2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Devrenin nasıl çalıştığını bilmiyorsun da ondan kafan karışıyor. Onu bir kere öğrenince hepsi mantık yapacak.

1455 eklentisine bak

Şimdi burada yük akımı (mesela 2 Amper) R3 üzerinden geçiyor. O geçen akım da R3 üzerinde bir gerilim düşümüne sebep oluyor. Bu gerilim düşümü, Q2 transistörünün baz emitter eşik değeri olan 0.65V'a ulaştığı anda, Q2 ON oluyor ve röle çekiyor.

Bu durumda kriter nedir? R3 üzerindeki gerilim 0.65V değerine ulaşacak. Şimdi ohm kanununu kullan:

R = 0.65 / 2 = 0.325 Ω

Mantık yaptı mı? Yapmadıysa yapana kadar soru sor :) Birşeyi çabuk anlamak önemli değil, birşeyi İYİ anlamak önemlidir (ne kadar uzun sürerse sürsün).
Yani R3'ün ucuna gelen 24v diğer ucundan 0.65v olarak çıktığında transistör tetiklenecek. O yüzden ben 24v kaynak gerilimi değil, R3'ün diğer ucundan çıkması gereken (Q2'nin ihtiyaç duyduğu) voltajı kullanarak ohm kanunu nu uygulayacağım.
Yeni soru 0.325ohm gibi düşük bir değer gerçekten 24v'u 0.65v'a düşürüyor mu? yoksa ben yine yanlış mantık mı yürütüyorum?
Sanırım bunu da anladımmı jeton düşüyor :D

Yani R3'ün ucuna gelen 24v diğer ucundan 0.65v olarak çıktığında transistör tetiklenecek. O yüzden ben 24v kaynak gerilimi değil, R3'ün diğer ucundan çıkması gereken (Q2'nin ihtiyaç duyduğu) voltajı kullanarak ohm kanunu nu uygulayacağım.
Yeni soru 0.325ohm gibi düşük bir değer gerçekten 24v'u 0.65v'a düşürüyor mu? yoksa ben yine yanlış mantık mı yürütüyorum?

Hayır. voltajı düşürmüyor. icinden gecen akım kadar üstünde bir voltaj tutuyor. direncin icinden gecen akım 2 amper , direncin değeri 0.325 ohm diyelim. = ne oldu. 0.65 volt yani direncin üzerinde tuttuğu voltaj 0.65 volt oldu.

O dökümanı incele ve oku. okumaktan bir şey anlamıyor isen. matematiksel yaptığı işlemlere bak. oradan da bir şey anlamıyorsan. bir simülatörden devreyi kurup ölçüm yap gerekirse bir pot koy pot değeriyle oyanarak değişimleri gör.

Öncelikle voltaj, akım, ve direnç kavramlarını kafanda oturtman lazım Gökhan. Bunun için de en iyi örnek su barajı örneği.

Voltaj: Baraj duvarının önündeki su seviyesi ile arkasındaki su seviyesi arasındaki fark. Dikkat edersen voltaj iki seviye arasındaki fark olarak ifade ediliyor, yani iki seviye olmazsa aradaki farktan da söz edemeyiz.

Akım: Barajın duvarının altından dışarı akan su.

Direnç: Barajın duvarının altındaki borunun çapı, veya kaç borunun açık olduğu, veya kapaklar varsa aşağıda, kapağın açıklık derecesi. Genel olarak direnç, akan suyun karşılaştığı engel, zorluk.

Şimdi senin devreye gelelim. 24V, iki nokta arasındaki gerilimdir. Noktalardan birisi, doğrultucunun + çıkışı, diğeri de doğrultucunun - çıkışı. Yani bu İKİ NOKTA ARASINDA 24V var. Yoksa senin dediğin gibi 24V yola çıkıyor, dirençten geçiyor, öbür taraftan devam ediyor değil. O yola çıkıp ilerleyen şey, akım (elektronlar) oluyor. 24V o elektronlari iten basınç diye düşün.

Şimdi güç kaynağını kısa devre edince ne oluyor? Çok kısa bir süre içerisinde devreden akan akım, çok küçük bir değerden çok büyük bir değere doğru hızla artıyor. Şönt üzerinde düşen voltaj da çok küçük bir değerden 0.65V değerine doğru hızla artıyor. Voltaj 0.65V olduğu anda da Q2 ON oluyor ve röle çekiyor. O noktada da zaten kısa devre durumu ortadan kalkıyor ve 10 ohmluk direnç devreye giriyor ve değeri sınırlandırılmış bir akım çekiyor. Ama bu akım da gene şönt üzerinde 0.65V düşürmeye yeten bir akım olduğu için Q2 ON olmaya devam ediyor.

