Agilent DSO9104A tamir

C modülülü bağladım, çıkışta voltaj yok. Modül konnektörünün aşağıdaki açıklamasına göre bunun bir sinyal ile ON yapılması gerekmiyor. Twin modül dediği herhalde iki tane çıkışı olan modüller. Bendeki tek çıkışlı. Bir tane "module inhibit" var, çıkışı kesmek için, ama onun da pull down ile pasif tutulduğunu düşünüyorum, çünkü sıfıra çok yakın bir voltaj var. Module good çıkıştır. Sense girişleri de bir yere bağlı değilse doğrudan güç kaynağının çıkışını "sense" eder.

Neticede bu modül bozuk gibi duruyor.

1696147680893.png

Bu durumda testi şöyle tekrarlamam lazım: Sadece 5V standby modülünü takarak bağlayacağım. Sonra da harici 12 V ile besleyeceğim ve "Module Good" sinyalini vereceğim. Eğer osiloskop bu şekilde çalışırsa o zaman bu modülü bir şekilde halletmeye çalışabilirim. Ama o şekilde de çalışmıyorsa o zaman ona göre karar vermek lazım.

Module good sinyalini takip ettim, o sinyal konnektörde boş bir pine denk geliyor. Yani bağlı değil. Sadece "Module Inhibit" ve "Remote Sense" ler kullanılmış. Şimdi tekrar bağladım harici güç kaynağına. PC gene boot etmiyor ve ekran da beyaz.

IMG_20231001_130542.jpg

Remote Sense pinleri şu anda boşta. Acaba bu soruna sebep olabilir mi? Bir de onları bağlamayı deneyeceğim bakalım.

Remote sense bağlantıları hiçbir fark yaratmadı. Gene sadece beyaz ekran var.

Timur abi merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun.Umarım tamir edebilir ve cihazı sahalara geri dönderebilirsin.

Bilgisayar olan kısmında bios pili değişimi ,cmos clear,tek slot ram ve biosu tekrardan yazıp kontrol etmeyi deneyebilir misin ?

Günümüzde bazı laptoplar kendi kendine bios uçuruyor ki servise muhtaç kalınsın bu tarz bişey olabilir.Daha önce osiloskop tamir etmekde kullanmakda nasip olmadı

Bunlardan biri çıkarsa bi SSD atarız şu makineye birde macun bakımı fanlar sessize döner belki biraz

BIOS ile ilgili bir sorun olsa en azından açılış mesajı yazması gerekmez miydi? İşlemci hiç devreye bile girmiyor. Dün işlemci ve RAM leri söktüm. basınçlı hava ve alkol ile temizledim. Sonra da RAM'leri yerine taktım ama CPU soğutucusunu takmadan denedim. CPU buz gibi idi. Yani çok daha temel bir problem var gibime geliyor.

Bunlardan biri çıkarsa bi SSD atarız şu makineye

Evet bu çok iyi bir fikir. Bir disk klonlama yazılımı ile bir SATA SSD ye kopyalamak lazım. Ama bilemiyorum, bu Keysight çok faşist bir firma. Yazılımda disk seri numarasını kontrol edip beklediği numarayı görmezse çalışmayabilir ... Ama deneyeceğim, çünkü bu disk de eninde sonunda havlu atacak.

Şimdi 24 pin ATX konnektördeki voltajlara baktım. Sadece +12V var, onu da zaten ben harici olarak veriyorum :mad: Bir de +5VSB var, o da kendi SMPS'inin ürettiği standby voltajı.

+3.3 V yok, +5V yok, -12V yok
-5V da yok, ama o kullanılmıyor.
Bu voltajların hepsi acquisition board'da üretiliyor olmalı.

1696157460234.png

Büyük ihtimalle şu modüller üretiyor voltajları. Kart üzerinde 7 tane var.

