12V 400W SMPS Güç Kaynağını 30V'a yükseltmek (CATA Şerit LED Trafosu )

Led için yapılanlarda akım sınırlama oluyor.
Belirtilen gücünün altında bir motor bağlasanız bile daha kalkmadan korumaya giriyor ( malum motorlar ...)
Aynı güçde PS lar aynı motoru sorunsuz çalıştırıyor, yani led için olanlar alıştığımız klasik PS gibi davranmıyor.
Tecrüben olduğuna göre kendin yapabilirsin.
Aşağıdaki arkadaşın güzel uygulamaları var :

Bu sabit voltaj kaynağa benziyor. 33 A den önce sınırlamaya girmemesi lazım.

İnternet bağlantıları olmadığı için forumları takip edemiyorlar. :)
12 Volt 15 Amper smps için birini gönderdim almaya ( yakın zamanda ) ucuz diye bu led zavazingolarından aldı geldi.
Fırçayı yerken mırın kırın edince gözü önünde 3 A motoru bağladık , açıldı kapandı açıldı kapandı....
Ardına baka baka gitti normal smps aldı geldi taktık çalıştı...
Yaaa işte böyle :)
İçlerini açmadım bile , aynası iştir kişinin diyerek.

Arkadaş bir şeyler deniyor önceden göz önüne alsın diye yazdımdı.

12 Volt 15 Amper smps için birini gönderdim almaya ( yakın zamanda ) ucuz diye bu led zavazingolarından aldı geldi.
Fırçayı yerken mırın kırın edince gözü önünde 3 A motoru bağladık , açıldı kapandı açıldı kapandı....

Motorlar kalkış anında anma akımının 6 katına kadar akım çeker. Yük altında ise daha da fazla çekebilir. 18 A akım çekince, bir de o 15 A lik SMPS de Çin malı ise, korumaya girmesi normal.

Motor boşta , çektiği akım 1 A , kalkışta değil 6 16-30.. katı çeken 10-60 sn süren kalkış süresi olan motorlarla tanışmışlığım var ,
Bahsettiğim motor 1 sn de nominal devrine ulaşıyor , her anı 6 katı olsa ne yazar , normal smps de çinişi ve sorun yok.
Neyse uzatmaya gerek yok , sadece farklı olduklarını göz önüne alsın demek istedim.

Bu guc kaynaklari sabit gerilim guc kaynagi. Uzerlerinde limit akimi asinca cikisi kesecek şekilde koruma devresi var. Bu sabit akim guc kaynagi oldugunu gostermez. Etiket akimina kadar sabit gerilim vermek uzere dizayn edilmis urunlerdir.

Ben EKA trafo'ya epey sayıda trafo yaptırdım, hiç sorun yaşamadım
EKA Trafo ile görüştüm. 430 TL + KDV fiyat verdiler, forumdan tavsiye ile geldiğimi söyleyip ikram yapar mısınız dedim 400+KDV dediler. Yani 475TL'ye geliyor. Troid trafo şu şartlar altında ekonomi açısından uygun bir seçenek değil.

EKA Trafo ile görüştüm. 430 TL + KDV fiyat verdiler, forumdan tavsiye ile geldiğimi söyleyip ikram yapar mısınız dedim 400+KDV dediler. Yani 475TL'ye geliyor. Troid trafo şu şartlar altında ekonomi açısından uygun bir seçenek değil.

Toroid olması gerekmiyor yav, normal trafo daha ucuz olur.

Anladım. O zaman gene CATA ile cebelleşeceksin anlaşılan :) Ama en azından artık PFC olayının olmadığını, basit bir forward converter olduğunu görmüş bulunuyoruz. Bu durumda trafo sekonderini yeniden sarmak iyi bir opsiyon.

