18650 pil özellikleri.

TRON

Aktif Üye
Evde kullandığım mültimetre, ışıldak ve şarjlı vidalama var.
İçinde bir adet 18650 bulunan şarjı vidalama 1 yıl boyunca şarj etmesem de kullanılmaya daima hazır.
Ama içinde ikişer adet 18650 pil barındıran, Mültimetre ve ışıldak haftalık şarj istiyor.Ben bu pilleri değiştirmek istiyorum. Çünkü sürekli şarj istiyor. 18650 pillerin hafıza özelliği olan modeli varmıdır? Yoksa marka ve kalitesinden mi kaynaklanıyor?

İçinde bir adet 18650 bulunan şarjı vidalama 1 yıl boyunca şarj etmesem de kullanılmaya daima hazır.
Ama içinde ikişer adet 18650 pil barındıran, Mültimetre ve ışıldak haftalık şarj istiyor.Ben bu pilleri değiştirmek istiyorum. Çünkü sürekli şarj istiyor. 18650 pillerin hafıza özelliği olan modeli varmıdır? Yoksa marka ve kalitesinden mi kaynaklanıyor?
paralel bağlı pillerin dengesi bozulduysa birbirine yük olur.
bms kullanın.

Mültimetre de, sadece pili değiştirebilirim. İçine müdahale edecek durumu yok.
Acaba diyorum ki, gp recyko gibi hafızalı pil özelliği varmıdır bazı 18650 modellerinin? Yenisini alırken nelere dikkat etmeliyim?

Lityum pillerin bildiğim kadarıyla hafıza özelliği yok.

Pil alırken en önemli 3 kriter çalışma gerilimi kapasitesi ve anlık vereceği akımı.

18650 kullanan multimetre ve ışıldak resmini ekler misiniz?

Ekler

• IMG_20221211_211356.jpg
    IMG_20221211_211356.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20221211_211456.jpg
    IMG_20221211_211456.jpg
    312.5 KB · Görüntüleme: 66
hantek kapalı olsa bile akım çekmeye devam eder bitirmesi normal.
benim de bu yapıda owonum var owon'da 3 ay falan yatınca bitiriyor pillerini.
uzun süre kullanmayacaksam söküyorum.

Soruların yanıtlarını yazayım.
Lİ-ON pillerin Ni-MH, Ni-CD piller gibi hafıza özelliği yoktur.
Verimli ve uzun ömürlü kullanım isteniyorsa, (2V7 , 4V2) arasında şarjlı olmaları gerekir. İsterseniz pili 1 gün kullanın şarja takın isterseniz 1 hafta kullanıp şarja takın pil şarjını eksilen yerden itibaren tamamlar. pilin tamamen bitmesine gerek yoktur, zararı da yoktur.

Cihazda 1 haftadan sonra pillerin şarjlarının bitmesi normal değil.
Sorunun pilde mi, cihazda mı olduğunu ölçmeniz gerekir.
Pilin + kutbunu cihazdan ayırın, multimetreyi akım ölçme kısmına alın kırımızı prob mutimetre de siyah prob pilin + kutbunda akımı takip edin.
milivolt seviyelerin de ise stand-by konumunda küçük bir akım çektiğini anlarsınız. Fazla akım çekiliyorsa cihaz da sorun vardır.

Pilin ömrünün azaldığını düşünüyorsanız kaliteli, markalı bir 18650 almanızı öneririm.
LG , SONY VTC, Panasonic, Samsung, Mitsubishi vs.vs...
9646378778674.jpg

Şarj cihazı da kullanmalısınız.
Tek pili şarj eden modeller var.
images

TP4056 korumalı modül ve 18650 pil yuvası alarak şarj ı kendiniz yapabilirsiniz.
10076220293170.jpg

Kaiteli bir şarj cihazı isterseniz dijital ekranlı bu modeli de alabilirsiniz.
lii500-1000x1000.jpg

Son düzenleme:
Doların zayıf olduğu zamanda, evde kullanırım diye 470tl ya aliex ten almıştım.O günden bu yana ayda bir lazım oluyor.
Her elime aldığımda Piller bitik.Şu anda açılmadı ve şarja taktım. Şarj aleti ise, 2 amp 5 volt veren cep telefonu şarj cihazı.
Bir ara Epey uğraşıp arkasını açmıştım.Pil yuvasında 2 tane 18650 takılıydı.

Şarjlı tornavidayı 40 liraya Aralık seneler oldu en fazla 3 kere şarja takmışımdır. Şarj aleti de belki kayıptır.

Ekler

• IMG_20221211_214707.jpg
    IMG_20221211_214707.jpg
    278.8 KB · Görüntüleme: 54
@posta sizin de belittiğiniz gibi, kaliteden şüphe ediyorum. Li-on pillerde sadece recyko gibi hafıza olup olmadığını merak etmiştim. Belki de bu 5volt 2A şarj hızlıydı ve pilleri ısıtıp ömrünü kısalttı.

@posta sizin de belittiğiniz gibi, kaliteden şüphe ediyorum. Li-on pillerde sadece recyko gibi hafıza olup olmadığını merak etmiştim. Belki de bu 5volt 2A şarj hızlıydı ve pilleri ısıtıp ömrünü kısalttı.
1A de şarj edilmeleri gerekir.

Markalı Laptop bataryalarından kaliteli piller çıkar. Arızalı bataryalar da 1-2 pil arızaladır..
Sağlam pilleri kullanabilirsiniz

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,925
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back