220V güç kaynağını 110V ile uyumlu hale getirmek

ozkarah

Kıdemli Üye
Merhaba,

Boğaziçi Üniversitesi'nin İHA takımı Amerika'ya yarışmaya gitti. Yanlarına yanlışlıkla aşağıdaki güç kaynağını almışlar.

1687028258183.png
24220 eklentisine bak

Bu güç kaynağı 200-240V AC aralığında çalışıyor ve 24V DC veriyor.
Bunu kolay bir yöntemle 110V uyumlu hale getirmek sizce mümkün müdür?

Model numarasını öğrenince yazacağım

Hic riske girmesinler. Illaki guc kaynagi bulabilirler.

muhtemel yapi half bridge, sargilar ile oynamak gerek, guc ihtiyaci dusuk ise psu nun dusuk voltaja ragmen yinede calismasi gerek eger calismaz ise start direncini biraz dusurmek gerek, hizli batarya sarji icin kullanilacaksa 110v kaynak temin etmek daha iyi olur.

Half bridge gibi gorunuyor fakat muhtemelen degil. 150uF ler paralel baglidir. Yoksa neden 400v elco kullansin.

Two switch forward.

Muhtemelen hiç olmaz. Bazı PWM controller'ların bir duty cycle üst limiti oluyor, onun üzerine çıkamıyorsun. Herhalde 200 V da zaten üst limitte, o yüzden de 200 V altını desteklemiyordur.

Wallmart 24V 30A, 720W LED Driver Regulated Transformer Adapter Converter AC 110V/220V to DC 24V ~75$

Son düzenleme:
Gerilimi koy bir kenara 60Hz daha büyük problem.

Anahtarlama katından tut filtre katına kadar komple problem olur çıkışta dalgalanma olur diyorum yarım elektronik bilgimle

SMPS'de şebeke voltajı önce bir doğrultucu ile DC ye dönüştürülür. Bu DC nin voltajı da 50 Hz ve 60 Hz de neredeyse aynı olur. 60 Hz de ripple biraz daha düşük olur, ama bir flyback için bunun çıkışta etkisi kayda değer olmaz.

SMPS'de şebeke voltajı önce bir doğrultucu ile DC ye dönüştürülür. Bu DC nin voltajı da 50 Hz ve 60 Hz de neredeyse aynı olur. 60 Hz de ripple biraz daha düşük olur, ama bir flyback için bunun çıkışta etkisi kayda değer olmaz.
Birisi deneyip osilakopta gösterebilirse çok iyi olur benim aklıma yatmadı

Startup devresi sebeke transformatorlu smpslerde frekans sorun olur. Neyseki artik bu tip smpsler kalmadi.

SMPS acisindan daha yuksek sebeke frerkanslarinda kullanmanin sakincasi yok. 400Hz de bile calisir.

Sebeke geriliminin cok genis aralikta degismesine bagisikli tasarlanan smpsler 60Hz icin tasarlandiysa ve 50Hz de kullanilirsa Vbus filitre kapasitorleri biraz daha fazla ripila neden olabilir (60 Hz icin kapasitor degeri 50Hz icin hesaplanandan daha kucuk olur) ama dedigim bu cok dikkate alinacak bir durum degil.

Elimde aşağıdaki SMPS devresi var.

İzalasyon trafondan çıkan gerilimi variak ile 110 V'a düşürüp cihaza bağladım ve çalışmadı. Giriş voltajını yavaş yavaş arttırdığımda 170 V'da çalışmaya başladı. Bu esnada çıkışa osiloskop ve elektronik yük 1A akım çekecek şekilde bağlıydı.

Uni-t UT61E+ ile şebeke frekansını tam 50 Hz olarak doğruladım. 60 Hz ile deneme fırsatım olmadı.

Çıkışta epey bir gürültü vardı ama bunun sebebi benim osiloskop kablolarını bağlama yöntemim olabilir. Ground spring ile ölçtüğümde yarı yarıya azaldığını gördüm ama çıkış kondansatörlerinden doğrudan ölçmek gerekir diye, PCB'yi sökmeye filan uğraşmadım.

20230620_011127.jpg
20230620_011321.jpg
20230620_012416.jpg
20230620_012715.jpg
ScreenImg.png
20230620_012750.jpg

Bugün benim online UPS'in tozunu almak için tüm cihazları kapattım. Açmadan önce de frekansı 60 Hz yaptım. Sabahtan beri 60 Hz olarak denediğim bütün cihazlar normal çalışıyor.

Bugün benim online UPS'in tozunu almak için tüm cihazları kapattım. Açmadan önce de frekansı 60 Hz yaptım. Sabahtan beri 60 Hz olarak denediğim bütün cihazlar normal çalışıyor.
Frekans sadece AC motor iceren devrelerde sorun oluyor bildigim. Mesela buzdolabinda. Onun disindakilerde zaten mutlaka cevirici bir guc kati var. AC motorlarda da RPM'i frekans belirledigi icin devir sayisinin tutmamasi olur sanirim sorun.

220V SMPS'lerde voltaj once 310 VDC'ye cevrilip ardindan yuksekfrekans ile isleniyor. 110VAC'yi gerilim ciftleme ile 310 VDC'ye cevirmek mumkun. Bir kopru uc kondansator yeterli bu is icin. Ama tersi olsaydi, 110V'luk aleti 220V sebekede kullanmak cok cok daha zor. Guc kaynagi yaparken 14VAC'yi gerilim ciftleme ile 40VDC yaparak kullaniyorum su an kullandigim guc kaynaginda. Aslinda o gun yazmistim ama adamlar 10.000 KM gitmis, yanlis bir is olur diye sildim sonradan. Oraya kadar gidip isi riske atmamak lazim, 50 $'a bir guc kaynagi almak daha mantikli.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back