Anladım. O zaman gene CATA ile cebelleşeceksin anlaşılan :) Ama en azından artık PFC olayının olmadığını, basit bir forward converter olduğunu görmüş bulunuyoruz. Bu durumda trafo sekonderini yeniden sarmak iyi bir opsiyon.
Sekonderi 2 katına çıkarttığımda merkezi 12 V olan gerilim 24 V haliyle feedback ayarı ile en yüksek 15V olan gerilim de 30'a çıkmaz mı? Bununla beraber feedback dirençlerini de değiştirecek miyim? Yani akım düşeceği için çıkıştaki elemanlara da dokunmam gerekmez sadece kondansatörlerin gerilimini kontrol edeceğim. Doğru mu?

Sekonderi 2 katına çıkarttığımda merkezi 12 V olan gerilim 24 V haliyle feedback ayarı ile en yüksek 15V olan gerilim de 30'a çıkmaz mı? Bununla beraber feedback dirençlerini de değiştirecek miyim? Yani akım düşeceği için çıkıştaki elemanlara da dokunmam gerekmez sadece kondansatörlerin gerilimini kontrol edeceğim. Doğru mu?

Eğer feedback devresini değiştirmezsen, sekonder sipirini iki katına çıkarsan bile çıkış voltajı gene maksimum 15 V olur. Feedback devresinde yeni voltaja göre bölme oranını ayarlaman lazım. Zaten ayar trimpotu da o gerilim bölücünün bir parçasıdır.

Eğer feedback devresini değiştirmezsen, sekonder sipirini iki katına çıkarsan bile çıkış voltajı gene maksimum 15 V olur. Feedback devresinde yeni voltaja göre bölme oranını ayarlaman lazım. Zaten ayar trimpotu da o gerilim bölücünün bir parçasıdır.
Sorarken yazıp yazıp geri siliyorum. Feedback ile çıkış gerilimini ayarlıyoruz, sekonder neden tekrar sarıyoruz? Yani mevcut sargı (30V şart değil 20V da olur) bizi neden kurtarmıyor?

Sorarken yazıp yazıp geri siliyorum. Feedback ile çıkış gerilimini ayarlıyoruz, sekonder neden tekrar sarıyoruz? Yani mevcut sargı (30V şart değil 20V da olur) bizi neden kurtarmıyor?
Mevcut max çıkış (15V) gerilimini %33 daha fazla kapasite ile kullanmak istiyoruz. Mevcut sekonder sargısı bunu tolere edemez mi, sonuçta çıkış akımı bile her zaman 12A olmayacak. Toplam gücü çok nadir zamanlarda ve akım sınırlaması (max 12A) olarak kullanacağım zaten cihazın limiti 12A.

O konu tamamen PWM kontrolcüsünün ve inverterlerin ayar alanı ile ilgili. Stabil çalışma açısından, PWM kontrolcüsünde duty cycle ancak belli bir aralıkta değişebiliyor. O yüzden sadece ayar penceresini kaydırmış oluyorsun. Daha önce mesela 10 - 15 V iken şimdi 28 - 33 V olacak.

Diyelimki bir devre 12V ile beslenecek ve benim max akımım 12A dolayısı ile cihaz toplamda 700W ile baş edebilse bile 12V gerilimde muhatap olabileceği en yüksek güç 360W...

O konu tamamen PWM kontrolcüsünün ve inverterlerin ayar alanı ile ilgili. Stabil çalışma açısından, PWM kontrolcüsünde duty cycle ancak belli bir aralıkta değişebiliyor. O yüzden sadece ayar penceresini kaydırmış oluyorsun. Daha önce mesela 10 - 15 V iken şimdi 28 - 33 V olacak.
PWM çok düşük olduğunda motorlarda oluşan ses ya da led lerde olan yanıp sönme durumu gibi. Doğru ya -olabilecek en düşük frekans değeri- ile ilgili gerilimi üretmesi gerekiyor...

Diyelimki bir devre 12V ile beslenecek ve benim max akımım 12A dolayısı ile cihaz toplamda 700W ile baş edebilse bile 12V gerilimde muhatap olabileceği en yüksek güç 360W...

