12 Bit Siglent Osiloskopların karşılaştıma tabloları

T&M

Üye
Son dönemde çok sorulan yeni Siglent 12 bit Osiloskopların Karşılaştırma tabloları

Ekler

• SDS3000X HD-Karşılaştırma.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 50
  • SDS1000X HD Karşılaştırma.pdf
    575.7 KB · Görüntüleme: 31
  • SDS800X HD-Karşılaştırma.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 55
Bu SDS3000 serisi cidden çok güzel cihaz. Bendeki SDS1104X-E'yi ve SDS2104X Plus'ı satıp 3000 serisine geçsem sanıyorum çok uzun seneler bir daha değişiklik yapma ihtiyacı hissetmem.

Rigol'ün DHO800 serisini test anında kullanma şansı edindim.
Rigol1054 serisini kullanmış ve zamanının en iyi F/P ürünü olarak düşünüyordum. Herkes gibi ben de o dönem bir tane edinip kırmıştım.

DHO800 serisi çıkınca da, dedim ki bu skop da 1054 gibiyse rigol yine iyi iş yapmıştır. Ama da o ne!

DHO800 serisini kimseye önermiyorum. Touch gürültü kapıyor, saçma sapan yerlere geçiyor. Bir probun x1'den x10'a almak işkence. Yani bu touch işini herkes beceremiyor.

Benim yeni gözdem Tektronix 2 serisi. Parası pulu nedir bilmem ama bir skopu batarya ile çalıştırabilmek muazzam bir şey. İzolasyonlu prob derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz bilginiz olsun.

Benim yeni gözdem Tektronix 2 serisi

Bunu alırsan, %80 markaya para veriyorsun, %20 de BELKİ bazı özellikler marjinal derecede daha iyi olmasına veriyorsun. En ucuzu 1800 dolar. İlave ne istersen ilave para. Seri dekoder mi lazım? Şu kadar dolar. CAN mi lazım, şu kadar dolar. Cihaz taşınabilir, ama pili standart olarak gelmiyor. Taşınabilir cihaza pil mi istiyorsun, şu kadar dolar. Şarj aleti de mi istiyorsun? Şu kadar dolar. PC den kontrol mu etmek istiyorsun? Şu kadar dolar.

Ben birşey demeyeyim, bunun özelliklerini, fiyatı 600 dolar olan MICSIG in TO2002 si ile karşılaştır. Birçok özellikte MICSIG daha iyi. Fiyat/performans açısından ise MICSIG tamamen silip süpürüyor.

Dün Keysight'ın Türkiye temsilcisi aradı. Yeni taşınabilir spektrum analizör çıkarmışlar, demo yapalım dedi. Ben de 4 sene önce miydi, yoğun bir şekilde inceliyordum Keysight cihazlarını. O zaman için, benim istediğim özellikleri sağlayan bir SA kabaca 80 bin dolar tutuyordu. Kadına dedim, eğer Keysight'ın fiyat politikasında bir değişiklik olmazsa ben artık kesinlikle sizden cihaz almayacağım. Şimdi hem Rigol, hem de Siglent'in bu özelliklere çok yakın olan cihazları var, fiyatlar da 20 bin doların altında. Tamam, x ve y özelliğinde Keysight'ın cihazları biraz daha iyi olabilir, ama 20 bin dolara yapacağın işin %95 ini görebiliyorsan, o kadar para vermeye ne gerek var?

Aselsan gibi performansın ve teknolojinin en uç noktasında çalışıyorsan, her mikroskobik kazanç bile bir potansiyel avantaj verecekse, tabiki gideceksin 1 milyon dolarlık Keysight, Tek, veya R&S yi alacaksın. Ama bizim gibi hobi veya standart endüstrü uygulamalarında kullanım için bunlar gerçekten çok aşırı derecede pahalı.

