60Watt Lazer.

Bu makina Türkiye'den satın alınamıyor gördüğüm kadarıyla. Yurtdışından getirtebilirsin, ama o zaman bunun fiyatı 5000 dolar ise, 13000 dolara malolur.

Yakip yakmama isigin dalga boyuna daha dogrusu belli bir frekansda isiga maruz malzemenin isigi yansitmasina ya da isigi absorve etmesine bagli.

Youtube videolarinda izliyoruz, demir ustundeki pasi yakip atan lazer, insanin eline tutuldugunda hic bir sey olmuyor.

Videoda PCB yi aynı lazer hem deliyor hem de kesiyor, dolayısıyla epoksi yüzeylerde yanık olması lazımdı. Youtube videolarına her zaman sağlıklı bir şüphe ile bakmak gerekiyor :)

Yakip yakmama isigin dalga boyuna daha dogrusu belli bir frekansda isiga maruz malzemenin isigi yansitmasina ya da isigi absorve etmesine bagli.

Youtube videolarinda izliyoruz, demir ustundeki pasi yakip atan lazer, insanin eline tutuldugunda hic bir sey olmuyor.
Ben 5 wattlık laserle yeşil maskeyi yakıyorum ama bakır banamısın demiyor. Bakırı yakamayan yeşil maskenin altındaki epoxyide yakıyor. Hemde öyle böyle değil. Bu 600 watt iddiasında bide.
bunun da frekans gibi bir bileşeni yok ışık ışkyır. Aç Kapa hepsi o kadar. En fazla PWM ile açıp kapama Frekansı ve Duty si ayarlanır.
Bakıra nüfuz edipte epoxy ye nüfus etmemesi imkansız.
Birde enerjinin yoğunlaşması için focus faktörü war. Buna rağmen 600 watt illaki delip geçer. Geçmedi diyelim en azından bakırın erimesinden sebep epoxy gene hasar görür.

Isigin frekansi olmaz olur mu? Isigin rengi demek frekansi demek.

Isigin frekansi olmaz olur mu? Isigin rengi demek frekansi demek.
Işığın rengi taşıdığı enerjiyle alakalı. Dolayısıyla da ışık frekansı yükseldikçe enerjisi artar. X ışını bir örnektir.
Mavi işik kırmızı ışığa kıyasla daha çok enerji barındırır ama genede bakır üzerindeki etkisi açısından hiç birşey değişmez.
Ben mavi laser kullanıyorum.
Bakıra kızıl olması hesabıyla en etkilisi de o olmalı. Belki UV bile olabilir ama bakrın metalik yansıtıcılığı maalesef çoğunu bloke ediyor.
Termal kamerayla rahat görebiliyorum. Aluminyum bakır demir (Paslı olmamak kaydıyla) termal özelliği, ışımayı ayna gibi yansıtıyor.

Bu makina Türkiye'den satın alınamıyor gördüğüm kadarıyla. Yurtdışından getirtebilirsin, ama o zaman bunun fiyatı 5000 dolar ise, 13000 dolara malolur.

Türkiye de birçok firma mopa laser satıyor. Özelliği mopa lazer olması. Normal galvo lazerler 20-100khz arası çalışır ve duty sabittir. Mopa ise 1-1000khz arası çalışır. Ayrıca duty değiştirilebilir. Düşük duty ile plastik epoksi gibi malzemelerde yakmadan sonuç almak mümkündür ama bu işlem malzemeye çok duyarlıdır. Yani bu videodaki gibi sonuç aldın. Elinde fr4 bitti. Gittin bir daha aldın. Fr4 ün kimyasal içeriğindeki küçük farklar büyük etkiler doğurabilir. Epoksi yanabilir. Tekrar malzemeye uygun laser parametreleri oluşturmak gerekebilir.

Işığın rengi taşıdığı enerjiyle alakalı. Dolayısıyla da ışık frekansı yükseldikçe enerjisi artar. X ışını bir örnektir.
Mavi işik kırmızı ışığa kıyasla daha çok enerji barındırır ama genede bakır üzerindeki etkisi açısından hiç birşey değişmez.
Ben mavi laser kullanıyorum.
Bakıra kızıl olması hesabıyla en etkilisi de o olmalı. Belki UV bile olabilir ama bakrın metalik yansıtıcılığı maalesef çoğunu bloke ediyor.
Termal kamerayla rahat görebiliyorum. Aluminyum bakır demir (Paslı olmamak kaydıyla) termal özelliği, ışımayı ayna gibi yansıtıyor.

Isigin rengi frekansi ile orantili. Isigin sprectrum grafigine baktiginda her bir rengin dalga boyunun farkli oldugunu goreceksin.

Mesela sari isigin dalga boyu 600nm civarinda. Sari renkli isigin frekansi 3E8/600E-9 =5E14

yani 500 Bin GHz.

