Agilent DSO9104A tamir

Şimdi analog front end'e baktım. 4 kanaldan her birisinin içinde İçerisinde AD5532 var. Bu 32 kanallı, 14 bitlik DAC. Bunların her birisi 100 dolar mouser'da :oops:

DSC00066.JPG

32 kanallı bir DAC ne arar TEK kanal analog front end içinde? Bence bunu 32 noktalı bir kalibrasyon eğrisi elde etmek için kullanıyorlar. Yani bütün bant genişliği içerisinde maksimum yatay kazanç eğrisi elde etmek için PGA (programmable gain amplifier) yı 32 noktadan ayarlı kazanç veriyorlar.

Geçmiş olsun yeni cihazı ne zaman alıyorsun abi :katil1:

Ayrı bir konu açacağım. İki seçenek düşünüyorum, ikisinden birisini alacağım. Ama acelem de yok, elimde Siglent SDS1104X-E var. Yüksek performanslı osiloskop özellikleri de şu anda lazım olmuyor.

14 bit dac trigger noktasını set etmek için kullanılıyor olabilir mi ? çünkü dac chipten çok fazla yol dışarı çıkmıyor. bga olduğu için ara katlardan da gidiyor olabilir tabi.

K14 yanlış görmüyorsam bir RF miksere benziyor. giriş bir röleden geçip attenuatore giriyor, oradan 50 ohm coplanarwaveguide ile miksere giriyor. yukardaki chip LO. çıkışı bir low passdan geçip mikseri sürüyor. miker çıkışı da single ended bir chipe giriyor ve 3 tane balanced sinyal çıkıyor bu son kısmı çözemedim.

Son düzenleme:
Acı kayıp yazık oldu. Ummadık taş baş yarar derler Timur hocam. Tamamen çöp olarak değil de tamir olabilir ümidiyle hurdaya ayırmakta fayda var. Bu arada pcb görsel olarak efsane görünüyor.
dso.png

Resimde vurgulamaya çalıştığım yerler gerçekten özenilmiş. Nedense bu tür detaylar her zaman hoşuma gidiyor.

Şimdi analog front end'e baktım. 4 kanaldan her birisinin içinde İçerisinde AD5532 var. Bu 32 kanallı, 14 bitlik DAC. Bunların her birisi 100 dolar mouser'da :oops:

26106 eklentisine bak
PCB'de birçok yol gereğinden ince görünüyor. Demek istediğim daha kalın yollar kullanılabilecek alan varken ince yollar tercih edilmiş, bunun bir mühendislik sebebi var mıdır, yoksa üretim prosesi yeterince iyi olduğundan akım taşımayan yollar için ince yol çekip geçmişler midir?

PCB'de birçok yol gereğinden ince görünüyor. Demek istediğim daha kalın yollar kullanılabilecek alan varken ince yollar tercih edilmiş, bunun bir mühendislik sebebi var mıdır, yoksa üretim prosesi yeterince iyi olduğundan akım taşımayan yollar için ince yol çekip geçmişler midir?

inceler değil ama kalınlar empedans kontrollü hatlar. muhtemelen single ended için 50 ohm. diferensiyal hatlar da 100 ohm olabilir. mesela K13 yazan röleden çıkan hat CPWG coplanar waveguide olarak adlandırılıyor. aynı bir koaksiyal kablo gibi taşıyıcı hattın altında ve yanlarında ground var. tabi bu hattın empedansını pcb materyalinin dielektrik katsayısı, yolun kalınlığı, groundlar ile olan mesafesi belirliyor. microstrip transmission lines başlığı altında bu konuya ulaşabilirsin.

Muhtemelen kartın çoğu autorouter ile yapılmıştır, o yüzden uygun bir genişlikte bir hat seçip öyle ilerlemek gerekiyor. Her yerden, bazı komponent ayakları arasından da rahat geçecek bir genişlik seçilmiş. RF hatları da zaten manuel olarak, uzunluk eşitlenerek ve empedans uygunlaştırma ile yapılmıştır, o yüzden orada işi yapan uygun bir genişlik seçer.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back