IMG_20231001_135459.jpg

BIOS ile ilgili bir sorun olsa en azından açılış mesajı yazması gerekmez miydi? İşlemci hiç devreye bile girmiyor. ...
Timur hocam bios başlamıyorsa CPU ya enerji bile gitmiyordur. Besleme katında problem olabilir eyvallah. Fakat pc tarafını harici bir atx güç kaynağı ile besleyip pc tarafının sağlamlığından emin olmak gerekir. Bios pili yakınlarında "Clear Cmos" yada "CLS Cmos" yada "CLS" isimli bir jumper olmalı onu "Clear" konuma alıp enerji verdikten sonra yine hiç birşey olmayacak, sonra normal konumuna alınca açılıp açılmadığını kontrol etmek gerekli. HDD yi iyi muhafaza etmek lazım şakası yok ;)

Guc kaynaginda +5v yoksa once ona bakmak lazim. Sekonder dogrultuculari oncelikle bir kontrol et.

Guc kaynagini bosta calistirip PS-On aktif edince ne olup bitiyor voltajlar cikiyormu baktin mi? Power good sinyali ne durumda?

Elimdeki 700 W ATX güç kaynağını modifiye ettim. Bütün +12V kabloları paralel bağladım, bütün şase kablolarını da paralel bağladım. Böylece çok yüksek kapasiteli 12V güç kaynağı elde etmiş oldum. Ama bir tane +12V kabloyu bıraktım, çünkü anakartta ayrı bir +12V konnektör var oraya takmak için. Bu durumda artık kendi SMPS'i tamamen devreden çıkmış oldu.

ATX güç kaynağının anakart konnektörünü taktım, 12V bağlantıyı da yaptım ve bu şekilde PC çalıştı. Ama acquisition board da hiç aktivite yok.

IMG_20231001_155053.jpg

IMG_20231001_155453.jpg

IMG_20231001_155128.jpg

Yazılımı çalışınca da lisans yok diye çekişiyor ve demo moda giriyor.

BIOS ile ilgili bir sorun olsa en azından açılış mesajı yazması gerekmez miydi? İşlemci hiç devreye bile girmiyor. Dün işlemci ve RAM leri söktüm. basınçlı hava ve alkol ile temizledim. Sonra da RAM'leri yerine taktım ama CPU soğutucusunu takmadan denedim. CPU buz gibi idi. Yani çok daha temel bir problem var gibime geliyor.
Asusun k serisi bi makinede biosla ilgili başıma gelmişti makine start alıyordu fakat sadece backlight mevcuttu.bios yazdıktan sonra normale döndü.

Elimdeki 700 W ATX güç kaynağını modifiye ettim. Bütün +12V kabloları paralel bağladım, bütün şase kablolarını da paralel bağladım. Böylece çok yüksek kapasiteli 12V güç kaynağı elde etmiş oldum. Ama bir tane +12V kabloyu bıraktım, çünkü anakartta ayrı bir +12V konnektör var oraya takmak için. Bu durumda artık kendi SMPS'i tamamen devreden çıkmış oldu.

ATX güç kaynağının anakart konnektörünü taktım, 12V bağlantıyı da yaptım ve bu şekilde PC çalıştı. Ama acquisition board da hiç aktivite yok.

25702 eklentisine bak

25704 eklentisine bak

25703 eklentisine bak

Bilgisayar kısmı tamamıyla normal çalışıyor o vakit.Lisans kısmı acquisition boarddan karşılıklı iletişimle haberleştiriliyo olabilir.

Son düzenleme:
Eklenen ilk pdf in(xdev...ile başlayan linkte) 4.Bölümünde(Chapter 4:Troubleshooting) sayfa 55 de LED lerin durumuna göre sorun hakkında bilgi verildiğinden bahsediyor.
(Power Anahtarına uzun süre basarak açıldığında o moda geçiyor sanırım)
Sayfa 59 da da detaylarını anlatıyor

Son düzenleme:
acquisition board tamamen cansız olduğu için o LED'lerden yararlanamıyorum :)

acquision boardu tamamen söktüm. Belki arkasında da DC/DC converter veya regülatör vardır diye, ama göremedim.

IMG_20231001_165533.jpg

IMG_20231001_165601.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back