Enerji tabiki renkle daha dogrusu frekansla orantili

Enerji=Plank Sabiti * Frekans

Frekans arttikca enerji de artar.

Türkiye de birçok firma mopa laser satıyor. Özelliği mopa lazer olması. Normal galvo lazerler 20-100khz arası çalışır ve duty sabittir. Mopa ise 1-1000khz arası çalışır. Ayrıca duty değiştirilebilir. Düşük duty ile plastik epoksi gibi malzemelerde yakmadan sonuç almak mümkündür ama bu işlem malzemeye çok duyarlıdır. Yani bu videodaki gibi sonuç aldın. Elinde fr4 bitti. Gittin bir daha aldın. Fr4 ün kimyasal içeriğindeki küçük farklar büyük etkiler doğurabilir. Epoksi yanabilir. Tekrar malzemeye uygun laser parametreleri oluşturmak gerekebilir.
Bakırı yok edip epoxy ye dokunmuyor olması mümkünmü?

Isigin rengi frekansi ile orantili. Isigin sprectrum grafigine baktiginda her bir rengin dalga boyunun farkli oldugunu goreceksin.

Mesela sari isigin dalga boyu 600nm civarinda. Sari renkli isigin frekansi 3E8/600E-9 =5E14

yani 500 Bin GHz.

Enerji tabiki renkle daha dogrusu frekansla orantili

Enerji=Plank Sabiti * Frekans

Frekans arttikca enerji de artar.
Aslında aynı şeyleri söylüyoruz.
Taşıdığı enerji ile Güç farklı şeyler tabiiki.
İşık yoğunluğu Güç Işık rengi taşıdığı enerji anlamına gelir.
Taşıdığı enerji sirayet (Tam oturmamış bir ifade olabilir başka türlü tanımlayamadım) özellğini artırır. moleküler seviyede cismin derinliğine ulaşma özelliği yani. Ama ışık Yoğunluğu daha fazla yakıcılık sağlar.

Bir suru video izliyoruz. Enbasta da LPKF ornegi var. Cayir cayir lazerle bakiri buharlastirip PCB yapiyor.

Goz ameliyatinda retina uzerinde lazerle yakip biciyorlar. Arkadaki goz sinirleri/hucreleri yaniyor mu? Yanmiyor.

En bastaki etken isigi sogurma
ikinci etken isin demeti, 30um ondeki bakira odaklandiginda odak capi sifira yaklasiyor burdaki enerji yogunlugu sonsuza gidiyor.
Bakir buharlasinca 30um daha geriye dusen odak capi buyuyor, dolayisi ile enerji yogunluguda dusuyor.

Son düzenleme:
Bir suru video izliyoruz. Enbasta da LPKF ornegi var. Cayir cayir lazerle bakiri buharlastirip PCB yapiyor.
Bildiğim kadarı ile lpkf bu işte tek ve kullandığı lazerin dalga boyu farklı. Yanlışım yoksa green laser olması lazım. Onun dışında izlediğimiz tüm fiber laser videolarındaki lazerlerin dalga boyu aynı. Oda 1064nm...

Fizikci arkadasim bakiri buharlastirmak icin UV lazer gerekir demisti.

LPKF de soyle demis.

The LPKF ProtoLaser U4 uses a scanner-guided laser with a wavelength of 355 nm in the UV spectrum, that has been specially developed for use in electronics laboratories. This wavelength makes it possible for many material groups to be perfectly processed with the laser without additional tools, masks or films.

Placing scan fields next to each other results in a working range of up to 229 mm x 305 mm x 10 mm. The laser focus with a diameter of approx. 20 µm allows for structures with a pitch of 65 µm (50 µm line width, 15µm apart) related to FR4 with 18 µm Cu.

Son düzenleme:
iki farklı sistem kullanıyor gibi. Aslında epoxy de yanıyor ilk işlemde.
2. sinde yanıklarını temizliyor nasıl yapıyorsa.

Yakarmi yakmazmi sorularinizin cevabi burada. Kazima esnasini hic konusmamislar bile. Depanilize islemini sormuslar.

Dalga boyu uygun fakat dusuk guclu lazerle bakir yuzey asindirilmaya kalkisilirsa bakir yok edilse bile guc dusuk oldugu icin bakir yuzey yok olus (buharlasma) surecinde isiyi iletip epoxy katmani da isitip yakabilir.

Fakat cok buyuk guclerle calisilirsa epoxy isinmaya bile firsat bulmuyordur.

Gormedim ama tahminimce pcb yi sorunsuzca kazima kapasitesine sahip makinelerde biz sadece XYZ tabla ve lazer cikisini barindiran aksami goruyoruz. Bir de bunun ayrica devasa lazer ve sogutma unitesi vardir videoarda gostermiyorlar diye dusunuyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back