Tavsiyelerinize ihtiyacım var. 18650 3.7v ile 3W LED

MegaX-1

Yeni Üye
Merhabalar,

Bir proje için 18650 3,7V pil ile 3W 500-1000ma aralığında power ledi çalıştırmak istiyorum.

Ancak aşamadığımız bir konu var. Akım dalgalı geldiği için power led ısınıyor ve ısındıkça daha çok akım çekiyor.

Uygun fiyatlı akım sabitleyici bir devre arayışı içindeyim.

İlk denediğim devrenin fotoğraflarını aşağıya ekliyorum. 18650 korumalı şarj devresi ve ayarlı trimpot ile bir deneme yaptım.

Aslında çokça merak ettiğim şey direnç kullanıp enerji kaybı yaşamadan akımı 500-800ma aralığında bir noktada sabitleyebilir miyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekler

• IMG_20230227_185739_092.jpg
    IMG_20230227_185739_092.jpg
    374.6 KB · Görüntüleme: 81
Amc7135 akim limitleme entegresini kullanabilirsiniz. 1 entegre 350 ma standart akim limitleme ve düşük voltajda çalışma özelliğine sahiptir. İki entegreyi paralel baglarsaniz 3 watt yaklaşık 700 mA akim limitleme yapar.

Ancak sizin mutlaka o ledi sogutucuya baglamaniz lazim. Su anki hali ile ısınması yanması muhtemel. Test için bile olsa bu şekilde kullanmayın.

images.jpeg

Öncelikle alakanız için çok teşekkür ederim. Trimpod ile yaklaşık 4 saattir çalışıyor. Isınma olmadı. Amc7135 i yarın deneyeceğim.

Akımı ölçmek için cihazım yok maalesef. Trimpod un gücü sürmeye yetiyor ancak hassas ayara müsait değil sanırım. AMC7135 ile deneyeceğim. Tekrar teşekkür ederim ilginiz için.

Trimpotların gücü çok düşüktür, tipik LED akımlarını bırak, çok daha düşük akımlarda dahi kavrulur. Bence senin trimpot minimum ayarda idi, yani kısa devre. Pilin kapasitesi de iyice azaldığı için LED doğrudan pile bağlı çalışıyordu. Bu durumda LED akımını pilin iç direnci limitliyordu.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back