30 mA kaçak akım rölesi çarpılmaya karşı ne kadar korur?

Yasal olarak bir işveren, çalışanların işlerini güvenli bir şekilde yapmasını sağlayacak ortamı sağlamakla yükümlü. Ama hiç mahkeme ile falan uğraşmaya gerek yok. Ben olsam, izeltaşın elektrikçi tornavida takımını talep ederim patrondan. Karşılamazsa da başka yerde iş bakmaya başlarım. Senin gibi elemanı artık millet mumla arayıp bulamıyor. Çok kısa zamanda yeni iş bulursun.
Abi bende strese gelemiyorum. Biliyorsun başımda migren belası var. Her işimi böyle tehdile gördürsem belki başarılı olurum ama bunun stresini çekmem fiziken mümkün değil. Çıksam iş bulurmuyum? İllaki bulurum ama bir önceki cevabı burada da vereceğim. Başka diyarlar da aynı. Belki Almanya ya gitsem o olur. Türkiye Çin gibi olmaya başladı. 0.00001 kuruş kâr etmek için patronların atmadığı takla yok.

Bunun patron için çok büyük para olmaması lazım.

Komple takıma bile gerek yok. Şu yeterli

1705229225600.png

Ben dersimi aldım da tornavidayı alamıyorum. Ödenek çıkmıyor. Böyle şeylerin alınması için patronun yanında çarpılmam lazım.
geçmiş olsun. patrona laf arasında whatsapp vs. yazılı olarak bu tür isteklerinizi iletin sonra bir şey olursa dava açarsınız. 100 liralık tornavida için canınız gidiyormuş az daha.

AVM nin bakım bölümünde değilmisiniz.?

Komple takıma bile gerek yok. Şu yeterli

29007 eklentisine bak
Yine cebimden alıp emrivaki yapacağım bunun için de, bide bunlara sahip çıkmak var. Burada herkes teknik. Müdür de teknik, personel de teknik. Teknik servisin kapısına kilit vursam bu sefer de çocuk gibi küsmeceler başlıyor. Ortamın huzurlu olmadığı yerde de bir süre sonra çalışamaz hale geliyorsun. Yine mecbur kendi sağlığın için alttan ala ala deve güdüyorsun.

Yine mecbur kendi sağlığın için alttan ala ala deve güdüyorsun.

O zaman seneye performans değerlendirmesinde oturaklı bir artış iste. Tornavida parasını da kat kat fazlasını çıkar.

ben çalıştığım yerde kullandığım bilgisayar "işyerinin cihazı" olup orta malı olmasın diye kendi bilgisayarımı getirip kullanmıştım mecburen. koyuyor biraz ama başka çare bulamamıştım
Yine cebimden alıp emrivaki yapacağım bunun için de, bide bunlara sahip çıkmak var. Burada herkes teknik. Müdür de teknik, personel de teknik. Teknik servisin kapısına kilit vursam bu sefer de çocuk gibi küsmeceler başlıyor. Ortamın huzurlu olmadığı yerde de bir süre sonra çalışamaz hale geliyorsun. Yine mecbur kendi sağlığın için alttan ala ala deve güdüyorsun.

ben çalıştığım yerde kullandığım bilgisayar "işyerinin cihazı" olup orta malı olmasın diye kendi bilgisayarımı getirip kullanmıştım mecburen. koyuyor biraz ama başka çare bulamamıştım
O dertte var bende. Bende kendi bilgisayarımı kullanıyorum maalesef. Ama allahtan olmazsa olmaz bir şey değil. Sadece exel de giderleri filan tutuyorum.

O zaman seneye performans değerlendirmesinde oturaklı bir artış iste. Tornavida parasını da kat kat fazlasını çıkar.
Evet bu mantıklı. Geçen zamda aslında iyi bir artış elde ettim. 1000tl lik bir kısmını bu işler için kullanırım diyordum. Ama daha asgari ücret artmadan her şey iki katına çıkınca sevinemeden para eridi.

O dertte var bende. Bende kendi bilgisayarımı kullanıyorum maalesef. Ama allahtan olmazsa olmaz bir şey değil. Sadece exel de giderleri filan tutuyorum.
Sizin işletme iş yapmıyor mu? Batara mı gidiyor iş? İl ahlakı olmayan çalışanlara karşı bu tavrı bir nebze olsun anlarım da, bizim seni tanıdığımız kadar onlar da tanıyorsa bu tavırları pintiliği aşıyor.