Mesele güç değil ama. Mevcut güç kaynağı zaten 400 W verebiliyor. Sen bu gücü daha yüksek voltajda almak istiyorsun ve akımın da 33 A den 12 A 'e düşmesine razısın. Mesele voltajı arttırmak, bunun da en kolay yolu sekonder sipir sayısını artırmak. 12 V, 33 A = 400 W yapıyor. 24 V, 16 A de kabaca 400 W yapıyor. 30 V, 13 A de gene 400 W yapıyor. Akımın azaldığı oranda sekonder tel çapını azaltabilirsin, böylece iki kat sipiri de sığdırırsın.

PWM çok düşük olduğunda motorlarda oluşan ses ya da led lerde olan yanıp sönme durumu gibi. Doğru ya -olabilecek en düşük frekans değeri- ile ilgili gerilimi üretmesi gerekiyor...

PWM de frekans değişmez, sadece duty cycle değişir. Asıl sorun duty cycle'ı fazla düşürmek değil, bunu yaparsan çıkış voltajı bayılmaya başlar sadece. Asıl sorun duty cycle'ı fazla artırmak. Bu durumda aşırı akımlar geçip MOSFET'lerin patlaması riski var. Yani belki de mevcut devrede senin 30 V alabilmen için duty cycle %50 nin üzerine çıkması gerekiyor, ama orada kullanılan forward converter'de duty cycle en fazla %50 olabiliyor.

Akımın azaldığı oranda sekonder tel çapını azaltabilirsin, böylece iki kat sipiri de sığdırırsın.
Bu durumda tel çapını yarı yarıya düşürüp tur sayısını iki katına çıkartırsam aynı alana sığacak yeni bobinim iki katı yüksek gerilim elde etmeme fırsat verecek.

PWM de frekans değişmez, sadece duty cycle değişir.

PWM frekansı ile duty cycle arasındaki farkları araştırmam gerekiyor. Aynı şeyi konuştuğumuzu sanıyordum. Örneğin D: %50 dediğimizde konuştuğumuz şey aslında bir frekans değil mi, bahsettiğin frekans neyi ifade ediyor?

Bu durumda tel çapını yarı yarıya düşürüp tur sayısını iki katına çıkartırsam aynı alana sığacak yeni bobinim iki katı yüksek gerilim elde etmeme fırsat verecek.

Aynen. Senin durumda kabaca 31 V istiyorsun. Bu durumda 31/12 = 2.6 kat sipir sayısı artacak ve tam olarak bu oranda artması lazım. Tel çapı da 1 / 2.6 oranında azalacak, ama tel çapı 1 / 2.6 dan daha büyük de olabilir, küçük olamaz. Artık sığma durumuna göre uygun tel seçersin. Belki çapı yarı yarıya indirsen de sığabilir, bu durumda trafo daha az ısınır.

PWM frekansı ile duty cycle arasındaki farkları araştırmam gerekiyor. Aynı şeyi konuştuğumuzu sanıyordum. Örneğin D: %50 dediğimizde konuştuğumuz şey aslında bir frekans değil mi, bahsettiğin frekans neyi ifade ediyor?

1598372993740.png

Buradaki üç sinyalin de frekansı aynı (yükselen kenarlara bak, tam aynı hizada). Ama yüksek kaldıkları süre farklı. İşte duty cycle o süreyi ifade ediyor.

SMPS için benim en çok aklıma yatan benzetme şu: Tekerlekli sandalyede oturuyorsun ve ellerinde tekerleği çevirerek ilerliyorsun. Sandalyenin ilerleme hızı neye bağlı? Senin tekerleği ne kadar süre tutup ilerlettiğine bağlı. Mesela 0.5 saniye tutup ilerletiyorsan yavaş, 2 saniye tutarak ilerletirsen hızlı gidersin. Burada ilerleme hızı voltaj, senin tekerleği tuttuğun süre de duty cycle.

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back