2. el yazıcı almak için tavsiyeler

Altair

Kıdemli Üye
2. el yazıcı almak istiyorum ama yazıcılar hakkında pratik bilgim yok. Pek cok model var fakat incelemelerin hangisinin gercekci oldugunu da bilmek zor bilgi coplugunde. Hangisi gercekten deneyimlerini anlatmis, hangisi influencer anlayaiyorsunuz.

Deneyimi olan arkadaslar 2. el yazici alirken nelere dikkat edilmeli, hangi modeller tercih edilmeli diye belirtirlerse sevinirim.

Ben ender 3 pro kullanıyorum ayarlarına ne kadar hakim olsam da hala saç baş yolacak kıvama getiriyor beni. Çünkü filament değişince ayarlarına baştan yapmak gerekiyor. Çok can sıkıcı bir durum. İlk fırsatta ender 3 s1 plus alacağım. 2.el yazıcıyı almaktan ziyade kullanmayı bilmek biraz daha önemli. Yazıcıya hakim olduktan sonra her türlü iş görüyor. Alırken dikkat edilmesi gereken hususlar: profillerde yamukluk olmasın, dişliler aşınmış olmasın filan gibi mekanik durumlara bakmak lazım.

2. yazıcı derken 3D yazıcıları mı kast ettin? Lazer filan mı?

3D yazici. Kategoriyi bile sirf bunu yazabilmek icin actirdim. :katil2: :katil1: :cheeky1: :cheeky5: :cool: :D :);):p:D

dolap uygulamasında bir tane gördüm bugün 35.000 TL normal lazer yazıcı tektronix

Ender 3'ün V3'ü çıkmış. Hiç 3D yazıcı kullanmadığım için yorum yapamayacağım ama önceki versiyona göre geliştirmeler yapılmış gibi. Fiyatı da diğerlerine nazaran uygun. Anlayanalar daha iyi yorum yapabilir.

Zaten Ender 3 S1 almamış mıydın? Yanlış mı hatırlıyorum. Hatta aldıktan sonra biraz pişman oldun diye hatırlıyorum. Sanki tam beklediğin gibi çıkmamıştı.
Eski konu bu. nt hortlatmış. Bu konudan sonra ender 3 s1 aldım. Herhalde çok büyük beklentiye girmiş olacağım ki biraz hayal kırıklığına uğradım. Hiç ayar yapmadan baskı alabileceğimi düşündüm. Ama bu cihazda da ayarlara hakim olmak gerekiyor. Manyetik tablasını ilk günden çöp ettim. Sonra rhino dan cam tabla sipariş ettim. O da ender 3 pro ya aldığım ile aynı kalitede çıkmadı. Filament öyle bir yapışıyor ki baskıyı çıkartmak için çok uğraşıyorum. Oysaki ender3 proda cam soğuduğunda baskıyı direk bırakıyor. Spatula bile değdirmeden iki parmağım ile alıyorum.

bu aletler o kadar narin ki kesinlike 2. el almayı düşünmem şahsen, emin olduğun birinden veya çok ucuzsa düşünülebilir bunun dışında benim tercihim düşük model sıfır almak olurdu. bende ender 3 pro var, yazıcıyla ilgili pek sorun yaşamadım, z ekseninde bir sarkma problemi olmuştu, tekerleri ayarlayıp halletmiştim. daha çok yapışma problemi yaşıyorum, tabla malzemesi özelliğini kaybetti sanırım, toplam 4 kilo filament bitirdim, manyetik tabla yenileme istiyor...

Eski konu bu. nt hortlatmış. Bu konudan sonra ender 3 s1 aldım. Herhalde çok büyük beklentiye girmiş olacağım ki biraz hayal kırıklığına uğradım. Hiç ayar yapmadan baskı alabileceğimi düşündüm. Ama bu cihazda da ayarlara hakim olmak gerekiyor. Manyetik tablasını ilk günden çöp ettim. Sonra rhino dan cam tabla sipariş ettim. O da ender 3 pro ya aldığım ile aynı kalitede çıkmadı. Filament öyle bir yapışıyor ki baskıyı çıkartmak için çok uğraşıyorum. Oysaki ender3 proda cam soğuduğunda baskıyı direk bırakıyor. Spatula bile değdirmeden iki parmağım ile alıyorum.
hiçbir ayar yapmadan baskı alabilmek astronomik rakamlara satılan yazıcılara özgü bir şey sanırım ben de o hayalle yıllardır parca parca topladıgım sigma 3d yi yarıda bırakıp ender 3 v2 aldım ilk birkaç baskım hiç ugraştırmadı sonrasında ara ara tabla kalibrasyonu gerekmeye basladı en son her baskıda kalibrasyon istemeye başlayınca pes ettim bir arkadaşıma verdim biraz da o delirsin :katil1: yazıcıya sağlam bir upgrade yapmam gerekiyor aslında yayları silikonla değişmek tablayı yenilemek veya çelik yayı veya buildtak eklemek bl touch eklemek hotbedin altını yalıtmak nozzle ı yenilemek vs vs gibi ama önce pratik 3d çizim öğrenmem gerek freecad diye bir yazılıma denk geldim bir boşluk yaratıp öğrenmem gerek

Hiç sorunsuz baskı almak için Prusa'nın yazıcılarına bakmak lazım. Adamlar bütün problem kaynaklarını düşünmüş ve ürüne çözümünü dahil etmişler. Prusa'nın kendi geliştirdiği dilimleme yazılımı da cihazla %100 uyumlu, oradan da sorun çıkmıyor. Ama fiyat oldukça pahalı. Demonte alıp toplasan bile.

Zamanında çok yeltendim, imkanım da varken fiyatı yüzünden sürekli bıraktım.

Ben Ender 3 Pro'dan memnunum ama keşke Prusa alsaymışım. Şimdi pek vaktim olmuyor ama basit bir çıktı alacak olsam, acaba nelerle karşılacağım diye aklıma da gelmiyor değil.

Bende de Ender 3 S1 var. Genel olarak memnunum. Ama 3D dünyasında ayarsız, tasasız baskı diye birşey yok anladığım kadarıyla. Bazen çok da yavaş geliyor, acele birşey lazım olunca. Creality K1 Max modeline bakıp tutuyorum kendimi ne zamandır.

Bir de Türkiye'de çok popüler değil ama Bambu Lab ile ilgili çok iyi yorumlar görüyorum son dönemde.

Bende de Ender 3 S1 var. Genel olarak memnunum. Ama 3D dünyasında ayarsız, tasasız baskı diye birşey yok anladığım kadarıyla. Bazen çok da yavaş geliyor, acele birşey lazım olunca. Creality K1 Max modeline bakıp tutuyorum kendimi ne zamandır.

Bir de Türkiye'de çok popüler değil ama Bambu Lab ile ilgili çok iyi yorumlar görüyorum son dönemde.
ben de bambu labı çok duydum yakın zamanda ama fiyatı çok aşırı geldi o fiyat bandında turkiyede popülerleşmesi mümkün gözükmüyor bence ancak firmalar alabilir

ender 3 v2 de bltouch + buildtak + silikon yay denemek istiyorum fırsat buldugumda en tasasız hali o olacak sanırım

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back