220 v-110v çevirici

melihal61

Aktif Üye
Merhaba yurt dışından yüksek güçlü hem ısıtma hemde soğutma işlemi yapan portatif bir klima geldi. 110 v ile çalışıyor 1500watt küçük çeviriciler iş görmedi. Bunun için güçlü bir devreye ihtiyacım var. 220/110 bir trafo sardırsam 2000 watt bu işi çözmüş olur muyum. Sardıracak olduğum trafo giriş ve çıkışlarına eklemem gereken bir devre veya yapmam gereken bir işlem varmı ?

Merhaba yurt dışından yüksek güçlü hem ısıtma hemde soğutma işlemi yapan portatif bir klima geldi. 110 v ile çalışıyor 1500watt küçük çeviriciler iş görmedi. Bunun için güçlü bir devreye ihtiyacım var. 220/110 bir trafo sardırsam 2000 watt bu işi çözmüş olur muyum. Sardıracak olduğum trafo giriş ve çıkışlarına eklemem gereken bir devre veya yapmam gereken bir işlem varmı ?
220/110 trafo işinizi görecektir giriş çıkışına birşey eklemenize gerek yok çekilen gücün en az 700wat fazlası güçte olsun trafonuz.

Klima motoru inverterli çalışıyorsa trafo iş görür. Ama klima motoru doğrudan şebekeden çalışıyorsa o zaman devir kaybı olacaktır, çünkü 110 V şebeke olan ülkelerde frekans 60 Hz, bizde frekans 50 Hz.

Trafo saran bir firma ile görüştüm 112 115 volt trafo sarıyoruz dediler 2000 watt için 1650 TL fiyat verdiler. Kutu istenirse 650 TL de kutu denildi. Sadece trafoyu en son faturasız 1500 e bıraktılar araştırmam sürüyor.

Trafo saran bir firma ile görüştüm 112 115 volt trafo sarıyoruz dediler 2000 watt için 1650 TL fiyat verdiler. Kutu istenirse 650 TL de kutu denildi. Sadece trafoyu en son faturasız 1500 e bıraktılar araştırmam sürüyor.
cihazın üstünde mutlaka etiketi vardır o etiketin resmini buraya atarsanız daha net yardımcı oluruz.

Bu aletin içinde kompresör peltier gibi aktif soğutma bileşenleri yok. Daha çok ısıtma özelliği olan hava temizleyici. 2000w ihtiyacı da ısıtma özelliği için gerekiyor.
Öte yandan içinde muhtemelen ac 110v değil, bldc fan var. Bu da demektir ki aletin içinde smps güç kaynağı var. Devreleri ve fanı o besliyor. Üniversal smpsler genelde hem 110 hem 220 ile çalışır. Bazıları otomatik bazılarıda da switch ile seçilir. Demem o ki tahminlerim doğruysa ve ısıtma özelliği kullanılmayacaksa bu aletin direk 220v ile de çalışma ihtimali var. Tabi içini açıp emin olduktan ve hala bir miktar risk aldıktan sonra.

Cihazın resimleri

Ekler

• IMG-20220526-WA0004.jpg
    IMG-20220526-WA0004.jpg
    149.7 KB · Görüntüleme: 81
  • IMG-20220526-WA0003.jpg
    IMG-20220526-WA0003.jpg
    126.1 KB · Görüntüleme: 80
Klima motoru inverterli çalışıyorsa trafo iş görür. Ama klima motoru doğrudan şebekeden çalışıyorsa o zaman devir kaybı olacaktır, çünkü 110 V şebeke olan ülkelerde frekans 60 Hz, bizde frekans 50 Hz.
@taydin demeraj akımı düşündürüyor bu nedenle 120 v 2200w bir trafo sardırmayı düşünüyorum 12.5A yazıyor etikette ama ilk çalıştırmada çekeceği yük sebebiyle ne kadar düşüş olur kestiremedim

Trafo saran firma size yakın ise, muhtemelen ellerinde varyak vardır. Cihazı götürüp test ederek bir sipariş verme şansınız olabilir.

Birde portatif bir cihazın yanında kocaman trafo ile bu sistem ne kadar kullanışlı olacak. Bir köşede sabit kullanırım diyorsanız ve elektrik konularına meraklı iseniz trafo yerine 3-5kw gücünde bir varyak daha geniş kapsamlı ömürlük bir yatırım olabilir.

Merhaba bu çevirici bana değil bir tanıdığıma lazım bir ayağı Amerika da ve ellerine sürekli cihazlar geçmekte 110 v elbette bunun için bir çözüm arayışındayız. Minik dönüştürücüler var ancak paylaştığım cihazda yetersiz bende konuyu buraya taşımak istedim. Ellerindeki cihazlar küçük büyük çeşitli bu nedenle üniversal bir çözüm üretmek istiyorum ayarlı bir ototransformatör de istem dışı bir şekilde ayarı değişirse sonuç hüsran olabilir bu nedenle sabit olmalı. Ayrıca 2000 2200 watt bir trafo sardırıp kutulasam oda ciddi fiziki boyuta sabit olacaktır. Evin bir köşesine alınıp uzatma ile kullanılabilir en uygunu...Durum bundan ibaret

Trafo saran firma size yakın ise, muhtemelen ellerinde varyak vardır. Cihazı götürüp test ederek bir sipariş verme şansınız olabilir.
Firma 110 v değil de 115 118 hatta 120 v bir sarım yapıp ilk hareket te ki yük nedeniyle oluşacak kaybı ortadan kaldırmak konusunda fikir verdi.

Varyakların(ototrafoların) servo motor kontrollü tipleri var gerilim regülasyonunda kullanılıyor. Yerli üreticiler var. 220 için üretiliyorlar ama 110 regülasyonu isterseniz onuda yaparlar, belkide vardır. Dediğin gibi evin bir köşesinden uzatma işe çalışır birden çok cihaz bağlanır. Gerilim düşümü olursa otomatik ayar yapar.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back