Aslında bu devreyi görsel olarak anlamanın en güzel yolu, devreyi falstad denen online simulatörde kurmak. Orada akımın akışı da görsel olarak gösteriliyor.

Devam...

20191114_194839.jpg

Lm317 bacağından 15v dan fazla çıkmıyor. SA1943 ü takmadan önce böyle bir sorun yoktu ama ona gitmeden önce lm317 den çıkması gerektiği için anlam veremedim.

E-B ve C bağlantılarını kontrol et.
LM317 ile tek olarak normal çalışıyorsa, ya bu transistör bozuktur, ya da bağlantıda hata vardır.
Bacak bağlantıları doğru gibi görünüyor.
SA1943 ü söktüm devreden lm317 yi ölçtüm yine 15v u geçmiyor.
Lm317 yi devreden söküp elimdeki diğer 2 tane lm317 ile bacaklarını ölçtüm. Üçünün de bacak değerleri aşağı yukarı aynı
SA1943 elimde 1 tane olduğu için SC5200 bacakları ile kıyaslama yaptım onlarda da yaklaşık aynı değerler var.
Hangisi bozuk bunların? :D
Rabbim beni sınıyor yav. Birini kısa devre göster değiştireyim bitsin olay işte. İlla uğraştıracak. :D

En temel hata bulma metodunu hala uygulamıyorsun Gökhan. Aşama aşama gideceksin.

1) Sadece trafoya bakacaksın, çıkış var mı.
2) Sadece doğrultucuyu bakacaksın, çıkış var mı.
3) Sadece LM317 çıkışına bakacaksın, çıkış var mı.

Böylece hatanın meydana geldiği en basit yapıyı bulacaksın ve basit bir yapıda hatanın sebebini tespit edeceksin. Yoksa komple devreyi dahil ettin, çalışmıyor. Problem her yerde olabilir ...

En temel hata bulma metodunu hala uygulamıyorsun Gökhan. Aşama aşama gideceksin.

1) Sadece trafoya bakacaksın, çıkış var mı.
2) Sadece doğrultucuyu bakacaksın, çıkış var mı.
3) Sadece LM317 çıkışına bakacaksın, çıkış var mı.

Böylece hatanın meydana geldiği en basit yapıyı bulacaksın ve basit bir yapıda hatanın sebebini tespit edeceksin. Yoksa komple devreyi dahil ettin, çalışmıyor. Problem her yerde olabilir ...
Abi hepsine baktım. LM317 ye kadar 34v geliyor ama çıkışından 15v dan fazla çıkmıyor. Başka LM317 taktım o da aynı

Yani kısa devre koruma devresini etkisiz hale getirdin, sadece LM317 var, ve çıkış vermiyor, öyle mi?

Yani kısa devre koruma devresini etkisiz hale getirdin, sadece LM317 var, ve çıkış vermiyor, öyle mi?
abi kısa devre korumasını nasıl etkisiz hale getiricemki? Sadece 25w koruma direncini ayıra biliyorum. Onda da sonuç değişmiyor. Diğerleri devreyle bütünleşik. Ancak şunu sök dersen lehimden ayırırım.

Komple sök anlamında değil, devreye etki etmeyecek hale getir demek istedim. Bunun için BC547 ve BC557 yi sök. Sonra da 2SA ve 2SC yi de sök.

Böylece kısa devre koruması devre dışı kalır. Akım kapasitesini artıran güç transistörleri de devre dışı kalır. Ve geriye basit bir LM317 li devre kalır. Bu devrenin doğru çalışması lazım. Çalışmıyorsa bu basit devrede hata ayıklayabiliriz artık.

Komple sök anlamında değil, devreye etki etmeyecek hale getir demek istedim. Bunun için BC547 ve BC557 yi sök. Sonra da 2SA ve 2SC yi de sök.

Böylece kısa devre koruması devre dışı kalır. Akım kapasitesini artıran güç transistörleri de devre dışı kalır. Ve geriye basit bir LM317 li devre kalır. Bu devrenin doğru çalışması lazım. Çalışmıyorsa bu basit devrede hata ayıklayabiliriz artık.
abi eksi kutba dokunmasak olmaz mı? orası normal çünkü artı kutupta sıkıntı. onun da 2SA sını söktüm sadece bc var. Bak birazdan video atıyorum. Ona bak sonra ne dersen yapayım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back