12V 400W SMPS Güç Kaynağını 30V'a yükseltmek (CATA Şerit LED Trafosu )

Resimden anladığım kadarıyla devrede iki anahtarlı forward converter ile önce yüksek bir DC voltaj elde ediliyor (yüzlerce volt) ve aynı zamanda da güç faktörü düzeltmesi (PFC) yapılıyor. Bu devrenin çıkışında da DC/DC converter var (yarım veya tam köprü olabilir) ve bu da istenen çıkış voltajını sağlıyor.

PFC devresindeki trafo sekonderinin voltajını artırabilirsin, ama bu PFC devresinin çalışma noktasını nasıl etkiler bilemiyorum. Ben devrede sadece forward converter var ve sekonderi doğrudan çıkış voltajı diye varsaymıştım. Ama 65 W ve üzeri SMPS lerde yasal olarak PFC devresi bulunması gerekiyor. Bu durumda trafoyu değiştirmek bir seçenek değil. PFC devresinin çıkışındaki DC/DC converter devresinde bir değişiklik yapmak gerekiyor. Ya oradaki toroid görünümlü bobinin sarım sayısı arttırılacak yada feedback devresinde değişiklik yapılıp devrenin daha yüksek bir duty cycle ile çalışması sağlanacak.

Bu arada bu CATA marka SMPS'ler yerli malı gibi duruyor.

Liste fiyat 194 ₺ diyor ama 91 ₺ ye satın alınabiliyor.

İstersen bir tanesini gönder bana o bobini bir ameliyat edeyim bakalım. Veya feedback devresini inceleyelim neler yapılabiliyor bakalım :)

Timur abi merhaba,

Bu devrede benim anladigim su şekilde.

1-) Aşağıdaki resimde 1 nolu bobin pasif pdc choke. Burada bir voltaj yukseltme yapilmiyor.

2-) Resimde 2 nolu trafo asil voltaj donusumu yapilan trafo. Giristeki 220 volt ac pfc den geçip kopru diyotla dogrultulup siyah kapasitorle filtreleniyor ve 310 volt dc elde ediliyor. Mosfetle anahtarlanip bu trafo suruluyor.

3-) resimde 3. Isaretledigim cikis filtre bobini. Cikistaki ripple azaltmak icin kullanilan devrede seri bagli filtre bobini.

Değil mi?

Bu benzeri smps lerden bir kac tane tamir ettim. Sipir degisimi yapilmasi gereken trafo 2 ile isaretledigim trafo. Daha once söküp modifiye etmistim. Voltaj yukseltme icin sekonderi soktum. Sokerken sipir saydim. Hedef voltajim iki kqti idi. Iki katı sipir sardim tekrar montajladim. Ama dusundugumden az fazla voltaj cikisi oldu.

Tabiki cikistaki kapasitorlerin hepsini degistirdim ve feedback devresindeki direnclerin degerini yukselttim. Kontrol entegresi tl494 idi.

20200824_231553.jpg

O zaman sağ alttaki 4 MOSFET'in bir anlamı olmuyor. Bence o 4 mosfet ya tam köprü, veya ikişer paralel bağlı yarım köprü. 3 numaralı endüktör ile bir DC/DC konvertör teşkil ediyor.

Resme gore,

1- kopru diyot
2- 310 volt dc voltaji anahtarlayan , smps trafosunu anahtarlayan eleman bu genelde ya mosfet oluyor yada mj13007 gibi transistor oluyor.
3- 4 adet gorunen yariiletkenler smps sekonder voltajini dogrultan diyotlar.

Sayin Sercan bize o uzeri acik olan 4 adet yari iletkenin uzerinde ne yaziyor soylerse bir cok konu netlik kazanacak.

Bence yukardaki siralamadaki gibi. Cikistaki 4 parca diyot. Yuvarlak bobinin hala cikis filtresi oldugunu dusunuyorum. Step down regulator bobini degil. Sahsi fikrim.