Hepimiz kendi maceramızı yaşıyoruz, ama gelir ve çalışma şartları, kişisel tecrübeme göre, ancak iş değişikliğiyle sağlanıyor malesef. Gidenin kıymetini gittiğinde anlayanlar yeniler için daha cömert olabiliyorlar.

Böyle açık bir ortamda çok detaya da girmek istemiyorum. Tam fake hesaptan girip konuşulacak konular. :)

Böyle açık bir ortamda çok detaya da girmek istemiyorum. Tam fake hesaptan girip konuşulacak konular. :)

Seviyeyi koruduktan sonra, bence bu mesajları görmeleri iyi olur. Hatta sen çalışanlardan birine söyle, patron ile o dedikoduyu yapsın. "Gökhan tornavida alınmadı diye hayal kırıklığına uğradı. Gene işini düzgün yapıyor ama gereken aletlerin sağlanmamasına çok canı sıkılıyor" diye. Bu diplomaside çok yaygın bir tekniktir :)

Sizin işletme iş yapmıyor mu? Batara mı gidiyor iş? İl ahlakı olmayan çalışanlara karşı bu tavrı bir nebze olsun anlarım da, bizim seni tanıdığımız kadar onlar da tanıyorsa bu tavırları pintiliği aşıyor.

Hepimiz kendi maceramızı yaşıyoruz, ama gelir ve çalışma şartları, kişisel tecrübeme göre, ancak iş değişikliğiyle sağlanıyor malesef. Gidenin kıymetini gittiğinde anlayanlar yeniler için daha cömert olabiliyorlar.
dünyanın her yerinde aynı

Seviyeyi koruduktan sonra, bence bu mesajları görmeleri iyi olur. Hatta sen çalışanlardan birine söyle, patron ile o dedikoduyu yapsın. "Gökhan tornavida alınmadı diye hayal kırıklığına uğradı. Gene işini düzgün yapıyor ama gereken aletlerin sağlanmamasına çok canı sıkılıyor" diye. Bu diplomaside çok yaygın bir tekniktir :)
patrona söyleyecek olan çalışan satabilir veya patron (daha da kötüsü müdürün teki) alakasız bir sebepten mobbinge başlayabilir. önceden yazılı olarak sağlama almak daha güvenli bence
işyeri ile ilgili bilgileri forumdan falan yaymaktan dolayı bir de haklı duruma da geçebilirler

@Gokrtl normalde boyle enerji altinda calisan sistemlerin bakimina iki kisi mudahale etmesi gerekmiyor mu, isg acisinindan, adamin basina kaza kelirse digeri mudahale etsin diye.

@Gokrtl normalde boyle enerji altinda calisan sistemlerin bakimina iki kisi mudahale etmesi gerekmiyor mu, isg acisinindan, adamin basina kaza kelirse digeri mudahale etsin diye.
Yanımda bir teknik daha vardı. O nispeten benden daha acemi. Kontrol kalemini şartellerin oraya sokup ana şarteli attırdı. :)

20240114_113258.jpg

sadece mahkemede sorulabilir sorular:

doğru alet ve eldiven kullansa yaşar mıydı?
KAKR olsa yaşar mıydı?
yanında bi teknik eleman daha olsa yaşar mıydı?

Son düzenleme:
Valla bu işler biraz da kader kısmet. Ne kadar dikkatli olursan ol, başına gelecekse geliyor. Ben de atölyede kaç kere aynı şekilde çarpıldım.

Sütun matkap ve şerit testereyi aynı kablodan besliyorum, kablo üzerinde enversörlü trifaze fiş var

1705236007514.png

Sütun matkaba takınca faz sırasını değiştiriyorum, şeride takınca tekrar eski haline getiriyorum. resimde görülen iki tane pini döndürmek gerekiyor. Ve tabiki bunu yaparken orada 400 V olmaması da istenir. Ama ben ortalama 10 kerede bir orada 400 V varken pinleri çevirmeye çalışıyorum. Aynı terminatör filminde olduğu gibi elim birkaç dakikalığına shutdown ediyor, sonra resetliyor kendini ve tekrar elimi kullanabiliyorum.

Sonunda çarpılmaktan bıktım ve iki makinayı da aynı faz sırasına getirdim :tamam2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back