12v Giriş 5v Çıkış LM2576 Devresi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Raspberry Pi yi besleyen bir devre. Hazır elime geçmişken şemasını çıkardım. Zaman ayırabilirsem areste çizer koyarım.
Anlayabildiğim kadarıyla elemanlar şöyle;
LM2576 regülatör
1000uf 10v kondansatör
100uf 63v kondansatör
N582 diyot
680k bobin (L1 yazıyor)
2 adet direnç. Değerler belli değil. Üzerinde 0 yazıyor
2'li klemens
3'lü klemens

Bir de soru. Bu devre ne kadar akım sağlayabilir?
Benim uçak panelimde yaklaşık 30 led ve displayler olacak. Arduinonun gücü yetmeyeceğine göre bu devre iş görür mü?

20200607_053504.jpg
20200607_053538.jpg
20200607_053624.jpg
20200607_053701.jpg

Bu pwm regule entegreleri datasheette maksimum 3 amper diye hatirliyorum.

Datasheetinde o direnclerle ilgili bobinle ilgili bilgiler mevcut.

30 led standart 20 mA lik led ise 600mA yapar. Bu devre rahatlikla ledleri besler.

Datasheetinde ayrica uygulama semalarida mevcut oluyor.

Buradaki çıkış voltajını ayarlayan R1 direnci değil mi?

lm2576.png

Geri besleme direncleri ile gerilim ayarlayabilirsin fakat senin kullandiginda 2576-5 yaziyor.
Bu Fixed versiyon ADJ degil.
Eger elinde olmazda ADJ takmak zorunda kalirsin diye oraya 0R yani kisa devre eden direnc koymak mantiklidir.
Daha sonrasi icin alternatif olusturur.
3A cekeceksen bobin akiminida buna gore sececegini unutma.
52kHz bir Buck Converter den ibaret.

Geri besleme direncleri ile gerilim ayarlayabilirsin fakat senin kullandiginda 2576-5 yaziyor.
Bu Fixed versiyon ADJ degil.
Eger elinde olmazda ADJ takmak zorunda kalirsin diye oraya 0R yani kisa devre eden direnc koymak mantiklidir.
Daha sonrasi icin alternatif olusturur.
3A cekeceksen bobin akiminida buna gore sececegini unutma.
52kHz bir Buck Converter den ibaret.
Ayarlanabilir halini çizip foruma koymak istiyorum. O yüzden voltajı değiştiren R1 direnci mi onu merak ediyorum. Eğer öyle ise 5k lık bir trimpot koyacağım. Bobinler hakkında pek bilgim yok. Şemada 150µH yazıyor. Yeterli gelmez mi? Birde bundan 3A çekersek muhtemelen soğutucu da ister.

2576 ile hiç çalışmadım.Ama datasheette stabilize için R1 direncinin 1K ile 5K arasında %1 lik film direnç olması en iyisidir diyor R2 nin R1 oranından çıkış voltajı ayarlanıyor.R2 nin pot olması gerekiyor R2 eğer 10 K olursa yaklaşık 8- 9 Volta kadar ayar yapılıyor (Tabiki daha yüksek çıkış voltajı için R2 yi artırman gerekiyor)
Maxium giriş voltajı 40 volt H versiyonu için maximum 60 volt.

Ayrıca datasheette giriş voltajına göre ve kullanılan 2576 nın ADJ /HVoltage veya fix çıkış voltajına göre bobinin endüktans tablosu var "O değerde bobin (3 amperlik) olması gerekiyor.
Soğutucu kesinlikle gerekli datasheetdeki 2576 nın arkasındaki "H" gibi alan soğutucunun sınırları tabiki daha büyüğü daha iyi olur

Bobin listesi buldum ama 3A için hangisini kullanacağımı bulamadım.
Aresin bobin listesi hep smd olduğu için diyot görseli kullanmak zorunda kaldım.

lm2576 devre1.png
lm2576 devre2.png

bobin.png

Bobinin, SMPS frekansında çalışmaya uygun bir bobin olması lazım. Hazır alırsan buna dikkat et. Piyasada şok bobini olarak satılan ve sadece 100 Hz doğrultucuda sonuç verecek bir bobin alırsan SMPS'de iş görmez.

Bir ferit çubuk bulup üzerine kendin sarabilirsin, ama LCR metre lazım endüktansı ölçebilmen için. LCR metre almadan doğru değerde ve o frekanslarda çalışan bobin yapmak istiyorsan, hava nüveli bobin sarabilirsin. Aşağıda hesaplayıcı var:

Mesela ben şimdi hesaplattım:

1591537237661.png

Veya aynı sitede tek katmanlı bobin hesaplayıcı var. O şekilde de yapabilirsin. Ama 150 µH lik bobinin boyutu bir kahve kupası gibi birşey oluyor :katil2: Çap 50 mm uzunluk 78.5 mm.

1591538193380.png

Bu sitede hindli bir genç hazırlamış muhtemelen çalışıyordur.
Resmin altında "Document "e tıklarsan sayfada görülen şema ve PCB nin çıktıları var .(Diğer projelerini kontrol edersen belki ARES kütüphanelerinede ulaşabilirsin)

*Devre bu büyüklükte bobine ihtiyaç duyar(SMD 3 amper bobin olursa biraz daha küçülebilir tabiki)

https://www.twovolt.com/2016/08/23/...y-using-lm2576-adj-step-down-dc-dc-converter/

Son düzenleme:
Bu sitede hindli bir genç hazırlamış muhtemelen çalışıyordur.
Resmin altında "Document "e tıklarsan sayfada görülen şema ve PCB nin çıktıları var .(Diğer projelerini kontrol edersen belki ARES kütüphanelerinede ulaşabilirsin)

*Devre bu büyüklükte bobine ihtiyaç duyar(SMD 3 amper bobin olursa biraz daha küçülebilir tabiki)

https://www.twovolt.com/2016/08/23/...y-using-lm2576-adj-step-down-dc-dc-converter/
Bu AC girmiş voltajı. Güzel çalışma.

37V 3A'e kadar çıkış yazmış ama soğutucu koyacak yer yok. :rolleyes:
Tepesi var Oraya Raspinin soğutucuları gibi birşey eklenebilir.
Ayrıca burada H versiyonlu kılıfını kullanmış bu kılıf soğutma konusunda diğer kılıflardan biraz daha iyi.
Birde sen devamlı 3 ampermi çekeceksin?

Tepesi var Oraya Raspinin soğutucuları gibi birşey eklenebilir.
Ayrıca burada H versiyonlu kılıfını kullanmış bu kılıf soğutma konusunda diğer kılıflardan biraz daha iyi.
Birde sen devamlı 3 ampermi çekeceksin?
30 civarı 3mm led. sürekli yanmayacak. Canım isterse gece uçuşu yaparsam o zaman açarım. o da en fazla 2 saat çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back