Geçenlerde bir şirkette MSO5 serisi denk geldi. Dedim bizim kullandığımız skoplar oyuncakmış. Eve gelince dövesim geldi Rigol'ü. Ama napalım, geçende AC güç kaynağını satan adamım yokluktan, kemal sunalın dönere camdan ekmek bandığı gibi bakıyoruz bu cihazlara...

Parasına lafım yok ama gerçekten değerli güzel aletler...

5-series-b-mso-mixed-signal-oscilloscopef__front-view.jpg

8 Kanallı skop, milyon dolar. Her özelliğini de almışlar. Dedim neler var bir bakayım. Aşağıdaki özellik beni benden aldı. Fazör diyagram çıkarıyor, motor sürücü ile uğraşan ya da ne bileyim şebeke aktif filtre yapanlar için muazzam. Güç analizörü almaya gerek kalmıyor.
Tektronix-5-IMDA-b0_800x800.png

Biraz kurcalayınca THD grafiklerini de buldum. Hem de EN bilmemne standartlarını içine gömmüşler geçiyor mu geçmiyor mu gösteriyor. Örnek görüntüler aşağıda...

5-series-b-mso__advanced-solutions.jpg

Bu tarz paylaşımlara son vermek lazım. İthal oldukları için gayri safi milli hasılayı olumsuz etkiliyor (not: kimse konuyu buradan tutupta siyasi tartışmaya çekmesin lütfen).
En azından yönetim tarafından bazı kullanıcıların bu tür konuları görmesi engellensin. Mesela @coder :katil1:

Şaka bir yana yukarıda ismi geçtiği için meraktan sormak istiyorum. Öncelikle marka takıntım yada fan boy luğum yok onu peşinen belirteyim. Rohde&schwarz marka bir osiloskop ile fiziksel olarak tanışma fırsatım olmadı. Acaba forum ahalisinden daha önce üst düzey bir seri rohde&schwarz osiloskobu derinlemesine kullanıpta tecrübelerini paylaşmak isteyen var mıdır? Fiyat olayına değinmeden teknik ve kalite anlamda bariz artıları var mıdır?

Aldığımı aldım çıkan modellerin sonu yok.
Elimdekileri ne zaman iyice öğrenir suyunu çıkarırım ve yetmediği bir durum olur o zaman neden almayayım?

Elimde hiç olmasaydı o zaman başka tabi, gider yeni modellerden alırdım bütçem dahilinde.
:ok1:

Son düzenleme:
Rigol'ün DHO800 serisini test anında kullanma şansı edindim.
Rigol1054 serisini kullanmış ve zamanının en iyi F/P ürünü olarak düşünüyordum. Herkes gibi ben de o dönem bir tane edinip kırmıştım.

DHO800 serisi çıkınca da, dedim ki bu skop da 1054 gibiyse rigol yine iyi iş yapmıştır. Ama da o ne!

DHO800 serisini kimseye önermiyorum. Touch gürültü kapıyor, saçma sapan yerlere geçiyor. Bir probun x1'den x10'a almak işkence. Yani bu touch işini herkes beceremiyor.

Benim yeni gözdem Tektronix 2 serisi. Parası pulu nedir bilmem ama bir skopu batarya ile çalıştırabilmek muazzam bir şey. İzolasyonlu prob derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz bilginiz olsun.

DHO800 bende de var. Hiç problem yaşamadım touch kısmıyla. Belki ilk partilerde sıkıntı olabilir.
1054Z bende de vardı. Bence 1X-10X geçişi onda çok daha zor. Çünkü enkoder çok kontrollü değil. Ben onda daha fazla zorlanıyordum açıkcası.
Tektronix 2 için batarya seçeneği var ama hem kendisi hem de opsiyonları ucuz değil. DHO800'ü PD 15V destekli bir powerbank ile rahatlıkla çalıştırabiliyorsunuz.

Geçenlerde bir şirkette MSO5 serisi denk geldi. Dedim bizim kullandığımız skoplar oyuncakmış. Eve gelince dövesim geldi Rigol'ü. Ama napalım, geçende AC güç kaynağını satan adamım yokluktan, kemal sunalın dönere camdan ekmek bandığı gibi bakıyoruz bu cihazlara...

