bu konuda verim, temel tasarim kriteri de olmamali. Eger yapabiliyorsan birak %99.999 lari
%90 verimle sen yap.

Bu soru uzerine diyelim ki birisi %10 verimle cozum getirdi. Bir digeri de %40.
%40 verimli olan sistemle devam edilir. Yahu bu %90 verimli degil olmaz kullanilmaz denmez.

Teknoloji gelisirse o zaman verim tasarim kriteri haline gelir. Ama bu soru icin simdilik degil.

Nedense bu sorular da onu anımsattı bana...

Eminim bundan sonra asagidaki videoyu da animsarsin.

Sakiz orucu bozarmi gibi bilincli sekilde anlamsiz sorular sormadiginiz surece sual bilimin de iliminde babasidir.

Uzayda yoğurt mayalama süresi ne kadardır? Sineğin kanadına kaç adet pire sığar?

Uzayda modulden ciktik bosluktayiz. Giysimizin icinde kulakligimiz var buna bagli amplifikator var. Amplifikatorunun sinyal girisine cimbizla dokunup cekersek dunyadaki darrr sesini mi duyariz?

Deneysel olarak bir pirenin bacaklarinin yay sabiti nasil bulunur?

Son düzenleme:
Bu arada;

Bir kismi deney, bir kismi gozlem bir kismi da metamatik olmak uzere bir pirenin ayaklarinin yay sabitini yaklasik olarak bulabilirim.

Peki tamamen deneysel olarak nasil bulursunuz? Hangi cihazlari kullanmamiz gerekir? Marka ve model var mi?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back