20200824_233724.jpg

1- kopru diyot
2- 310 volt dc voltaji anahtarlayan , smps trafosunu anahtarlayan eleman bu genelde ya mosfet oluyor yada mj13007 gibi transistor oluyor.
3- 4 adet gorunen yariiletkenler smps sekonder voltajini dogrultan diyotlar.

Cihazı kapatmıştım hemen yazamadım.

1 köprü
2 bilmiyorum (Bunun arka tarafı etikete denk geldiği için açmak istemedim)
3 numara ile işaretli olanlar MBRF40100 isimli 400A Schottky diode

Hmm o zaman PFC olayı nasıl oluyor bunda anlamadım ... Bunun için asıl konverterden önce bir boost konverter olması lazım :cheeky2:

Hmm o zaman PFC olayı nasıl oluyor bunda anlamadım ... Bunun için asıl konverterden önce bir boost konverter olması lazım :cheeky2:
Üzerinde UTC3945E 8 pin entegresi olan bir PCB var. Sarı trafo ile hava kanalları arasında kalıyor. Entegre YouWang (http://www.youwang.com.cn/) üretimi ve ne olduğunu bulamadım. PCB'nin giriş pinlerleri CS GATE GND VCC ve FB olarak işaretlenmiş...

Bir de resimlerde belli olmuyor ama optokuplör buna çok yakın.

Diyotlar da aslında 20 A lik. Herhalde ikisini paralel bağlayıp kullanıyorlar (çıkış akımı maksimum 33 A).

Üzerinde tam olarak "PCB-3845 MiniBoard V1.1" yazıyor. Sanıyorum kontrol entegresinin pdf'i de bu:

O PWM kontrol entegresi. Başka da entegre yoksa o zaman bu güç kaynağında PFC yok diye düşünmeye başladım ...

O PWM kontrol entegresi. Başka da entegre yoksa o zaman bu güç kaynağında PFC yok diye düşünmeye başladım ...
Başka entegre olmadığı gibi saymadığımız başka bileşen de kalmadı :D

cata şerit led trafosunda pfc aramak öküz altında buzağı aramak gibi birşey. bunların gerilimi feedback devresine müdahale edilerek bir miktar yükseltilebiliyor ama 12v dan 30v a hatta 20v a bile olmaz. trafoyu baştan sarmak ancak kurtarır. çıkış kapasitörleri de 16v luktur sanırım, onların da değişmeai lazım. girişteki trafomsu bobin in pfc değil emi filtre parçası olduğunu düşünüyorum.

Led için yapılanlarda akım sınırlama oluyor.
Belirtilen gücünün altında bir motor bağlasanız bile daha kalkmadan korumaya giriyor ( malum motorlar ...)
Aynı güçde PS lar aynı motoru sorunsuz çalıştırıyor, yani led için olanlar alıştığımız klasik PS gibi davranmıyor.
Tecrüben olduğuna göre kendin yapabilirsin.
Aşağıdaki arkadaşın güzel uygulamaları var :

• Beğen
Reactions: fmy
cata şerit led trafosunda pfc aramak öküz altında buzağı aramak gibi birşey. bunların gerilimi feedback devresine müdahale edilerek bir miktar yükseltilebiliyor ama 12v dan 30v a hatta 20v a bile olmaz. trafoyu baştan sarmak ancak kurtarır. çıkış kapasitörleri de 16v luktur sanırım, onların da değişmeai lazım. girişteki trafomsu bobin in pfc değil emi filtre parçası olduğunu düşünüyorum.

Kutunun üzerinde yazan cos: 0.99 ibaresini görünce ben sıradan bir PFC'nin ötesinde, olağanüstü bir PFC devresi arıyordum :katil2: Adamlar güç faktörünü o kadar iyi düzeltmiş ki, kaynak artık neredeyse rezistif yük haline gelmiş :)

Giristeki bobin pasif pfc. Burada aktif pfc yok. Voltaj yukseltilmiyor.

Pasif PFC'de güç faktörü çok fazla artmaz. Ayrıca orada kullanılan bobin de oldukça büyük olur. Ben cos: 0.99'u görünce beklentilerim biraz uçmuş :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,902
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back