Parasına lafım yok ama gerçekten değerli güzel aletler...

5-series-b-mso-mixed-signal-oscilloscopef__front-view.jpg

8 Kanallı skop, milyon dolar. Her özelliğini de almışlar. Dedim neler var bir bakayım. Aşağıdaki özellik beni benden aldı. Fazör diyagram çıkarıyor, motor sürücü ile uğraşan ya da ne bileyim şebeke aktif filtre yapanlar için muazzam. Güç analizörü almaya gerek kalmıyor.
Tektronix-5-IMDA-b0_800x800.png

Biraz kurcalayınca THD grafiklerini de buldum. Hem de EN bilmemne standartlarını içine gömmüşler geçiyor mu geçmiyor mu gösteriyor. Örnek görüntüler aşağıda...

5-series-b-mso__advanced-solutions.jpg
Bu alet efsane zaten. Hatta bir önceki seri MSO4 de öyle. Ama o bile benim için uçuk fiyatlı şu an.

Rohde&Schwarz kullandım. Nasıl diyim, kütük gibi. Bir cihaz bu kadar mı kullanıcı ile barışık olmaz. Yetenekleri üst ama kullanımı berbar. Benim şahsi fikrim.
Adına kanıp alan arkadaşlarım sonra teker teker sattılar.

Dünyada ilk 8 kanal osiloskop'u yapan firma Yokogawa çok fazla bilinmez ülkemizde

Dünyada ilk 8 kanal osiloskop'u yapan firma Yokogawa çok fazla bilinmez ülkemizde

Bir çok kez güç analizörlerini kullandım. Deli dehşet cihazları var. Ama bir akım probu bizlerin skop fiyatınadır. Bir de hioki var. O da ayrı japon harikası.

Rohde&Schwarz kullandım. Nasıl diyim, kütük gibi. Bir cihaz bu kadar mı kullanıcı ile barışık olmaz. Yetenekleri üst ama kullanımı berbar. Benim şahsi fikrim.
Adına kanıp alan arkadaşlarım sonra teker teker sattılar.
Evet rohde&schwarz ın genel anlamda kullanım pratikliği konusunda bencede bir sıkıntısı var. Alışması zor. Cihazları (özellikle eski olanlar) yerden kalkmıyor. HP(agilent), marconi, motorola gibi markaların rf test cihazları, spectrum analyzer, tracking jeneratör, sinyal jenaratörü gibi aletlerini çok kullandım. Elimde bir tane eski rohde schwarz rf sinyal jeneratörü var. Bu cihazdaki doğruluk, stabilite ve sinyal temizliğini diğer kullandığım hiçbir cihazla mukayese edemem. Ama cihaz eşek ölüsü gibi ölçmedim çok rahat 25kg gelir. Devre kartlarına güzel tasarım demek haksızlık olur resmen sanat eseri gibi @taydin in bozulan osiloskobunun kart tasarımıda öyleydi. Muhtemelen bunu asla elden çıkartmam diye düşünüyorum. Yukarıdaki mesajı yazarken osiloskoplarını özellikle sormamın sebebi kullanıcı arayüzü konusundaki geri bildirimleri merak ettiğimden. Yeni serileri dokunmatik ekran olmasın hasebiyle sanki windows işletim sistemi üzerinde çalışıyormuş gibi düşünüyordum. Eğer öyleyse usb pc osiloskoplar gibi yazılımı esnek ve pratiktir algısına kapıldım. Alanlar kullanım zorluğu sebebiyle elden çıkartıyorlarsa hala aynı mantıkta arayüz tasarlanıyor buda demek oluyor ki huylu huyundan vazgeçmezmiş.

Böyle $$$$$K cihazlardan bahsedilirken ben

(karikatör kaldırıldı)

Last edited by a moderator:

Forum istatistikleri

Konular
5,873
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back